Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2018  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2018.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 48 00956 773-8 764-15,42,903,45100,01
Sørlandet.Nordmenn44 38752 643-8 256-15,73,193,8392,52
Sørlandet.Utlendinger3 6224 130-508-12,31,351,507,53
SørlandetUSA 76051724347,02,071,8121,036
SørlandetSverige 687903-216-23,91,762,0319,04
SørlandetDanmark 674731-57-7,83,894,3118,65
SørlandetStorbritannia 247319-72-22,60,870,966,88
SørlandetTyskland 202226-24-10,61,021,085,610
SørlandetPolen 194239-45-18,81,822,495,423
SørlandetNederland 141211-70-33,21,572,083,99
SørlandetAsia ellers 82263-181-68,80,551,412,346
SørlandetUngarn 802783900,06,500,172,226
SørlandetItalia 7062812,90,730,791,915
SørlandetFrankrike 7082-12-14,60,771,151,911
SørlandetFinland 65100-35-35,00,931,651,86
SørlandetBelgia 3770-33-47,11,101,641,017
SørlandetSpania 37241354,20,490,311,012
SørlandetLitauen362341700,01,890,111,029
SørlandetAfrika ellers2654-28-51,90,952,650,748
SørlandetØsterrike 251114127,31,110,430,716
SørlandetPortugal 22913144,40,660,660,618
SørlandetJapan 18612200,00,750,200,543
SørlandetEstland1714321,41,671,250,527
SørlandetSveits 1738-21-55,30,470,930,513
SørlandetEuropa ellers 1518-3-16,70,460,400,435
SørlandetKina1430-16-53,30,160,350,444
SørlandetIrland 13310333,30,980,180,420
SørlandetIsland 1224-12-50,00,801,270,37
SørlandetHellas 1110110,00,810,980,319
SørlandetRussland1011-1-9,10,260,200,334
SørlandetLatvia963-54-85,70,604,590,228
SørlandetAustralia 69-3-33,30,160,240,241
SørlandetLatin-Amerika ellers68-2-25,00,420,500,240
SørlandetSør-Korea4040,00,320,000,145
SørlandetBrasil431-27-87,10,261,480,139
SørlandetSør-Afrika3030,00,640,000,147
SørlandetOceania ellers2020,00,230,000,142
SørlandetTsjekkia 24-2-50,00,130,320,124
SørlandetMexico 1010,00,260,000,038
SørlandetCanada 115-14-93,30,070,920,037
SørlandetTyrkia 1010,00,150,000,022
SørlandetLiechtenstein1010,01,450,000,014
SørlandetUkraina010-10-100,00,001,640,033
SørlandetSlovenia06-6-100,00,001,140,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetSlovakia 02-2-100,00,000,360,025
SørlandetLuxembourg 03-3-100,00,001,740,021
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 8 97512 152-3 177-26,14,626,57100,01
Sørlandet.Nordmenn7 65310 864-3 211-29,64,907,5585,32
Sørlandet.Utlendinger1 3221 288342,63,483,1314,73
SørlandetPolen 750347403116,117,707,7456,723
SørlandetEuropa ellers 12041162900,08,640,159,135
SørlandetDanmark 96164-68-41,57,218,867,35
SørlandetLatvia91120-29-24,26,658,356,928
SørlandetTyskland 71379-308-81,31,3614,035,410
SørlandetLitauen63180-117-65,02,295,124,829
SørlandetSverige 461828155,61,070,323,54
SørlandetItalia 3054-24-44,42,344,752,315
SørlandetSpania 300300,01,360,002,312
SørlandetSveits 210210,05,560,001,613
SørlandetUSA 3030,00,570,000,236
SørlandetFrankrike 14-3-75,00,130,300,111
SørlandetAfrika ellers0000,00,000,000,048
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetAsia ellers 0000,00,000,000,046
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetKina0000,00,000,000,044
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetAustralia 0000,00,000,000,041
SørlandetLatin-Amerika ellers0000,00,000,000,040
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetCanada 0000,00,000,000,037
SørlandetRussland0000,00,000,000,034
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetEstland0000,00,000,000,027
SørlandetUngarn 0000,00,000,000,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 0000,00,000,000,024
SørlandetTyrkia 0000,00,000,000,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0000,00,000,000,018
SørlandetBelgia 04-4-100,00,001,080,017
SørlandetØsterrike 0000,00,000,000,016
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetNederland 0000,00,000,000,09
SørlandetStorbritannia 014-14-100,00,000,310,08
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
SørlandetFinland 0000,00,000,000,06
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 56 98468 925-11 941-17,33,083,76100,01
Sørlandet.Nordmenn52 04063 507-11 467-18,13,374,1991,32
Sørlandet.Utlendinger4 9445 418-474-8,71,621,728,73
SørlandetPolen 94458635861,16,334,1719,123
SørlandetDanmark 770895-125-14,04,124,7615,65
SørlandetUSA 76351724647,62,051,7815,436
SørlandetSverige 733921-188-20,41,691,8414,84
SørlandetTyskland 273605-332-54,91,102,575,510
SørlandetStorbritannia 247333-86-25,80,830,885,08
SørlandetNederland 141211-70-33,21,451,992,99
SørlandetEuropa ellers 13522113513,62,900,312,735
SørlandetLatvia100183-83-45,43,486,512,028
SørlandetItalia 100116-16-13,80,921,302,015
SørlandetLitauen99182-83-45,62,133,392,029
SørlandetAsia ellers 82263-181-68,80,461,291,746
SørlandetUngarn 802783900,05,610,141,626
SørlandetFrankrike 7186-15-17,40,721,021,411
SørlandetSpania 672443179,20,690,231,412
SørlandetFinland 65100-35-35,00,851,521,36
SørlandetSveits 383800,00,960,880,813
SørlandetBelgia 3774-37-50,01,051,600,717
SørlandetAfrika ellers2654-28-51,90,942,600,548
SørlandetØsterrike 251114127,31,030,390,516
SørlandetPortugal 22913144,40,650,630,418
SørlandetJapan 18612200,00,700,200,443
SørlandetEstland1714321,40,670,430,327
SørlandetKina1430-16-53,30,150,330,344
SørlandetIrland 13310333,30,940,170,320
SørlandetIsland 1224-12-50,00,771,170,27
SørlandetHellas 1110110,00,790,970,219
SørlandetRussland1011-1-9,10,230,190,234
SørlandetAustralia 69-3-33,30,150,220,141
SørlandetLatin-Amerika ellers68-2-25,00,370,470,140
SørlandetSør-Korea4040,00,300,000,145
SørlandetBrasil431-27-87,10,251,440,139
SørlandetSør-Afrika3030,00,580,000,147
SørlandetOceania ellers2020,00,220,000,042
SørlandetTsjekkia 24-2-50,00,100,280,024
SørlandetMexico 1010,00,210,000,038
SørlandetCanada 115-14-93,30,070,870,037
SørlandetTyrkia 1010,00,150,000,022
SørlandetLiechtenstein1010,01,450,000,014
SørlandetUkraina010-10-100,00,001,360,033
SørlandetSlovenia06-6-100,00,000,840,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetSlovakia 02-2-100,00,000,240,025
SørlandetLuxembourg 03-3-100,00,001,710,021
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 56 98468 925-11 941-17,33,13,8100,01
Sørlandet.Nordmenn52 04063 507-11 467-18,13,44,291,32
Sørlandet.Utlendinger4 9445 418-474-8,71,61,78,73
SørlandetEuropa i alt2 4342 545-111-4,41,61,649,215
SørlandetNorden1 5801 940-360-18,62,22,532,04
SørlandetØst-Europa1 3871 02236535,73,42,328,19
SørlandetNord-Amerika76453223243,62,01,715,510
SørlandetSentral-Europa515942-427-45,31,22,010,46
SørlandetSør-Europa2722452711,00,80,85,58
SørlandetUK og Irland260336-76-22,60,80,95,37
SørlandetAsia118299-181-60,50,40,92,412
SørlandetAfrika2954-25-46,30,92,00,614
SørlandetLatin Amerika1139-28-71,80,30,90,211
SørlandetOseania89-1-11,10,20,20,213
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt56 98468 925-11 941-17,33,13,8100,01
SørlandetHotell48 00956 773-8 764-15,42,93,584,22
SørlandetHytte7 29611 049-3 753-34,05,68,312,84
SørlandetSesongcamping1 40272767592,83,42,12,55
SørlandetTelt/Campingvogn218357-139-38,91,53,20,46
SørlandetBobil591940210,50,80,30,17
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt56 98468 925-11 941-17,33,13,8100,01
SørlandetPåvirkbart_marked31 20438 261-7 057-18,42,83,654,82
SørlandetFerie/fritid15 82219 028-3 206-16,82,63,227,83
SørlandetKurs/konferanse6 4077 081-674-9,52,12,311,24
SørlandetHytte7 29611 049-3 753-34,05,68,312,85
SørlandetTelt/Campingvogn218357-139-38,91,53,20,46
SørlandetBobil591940210,50,80,30,17
SørlandetSesongcamping1 40272767592,83,42,12,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*7 57311 425-3 852-33,74,947,58
SørlandetNordmenn_uten sesong*6 25110 137-3 886-38,35,429,25
SørlandetUtlendinger_uten sesong*1 3221 288342,63,483,13
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*55 58268 198-12 616-18,53,073,79
SørlandetNordmenn_uten sesong*50 63862 780-12 142-19,33,374,23
SørlandetUtlendinger_uten sesong*4 9445 418-474-8,71,621,72
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 48 00956 773-8 764-15,42,93,5100,0
SørlandetKurs/konf6 4077 081-674-9,52,12,313,3
SørlandetYrke25 78030 664-4 884-15,93,54,153,7
SørlandetFerie/fritid15 82219 028-3 206-16,82,63,233,0
SørlandetKurs/Yrke32 18737 745-5 558-14,73,13,667,0
SørlandetKurs/Ferie22 22926 109-3 880-14,92,52,946,3
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr31 36634 626-3 260-9,42,62,8
SørlandetKr. per overnatting653610437,10,00,0
SørlandetKr. per solgt rom835819161,90,00,0
SørlandetKr. per disp. rom330390-60-15,40,00,0
SørlandetKr. per gjest9901 042-52-5,00,00,0
SørlandetHoteller (antall)4446-2-4,35,15,2
SørlandetRom (antall)3 1672 9572107,14,03,9
SørlandetSenger (antall)8 1137 5395747,64,84,9
SørlandetRom-døgn95 01088 7166 2947,14,03,9
SørlandetSolgte rom37 58542 299-4 714-11,13,03,4
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
SørlandetKaputnytting rom (%)39,6047,70
SørlandetKaputnytting senger (%)19,7025,10
SørlandetOppholdstid per gjest1,511,71
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,501,70
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,761,80
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,281,34
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Sørlandet0143462 7483 0583334871857
Sørlandet0244462 8013 0773336865941
Sørlandet0344472 8213 1023636897925
Sørlandet0444463 0182 91346471 0161 205
Sørlandet0546483 1103 40167661 3191 562
Sørlandet0647523 6573 39877811 8261 927
Sørlandet0749513 6293 22378801 8692 034
Sørlandet0849503 3603 22273791 6101 847
Sørlandet0946473 2163 02855611 0551 382
Sørlandet1045463 1962 98937428501 145
Sørlandet1144463 1672 9743035771872
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk