Statistikknett Reiseliv   ..... Norsk reiseliv i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer
OmStatistikknett
 
Skip Navigation Links Virker ikke valgboksene? Se her
   
Vintersesongen Oktober-april  > Din region > Oversyn > Marked og losjiøkonomi
Modulen belyser overnattingsmarked og losjiøkonomi for vinteren Oktober-april 2018 - sammenliknet med samme periode 2017.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region i boksen nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere stigende eller synkende.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Overnattingsmarkeder og Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
  Velg Fylke >>>            Velg region >>>       << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Landet.I alt 11 130 62010 682 936447 6844,2100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn8 726 0588 401 626324 4323,9100,00100,0078,42
Landet.Utlendinger2 404 5622 281 310123 2525,4100,00100,0021,63
LandetSverige 391 962398 280-6 318-1,6100,00100,0016,34
LandetStorbritannia 293 047299 883-6 836-2,3100,00100,0012,28
LandetDanmark 252 936264 994-12 058-4,6100,00100,0010,55
LandetUSA 213 292142 96970 32349,2100,00100,008,936
LandetTyskland 203 895185 83418 0619,7100,00100,008,510
LandetAsia ellers 154 650119 86134 78929,0100,00100,006,446
LandetNederland 98 00895 9022 1062,2100,00100,004,19
LandetKina78 62170 2358 38611,9100,00100,003,344
LandetFrankrike 71 04960 12910 92018,2100,00100,003,011
LandetItalia 68 90552 93315 97230,2100,00100,002,915
LandetSpania 66 15855 08811 07020,1100,00100,002,812
LandetPolen 60 11158 7601 3512,3100,00100,002,523
LandetFinland 44 86744 874-70,0100,00100,001,96
LandetSveits 42 45637 4315 02513,4100,00100,001,813
LandetAustralia 36 73326 62010 11338,0100,00100,001,541
LandetRussland30 47826 1584 32016,5100,00100,001,334
LandetBelgia 28 67123 9704 70119,6100,00100,001,217
LandetEuropa ellers 27 408101 922-74 514-73,1100,00100,001,135
LandetJapan 22 95623 341-385-1,6100,00100,001,043
LandetØsterrike 19 76917 4712 29813,2100,00100,000,816
LandetIrland 14 52511 4813 04426,5100,00100,000,620
LandetBrasil14 26613 1491 1178,5100,00100,000,639
LandetAfrika ellers14 07511 7192 35620,1100,00100,000,648
LandetLitauen12 81412 922-108-0,8100,00100,000,529
LandetIsland 12 32510 8451 48013,6100,00100,000,57
LandetCanada 11 83610 5271 30912,4100,00100,000,537
LandetLatin-Amerika ellers11 6288 0563 57244,3100,00100,000,540
LandetTsjekkia 11 30410 5927126,7100,00100,000,524
LandetSør-Korea10 9449 4941 45015,3100,00100,000,545
LandetPortugal 10 3537 3572 99640,7100,00100,000,418
LandetUngarn 9 0936 8452 24832,8100,00100,000,426
LandetEstland8 6998 4492503,0100,00100,000,427
LandetLatvia8 5638 2583053,7100,00100,000,428
LandetTyrkia 7 4687 1043645,1100,00100,000,322
LandetHellas 6 4846 0004848,1100,00100,000,319
LandetOceania ellers6 3847 989-1 605-20,1100,00100,000,342
LandetSlovakia 5 2093 9971 21230,3100,00100,000,225
LandetSør-Afrika4 8483 3991 44942,6100,00100,000,247
LandetUkraina4 8474 21363415,0100,00100,000,233
LandetMexico 4 0273 46656116,2100,00100,000,238
LandetSlovenia3 9934 285-292-6,8100,00100,000,232
LandetLuxembourg 2 1281 60052833,0100,00100,000,121
LandetKypros1 1601 235-75-6,1100,00100,000,030
LandetMalta839859-20-2,3100,00100,000,031
LandetLiechtenstein778814-36-4,4100,00100,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Landet.I alt 2 208 4172 245 810-37 393-1,7100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn1 471 1411 536 200-65 059-4,2100,00100,0066,62
Landet.Utlendinger737 276709 61027 6663,9100,00100,0033,43
LandetDanmark 219 963215 3324 6312,2100,00100,0029,85
LandetSverige 160 622144 39316 22911,2100,00100,0021,84
LandetTyskland 88 80482 1466 6588,1100,00100,0012,010
LandetStorbritannia 33 19830 6062 5928,5100,00100,004,58
LandetPolen 32 25940 916-8 657-21,2100,00100,004,423
LandetLitauen20 00028 304-8 304-29,3100,00100,002,729
LandetAsia ellers 18 99515 9323 06319,2100,00100,002,646
LandetNederland 18 86220 290-1 428-7,0100,00100,002,69
LandetEuropa ellers 16 15313 3222 83121,3100,00100,002,235
LandetSpania 14 0719 4094 66249,5100,00100,001,912
LandetFrankrike 13 92214 079-157-1,1100,00100,001,911
LandetEstland12 3878 5393 84845,1100,00100,001,727
LandetItalia 11 07411 354-280-2,5100,00100,001,515
LandetLatvia8 4996 6301 86928,2100,00100,001,228
LandetSveits 7 5686 86170710,3100,00100,001,013
LandetUSA 7 2496 42282712,9100,00100,001,036
LandetRussland6 4964 8941 60232,7100,00100,000,934
LandetFinland 6 3896 1752143,5100,00100,000,96
LandetKina5 9348 026-2 092-26,1100,00100,000,844
LandetBelgia 4 6214 4012205,0100,00100,000,617
LandetØsterrike 4 1844 416-232-5,3100,00100,000,616
LandetAustralia 3 2182 87634211,9100,00100,000,441
LandetTsjekkia 3 1494 186-1 037-24,8100,00100,000,424
LandetPortugal 2 0851 76432118,2100,00100,000,318
LandetUkraina1 7704891 281262,0100,00100,000,233
LandetSlovakia 1 7392 322-583-25,1100,00100,000,225
LandetIsland 1 5223 630-2 108-58,1100,00100,000,27
LandetJapan 1 4881 15433428,9100,00100,000,243
LandetUngarn 1 3901 394-4-0,3100,00100,000,226
LandetLatin-Amerika ellers1 2241 02919519,0100,00100,000,240
LandetSør-Korea1 20887733137,7100,00100,000,245
LandetAfrika ellers1 20496324125,0100,00100,000,248
LandetIrland 1 1381 0381009,6100,00100,000,220
LandetCanada 1 11595216317,1100,00100,000,237
LandetBrasil92771021730,6100,00100,000,139
LandetTyrkia 7421 045-303-29,0100,00100,000,122
LandetSlovenia527869-342-39,4100,00100,000,132
LandetMexico 3712987324,5100,00100,000,138
LandetHellas 331731-400-54,7100,00100,000,019
LandetOceania ellers325362-37-10,2100,00100,000,042
LandetSør-Afrika244111133119,8100,00100,000,047
LandetLiechtenstein100643656,3100,00100,000,014
LandetLuxembourg 91169-78-46,2100,00100,000,021
LandetMalta772453220,8100,00100,000,031
LandetKypros41106-65-61,3100,00100,000,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Landet.I alt 13 339 03712 928 746410 2913,2100,00100,00100,01
Landet.Nordmenn10 197 1999 937 826259 3732,6100,00100,0076,42
Landet.Utlendinger3 141 8382 990 920150 9185,0100,00100,0023,63
LandetSverige 552 584542 6739 9111,8100,00100,0017,64
LandetDanmark 472 899480 326-7 427-1,5100,00100,0015,15
LandetStorbritannia 326 245330 489-4 244-1,3100,00100,0010,48
LandetTyskland 292 699267 98024 7199,2100,00100,009,310
LandetUSA 220 541149 39171 15047,6100,00100,007,036
LandetAsia ellers 173 645135 79337 85227,9100,00100,005,546
LandetNederland 116 870116 1926780,6100,00100,003,79
LandetPolen 92 37099 676-7 306-7,3100,00100,002,923
LandetFrankrike 84 97174 20810 76314,5100,00100,002,711
LandetKina84 55578 2616 2948,0100,00100,002,744
LandetSpania 80 22964 49715 73224,4100,00100,002,612
LandetItalia 79 97964 28715 69224,4100,00100,002,515
LandetFinland 51 25651 0492070,4100,00100,001,66
LandetSveits 50 02444 2925 73212,9100,00100,001,613
LandetEuropa ellers 43 561115 244-71 683-62,2100,00100,001,435
LandetAustralia 39 95129 49610 45535,4100,00100,001,341
LandetRussland36 97431 0525 92219,1100,00100,001,234
LandetBelgia 33 29228 3714 92117,3100,00100,001,117
LandetLitauen32 81441 226-8 412-20,4100,00100,001,029
LandetJapan 24 44424 495-51-0,2100,00100,000,843
LandetØsterrike 23 95321 8872 0669,4100,00100,000,816
LandetEstland21 08616 9884 09824,1100,00100,000,727
LandetLatvia17 06214 8882 17414,6100,00100,000,528
LandetIrland 15 66312 5193 14425,1100,00100,000,520
LandetAfrika ellers15 27912 6822 59720,5100,00100,000,548
LandetBrasil15 19313 8591 3349,6100,00100,000,539
LandetTsjekkia 14 45314 778-325-2,2100,00100,000,524
LandetIsland 13 84714 475-628-4,3100,00100,000,47
LandetCanada 12 95111 4791 47212,8100,00100,000,437
LandetLatin-Amerika ellers12 8529 0853 76741,5100,00100,000,440
LandetPortugal 12 4389 1213 31736,4100,00100,000,418
LandetSør-Korea12 15210 3711 78117,2100,00100,000,445
LandetUngarn 10 4838 2392 24427,2100,00100,000,326
LandetTyrkia 8 2108 149610,7100,00100,000,322
LandetSlovakia 6 9486 31962910,0100,00100,000,225
LandetHellas 6 8156 731841,2100,00100,000,219
LandetOceania ellers6 7098 351-1 642-19,7100,00100,000,242
LandetUkraina6 6174 7021 91540,7100,00100,000,233
LandetSør-Afrika5 0923 5101 58245,1100,00100,000,247
LandetSlovenia4 5205 154-634-12,3100,00100,000,132
LandetMexico 4 3983 76463416,8100,00100,000,138
LandetLuxembourg 2 2191 76945025,4100,00100,000,121
LandetKypros1 2011 341-140-10,4100,00100,000,030
LandetMalta916883333,7100,00100,000,031
LandetLiechtenstein87887800,0100,00100,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Landet.I alt 13 339 03712 928 746410 2913,2100,0100,0100,01
Landet.Nordmenn10 197 1999 937 826259 3732,6100,0100,076,42
Landet.Utlendinger3 141 8382 990 920150 9185,0100,0100,023,63
LandetNorden1 090 5861 088 5232 0630,2100,0100,034,74
LandetSentral-Europa519 935481 36938 5668,0100,0100,016,56
LandetUK og Irland341 908343 008-1 100-0,3100,0100,010,97
LandetAsia294 796248 92045 87618,4100,0100,09,412
LandetØst-Europa286 888358 266-71 378-19,9100,0100,09,19
LandetSør-Europa274 759229 21745 54219,9100,0100,08,78
LandetNord-Amerika233 492160 87072 62245,1100,0100,07,410
LandetOseania46 66037 8478 81323,3100,0100,01,513
LandetLatin Amerika32 44326 7085 73521,5100,0100,01,011
LandetAfrika20 37116 1924 17925,8100,0100,00,614
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
LandetOvernattinger i alt13 339 03712 928 746410 2913,2100,0100,0100,01
LandetHotell11 130 62010 682 936447 6844,2100,0100,083,42
LandetHytte1 571 9291 602 754-30 825-1,9100,0100,011,84
LandetSesongcamping448 858448 4184400,1100,0100,03,45
LandetTelt/Campingvogn109 572136 429-26 857-19,7100,0100,00,86
LandetBobil78 05858 20919 84934,1100,0100,00,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
LandetOvernattinger i alt13 339 03712 928 746410 2913,2100,0100,0100,01
LandetPåvirkbart_marked8 720 8108 643 66077 1500,9100,0100,065,42
LandetHotell_Ferie/fritid4 802 7914 709 80092 9912,0100,0100,036,03
LandetHotell_Kurs/konf1 709 6021 688 05021 5521,3100,0100,012,84
LandetHytte1 571 9291 602 754-30 825-1,9100,0100,011,85
LandetTelt/Campingvogn109 572136 429-26 857-19,7100,0100,00,86
LandetBobil78 05858 20919 84934,1100,0100,00,67
LandetSesongcamping448 858448 4184400,1100,0100,03,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Oktober-april 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Landet.I alt 11 130 6202 208 417447 684-37 3934,2-1,7
Landet.Nordmenn8 726 0581 471 141324 432-65 0593,9-4,2
Landet.Utlendinger2 404 562737 276123 25227 6665,43,9
LandetSverige 391 962160 622-6 31816 229-1,611,2
LandetStorbritannia 293 04733 198-6 8362 592-2,38,5
LandetDanmark 252 936219 963-12 0584 631-4,62,2
LandetUSA 213 2927 24970 32382749,212,9
LandetTyskland 203 89588 80418 0616 6589,78,1
LandetAsia ellers 154 65018 99534 7893 06329,019,2
LandetNederland 98 00818 8622 106-1 4282,2-7,0
LandetKina78 6215 9348 386-2 09211,9-26,1
LandetFrankrike 71 04913 92210 920-15718,2-1,1
LandetItalia 68 90511 07415 972-28030,2-2,5
LandetSpania 66 15814 07111 0704 66220,149,5
LandetPolen 60 11132 2591 351-8 6572,3-21,2
LandetFinland 44 8676 389-72140,03,5
LandetSveits 42 4567 5685 02570713,410,3
LandetAustralia 36 7333 21810 11334238,011,9
LandetRussland30 4786 4964 3201 60216,532,7
LandetBelgia 28 6714 6214 70122019,65,0
LandetEuropa ellers 27 40816 153-74 5142 831-73,121,3
LandetJapan 22 9561 488-385334-1,628,9
LandetØsterrike 19 7694 1842 298-23213,2-5,3
LandetIrland 14 5251 1383 04410026,59,6
LandetBrasil14 2669271 1172178,530,6
LandetAfrika ellers14 0751 2042 35624120,125,0
LandetLitauen12 81420 000-108-8 304-0,8-29,3
LandetIsland 12 3251 5221 480-2 10813,6-58,1
LandetCanada 11 8361 1151 30916312,417,1
LandetLatin-Amerika ellers11 6281 2243 57219544,319,0
LandetTsjekkia 11 3043 149712-1 0376,7-24,8
LandetSør-Korea10 9441 2081 45033115,337,7
LandetPortugal 10 3532 0852 99632140,718,2
LandetUngarn 9 0931 3902 248-432,8-0,3
LandetEstland8 69912 3872503 8483,045,1
LandetLatvia8 5638 4993051 8693,728,2
LandetTyrkia 7 468742364-3035,1-29,0
LandetHellas 6 484331484-4008,1-54,7
LandetOceania ellers6 384325-1 605-37-20,1-10,2
LandetSlovakia 5 2091 7391 212-58330,3-25,1
LandetSør-Afrika4 8482441 44913342,6119,8
LandetUkraina4 8471 7706341 28115,0262,0
LandetMexico 4 0273715617316,224,5
LandetSlovenia3 993527-292-342-6,8-39,4
LandetLuxembourg 2 12891528-7833,0-46,2
LandetKypros1 16041-75-65-6,1-61,3
LandetMalta83977-2053-2,3220,8
LandetLiechtenstein778100-3636-4,456,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Oktober-april. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
LandetI alt_uten sesong*1 759 5591 797 392-37 833-2,1100,00100,00
LandetNordmenn_uten sesong*1 022 2831 087 782-65 499-6,0100,00100,00
LandetUtlendinger_uten sesong*737 276709 61027 6663,9100,00100,00
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
LandetI alt_uten sesong*12 890 17912 480 328409 8513,3100,00100,00
LandetNordmenn_uten sesong*9 748 3419 489 408258 9332,7100,00100,00
LandetUtlendinger_uten sesong*3 141 8382 990 920150 9185,0100,00100,00
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Landet.I alt 11 130 62010 682 936447 6844,2100,0100,0100,0
LandetKurs_Konf1 709 6021 688 05021 5521,3100,0100,015,4
LandetYrke4 618 2244 285 086333 1387,8100,0100,041,5
LandetFerie_Fritid4 802 7914 709 80092 9912,0100,0100,043,1
LandetKurs/Yrke6 327 8265 973 136354 6905,9100,0100,056,9
LandetKurs/Ferie6 512 3936 397 850114 5431,8100,0100,058,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
LandetLosjiinntekt 1000kr7 459 5296 980 733478 7966,9100,0100,0
LandetKr. per overnatting670653172,60,00,0
LandetKr. per solgt rom943917262,80,00,0
LandetKr. per disp. rom468446225,00,00,0
LandetKr. per gjest1 1181 089292,60,00,0
LandetHoteller (antall)885912-27-3,0100,0100,0
LandetRom (antall)75 21173 8731 3381,8100,0100,0
LandetSenger (antall)157 519154 9082 6121,7100,0100,0
LandetRom-døgn15 944 66515 661 018283 6471,8100,0100,0
LandetSolgte rom7 910 7307 609 501301 2294,0100,0100,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Oktober-april 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
LandetKaputnytting rom (%)199,0048,60
LandetKaputnytting senger (%)132,3032,50
LandetOppholdstid per gjest1,671,67
LandetOppholdstid for nordmenn1,601,61
LandetOppholdstid for utlendinger1,991,92
LandetOvernattinger per solgt rom1,411,40
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     


Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Kontaktinformasjon      Om Oss