Statistikknett Reiseliv   ..... Norsk reiseliv i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer
OmStatistikknett
 
Skip Navigation Links Virker ikke valgboksene? Se her
   
Vintersesongen Oktober-april  > Din region > Oversyn > Marked og losjiøkonomi
Modulen belyser overnattingsmarked og losjiøkonomi for vinteren Oktober-april 2017 - sammenliknet med samme periode 2016.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region i boksen nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere stigende eller synkende.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Overnattingsmarkeder og Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
  Velg Fylke >>>            Velg region >>>       << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2017. Prosent 
Nr 
2017 (Descending)
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
Landet.I alt 10 682 93610 486 694196 2421,9100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn8 401 6268 114 840286 7863,5100,00100,0078,62
Landet.Utlendinger2 281 3102 371 854-90 544-3,8100,00100,0021,43
LandetSverige 398 280409 082-10 802-2,6100,00100,0017,54
LandetStorbritannia 299 883327 411-27 528-8,4100,00100,0013,18
LandetDanmark 264 994254 19110 8034,2100,00100,0011,65
LandetTyskland 185 834185 3195150,3100,00100,008,110
LandetUSA 142 969127 95915 01011,7100,00100,006,336
LandetAsia ellers 119 86199 30220 55920,7100,00100,005,346
LandetEuropa ellers 101 922237 466-135 544-57,1100,00100,004,535
LandetNederland 95 90292 7373 1653,4100,00100,004,29
LandetKina70 23542 97927 25663,4100,00100,003,144
LandetFrankrike 60 12965 486-5 357-8,2100,00100,002,611
LandetPolen 58 76055 3183 4426,2100,00100,002,623
LandetSpania 55 08852 3472 7415,2100,00100,002,412
LandetItalia 52 93348 7694 1648,5100,00100,002,315
LandetFinland 44 87454 870-9 996-18,2100,00100,002,06
LandetSveits 37 43133 3224 10912,3100,00100,001,613
LandetAustralia 26 62020 8195 80127,9100,00100,001,241
LandetRussland26 15828 145-1 987-7,1100,00100,001,134
LandetBelgia 23 97023 2946762,9100,00100,001,117
LandetJapan 23 34122 1631 1785,3100,00100,001,043
LandetØsterrike 17 47115 3542 11713,8100,00100,000,816
LandetBrasil13 1498 6914 45851,3100,00100,000,639
LandetLitauen12 92212 1337896,5100,00100,000,629
LandetAfrika ellers11 7199 4012 31824,7100,00100,000,548
LandetIrland 11 48112 529-1 048-8,4100,00100,000,520
LandetIsland 10 84512 039-1 194-9,9100,00100,000,57
LandetTsjekkia 10 59210 2793133,0100,00100,000,524
LandetCanada 10 52711 786-1 259-10,7100,00100,000,537
LandetSør-Korea9 4947 9091 58520,0100,00100,000,445
LandetEstland8 4498 0394105,1100,00100,000,427
LandetLatvia8 25810 248-1 990-19,4100,00100,000,428
LandetLatin-Amerika ellers8 05610 956-2 900-26,5100,00100,000,440
LandetOceania ellers7 9896 7781 21117,9100,00100,000,442
LandetPortugal 7 3578 423-1 066-12,7100,00100,000,318
LandetTyrkia 7 1048 930-1 826-20,4100,00100,000,322
LandetUngarn 6 8457 071-226-3,2100,00100,000,326
LandetHellas 6 0005 927731,2100,00100,000,319
LandetSlovenia4 2853 36791827,3100,00100,000,232
LandetUkraina4 2135 683-1 470-25,9100,00100,000,233
LandetSlovakia 3 9973 8291684,4100,00100,000,225
LandetMexico 3 4663 836-370-9,6100,00100,000,238
LandetSør-Afrika3 3993 567-168-4,7100,00100,000,147
LandetLuxembourg 1 6001 704-104-6,1100,00100,000,121
LandetKypros1 2351 11412110,9100,00100,000,130
LandetMalta85956829151,2100,00100,000,031
LandetLiechtenstein81471410014,0100,00100,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2017
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2017. Prosent 
Nr 
2017 (Descending)
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
Landet.I alt 2 245 8102 525 519-279 709-11,1100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn1 536 2001 785 443-249 243-14,0100,00100,0068,42
Landet.Utlendinger709 610740 076-30 466-4,1100,00100,0031,63
LandetDanmark 215 332235 653-20 321-8,6100,00100,0030,35
LandetSverige 144 393178 835-34 442-19,3100,00100,0020,34
LandetTyskland 82 14681 2259211,1100,00100,0011,610
LandetPolen 40 91636 6624 25411,6100,00100,005,823
LandetStorbritannia 30 60630 978-372-1,2100,00100,004,38
LandetLitauen28 30419 4518 85345,5100,00100,004,029
LandetNederland 20 29018 1292 16111,9100,00100,002,99
LandetAsia ellers 15 93212 9163 01623,4100,00100,002,246
LandetFrankrike 14 07910 9123 16729,0100,00100,002,011
LandetEuropa ellers 13 32215 273-1 951-12,8100,00100,001,935
LandetItalia 11 3547 8833 47144,0100,00100,001,615
LandetSpania 9 4097 5861 82324,0100,00100,001,312
LandetEstland8 53910 612-2 073-19,5100,00100,001,227
LandetKina8 0264 6703 35671,9100,00100,001,144
LandetSveits 6 8615 6041 25722,4100,00100,001,013
LandetLatvia6 6306 759-129-1,9100,00100,000,928
LandetUSA 6 4225 69273012,8100,00100,000,936
LandetFinland 6 1757 876-1 701-21,6100,00100,000,96
LandetRussland4 8945 789-895-15,5100,00100,000,734
LandetØsterrike 4 4163 81959715,6100,00100,000,616
LandetBelgia 4 4012 9061 49551,4100,00100,000,617
LandetTsjekkia 4 1865 702-1 516-26,6100,00100,000,624
LandetIsland 3 6301 4892 141143,8100,00100,000,57
LandetAustralia 2 8762 56331312,2100,00100,000,441
LandetSlovakia 2 3222 647-325-12,3100,00100,000,325
LandetPortugal 1 7645471 217222,5100,00100,000,218
LandetUngarn 1 3943 280-1 886-57,5100,00100,000,226
LandetJapan 1 15484530936,6100,00100,000,243
LandetTyrkia 1 045480565117,7100,00100,000,122
LandetIrland 1 0381 198-160-13,4100,00100,000,120
LandetLatin-Amerika ellers1 02983619323,1100,00100,000,140
LandetAfrika ellers96382014317,4100,00100,000,148
LandetCanada 9521 640-688-42,0100,00100,000,137
LandetSør-Korea8772 062-1 185-57,5100,00100,000,145
LandetSlovenia8693 205-2 336-72,9100,00100,000,132
LandetHellas 73160113021,6100,00100,000,119
LandetBrasil71052019036,5100,00100,000,139
LandetUkraina489779-290-37,2100,00100,000,133
LandetOceania ellers36235392,5100,00100,000,142
LandetMexico 2982356326,8100,00100,000,038
LandetLuxembourg 169378-209-55,3100,00100,000,021
LandetSør-Afrika111447-336-75,2100,00100,000,047
LandetKypros106140-34-24,3100,00100,000,030
LandetLiechtenstein644601500,0100,00100,000,014
LandetMalta2470-46-65,7100,00100,000,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2017
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2017. Prosent 
Nr 
2017 (Descending)
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
Landet.I alt 12 928 74613 012 213-83 467-0,6100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn9 937 8269 900 28337 5430,4100,00100,0076,92
Landet.Utlendinger2 990 9203 111 930-121 010-3,9100,00100,0023,13
LandetSverige 542 673587 917-45 244-7,7100,00100,0018,14
LandetDanmark 480 326489 844-9 518-1,9100,00100,0016,15
LandetStorbritannia 330 489358 389-27 900-7,8100,00100,0011,08
LandetTyskland 267 980266 5441 4360,5100,00100,009,010
LandetUSA 149 391133 65115 74011,8100,00100,005,036
LandetAsia ellers 135 793112 21823 57521,0100,00100,004,546
LandetNederland 116 192110 8665 3264,8100,00100,003,99
LandetEuropa ellers 115 244252 739-137 495-54,4100,00100,003,935
LandetPolen 99 67691 9807 6968,4100,00100,003,323
LandetKina78 26147 64930 61264,2100,00100,002,644
LandetFrankrike 74 20876 398-2 190-2,9100,00100,002,511
LandetSpania 64 49759 9334 5647,6100,00100,002,212
LandetItalia 64 28756 6527 63513,5100,00100,002,115
LandetFinland 51 04962 746-11 697-18,6100,00100,001,76
LandetSveits 44 29238 9265 36613,8100,00100,001,513
LandetLitauen41 22631 5849 64230,5100,00100,001,429
LandetRussland31 05233 934-2 882-8,5100,00100,001,034
LandetAustralia 29 49623 3826 11426,1100,00100,001,041
LandetBelgia 28 37126 2002 1718,3100,00100,000,917
LandetJapan 24 49523 0081 4876,5100,00100,000,843
LandetØsterrike 21 88719 1732 71414,2100,00100,000,716
LandetEstland16 98818 651-1 663-8,9100,00100,000,627
LandetLatvia14 88817 007-2 119-12,5100,00100,000,528
LandetTsjekkia 14 77815 981-1 203-7,5100,00100,000,524
LandetIsland 14 47513 5289477,0100,00100,000,57
LandetBrasil13 8599 2114 64850,5100,00100,000,539
LandetAfrika ellers12 68210 2212 46124,1100,00100,000,448
LandetIrland 12 51913 727-1 208-8,8100,00100,000,420
LandetCanada 11 47913 426-1 947-14,5100,00100,000,437
LandetSør-Korea10 3719 9714004,0100,00100,000,345
LandetPortugal 9 1218 9701511,7100,00100,000,318
LandetLatin-Amerika ellers9 08511 792-2 707-23,0100,00100,000,340
LandetOceania ellers8 3517 1311 22017,1100,00100,000,342
LandetUngarn 8 23910 351-2 112-20,4100,00100,000,326
LandetTyrkia 8 1499 410-1 261-13,4100,00100,000,322
LandetHellas 6 7316 5282033,1100,00100,000,219
LandetSlovakia 6 3196 476-157-2,4100,00100,000,225
LandetSlovenia5 1546 572-1 418-21,6100,00100,000,232
LandetUkraina4 7026 462-1 760-27,2100,00100,000,233
LandetMexico 3 7644 071-307-7,5100,00100,000,138
LandetSør-Afrika3 5104 014-504-12,6100,00100,000,147
LandetLuxembourg 1 7692 082-313-15,0100,00100,000,121
LandetKypros1 3411 254876,9100,00100,000,030
LandetMalta88363824538,4100,00100,000,031
LandetLiechtenstein87871816022,3100,00100,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2017
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Betydning 2017. Prosent 
. 
2017 (Descending)
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
Landet.I alt 12 928 74613 012 213-83 467-0,6100,0100,0100,01
Landet.Nordmenn9 937 8269 900 28337 5430,4100,0100,076,92
Landet.Utlendinger2 990 9203 111 930-121 010-3,9100,0100,023,13
LandetNorden1 088 5231 154 035-65 512-5,7100,0100,036,44
LandetSentral-Europa481 369464 50916 8603,6100,0100,016,16
LandetØst-Europa358 266491 737-133 471-27,1100,0100,012,09
LandetUK og Irland343 008372 116-29 108-7,8100,0100,011,57
LandetAsia248 920192 84656 07429,1100,0100,08,312
LandetSør-Europa229 217219 7839 4344,3100,0100,07,78
LandetNord-Amerika160 870147 07713 7939,4100,0100,05,410
LandetOseania37 84730 5137 33424,0100,0100,01,313
LandetLatin Amerika26 70825 0741 6346,5100,0100,00,911
LandetAfrika16 19214 2351 95713,7100,0100,00,514
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Betydning 2017. Prosent 
. (Ascending)
2017 
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
LandetOvernattinger i alt12 928 74613 012 213-83 467-0,6100,0100,0100,01
LandetHotell10 682 93610 486 694196 2421,9100,0100,082,62
LandetHytte1 602 7541 718 029-115 275-6,7100,0100,012,44
LandetSesongcamping448 418623 723-175 305-28,1100,0100,03,55
LandetTelt/Campingvogn136 429134 0492 3801,8100,0100,01,16
LandetBobil58 20949 7188 49117,1100,0100,00,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
Betydning 2017. Prosent 
. (Ascending)
2017 
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
LandetOvernattinger i alt12 928 74613 012 213-83 467-0,6100,0100,0100,01
LandetPåvirkbart_marked8 643 6608 649 911-6 251-0,1100,0100,066,92
LandetHotell_Ferie/fritid4 709 8004 389 053320 7477,3100,0100,036,43
LandetHotell_Kurs/konf1 688 0501 735 339-47 289-2,7100,0100,013,14
LandetHytte1 602 7541 718 029-115 275-6,7100,0100,012,45
LandetTelt/Campingvogn136 429134 0492 3801,8100,0100,01,16
LandetBobil58 20949 7188 49117,1100,0100,00,57
LandetSesongcamping448 418623 723-175 305-28,1100,0100,03,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2017
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Oktober-april 2017 og endring fra samme periode 2016. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2017 
Endring fra 2016. Antall 
Endring fra 2016. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Landet.I alt 10 682 9362 245 810196 242-279 7091,9-11,1
Landet.Nordmenn8 401 6261 536 200286 786-249 2433,5-14,0
Landet.Utlendinger2 281 310709 610-90 544-30 466-3,8-4,1
LandetSverige 398 280144 393-10 802-34 442-2,6-19,3
LandetStorbritannia 299 88330 606-27 528-372-8,4-1,2
LandetDanmark 264 994215 33210 803-20 3214,2-8,6
LandetTyskland 185 83482 1465159210,31,1
LandetUSA 142 9696 42215 01073011,712,8
LandetAsia ellers 119 86115 93220 5593 01620,723,4
LandetEuropa ellers 101 92213 322-135 544-1 951-57,1-12,8
LandetNederland 95 90220 2903 1652 1613,411,9
LandetKina70 2358 02627 2563 35663,471,9
LandetFrankrike 60 12914 079-5 3573 167-8,229,0
LandetPolen 58 76040 9163 4424 2546,211,6
LandetSpania 55 0889 4092 7411 8235,224,0
LandetItalia 52 93311 3544 1643 4718,544,0
LandetFinland 44 8746 175-9 996-1 701-18,2-21,6
LandetSveits 37 4316 8614 1091 25712,322,4
LandetAustralia 26 6202 8765 80131327,912,2
LandetRussland26 1584 894-1 987-895-7,1-15,5
LandetBelgia 23 9704 4016761 4952,951,4
LandetJapan 23 3411 1541 1783095,336,6
LandetØsterrike 17 4714 4162 11759713,815,6
LandetBrasil13 1497104 45819051,336,5
LandetLitauen12 92228 3047898 8536,545,5
LandetAfrika ellers11 7199632 31814324,717,4
LandetIrland 11 4811 038-1 048-160-8,4-13,4
LandetIsland 10 8453 630-1 1942 141-9,9143,8
LandetTsjekkia 10 5924 186313-1 5163,0-26,6
LandetCanada 10 527952-1 259-688-10,7-42,0
LandetSør-Korea9 4948771 585-1 18520,0-57,5
LandetEstland8 4498 539410-2 0735,1-19,5
LandetLatvia8 2586 630-1 990-129-19,4-1,9
LandetLatin-Amerika ellers8 0561 029-2 900193-26,523,1
LandetOceania ellers7 9893621 211917,92,5
LandetPortugal 7 3571 764-1 0661 217-12,7222,5
LandetTyrkia 7 1041 045-1 826565-20,4117,7
LandetUngarn 6 8451 394-226-1 886-3,2-57,5
LandetHellas 6 000731731301,221,6
LandetSlovenia4 285869918-2 33627,3-72,9
LandetUkraina4 213489-1 470-290-25,9-37,2
LandetSlovakia 3 9972 322168-3254,4-12,3
LandetMexico 3 466298-37063-9,626,8
LandetSør-Afrika3 399111-168-336-4,7-75,2
LandetLuxembourg 1 600169-104-209-6,1-55,3
LandetKypros1 235106121-3410,9-24,3
LandetMalta85924291-4651,2-65,7
LandetLiechtenstein814641006014,01500,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Oktober-april. 2017. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
2017 
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
LandetI alt_uten sesong*1 797 3921 901 796-104 404-5,5100,00100,00
LandetNordmenn_uten sesong*1 087 7821 161 720-73 938-6,4100,00100,00
LandetUtlendinger_uten sesong*709 610740 076-30 466-4,1100,00100,00
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
2017 
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
LandetI alt_uten sesong*12 480 32812 388 49091 8380,7100,00100,00
LandetNordmenn_uten sesong*9 489 4089 276 560212 8482,3100,00100,00
LandetUtlendinger_uten sesong*2 990 9203 111 930-121 010-3,9100,00100,00
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2017/2016 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2017. Prosent 
2017 
2016 
Antall 
Prosent 
2017 
2016 
Landet.I alt 10 682 93610 486 694196 2421,9100,0100,0100,0
LandetKurs_Konf1 688 0501 735 339-47 289-2,7100,0100,015,8
LandetYrke4 285 0864 362 364-77 278-1,8100,0100,040,1
LandetFerie_Fritid4 709 8004 389 053320 7477,3100,0100,044,1
LandetKurs/Yrke5 973 1366 097 703-124 567-2,0100,0100,055,9
LandetKurs/Ferie6 397 8506 124 392273 4584,5100,0100,059,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2017. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2017/2016 
Markedsandel % 
2017 
2016 
Absolutt 
Prosent 
2017 
2016 
LandetLosjiinntekt 1000kr6 980 7336 822 670158 0632,3100,0100,0
LandetKr. per overnatting65365130,40,00,0
LandetKr. per solgt rom917904131,50,00,0
LandetKr. per disp. rom44643692,10,00,0
LandetKr. per gjest1 0891 104-15-1,30,00,0
LandetHoteller (antall)912927-15-1,6100,0100,0
LandetRom (antall)73 87373 3974750,6100,0100,0
LandetSenger (antall)154 908153 8241 0840,7100,0100,0
LandetRom-døgn15 661 01815 633 64227 3760,2100,0100,0
LandetSolgte rom7 609 5017 545 41564 0860,8100,0100,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2016 til 2017. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Oktober-april 2017 og 2016
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2017 
2016 
LandetKaputnytting rom (%)48,6048,30
LandetKaputnytting senger (%)32,5032,00
LandetOppholdstid per gjest1,671,70
LandetOppholdstid for nordmenn1,611,61
LandetOppholdstid for utlendinger1,922,06
LandetOvernattinger per solgt rom1,401,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2017 og 2016. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     


Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Kontaktinformasjon      Om Oss