Statistikknett Buskerud   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Buskerud finner du reiselivsstatistik for regioner i Buskerud. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Buskerud. Du kommer tibake til denne startsiden for Buskerud fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-februar 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Buskerud har tapt markedsandeler hittil i 2019. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått ned fra 7,41% i Januar-februar 2018 til 7,31% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen gått ned fra 31,45 prosent til 30,66 prosent.
Dermed har Buskerud hatt 11,00 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-februar 2019 mot 11,52 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Buskerud finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 225 970226 990-1 020-0,47,317,41100,01
Buskerud.Nordmenn164 116171 717-7 601-4,47,037,4272,62
Buskerud.Utlendinger61 85455 2736 58111,98,177,3727,43
BuskerudSverige 22 37017 2495 12129,718,1713,2836,24
BuskerudDanmark 21 01320 0329814,917,3016,5334,05
BuskerudStorbritannia 6 1035 9251783,06,756,099,98
BuskerudTyskland 2 9802 7522288,35,114,814,810
BuskerudNederland 2 8301 83699454,18,845,334,69
BuskerudUSA 1 8091 50830120,02,732,702,936
BuskerudAsia ellers 57746411324,41,661,300,946
BuskerudKina533894-361-40,42,434,870,944
BuskerudPolen 429637-208-32,72,063,930,723
BuskerudItalia 3973187924,82,031,420,615
BuskerudRussland379479-100-20,94,825,610,634
BuskerudFrankrike 328351-23-6,61,331,660,511
BuskerudFinland 304472-168-35,62,984,050,56
BuskerudBelgia 14414400,01,821,600,217
BuskerudØsterrike 129192-63-32,82,123,580,216
BuskerudSveits 124133-9-6,80,920,980,213
BuskerudSpania 123176-53-30,10,881,170,212
BuskerudAustralia 114961818,80,770,840,241
BuskerudEstland112743851,44,524,150,227
BuskerudTsjekkia 1093079263,34,721,140,224
BuskerudIsland 108309-201-65,03,638,440,27
BuskerudLitauen107594881,41,801,790,229
BuskerudPortugal 837767,83,032,550,118
BuskerudLatvia70140-70-50,03,087,430,128
BuskerudOceania ellers641846255,64,351,350,142
BuskerudCanada 522131147,61,840,840,137
BuskerudLatin-Amerika ellers391227225,01,070,360,140
BuskerudSlovakia 3940-1-2,53,532,510,125
BuskerudJapan 38251352,00,650,450,143
BuskerudIrland 3335-2-5,70,720,670,120
BuskerudSør-Korea2860-32-53,31,833,440,045
BuskerudBrasil28222-194-87,40,745,110,039
BuskerudLiechtenstein24618300,023,765,170,014
BuskerudSør-Afrika2148-27-56,31,413,580,047
BuskerudUngarn 18104-86-82,70,813,610,026
BuskerudLuxembourg 16511220,03,190,960,021
BuskerudHellas 1415-1-6,70,490,950,019
BuskerudMalta8080,02,940,000,031
BuskerudTyrkia 843-35-81,40,741,590,022
BuskerudAfrika ellers481-77-95,10,061,990,048
BuskerudSlovenia430-26-86,70,502,600,032
BuskerudMexico 2020,00,220,000,038
BuskerudUkraina26-4-66,70,100,400,033
BuskerudKypros12-1-50,00,380,570,030
BuskerudEuropa ellers 0153-153-100,00,002,370,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 177 603198 469-20 866-10,530,6631,45100,01
Buskerud.Utlendinger105 849121 477-15 628-12,941,8943,3759,63
Buskerud.Nordmenn71 75476 992-5 238-6,821,9721,9340,42
BuskerudDanmark 59 44965 638-6 189-9,452,6551,3256,25
BuskerudSverige 33 43639 515-6 079-15,468,7771,8631,64
BuskerudStorbritannia 3 6403 780-140-3,729,0532,013,48
BuskerudTyskland 3 1654 302-1 137-26,417,8820,093,010
BuskerudNederland 2 5573 195-638-20,034,4746,032,49
BuskerudRussland8621 172-310-26,558,7651,380,834
BuskerudLatvia71036934192,450,9020,320,728
BuskerudPolen 320707-387-54,74,147,740,323
BuskerudLitauen286100186186,06,021,900,329
BuskerudEstland263933-670-71,810,5924,470,227
BuskerudSlovakia 2141298565,927,8630,070,225
BuskerudAsia ellers 118685073,52,091,390,146
BuskerudBelgia 1042084420,08,071,430,117
BuskerudIsland 97343-246-71,719,5255,140,17
BuskerudSpania 9597-2-2,14,043,430,112
BuskerudPortugal 921676475,037,402,510,118
BuskerudUngarn 8586-1-1,224,3644,790,126
BuskerudFinland 82232-150-64,76,1517,250,16
BuskerudFrankrike 662145214,31,850,710,111
BuskerudLatin-Amerika ellers40436900,014,712,000,040
BuskerudØsterrike 290290,02,390,000,016
BuskerudUSA 2458-34-58,61,342,990,036
BuskerudAfrika ellers1610660,03,401,750,048
BuskerudBrasil148675,02,632,330,039
BuskerudMexico 140140,08,480,000,038
BuskerudIrland 1480-66-82,53,0023,670,020
BuskerudAustralia 1338-25-65,81,513,970,041
BuskerudSveits 1145-34-75,60,411,690,013
BuskerudJapan 65120,01,261,170,043
BuskerudCanada 516-11-68,81,704,720,037
BuskerudSør-Korea43133,32,211,150,045
BuskerudOceania ellers4040,05,880,000,042
BuskerudKina37-4-57,10,070,350,044
BuskerudItalia 28-6-75,00,060,290,015
BuskerudSør-Afrika01-1-100,00,001,270,047
BuskerudEuropa ellers 0170-170-100,00,003,890,035
BuskerudUkraina094-94-100,00,0028,920,033
BuskerudSlovenia056-56-100,00,0059,570,032
BuskerudMalta0000,00,000,000,031
BuskerudKypros0000,00,000,000,030
BuskerudTsjekkia 092-92-100,00,0021,600,024
BuskerudTyrkia 017-17-100,00,003,880,022
BuskerudLuxembourg 0000,00,000,000,021
BuskerudHellas 0000,00,000,000,019
BuskerudLiechtenstein042-42-100,00,00100,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 403 573425 459-21 886-5,111,0011,52100,01
Buskerud.Nordmenn235 870248 709-12 839-5,28,879,3458,42
Buskerud.Utlendinger167 703176 750-9 047-5,116,6117,1641,63
BuskerudDanmark 80 46285 670-5 208-6,134,3334,3948,05
BuskerudSverige 55 80656 764-958-1,732,5030,7133,34
BuskerudStorbritannia 9 7439 705380,49,468,895,88
BuskerudTyskland 6 1457 054-909-12,98,098,973,710
BuskerudNederland 5 3875 0313567,113,6712,153,29
BuskerudUSA 1 8331 56626717,02,692,711,136
BuskerudRussland1 2411 651-410-24,813,3015,270,734
BuskerudLatvia78050927153,221,2813,750,528
BuskerudPolen 7491 344-595-44,32,625,300,423
BuskerudAsia ellers 69553216330,61,721,310,446
BuskerudKina536901-365-40,52,064,430,344
BuskerudItalia 3993267322,41,751,290,215
BuskerudFrankrike 394372225,91,401,540,211
BuskerudLitauen393159234147,23,671,860,229
BuskerudFinland 386704-318-45,23,355,420,26
BuskerudEstland3751 007-632-62,87,5618,000,227
BuskerudSlovakia 2531698449,713,518,360,225
BuskerudBelgia 2481648451,22,701,580,117
BuskerudSpania 218273-55-20,11,341,530,112
BuskerudIsland 205652-447-68,65,9015,220,17
BuskerudPortugal 175938288,25,862,540,118
BuskerudØsterrike 158192-34-17,72,163,230,116
BuskerudSveits 135178-43-24,20,831,100,113
BuskerudAustralia 127134-7-5,20,811,090,141
BuskerudTsjekkia 109122-13-10,73,924,000,124
BuskerudUngarn 103190-87-45,84,016,180,126
BuskerudLatin-Amerika ellers791663393,82,020,450,040
BuskerudOceania ellers681850277,84,421,260,042
BuskerudCanada 57372054,11,831,300,037
BuskerudIrland 47115-68-59,10,932,060,020
BuskerudJapan 44301446,70,700,500,043
BuskerudBrasil42230-188-81,70,984,900,039
BuskerudSør-Korea3263-31-49,21,873,140,045
BuskerudLiechtenstein2448-24-50,023,7630,380,014
BuskerudSør-Afrika2149-28-57,11,353,450,047
BuskerudAfrika ellers2091-71-78,00,261,960,048
BuskerudMexico 160160,01,480,000,038
BuskerudLuxembourg 16511220,02,830,920,021
BuskerudHellas 1415-1-6,70,470,910,019
BuskerudMalta8080,02,830,000,031
BuskerudTyrkia 860-52-86,70,471,910,022
BuskerudSlovenia486-82-95,30,426,900,032
BuskerudUkraina2100-98-98,00,105,520,033
BuskerudKypros12-1-50,00,280,570,030
BuskerudEuropa ellers 0323-323-100,00,002,980,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 403 573425 459-21 886-5,111,011,5100,01
Buskerud.Nordmenn235 870248 709-12 839-5,28,99,358,42
Buskerud.Utlendinger167 703176 750-9 047-5,116,617,241,63
BuskerudNorden136 859143 790-6 931-4,832,531,981,64
BuskerudSentral-Europa12 11312 672-559-4,48,18,37,26
BuskerudUK og Irland9 7909 820-30-0,39,18,65,87
BuskerudØst-Europa4 0095 660-1 651-29,25,97,42,49
BuskerudNord-Amerika1 8901 60328717,92,72,61,110
BuskerudAsia1 3071 526-219-14,41,82,20,812
BuskerudSør-Europa1 2171 141766,71,61,50,78
BuskerudOseania1951524328,31,11,10,113
BuskerudLatin Amerika137246-109-44,31,52,70,111
BuskerudAfrika41140-99-70,70,52,30,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt403 573425 459-21 886-5,111,011,5100,01
BuskerudHotell225 970226 990-1 020-0,47,37,456,02
BuskerudHytte155 879180 846-24 967-13,834,235,338,64
BuskerudSesongcamping20 80514 1586 64746,922,217,05,25
BuskerudTelt/Campingvogn4002 314-1 914-82,72,18,80,16
BuskerudBobil5191 151-632-54,95,412,60,17
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt403 573425 459-21 886-5,111,011,5100,01
BuskerudPåvirkbart_marked365 516380 629-15 113-4,015,315,490,62
BuskerudHotell_Ferie/fritid145 070121 47623 59419,410,58,935,93
BuskerudHotell_Kurs/konf42 84360 684-17 841-29,410,012,810,64
BuskerudHytte155 879180 846-24 967-13,834,235,338,65
BuskerudTelt/Campingvogn4002 314-1 914-82,72,18,80,16
BuskerudBobil5191 151-632-54,95,412,60,17
BuskerudSesongcamping20 80514 1586 64746,922,217,05,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-februar 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Buskerud.I alt 225 970177 603-1 020-20 866-0,4-10,5
Buskerud.Nordmenn164 11671 754-7 601-5 238-4,4-6,8
Buskerud.Utlendinger61 854105 8496 581-15 62811,9-12,9
BuskerudSverige 22 37033 4365 121-6 07929,7-15,4
BuskerudDanmark 21 01359 449981-6 1894,9-9,4
BuskerudStorbritannia 6 1033 640178-1403,0-3,7
BuskerudTyskland 2 9803 165228-1 1378,3-26,4
BuskerudNederland 2 8302 557994-63854,1-20,0
BuskerudUSA 1 80924301-3420,0-58,6
BuskerudAsia ellers 5771181135024,473,5
BuskerudKina5333-361-4-40,4-57,1
BuskerudPolen 429320-208-387-32,7-54,7
BuskerudItalia 397279-624,8-75,0
BuskerudRussland379862-100-310-20,9-26,5
BuskerudFrankrike 32866-2345-6,6214,3
BuskerudFinland 30482-168-150-35,6-64,7
BuskerudBelgia 1441040840,0420,0
BuskerudØsterrike 12929-6329-32,80,0
BuskerudSveits 12411-9-34-6,8-75,6
BuskerudSpania 12395-53-2-30,1-2,1
BuskerudAustralia 1141318-2518,8-65,8
BuskerudEstland11226338-67051,4-71,8
BuskerudTsjekkia 109079-92263,3-100,0
BuskerudIsland 10897-201-246-65,0-71,7
BuskerudLitauen1072864818681,4186,0
BuskerudPortugal 83926767,8475,0
BuskerudLatvia70710-70341-50,092,4
BuskerudOceania ellers644464255,60,0
BuskerudCanada 52531-11147,6-68,8
BuskerudLatin-Amerika ellers39402736225,0900,0
BuskerudSlovakia 39214-185-2,565,9
BuskerudJapan 38613152,020,0
BuskerudIrland 3314-2-66-5,7-82,5
BuskerudSør-Korea284-321-53,333,3
BuskerudBrasil2814-1946-87,475,0
BuskerudLiechtenstein24018-42300,0-100,0
BuskerudSør-Afrika210-27-1-56,3-100,0
BuskerudUngarn 1885-86-1-82,7-1,2
BuskerudLuxembourg 160110220,00,0
BuskerudHellas 140-10-6,70,0
BuskerudMalta80800,00,0
BuskerudTyrkia 80-35-17-81,4-100,0
BuskerudAfrika ellers416-776-95,160,0
BuskerudSlovenia40-26-56-86,7-100,0
BuskerudMexico 2142140,00,0
BuskerudUkraina20-4-94-66,7-100,0
BuskerudKypros10-10-50,00,0
BuskerudEuropa ellers 00-153-170-100,0-100,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-februar. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*156 798184 311-27 513-14,932,3133,66
BuskerudNordmenn_uten sesong*50 94962 834-11 885-18,921,9023,49
BuskerudUtlendinger_uten sesong*105 849121 477-15 628-12,941,8943,37
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*382 768411 301-28 533-6,910,7011,39
BuskerudNordmenn_uten sesong*215 065234 551-19 486-8,38,389,09
BuskerudUtlendinger_uten sesong*167 703176 750-9 047-5,116,6117,16
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 225 970226 990-1 020-0,47,37,4100,0
BuskerudKurs_Konf42 84360 684-17 841-29,410,012,819,0
BuskerudYrke38 05744 830-6 773-15,13,03,716,8
BuskerudFerie_Fritid145 070121 47623 59419,410,58,964,2
BuskerudKurs/Yrke80 900105 514-24 614-23,34,86,235,8
BuskerudKurs/Ferie187 913182 1605 7533,210,49,983,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudLosjiinntekt 1000kr130 659124 7115 9484,86,36,2
BuskerudKr. per overnatting578549295,20,00,0
BuskerudKr. per solgt rom1 059998606,00,00,0
BuskerudKr. per disp. rom5134595411,80,00,0
BuskerudKr. per gjest1 3151 1981189,80,00,0
BuskerudHoteller (antall)6062-3-4,06,97,2
BuskerudRom (antall)4 3194 608-289-6,35,66,1
BuskerudSenger (antall)11 00111 325-324-2,96,77,2
BuskerudRom-døgn254 808271 878-17 070-6,35,66,1
BuskerudSolgte rom123 405124 902-1 497-1,25,65,8
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
BuskerudKaputnytting rom (%)48,4045,90
BuskerudKaputnytting senger (%)34,8034,00
BuskerudOppholdstid per gjest2,272,18
BuskerudOppholdstid for nordmenn2,012,03
BuskerudOppholdstid for utlendinger3,472,83
BuskerudOvernattinger per solgt rom1,831,82
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Buskerud0160604 4494 58556611 2471 322
Buskerud0259644 4664 80959621 1441 329
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Buskerud lages av Regio AS  - og er finansiert av Buskerud fylkeskommune
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk