Statistikknett Buskerud   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Buskerud finner du reiselivsstatistik for regioner i Buskerud. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Buskerud. Du kommer tibake til denne startsiden for Buskerud fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-juli 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Buskerud har tapt markedsandeler hittil i 2018. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått ned fra 6,26% i Januar-juli 2017 til 5,86% i 2018.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen derimot gått opp fra 9,90 prosent til 10,21 prosent.
Dermed har Buskerud hatt 7,31 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-juli 2018 mot 7,47 prosent i 2017.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Buskerud finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2017 - og framskrivninger for Januar-Desember 2018. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 825 272852 608-27 336-3,25,866,26100,01
Buskerud.Nordmenn597 120625 330-28 210-4,55,986,5272,42
Buskerud.Utlendinger228 152227 2788740,45,575,6427,63
BuskerudSverige 40 57329 34311 23038,38,526,0017,84
BuskerudDanmark 33 73330 6943 0399,911,0910,0314,85
BuskerudKina32 06938 457-6 388-16,613,8714,7914,144
BuskerudSør-Korea16 81624 027-7 211-30,028,3231,797,445
BuskerudTyskland 14 41314 2671461,03,093,146,310
BuskerudAsia ellers 14 13316 151-2 018-12,55,176,206,246
BuskerudStorbritannia 12 33613 306-970-7,33,613,465,48
BuskerudFrankrike 10 96010 5913693,55,746,074,811
BuskerudNederland 10 7079 3511 35614,55,855,134,79
BuskerudUSA 7 9987 7582403,11,812,153,536
BuskerudRussland6 3113 4652 84682,111,236,732,834
BuskerudSpania 4 2523 64960316,52,762,311,912
BuskerudItalia 2 9472 94070,22,643,041,315
BuskerudJapan 2 5952 782-187-6,74,374,361,143
BuskerudPolen 2 4512 358933,92,982,911,123
BuskerudBelgia 2 0611 69936221,33,633,370,917
BuskerudFinland 2 0512 413-362-15,02,653,220,96
BuskerudEuropa ellers 1 5441 4131319,33,793,700,735
BuskerudSveits 1 5432 763-1 220-44,21,753,160,713
BuskerudØsterrike 1 1541 230-76-6,22,863,400,516
BuskerudTyrkia 81269811416,36,125,530,422
BuskerudLitauen7722 070-1 298-62,73,9811,770,329
BuskerudUkraina60340819547,86,004,620,333
BuskerudAfrika ellers498637-139-21,81,832,880,248
BuskerudIsland 472225247109,83,371,610,27
BuskerudPortugal 45935910027,93,242,640,218
BuskerudTsjekkia 418421-3-0,71,932,380,224
BuskerudUngarn 40324116267,22,651,980,226
BuskerudAustralia 387651-264-40,60,611,130,241
BuskerudCanada 371414-43-10,41,632,090,237
BuskerudEstland33522910646,33,012,240,127
BuskerudLatvia314533-219-41,13,734,980,128
BuskerudBrasil3022178539,21,130,580,139
BuskerudHellas 26814012891,43,061,980,119
BuskerudSlovakia 2301399165,52,972,090,125
BuskerudOceania ellers18585100117,61,790,890,142
BuskerudIrland 157159-2-1,31,031,130,120
BuskerudSlovenia1521124035,73,272,350,132
BuskerudSør-Afrika116922426,11,590,830,147
BuskerudLatin-Amerika ellers78244-166-68,00,311,150,040
BuskerudMexico 54319-265-83,10,925,050,038
BuskerudLuxembourg 522329126,11,320,730,021
BuskerudKypros3659-23-39,02,262,920,030
BuskerudLiechtenstein2587-62-71,32,187,460,014
BuskerudMalta659-53-89,80,393,750,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 714 675671 76042 9156,410,219,90100,01
Buskerud.Nordmenn434 405414 74719 6584,79,349,0560,82
Buskerud.Utlendinger280 270257 01323 2579,011,9611,6739,23
BuskerudDanmark 98 53992 3276 2126,736,4733,6435,25
BuskerudSverige 93 89183 11910 77213,031,0128,9333,54
BuskerudTyskland 28 47724 9213 55614,33,903,8810,210
BuskerudNederland 23 90422 0781 8268,38,708,638,59
BuskerudStorbritannia 8 1777 25092712,814,1112,682,98
BuskerudBelgia 2 7312 6021295,06,406,501,017
BuskerudPolen 2 5793 177-598-18,83,473,950,923
BuskerudRussland2 2859161 369149,57,973,690,834
BuskerudSveits 1 9431 70823513,82,742,780,713
BuskerudEstland1 8661 10276469,310,717,160,727
BuskerudUSA 1 8207551 065141,16,342,820,636
BuskerudLitauen1 8162 790-974-34,95,986,990,629
BuskerudLatvia1 6071 522855,612,1811,680,628
BuskerudFrankrike 1 4281 905-477-25,01,932,650,511
BuskerudFinland 1 0281 074-46-4,31,821,970,46
BuskerudAsia ellers 1 00171528640,02,922,630,446
BuskerudTsjekkia 9041 479-575-38,92,293,690,324
BuskerudKina805884-79-8,95,914,790,344
BuskerudSpania 767942-175-18,62,523,600,312
BuskerudØsterrike 6841 547-863-55,81,835,970,216
BuskerudEuropa ellers 61939322657,53,581,850,235
BuskerudIsland 568203365179,821,032,110,27
BuskerudItalia 411568-157-27,61,342,070,115
BuskerudUngarn 407545-138-25,311,6814,670,126
BuskerudSlovakia 366574-208-36,25,688,840,125
BuskerudCanada 216295-79-26,84,155,510,137
BuskerudUkraina20364139217,23,332,110,133
BuskerudIrland 1891672213,26,848,150,120
BuskerudLuxembourg 1861157161,710,348,500,121
BuskerudAustralia 164222-58-26,11,792,460,141
BuskerudSlovenia124155-31-20,04,496,000,032
BuskerudOceania ellers100722838,94,763,190,042
BuskerudAfrika ellers69375-306-81,63,0120,800,048
BuskerudPortugal 636123,31,361,450,018
BuskerudLatin-Amerika ellers62362672,22,501,570,040
BuskerudTyrkia 49243-194-79,81,294,920,022
BuskerudSør-Korea471829161,10,960,370,045
BuskerudLiechtenstein474431075,013,471,490,014
BuskerudHellas 411031310,03,550,720,019
BuskerudBrasil3834411,81,151,390,039
BuskerudJapan 33825312,51,580,310,043
BuskerudSør-Afrika1248200,02,030,660,047
BuskerudMalta214-12-85,71,2818,920,031
BuskerudKypros212-10-83,31,313,580,030
BuskerudMexico 08-8-100,00,001,720,038
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 1 539 9471 524 36815 5791,07,317,47100,01
Buskerud.Nordmenn1 031 5251 040 077-8 552-0,87,057,3467,02
Buskerud.Utlendinger508 422484 29124 1315,07,897,7733,03
BuskerudSverige 134 464112 46222 00219,617,2714,4826,44
BuskerudDanmark 132 272123 0219 2517,523,0321,1926,05
BuskerudTyskland 42 89039 1883 7029,43,583,578,410
BuskerudNederland 34 61131 4293 18210,17,567,176,89
BuskerudKina32 87439 341-6 467-16,413,4314,136,544
BuskerudStorbritannia 20 51320 556-43-0,25,144,654,08
BuskerudSør-Korea16 86324 045-7 182-29,926,2429,873,345
BuskerudAsia ellers 15 13416 866-1 732-10,34,925,863,046
BuskerudFrankrike 12 38812 496-108-0,94,685,072,411
BuskerudUSA 9 8188 5131 30515,32,082,191,936
BuskerudRussland8 5964 3814 21596,210,135,741,734
BuskerudPolen 5 0305 535-505-9,13,213,431,023
BuskerudSpania 5 0194 5914289,32,722,491,012
BuskerudBelgia 4 7924 30149111,44,824,760,917
BuskerudSveits 3 4864 471-985-22,02,193,000,713
BuskerudItalia 3 3583 508-150-4,32,362,820,715
BuskerudFinland 3 0793 487-408-11,72,302,700,66
BuskerudJapan 2 6282 790-162-5,84,284,200,543
BuskerudLitauen2 5884 860-2 272-46,75,208,450,529
BuskerudEstland2 2011 33187065,47,715,190,427
BuskerudEuropa ellers 2 1631 80635719,83,733,040,435
BuskerudLatvia1 9212 055-134-6,58,898,660,428
BuskerudØsterrike 1 8382 777-939-33,82,374,470,416
BuskerudTsjekkia 1 3221 900-578-30,42,163,290,324
BuskerudIsland 1 040428612143,06,221,810,27
BuskerudTyrkia 861941-80-8,55,055,360,222
BuskerudUngarn 810786243,14,344,960,226
BuskerudUkraina80647233470,84,993,980,233
BuskerudSlovakia 596713-117-16,44,205,420,125
BuskerudCanada 587709-122-17,22,102,820,137
BuskerudAfrika ellers5671 012-445-44,01,924,230,148
BuskerudAustralia 551873-322-36,90,761,310,141
BuskerudPortugal 52242010224,32,782,360,118
BuskerudIrland 346326206,11,922,020,120
BuskerudBrasil3402518935,51,130,630,139
BuskerudHellas 309150159106,03,121,770,119
BuskerudOceania ellers28515712881,52,291,330,142
BuskerudSlovenia27626793,43,733,640,132
BuskerudLuxembourg 23813810072,54,153,080,021
BuskerudLatin-Amerika ellers140280-140-50,00,511,190,040
BuskerudSør-Afrika128963233,31,630,820,047
BuskerudLiechtenstein7291-19-20,94,816,340,014
BuskerudMexico 54327-273-83,50,844,820,038
BuskerudKypros3871-33-46,52,183,020,030
BuskerudMalta873-65-89,00,484,430,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 1 539 9471 524 36815 5791,07,37,5100,01
Buskerud.Nordmenn1 031 5251 040 077-8 552-0,87,17,367,02
Buskerud.Utlendinger508 422484 29124 1315,07,97,833,03
BuskerudNorden270 855239 39831 45713,118,015,953,34
BuskerudSentral-Europa87 92782 3955 5326,74,44,517,36
BuskerudAsia67 49983 042-15 543-18,710,011,613,312
BuskerudØst-Europa26 30924 1062 2039,15,14,75,29
BuskerudSør-Europa22 50322 2502531,13,53,74,48
BuskerudUK og Irland20 85920 882-23-0,15,04,64,17
BuskerudNord-Amerika10 4059 2221 18312,82,12,22,010
BuskerudOseania8361 030-194-18,81,01,30,213
BuskerudAfrika6951 108-413-37,31,93,10,114
BuskerudLatin Amerika534858-324-37,80,81,20,111
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudOvernattinger i alt1 539 9471 524 36815 5791,07,37,5100,01
BuskerudHotell825 272852 608-27 336-3,25,96,353,62
BuskerudHytte422 871409 18113 6903,314,513,527,54
BuskerudSesongcamping150 306124 04926 25721,28,57,99,85
BuskerudTelt/Campingvogn95 711111 208-15 497-13,97,78,46,26
BuskerudBobil45 78727 32218 46567,64,33,23,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudOvernattinger i alt1 539 9471 524 36815 5791,07,37,5100,01
BuskerudPåvirkbart_marked1 377 2891 376 8524370,08,58,889,42
BuskerudHotell_Ferie/fritid533 438586 450-53 012-9,07,08,134,63
BuskerudHotell_Kurs/konf129 176118 64210 5348,98,37,68,44
BuskerudHytte422 871409 18113 6903,314,513,527,55
BuskerudTelt/Campingvogn95 711111 208-15 497-13,97,78,46,26
BuskerudBobil45 78727 32218 46567,64,33,23,07
BuskerudSesongcamping150 306124 04926 25721,28,57,99,88
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-juli 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Buskerud.I alt 825 272714 675-27 33642 915-3,26,4
Buskerud.Nordmenn597 120434 405-28 21019 658-4,54,7
Buskerud.Utlendinger228 152280 27087423 2570,49,0
BuskerudSverige 40 57393 89111 23010 77238,313,0
BuskerudDanmark 33 73398 5393 0396 2129,96,7
BuskerudKina32 069805-6 388-79-16,6-8,9
BuskerudSør-Korea16 81647-7 21129-30,0161,1
BuskerudTyskland 14 41328 4771463 5561,014,3
BuskerudAsia ellers 14 1331 001-2 018286-12,540,0
BuskerudStorbritannia 12 3368 177-970927-7,312,8
BuskerudFrankrike 10 9601 428369-4773,5-25,0
BuskerudNederland 10 70723 9041 3561 82614,58,3
BuskerudUSA 7 9981 8202401 0653,1141,1
BuskerudRussland6 3112 2852 8461 36982,1149,5
BuskerudSpania 4 252767603-17516,5-18,6
BuskerudItalia 2 9474117-1570,2-27,6
BuskerudJapan 2 59533-18725-6,7312,5
BuskerudPolen 2 4512 57993-5983,9-18,8
BuskerudBelgia 2 0612 73136212921,35,0
BuskerudFinland 2 0511 028-362-46-15,0-4,3
BuskerudEuropa ellers 1 5446191312269,357,5
BuskerudSveits 1 5431 943-1 220235-44,213,8
BuskerudØsterrike 1 154684-76-863-6,2-55,8
BuskerudTyrkia 81249114-19416,3-79,8
BuskerudLitauen7721 816-1 298-974-62,7-34,9
BuskerudUkraina60320319513947,8217,2
BuskerudAfrika ellers49869-139-306-21,8-81,6
BuskerudIsland 472568247365109,8179,8
BuskerudPortugal 45963100227,93,3
BuskerudTsjekkia 418904-3-575-0,7-38,9
BuskerudUngarn 403407162-13867,2-25,3
BuskerudAustralia 387164-264-58-40,6-26,1
BuskerudCanada 371216-43-79-10,4-26,8
BuskerudEstland3351 86610676446,369,3
BuskerudLatvia3141 607-21985-41,15,6
BuskerudBrasil3023885439,211,8
BuskerudHellas 268411283191,4310,0
BuskerudSlovakia 23036691-20865,5-36,2
BuskerudOceania ellers18510010028117,638,9
BuskerudIrland 157189-222-1,313,2
BuskerudSlovenia15212440-3135,7-20,0
BuskerudSør-Afrika1161224826,1200,0
BuskerudLatin-Amerika ellers7862-16626-68,072,2
BuskerudMexico 540-265-8-83,1-100,0
BuskerudLuxembourg 521862971126,161,7
BuskerudKypros362-23-10-39,0-83,3
BuskerudLiechtenstein2547-6243-71,31075,0
BuskerudMalta62-53-12-89,8-85,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-juli. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudI alt_uten sesong*564 369547 71116 6583,010,8010,50
BuskerudNordmenn_uten sesong*284 099290 698-6 599-2,39,859,65
BuskerudUtlendinger_uten sesong*280 270257 01323 2579,011,9611,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudI alt_uten sesong*1 389 6411 400 319-10 678-0,87,207,43
BuskerudNordmenn_uten sesong*881 219916 028-34 809-3,86,857,27
BuskerudUtlendinger_uten sesong*508 422484 29124 1315,07,897,77
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 825 272852 608-27 336-3,25,96,3100,0
BuskerudKurs_Konf129 176118 64210 5348,98,37,615,7
BuskerudYrke162 658147 51615 14210,33,33,119,7
BuskerudFerie_Fritid533 438586 450-53 012-9,07,08,164,6
BuskerudKurs/Yrke291 834266 15825 6769,64,54,235,4
BuskerudKurs/Ferie662 614705 092-42 478-6,07,38,080,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudLosjiinntekt 1000kr414 158424 053-9 895-2,34,85,1
BuskerudKr. per overnatting50249740,90,00,0
BuskerudKr. per solgt rom891906-15-1,70,00,0
BuskerudKr. per disp. rom430436-7-1,50,00,0
BuskerudKr. per gjest885837485,80,00,0
BuskerudHoteller (antall)6366-3-4,36,97,0
BuskerudRom (antall)4 5484 586-39-0,85,86,0
BuskerudSenger (antall)11 35411 2181351,26,87,0
BuskerudRom-døgn964 097972 334-8 237-0,85,86,0
BuskerudSolgte rom465 032468 253-3 221-0,75,15,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
BuskerudKaputnytting rom (%)48,2048,20
BuskerudKaputnytting senger (%)34,3035,80
BuskerudOppholdstid per gjest1,761,68
BuskerudOppholdstid for nordmenn1,801,78
BuskerudOppholdstid for utlendinger1,681,47
BuskerudOvernattinger per solgt rom1,771,82
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Buskerud0163694 5314 80459701 0491 223
Buskerud0266724 8584 91666741 1741 259
Buskerud0367724 7964 91075831 2871 400
Buskerud0468724 8754 88974821 3161 412
Buskerud0563674 7224 73085891 3731 281
Buskerud0668654 7884 73091971 4531 331
Buskerud0767724 7844 88396971 5751 331
Buskerud0869704 8484 874951001 4691 451
Buskerud0967684 8434 82091921 4931 340
Buskerud1060644 6014 69263621 195982
Buskerud1164684 7724 80860621 1591 132
Buskerud1263634 7184 69960621 2301 132
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Buskerud lages av Regio AS  - og er finansiert av Buskerud fylkeskommune
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk