Statistikknett Buskerud   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Buskerud finner du reiselivsstatistik for regioner i Buskerud. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Buskerud. Du kommer tibake til denne startsiden for Buskerud fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-september 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Buskerud har tapt markedsandeler hittil i 2019. Fylkets andel av hotellmarkedet har gått ned fra 5,69% i Januar-september 2018 til 5,48% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen også gått ned - fra 9,35 prosent til 9,24 prosent.
Dermed har Buskerud hatt 6,69 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-september 2019 mot 6,90 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Buskerud finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 092 7051 084 1058 6000,85,485,69100,01
Buskerud.Nordmenn771 040777 997-6 957-0,95,545,8370,62
Buskerud.Utlendinger321 665306 10815 5575,15,345,3429,43
BuskerudSverige 48 36645 8572 5095,58,337,6115,04
BuskerudKina46 38348 789-2 406-4,911,9012,7914,444
BuskerudDanmark 38 44937 0301 4193,810,6510,2012,05
BuskerudAsia ellers 26 24323 2482 99512,96,716,008,246
BuskerudSør-Korea24 56125 176-615-2,427,0027,477,645
BuskerudNederland 21 40317 0094 39425,87,576,456,79
BuskerudTyskland 19 55019 3891610,82,913,016,110
BuskerudStorbritannia 14 57014 3002701,93,243,194,58
BuskerudUSA 13 95112 2501 70113,91,781,884,336
BuskerudFrankrike 12 57813 259-681-5,14,435,073,911
BuskerudRussland9 6169 586300,310,4712,063,034
BuskerudSpania 7 1516 0551 09618,12,762,422,212
BuskerudItalia 4 7674 724430,92,602,581,515
BuskerudPolen 3 5563 17338312,12,562,831,123
BuskerudBelgia 3 5342 93959520,24,373,871,117
BuskerudEuropa ellers 2 9491 8551 09459,05,803,310,935
BuskerudLitauen2 6789571 721179,88,213,530,829
BuskerudSveits 2 4091 93147824,81,911,570,713
BuskerudJapan 2 0264 539-2 513-55,42,424,990,643
BuskerudFinland 1 7872 542-755-29,71,682,410,66
BuskerudAfrika ellers1 7735301 243234,53,881,410,648
BuskerudAustralia 1 5245201 004193,11,660,580,541
BuskerudØsterrike 1 2251 651-426-25,82,083,060,416
BuskerudPortugal 1 18169248970,74,053,410,418
BuskerudUkraina9948989610,74,666,070,333
BuskerudTyrkia 8531 432-579-40,45,727,390,322
BuskerudHellas 843393450114,55,592,820,319
BuskerudEstland82663019631,14,334,140,327
BuskerudTsjekkia 81668013620,02,722,250,324
BuskerudBrasil61542918643,41,581,050,239
BuskerudIsland 563518458,73,272,830,27
BuskerudCanada 5434776613,81,381,450,237
BuskerudUngarn 436603-167-27,71,863,010,126
BuskerudLatin-Amerika ellers386126260206,31,100,350,140
BuskerudLatvia383367164,42,713,250,128
BuskerudKypros376129247191,513,445,040,130
BuskerudOceania ellers33921212759,92,741,470,142
BuskerudIrland 250266-16-6,01,241,370,120
BuskerudLuxembourg 2171744324,73,943,040,121
BuskerudSlovakia 213278-65-23,41,992,580,125
BuskerudLiechtenstein20326177680,815,041,660,114
BuskerudMalta185101751750,06,990,440,131
BuskerudSør-Afrika174197-23-11,71,962,230,147
BuskerudSlovenia61170-109-64,10,932,780,032
BuskerudMexico 2392-69-75,00,191,220,038
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 868 563880 039-11 476-1,39,249,35100,01
Buskerud.Nordmenn564 183552 37811 8052,19,479,0665,02
Buskerud.Utlendinger304 380327 661-23 281-7,18,859,9035,03
BuskerudDanmark 95 111102 309-7 198-7,032,6733,5731,25
BuskerudSverige 78 79498 168-19 374-19,721,6226,1925,94
BuskerudTyskland 39 70740 177-470-1,23,433,7413,010
BuskerudNederland 37 34538 843-1 498-3,98,348,9112,39
BuskerudStorbritannia 11 5298 9562 57328,713,6811,203,88
BuskerudBelgia 5 6224 1901 43234,28,396,821,817
BuskerudEstland4 1652 2011 96489,221,959,991,427
BuskerudPolen 3 3383 770-432-11,53,503,791,123
BuskerudRussland2 9793 164-185-5,86,277,331,034
BuskerudKina2 5511 73281947,38,527,260,844
BuskerudFinland 2 5021 2931 20993,52,721,700,86
BuskerudSveits 2 4462 473-27-1,12,572,620,813
BuskerudFrankrike 2 3272 287401,71,821,940,811
BuskerudLitauen2 0743 034-960-31,65,697,510,729
BuskerudAsia ellers 1 9351 7971387,73,133,410,646
BuskerudLatvia1 4162 200-784-35,68,7411,880,528
BuskerudSpania 1 3281 476-148-10,02,562,630,412
BuskerudUngarn 1 235518717138,416,9710,490,426
BuskerudØsterrike 1 1241 029959,22,712,050,416
BuskerudTsjekkia 1 0801 315-235-17,91,692,310,424
BuskerudItalia 881817647,81,441,400,315
BuskerudUSA 7932 015-1 222-60,61,744,750,336
BuskerudSlovakia 56842514333,64,964,110,225
BuskerudUkraina54628626090,93,942,810,233
BuskerudPortugal 28175206274,75,451,220,118
BuskerudAustralia 2792364318,21,891,640,141
BuskerudCanada 26826351,92,753,320,137
BuskerudOceania ellers262106156147,27,342,680,142
BuskerudSlovenia2281478155,15,773,770,132
BuskerudIsland 228654-426-65,14,7719,270,17
BuskerudIrland 199241-42-17,45,965,880,120
BuskerudAfrika ellers94106-12-11,30,733,240,048
BuskerudTyrkia 88682029,42,631,430,022
BuskerudLatin-Amerika ellers8476810,52,052,200,040
BuskerudLuxembourg 74219-145-66,22,307,150,021
BuskerudSør-Korea555323,80,770,620,045
BuskerudBrasil3671-35-49,30,881,790,039
BuskerudHellas 3645-9-20,02,022,910,019
BuskerudKypros24131184,68,634,730,030
BuskerudMexico 23617283,32,250,800,038
BuskerudMalta20614233,33,742,320,031
BuskerudJapan 1960-41-68,30,481,740,043
BuskerudLiechtenstein1947-28-59,63,099,830,014
BuskerudSør-Afrika1217-5-29,41,361,900,047
BuskerudEuropa ellers -2 949-446-2 503561,25,804,39-1,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 961 2681 964 144-2 876-0,16,696,90100,01
Buskerud.Nordmenn1 335 2231 330 3754 8480,46,726,8568,12
Buskerud.Utlendinger626 045633 769-7 724-1,26,627,0131,93
BuskerudDanmark 133 560139 339-5 779-4,120,4820,8621,35
BuskerudSverige 127 160144 025-16 865-11,713,4614,7420,34
BuskerudTyskland 59 25759 566-309-0,53,243,469,510
BuskerudNederland 58 74855 8522 8965,28,047,989,49
BuskerudKina48 93450 521-1 587-3,111,6612,467,844
BuskerudAsia ellers 28 17825 0453 13312,56,225,694,546
BuskerudStorbritannia 26 09923 2562 84312,24,894,414,28
BuskerudSør-Korea24 61625 229-613-2,425,0925,193,945
BuskerudFrankrike 14 90515 546-641-4,13,624,102,411
BuskerudUSA 14 74414 2654793,41,782,062,436
BuskerudRussland12 59512 750-155-1,29,0410,392,034
BuskerudBelgia 9 1567 1292 02728,46,195,181,517
BuskerudSpania 8 4797 53194812,62,722,461,412
BuskerudPolen 6 8946 943-49-0,72,943,281,123
BuskerudItalia 5 6485 5411071,92,312,290,915
BuskerudEstland4 9912 8312 16076,313,117,600,827
BuskerudSveits 4 8554 40445110,22,202,030,813
BuskerudLitauen4 7523 99176119,16,885,920,829
BuskerudFinland 4 2893 83545411,82,162,110,76
BuskerudØsterrike 2 3492 680-331-12,42,342,580,416
BuskerudJapan 2 0454 599-2 554-55,52,334,870,343
BuskerudTsjekkia 1 8961 995-99-5,02,022,290,324
BuskerudAfrika ellers1 8676361 231193,63,181,560,348
BuskerudAustralia 1 8037561 047138,51,690,720,341
BuskerudLatvia1 7992 567-768-29,95,938,610,328
BuskerudUngarn 1 6711 12155049,15,444,480,326
BuskerudUkraina1 5401 18435630,14,384,740,233
BuskerudPortugal 1 46276769590,64,262,900,218
BuskerudTyrkia 9411 500-559-37,35,156,210,222
BuskerudHellas 879438441100,75,212,830,119
BuskerudCanada 811740719,61,651,810,137
BuskerudIsland 7911 172-381-32,53,595,400,17
BuskerudSlovakia 7817037811,13,533,330,125
BuskerudBrasil65150015130,21,521,120,139
BuskerudOceania ellers60131828389,03,771,730,142
BuskerudLatin-Amerika ellers470202268132,71,200,510,140
BuskerudIrland 449507-58-11,41,912,160,120
BuskerudKypros400142258181,713,015,010,130
BuskerudLuxembourg 291393-102-26,03,334,470,021
BuskerudSlovenia289317-28-8,82,753,160,032
BuskerudLiechtenstein22273149204,111,303,570,014
BuskerudMalta205161891181,36,440,630,031
BuskerudSør-Afrika186214-28-13,11,912,200,047
BuskerudMexico 4698-52-53,10,351,180,038
BuskerudEuropa ellers 01 409-1 409-100,00,003,070,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 961 2681 964 144-2 876-0,16,76,9100,01
Buskerud.Nordmenn1 335 2231 330 3754 8480,46,76,968,12
Buskerud.Utlendinger626 045633 769-7 724-1,26,67,031,93
BuskerudNorden265 800288 371-22 571-7,814,615,642,54
BuskerudSentral-Europa134 878130 0974 7813,74,44,521,56
BuskerudAsia103 773105 394-1 621-1,59,810,116,612
BuskerudØst-Europa37 20835 8111 3973,95,35,35,99
BuskerudSør-Europa32 91931 4811 4384,63,23,25,38
BuskerudUK og Irland26 54823 7632 78511,74,84,34,27
BuskerudNord-Amerika15 55515 0055503,71,82,02,510
BuskerudOseania2 4041 0741 330123,82,00,90,413
BuskerudAfrika2 0538501 203141,53,01,70,314
BuskerudLatin Amerika1 16780036745,91,20,90,211
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt1 961 2681 964 144-2 876-0,16,76,9100,01
BuskerudHotell1 092 7051 084 1058 6000,85,55,755,72
BuskerudHytte465 857492 574-26 717-5,411,512,323,84
BuskerudSesongcamping200 994190 41110 5835,69,18,410,25
BuskerudTelt/Campingvogn129 344132 429-3 085-2,38,48,06,66
BuskerudBobil72 36864 6257 74312,04,54,43,77
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudOvernattinger i alt1 961 2681 964 144-2 876-0,16,76,9100,01
BuskerudPåvirkbart_marked1 766 3541 751 82114 5330,87,98,090,12
BuskerudHotell_Ferie/fritid747 914703 52444 3906,36,86,838,13
BuskerudHotell_Kurs/konf149 877168 258-18 381-10,97,18,07,64
BuskerudHytte465 857492 574-26 717-5,411,512,323,85
BuskerudTelt/Campingvogn129 344132 429-3 085-2,38,48,06,66
BuskerudBobil72 36864 6257 74312,04,54,43,77
BuskerudSesongcamping200 994190 41110 5835,69,18,410,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-september 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Buskerud.I alt 1 092 705868 5638 600-11 4760,8-1,3
Buskerud.Nordmenn771 040564 183-6 95711 805-0,92,1
Buskerud.Utlendinger321 665304 38015 557-23 2815,1-7,1
BuskerudSverige 48 36678 7942 509-19 3745,5-19,7
BuskerudKina46 3832 551-2 406819-4,947,3
BuskerudDanmark 38 44995 1111 419-7 1983,8-7,0
BuskerudAsia ellers 26 2431 9352 99513812,97,7
BuskerudSør-Korea24 56155-6152-2,43,8
BuskerudNederland 21 40337 3454 394-1 49825,8-3,9
BuskerudTyskland 19 55039 707161-4700,8-1,2
BuskerudStorbritannia 14 57011 5292702 5731,928,7
BuskerudUSA 13 9517931 701-1 22213,9-60,6
BuskerudFrankrike 12 5782 327-68140-5,11,7
BuskerudRussland9 6162 97930-1850,3-5,8
BuskerudSpania 7 1511 3281 096-14818,1-10,0
BuskerudItalia 4 76788143640,97,8
BuskerudPolen 3 5563 338383-43212,1-11,5
BuskerudBelgia 3 5345 6225951 43220,234,2
BuskerudEuropa ellers 2 949-2 9491 094-2 50359,0561,2
BuskerudLitauen2 6782 0741 721-960179,8-31,6
BuskerudSveits 2 4092 446478-2724,8-1,1
BuskerudJapan 2 02619-2 513-41-55,4-68,3
BuskerudFinland 1 7872 502-7551 209-29,793,5
BuskerudAfrika ellers1 773941 243-12234,5-11,3
BuskerudAustralia 1 5242791 00443193,118,2
BuskerudØsterrike 1 2251 124-42695-25,89,2
BuskerudPortugal 1 18128148920670,7274,7
BuskerudUkraina9945469626010,790,9
BuskerudTyrkia 85388-57920-40,429,4
BuskerudHellas 84336450-9114,5-20,0
BuskerudEstland8264 1651961 96431,189,2
BuskerudTsjekkia 8161 080136-23520,0-17,9
BuskerudBrasil61536186-3543,4-49,3
BuskerudIsland 56322845-4268,7-65,1
BuskerudCanada 54326866513,81,9
BuskerudUngarn 4361 235-167717-27,7138,4
BuskerudLatin-Amerika ellers386842608206,310,5
BuskerudLatvia3831 41616-7844,4-35,6
BuskerudKypros3762424711191,584,6
BuskerudOceania ellers33926212715659,9147,2
BuskerudIrland 250199-16-42-6,0-17,4
BuskerudLuxembourg 2177443-14524,7-66,2
BuskerudSlovakia 213568-65143-23,433,6
BuskerudLiechtenstein20319177-28680,8-59,6
BuskerudMalta18520175141750,0233,3
BuskerudSør-Afrika17412-23-5-11,7-29,4
BuskerudSlovenia61228-10981-64,155,1
BuskerudMexico 2323-6917-75,0283,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-september. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*667 569689 628-22 059-3,29,289,66
BuskerudNordmenn_uten sesong*363 189361 9671 2220,39,689,45
BuskerudUtlendinger_uten sesong*304 380327 661-23 281-7,18,859,90
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudI alt_uten sesong*1 760 2741 773 733-13 459-0,86,496,77
BuskerudNordmenn_uten sesong*1 134 2291 139 964-5 735-0,56,426,64
BuskerudUtlendinger_uten sesong*626 045633 769-7 724-1,26,627,01
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Buskerud.I alt 1 092 7051 084 1058 6000,85,55,7100,0
BuskerudKurs_Konf149 877168 258-18 381-10,97,18,013,7
BuskerudYrke194 914212 323-17 409-8,22,83,217,8
BuskerudFerie_Fritid747 914703 52444 3906,36,86,868,4
BuskerudKurs/Yrke344 791380 581-35 790-9,43,84,431,6
BuskerudKurs/Ferie897 791871 78226 0093,06,97,082,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
BuskerudLosjiinntekt 1000kr591 690554 69037 0006,74,64,7
BuskerudKr. per overnatting541512305,80,00,0
BuskerudKr. per solgt rom945882637,10,00,0
BuskerudKr. per disp. rom5014475412,00,00,0
BuskerudKr. per gjest928871576,60,00,0
BuskerudHoteller (antall)6063-3-5,36,36,8
BuskerudRom (antall)4 3284 546-217-4,85,35,7
BuskerudSenger (antall)11 02811 463-435-3,86,26,7
BuskerudRom-døgn1 181 6271 240 996-59 369-4,85,35,7
BuskerudSolgte rom626 000628 799-2 799-0,44,85,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
BuskerudKaputnytting rom (%)53,0050,70
BuskerudKaputnytting senger (%)36,3034,60
BuskerudOppholdstid per gjest1,711,70
BuskerudOppholdstid for nordmenn1,771,75
BuskerudOppholdstid for utlendinger1,591,58
BuskerudOvernattinger per solgt rom1,751,72
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Buskerud0160604 4494 58556611 2471 322
Buskerud0259644 4664 80959621 1441 329
Buskerud0361644 5844 78362651 2551 434
Buskerud0460664 4924 76368701 2831 428
Buskerud0556614 3414 60274821 1981 478
Buskerud0660644 4464 67281891 2601 456
Buskerud0761634 4984 56085901 3311 682
Buskerud0861644 5204 61390881 2551 525
Buskerud0959614 4224 55082811 2941 391
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Buskerud lages av Regio AS  - og er finansiert av Buskerud fylkeskommune
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk