Statistikknett Buskerud   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Buskerud finner du reiselivsstatistik for regioner i Buskerud. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Buskerud. Du kommer tibake til denne startsiden for Buskerud fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-juni 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Buskerud har tapt markedsandeler hittil i 2019. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått ned fra 6,11% i Januar-juni 2018 til 5,91% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen derimot gått svakt opp - fra 13,39 prosent til 13,40 prosent.
Dermed har Buskerud hatt 7,76 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-juni 2019 mot 8,03 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Buskerud finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 669 315666 4582 8570,45,916,11100,01
Buskerud.Nordmenn488 902495 695-6 793-1,45,926,2273,02
Buskerud.Utlendinger180 413170 7639 6505,75,895,8327,03
BuskerudSverige 36 51234 8151 6974,910,469,2020,24
BuskerudDanmark 32 74130 8941 8476,012,9612,0518,15
BuskerudKina21 35922 703-1 344-5,912,9115,0511,844
BuskerudStorbritannia 12 28311 4268577,54,344,066,88
BuskerudAsia ellers 12 1489 6812 46725,56,164,956,746
BuskerudSør-Korea11 09511 409-314-2,827,2229,546,145
BuskerudTyskland 10 2189 6565625,83,233,235,710
BuskerudUSA 8 0265 9982 02833,82,071,984,436
BuskerudNederland 7 3915 8291 56226,86,004,714,19
BuskerudFrankrike 6 2547 463-1 209-16,24,545,543,511
BuskerudRussland3 0223 529-507-14,47,9610,141,734
BuskerudSpania 2 3012 478-177-7,12,222,531,312
BuskerudPolen 2 1061 9641427,22,643,051,223
BuskerudItalia 1 6161 4791379,32,352,000,915
BuskerudLitauen1 369615754122,67,154,370,829
BuskerudAfrika ellers1 367384983256,05,032,100,848
BuskerudJapan 1 1451 609-464-28,82,814,090,643
BuskerudSveits 1 0871 013747,31,901,830,613
BuskerudFinland 1 0071 534-527-34,42,013,000,66
BuskerudBelgia 87670317324,62,642,010,517
BuskerudEuropa ellers 8651 141-276-24,24,153,970,535
BuskerudPortugal 66336929479,74,863,390,418
BuskerudAustralia 54931523474,31,110,680,341
BuskerudØsterrike 524506183,61,891,980,316
BuskerudIsland 413454-41-9,03,963,860,27
BuskerudEstland37527510036,43,503,160,227
BuskerudUkraina3132239040,43,513,390,233
BuskerudOceania ellers30654252466,74,550,760,242
BuskerudCanada 294310-16-5,21,541,760,237
BuskerudTyrkia 265337-72-21,44,203,800,122
BuskerudTsjekkia 2431855831,41,751,230,124
BuskerudBrasil208269-61-22,71,131,400,139
BuskerudLatvia187217-30-13,82,293,180,128
BuskerudLatin-Amerika ellers16755112203,61,000,330,140
BuskerudIrland 149136139,61,251,030,120
BuskerudHellas 139984141,81,721,540,119
BuskerudLiechtenstein13123108469,620,762,500,114
BuskerudSør-Afrika1291101917,32,552,480,147
BuskerudSlovakia 11511232,72,041,930,125
BuskerudUngarn 108184-76-41,31,031,850,126
BuskerudLuxembourg 981682512,55,050,560,121
BuskerudSlovenia56136-80-58,81,673,710,032
BuskerudKypros31625416,72,990,590,030
BuskerudMalta14212600,01,520,250,031
BuskerudMexico 1248-36-75,00,221,190,038
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 495 671521 801-26 130-5,013,4013,39100,01
Buskerud.Nordmenn279 959284 101-4 142-1,511,6411,1156,52
Buskerud.Utlendinger215 712237 700-21 988-9,316,6817,7543,53
BuskerudDanmark 89 10096 145-7 045-7,346,0546,3741,35
BuskerudSverige 71 58890 627-19 039-21,043,2446,3033,24
BuskerudTyskland 17 45517 398570,34,374,468,110
BuskerudNederland 10 33710 377-40-0,49,339,454,89
BuskerudStorbritannia 10 2607 8202 44031,222,4218,204,88
BuskerudEstland2 2681 46380555,022,1411,111,127
BuskerudRussland1 7441 791-47-2,611,8411,400,834
BuskerudPolen 1 5771 907-330-17,33,793,720,723
BuskerudFinland 1 5745561 018183,16,402,620,76
BuskerudLitauen1 2601 25910,16,885,780,629
BuskerudLatvia1 1541 265-111-8,814,2713,770,528
BuskerudBelgia 92154837368,16,123,440,417
BuskerudUngarn 707273434159,023,6615,260,326
BuskerudKina656608487,95,607,590,344
BuskerudFrankrike 6415608114,51,781,600,311
BuskerudSveits 626828-202-24,41,982,430,313
BuskerudAsia ellers 57636221459,12,141,620,346
BuskerudUSA 374382-8-2,11,892,170,236
BuskerudSlovakia 32120611555,87,286,250,125
BuskerudSpania 306386-80-20,72,272,130,112
BuskerudØsterrike 253296-43-14,51,651,670,116
BuskerudIsland 209531-322-60,68,9331,740,17
BuskerudTsjekkia 208328-120-36,60,931,640,124
BuskerudPortugal 20546159345,711,801,340,118
BuskerudCanada 18117384,64,364,960,137
BuskerudItalia 1771502718,01,100,880,115
BuskerudSlovenia175977880,414,717,400,132
BuskerudAustralia 157976061,92,581,690,141
BuskerudIrland 141167-26-15,69,828,170,120
BuskerudOceania ellers942668261,57,452,500,042
BuskerudLatin-Amerika ellers5044613,62,632,700,040
BuskerudAfrika ellers48341441,21,711,820,048
BuskerudLuxembourg 26173-147-85,04,3318,560,021
BuskerudBrasil2522313,61,211,050,039
BuskerudMexico 180180,03,940,000,038
BuskerudHellas 1838-20-52,64,335,960,019
BuskerudUkraina17136-119-87,50,444,030,033
BuskerudSør-Korea1320-7-35,00,560,830,045
BuskerudSør-Afrika121200,02,213,270,047
BuskerudJapan 75240,00,340,440,043
BuskerudTyrkia 527-22-81,50,230,970,022
BuskerudLiechtenstein245-43-95,60,9323,810,014
BuskerudMalta0000,00,000,000,031
BuskerudKypros02-2-100,00,003,570,030
BuskerudEuropa ellers -865-653-21232,54,153,57-0,435
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 164 9861 188 259-23 273-2,07,768,03100,01
Buskerud.Nordmenn768 861779 796-10 935-1,47,217,4066,02
Buskerud.Utlendinger396 125408 463-12 338-3,09,099,5734,03
BuskerudDanmark 121 841127 039-5 198-4,127,3127,4030,85
BuskerudSverige 108 100125 442-17 342-13,821,0121,8427,34
BuskerudTyskland 27 67327 0546192,33,873,937,010
BuskerudStorbritannia 22 54319 2463 29717,16,865,945,78
BuskerudKina22 01523 311-1 296-5,612,4314,685,644
BuskerudNederland 17 72816 2061 5229,47,586,944,59
BuskerudAsia ellers 12 72410 0432 68126,75,684,613,246
BuskerudSør-Korea11 10811 429-321-2,825,7827,862,845
BuskerudUSA 8 4006 3802 02031,72,061,992,136
BuskerudFrankrike 6 8958 023-1 128-14,13,974,731,711
BuskerudRussland4 7665 320-554-10,49,0410,531,234
BuskerudPolen 3 6833 871-188-4,93,033,350,923
BuskerudEstland2 6431 73890552,112,607,950,727
BuskerudLitauen2 6291 87475540,37,025,220,729
BuskerudSpania 2 6072 864-257-9,02,222,470,712
BuskerudFinland 2 5812 09049123,53,462,890,76
BuskerudBelgia 1 7971 25154643,63,722,450,517
BuskerudItalia 1 7931 62916410,12,111,790,515
BuskerudSveits 1 7131 841-128-7,01,932,060,413
BuskerudAfrika ellers1 415418997238,54,722,080,448
BuskerudLatvia1 3411 482-141-9,58,269,260,328
BuskerudJapan 1 1521 614-462-28,62,693,980,343
BuskerudPortugal 868415453109,25,642,900,218
BuskerudUngarn 81545735878,36,033,900,226
BuskerudØsterrike 777802-25-3,11,811,850,216
BuskerudAustralia 70641229471,41,270,790,241
BuskerudIsland 622985-363-36,94,877,340,27
BuskerudCanada 475483-8-1,72,042,290,137
BuskerudTsjekkia 451513-62-12,11,241,470,124
BuskerudSlovakia 43631811837,14,343,500,125
BuskerudOceania ellers40080320400,05,010,980,142
BuskerudUkraina330359-29-8,12,593,600,133
BuskerudIrland 290303-13-4,32,171,990,120
BuskerudTyrkia 270364-94-25,83,183,120,122
BuskerudBrasil233291-58-19,91,141,360,139
BuskerudSlovenia231233-2-0,95,094,680,132
BuskerudLatin-Amerika ellers21799118119,21,170,540,140
BuskerudHellas 1571362115,41,851,940,019
BuskerudSør-Afrika1411221915,62,522,540,047
BuskerudLiechtenstein133686595,615,706,130,014
BuskerudLuxembourg 124189-65-34,44,885,020,021
BuskerudKypros31823287,52,650,740,030
BuskerudMexico 3048-18-37,50,501,100,038
BuskerudMalta14212600,01,380,230,031
BuskerudEuropa ellers 0488-488-100,00,004,670,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 164 9861 188 259-23 273-2,07,88,0100,01
Buskerud.Nordmenn768 861779 796-10 935-1,47,27,466,02
Buskerud.Utlendinger396 125408 463-12 338-3,09,19,634,03
BuskerudNorden233 144255 556-22 412-8,822,222,758,94
BuskerudSentral-Europa49 94547 4112 5345,34,44,312,66
BuskerudAsia46 99946 3976021,39,710,111,912
BuskerudUK og Irland22 83319 5493 28416,86,75,85,87
BuskerudØst-Europa17 32516 6536724,05,35,24,49
BuskerudSør-Europa12 63513 441-806-6,03,13,33,28
BuskerudNord-Amerika8 8756 8632 01229,32,12,02,210
BuskerudAfrika1 5565401 016188,14,42,20,414
BuskerudOseania1 106492614124,81,70,80,313
BuskerudLatin Amerika480438429,61,11,00,111
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt1 164 9861 188 259-23 273-2,07,88,0100,01
BuskerudHotell669 315666 4582 8570,45,96,157,52
BuskerudHytte341 416370 658-29 242-7,918,219,029,34
BuskerudSesongcamping97 69893 8053 8934,210,19,38,45
BuskerudTelt/Campingvogn36 74741 320-4 573-11,110,09,53,26
BuskerudBobil19 81016 0183 79223,74,03,21,77
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt1 164 9861 188 259-23 273-2,07,88,0100,01
BuskerudPåvirkbart_marked1 041 1751 048 370-7 195-0,79,79,889,42
BuskerudHotell_Ferie/fritid431 596400 23731 3597,87,87,537,03
BuskerudHotell_Kurs/konf113 908126 332-12 424-9,87,88,89,84
BuskerudHytte341 416370 658-29 242-7,918,219,029,35
BuskerudTelt/Campingvogn36 74741 320-4 573-11,110,09,53,26
BuskerudBobil19 81016 0183 79223,74,03,21,77
BuskerudSesongcamping97 69893 8053 8934,210,19,38,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-juni 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Buskerud.I alt 669 315495 6712 857-26 1300,4-5,0
Buskerud.Nordmenn488 902279 959-6 793-4 142-1,4-1,5
Buskerud.Utlendinger180 413215 7129 650-21 9885,7-9,3
BuskerudSverige 36 51271 5881 697-19 0394,9-21,0
BuskerudDanmark 32 74189 1001 847-7 0456,0-7,3
BuskerudKina21 359656-1 34448-5,97,9
BuskerudStorbritannia 12 28310 2608572 4407,531,2
BuskerudAsia ellers 12 1485762 46721425,559,1
BuskerudSør-Korea11 09513-314-7-2,8-35,0
BuskerudTyskland 10 21817 455562575,80,3
BuskerudUSA 8 0263742 028-833,8-2,1
BuskerudNederland 7 39110 3371 562-4026,8-0,4
BuskerudFrankrike 6 254641-1 20981-16,214,5
BuskerudRussland3 0221 744-507-47-14,4-2,6
BuskerudSpania 2 301306-177-80-7,1-20,7
BuskerudPolen 2 1061 577142-3307,2-17,3
BuskerudItalia 1 616177137279,318,0
BuskerudLitauen1 3691 2607541122,60,1
BuskerudAfrika ellers1 3674898314256,041,2
BuskerudJapan 1 1457-4642-28,840,0
BuskerudSveits 1 08762674-2027,3-24,4
BuskerudFinland 1 0071 574-5271 018-34,4183,1
BuskerudBelgia 87692117337324,668,1
BuskerudEuropa ellers 865-865-276-212-24,232,5
BuskerudPortugal 66320529415979,7345,7
BuskerudAustralia 5491572346074,361,9
BuskerudØsterrike 52425318-433,6-14,5
BuskerudIsland 413209-41-322-9,0-60,6
BuskerudEstland3752 26810080536,455,0
BuskerudUkraina3131790-11940,4-87,5
BuskerudOceania ellers3069425268466,7261,5
BuskerudCanada 294181-168-5,24,6
BuskerudTyrkia 2655-72-22-21,4-81,5
BuskerudTsjekkia 24320858-12031,4-36,6
BuskerudBrasil20825-613-22,713,6
BuskerudLatvia1871 154-30-111-13,8-8,8
BuskerudLatin-Amerika ellers167501126203,613,6
BuskerudIrland 14914113-269,6-15,6
BuskerudHellas 1391841-2041,8-52,6
BuskerudLiechtenstein1312108-43469,6-95,6
BuskerudSør-Afrika1291219017,30,0
BuskerudSlovakia 11532131152,755,8
BuskerudUngarn 108707-76434-41,3159,0
BuskerudLuxembourg 982682-147512,5-85,0
BuskerudSlovenia56175-8078-58,880,4
BuskerudKypros31025-2416,7-100,0
BuskerudMalta140120600,00,0
BuskerudMexico 1218-3618-75,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-juni. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*397 973427 996-30 023-7,014,5614,83
BuskerudNordmenn_uten sesong*182 261190 296-8 035-4,212,6512,30
BuskerudUtlendinger_uten sesong*215 712237 700-21 988-9,316,6817,75
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*1 067 2881 094 454-27 166-2,57,597,94
BuskerudNordmenn_uten sesong*671 163685 991-14 828-2,26,927,21
BuskerudUtlendinger_uten sesong*396 125408 463-12 338-3,09,099,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 669 315666 4582 8570,45,96,1100,0
BuskerudKurs_Konf113 908126 332-12 424-9,87,88,817,0
BuskerudYrke123 811139 889-16 078-11,52,93,418,5
BuskerudFerie_Fritid431 596400 23731 3597,87,87,564,5
BuskerudKurs/Yrke237 719266 221-28 502-10,74,14,835,5
BuskerudKurs/Ferie545 504526 56918 9353,67,87,881,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudLosjiinntekt 1000kr382 970352 13630 8348,85,04,9
BuskerudKr. per overnatting572528448,30,00,0
BuskerudKr. per solgt rom990918727,80,00,0
BuskerudKr. per disp. rom4934276615,40,00,0
BuskerudKr. per gjest1 055968879,00,00,0
BuskerudHoteller (antall)5963-4-6,16,56,9
BuskerudRom (antall)4 2934 556-263-5,85,45,8
BuskerudSenger (antall)11 00211 302-300-2,76,46,9
BuskerudRom-døgn777 031824 589-47 558-5,85,45,8
BuskerudSolgte rom386 912383 6343 2780,95,05,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-juni 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
BuskerudKaputnytting rom (%)49,8046,50
BuskerudKaputnytting senger (%)33,6032,60
BuskerudOppholdstid per gjest1,841,83
BuskerudOppholdstid for nordmenn1,841,84
BuskerudOppholdstid for utlendinger1,871,81
BuskerudOvernattinger per solgt rom1,731,74
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Buskerud0160604 4494 58556611 2471 322
Buskerud0259644 4664 80959621 1441 329
Buskerud0361644 5844 78362651 2551 434
Buskerud0460664 4924 76368701 2831 428
Buskerud0556614 3414 60274821 1981 478
Buskerud0660644 4464 67281891 2601 456
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Buskerud lages av Regio AS  - og er finansiert av Buskerud fylkeskommune
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk