Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 69 29377 845-8 552-11,03,464,26100,01
Sørlandet.Nordmenn62 89169 475-6 584-9,54,355,3190,82
Sørlandet.Utlendinger6 4028 370-1 968-23,51,151,619,23
SørlandetDanmark 1 1581 15260,55,094,7418,15
SørlandetUSA 1 0801 095-15-1,41,231,6016,936
SørlandetSverige 8371 305-468-35,91,542,4113,14
SørlandetTyskland 8041 179-375-31,81,682,5512,610
SørlandetStorbritannia 557581-24-4,11,221,398,78
SørlandetNederland 419588-169-28,72,423,316,59
SørlandetFrankrike 222232-10-4,30,940,933,511
SørlandetPolen 218383-165-43,11,353,193,423
SørlandetSpania 144169-25-14,80,530,932,212
SørlandetAsia ellers 106298-192-64,40,250,681,746
SørlandetSveits 102126-24-19,01,251,361,613
SørlandetRussland803545128,60,920,571,234
SørlandetØsterrike 68551323,61,611,331,116
SørlandetFinland 6390-27-30,00,631,011,06
SørlandetAustralia 5686-30-34,90,620,860,941
SørlandetEuropa ellers 47102-55-53,90,951,960,735
SørlandetLitauen461828155,61,080,590,729
SørlandetKina40119-79-66,40,090,290,644
SørlandetBelgia 40190-150-78,90,713,070,617
SørlandetItalia 3990-51-56,70,430,960,615
SørlandetCanada 3033-3-9,10,730,860,537
SørlandetAfrika ellers2844-16-36,40,621,550,448
SørlandetIsland 2733-6-18,21,261,540,47
SørlandetUngarn 261214116,71,530,790,426
SørlandetBrasil2135-14-40,00,460,660,339
SørlandetLatin-Amerika ellers2016425,00,700,350,340
SørlandetPortugal 18513260,00,600,250,318
SørlandetIrland 1626-10-38,50,771,300,220
SørlandetEstland1349-36-73,50,692,870,227
SørlandetOceania ellers129333,30,630,590,242
SørlandetTsjekkia 1214-2-14,30,510,460,224
SørlandetLuxembourg 107342,92,591,570,221
SørlandetSør-Korea832-24-75,00,070,210,145
SørlandetHellas 815-7-46,70,741,570,119
SørlandetTyrkia 713-6-46,20,701,260,122
SørlandetLatvia534-29-85,30,313,440,128
SørlandetSør-Afrika46-2-33,30,490,860,147
SørlandetMalta4040,04,440,000,131
SørlandetUkraina34-1-25,00,170,290,033
SørlandetJapan 272-70-97,20,020,650,043
SørlandetKypros23-1-33,30,911,950,030
SørlandetMexico 04-4-100,00,000,790,038
SørlandetSlovenia01-1-100,00,000,190,032
SørlandetSlovakia 09-9-100,00,000,950,025
SørlandetLiechtenstein01-1-100,00,000,410,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 64 69978 429-13 730-17,58,879,52100,01
Sørlandet.Nordmenn47 11761 070-13 953-22,88,819,9672,82
Sørlandet.Utlendinger17 58217 3592231,39,048,2427,23
SørlandetTyskland 11 73410 7091 0259,614,3912,6366,710
SørlandetNederland 1 7362 098-362-17,310,6513,209,99
SørlandetDanmark 1 23273449867,820,8412,337,05
SørlandetPolen 6261 548-922-59,67,3513,393,623
SørlandetSveits 46035011031,49,016,602,613
SørlandetSverige 2572312611,31,421,101,54
SørlandetØsterrike 254314-60-19,111,0112,001,416
SørlandetFrankrike 174888697,72,691,361,011
SørlandetTsjekkia 1411014039,63,041,860,824
SørlandetLitauen138187-49-26,24,173,640,829
SørlandetBelgia 135191-56-29,36,496,050,817
SørlandetLatvia1273493273,59,111,980,728
SørlandetUSA 99524790,42,081,180,636
SørlandetStorbritannia 98150-52-34,71,862,020,68
SørlandetOceania ellers634591475,019,091,290,442
SørlandetRussland28118-90-76,30,673,740,234
SørlandetSpania 2836-8-22,21,601,100,212
SørlandetAfrika ellers27522440,016,172,960,248
SørlandetSlovakia 25817212,51,981,360,125
SørlandetItalia 2362-39-62,91,483,730,115
SørlandetKina151500,01,011,020,144
SørlandetAsia ellers 1342-29-69,00,331,020,146
SørlandetEstland1316-3-18,80,700,520,127
SørlandetUkraina108225,00,720,830,133
SørlandetSør-Korea67-1-14,31,481,290,045
SørlandetTyrkia 6060,00,670,000,022
SørlandetFinland 624-18-75,00,210,840,06
SørlandetAustralia 514-9-64,30,521,070,041
SørlandetSør-Afrika4040,01,560,000,047
SørlandetPortugal 4150-146-97,31,1923,660,018
SørlandetLuxembourg 3030,03,370,000,021
SørlandetIsland 313-10-76,91,123,120,07
SørlandetBrasil2200,00,510,550,039
SørlandetCanada 28-6-75,00,241,160,037
SørlandetIrland 2020,01,020,000,020
SørlandetJapan 010-10-100,00,007,460,043
SørlandetLatin-Amerika ellers04-4-100,00,001,280,040
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetSlovenia03-3-100,00,000,980,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetUngarn 01-1-100,00,000,360,026
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetEuropa ellers -4722-69-313,60,950,94-0,335
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 133 992156 274-22 282-14,34,915,89100,01
Sørlandet.Nordmenn110 008130 545-20 537-15,75,566,7982,12
Sørlandet.Utlendinger23 98425 729-1 745-6,83,193,5217,93
SørlandetTyskland 12 53811 8886505,59,699,0752,310
SørlandetDanmark 2 3901 88650426,78,346,2310,05
SørlandetNederland 2 1552 686-531-19,86,417,989,09
SørlandetUSA 1 1791 147322,81,271,584,936
SørlandetSverige 1 0941 536-442-28,81,512,044,64
SørlandetPolen 8441 931-1 087-56,33,428,203,523
SørlandetStorbritannia 655731-76-10,41,291,482,78
SørlandetSveits 5624768618,14,243,272,313
SørlandetFrankrike 3963207623,81,321,021,711
SørlandetØsterrike 322369-47-12,74,945,471,316
SørlandetLitauen184205-21-10,22,442,510,829
SørlandetBelgia 175381-206-54,12,264,070,717
SørlandetSpania 172205-33-16,10,590,950,712
SørlandetTsjekkia 1531153833,02,191,360,624
SørlandetLatvia132686494,14,412,510,628
SørlandetAsia ellers 119340-221-65,00,260,710,546
SørlandetRussland108153-45-29,40,841,650,534
SørlandetOceania ellers751362476,93,370,710,342
SørlandetFinland 69114-45-39,50,540,970,36
SørlandetItalia 62152-90-59,20,591,380,315
SørlandetAustralia 61100-39-39,00,610,880,341
SørlandetAfrika ellers5549612,21,171,620,248
SørlandetKina55134-79-59,00,120,310,244
SørlandetCanada 3241-9-22,00,650,910,137
SørlandetIsland 3046-16-34,81,241,790,17
SørlandetEstland2665-39-60,00,701,360,127
SørlandetUngarn 261313100,01,130,720,126
SørlandetSlovakia 2517847,10,941,110,125
SørlandetBrasil2337-14-37,80,470,650,139
SørlandetPortugal 22155-133-85,80,665,840,118
SørlandetLatin-Amerika ellers202000,00,650,410,140
SørlandetIrland 1826-8-30,80,791,140,120
SørlandetSør-Korea1439-25-64,10,120,250,145
SørlandetUkraina131218,30,410,510,133
SørlandetTyrkia 131300,00,681,010,122
SørlandetLuxembourg 137685,72,741,330,121
SørlandetSør-Afrika86233,30,740,790,047
SørlandetHellas 815-7-46,70,691,430,019
SørlandetMalta4040,03,330,000,031
SørlandetJapan 282-80-97,60,020,730,043
SørlandetKypros23-1-33,30,881,920,030
SørlandetMexico 04-4-100,00,000,720,038
SørlandetEuropa ellers 0124-124-100,00,001,640,035
SørlandetSlovenia04-4-100,00,000,490,032
SørlandetLiechtenstein01-1-100,00,000,390,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 133 992156 274-22 282-14,34,95,9100,01
Sørlandet.Nordmenn110 008130 545-20 537-15,75,66,882,12
Sørlandet.Utlendinger23 98425 729-1 745-6,83,23,517,93
SørlandetEuropa i alt18 62820 135-1 507-7,54,85,277,715
SørlandetSentral-Europa15 76515 808-43-0,38,38,165,76
SørlandetNorden3 5833 58210,03,13,014,94
SørlandetØst-Europa1 5112 707-1 196-44,22,23,86,39
SørlandetNord-Amerika1 2111 188231,91,21,55,010
SørlandetSør-Europa679863-184-21,30,91,32,88
SørlandetUK og Irland673757-84-11,11,31,52,87
SørlandetAsia190595-405-68,10,20,50,812
SørlandetOseania1361132320,41,10,90,613
SørlandetAfrika6355814,51,11,50,314
SørlandetLatin Amerika4361-18-29,50,50,60,211
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt133 992156 274-22 282-14,34,95,9100,01
SørlandetHotell69 29377 845-8 552-11,03,54,351,72
SørlandetHytte27 14530 115-2 970-9,99,39,820,34
SørlandetSesongcamping20 27524 534-4 259-17,47,98,215,15
SørlandetTelt/Campingvogn5 9248 773-2 849-32,58,18,94,46
SørlandetBobil11 35515 007-3 652-24,310,612,78,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt133 992156 274-22 282-14,34,95,9100,01
SørlandetPåvirkbart_marked106 371126 720-20 349-16,15,56,579,42
SørlandetFerie/fritid34 00244 102-10 100-22,93,54,825,43
SørlandetKurs/konferanse7 6704 1893 48183,13,22,25,74
SørlandetHytte27 14530 115-2 970-9,99,39,820,35
SørlandetTelt/Campingvogn5 9248 773-2 849-32,58,18,94,46
SørlandetBobil11 35515 007-3 652-24,310,612,78,57
SørlandetSesongcamping20 27524 534-4 259-17,47,98,215,18
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*44 42453 895-9 471-17,69,3810,29
SørlandetNordmenn_uten sesong*26 84236 536-9 694-26,59,6211,67
SørlandetUtlendinger_uten sesong*17 58217 3592231,39,048,24
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*113 717131 740-18 023-13,74,595,60
SørlandetNordmenn_uten sesong*89 733106 011-16 278-15,45,216,54
SørlandetUtlendinger_uten sesong*23 98425 729-1 745-6,83,193,52
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 69 29377 845-8 552-11,03,54,3100,0
SørlandetKurs/konf7 6704 1893 48183,13,22,211,1
SørlandetYrke27 62129 554-1 933-6,53,54,139,9
SørlandetFerie/fritid34 00244 102-10 100-22,93,54,849,1
SørlandetKurs/Yrke35 29133 7431 5484,63,43,750,9
SørlandetKurs/Ferie41 67248 291-6 619-13,73,54,360,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr41 65142 686-1 035-2,43,03,5
SørlandetKr. per overnatting601548539,60,00,0
SørlandetKr. per solgt rom938920171,90,00,0
SørlandetKr. per disp. rom45645061,40,00,0
SørlandetKr. per gjest949876738,30,00,0
SørlandetHoteller (antall)464600,04,84,8
SørlandetRom (antall)2 9463 062-116-3,83,63,8
SørlandetSenger (antall)7 7608 072-312-3,94,44,8
SørlandetRom-døgn91 33194 915-3 584-3,83,63,8
SørlandetSolgte rom44 42046 378-1 958-4,23,23,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)48,6048,90
SørlandetKaputnytting senger (%)28,8031,10
SørlandetOppholdstid per gjest1,581,60
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,581,59
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,601,65
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,561,68
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk