Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 206 412186 80919 60310,56,135,88100,01
Sørlandet.Nordmenn184 201171 07413 1277,78,728,5289,22
Sørlandet.Utlendinger22 21115 7356 47641,21,771,3510,83
SørlandetUSA 4 3031 5992 704169,12,601,1519,436
SørlandetTyskland 3 7404 225-485-11,52,172,5116,810
SørlandetDanmark 2 4871 91657129,85,314,0111,25
SørlandetSverige 2 1681 57459437,72,021,629,84
SørlandetNederland 1 7591 976-217-11,02,503,337,99
SørlandetStorbritannia 98152945285,41,680,884,48
SørlandetFrankrike 94761333454,51,501,094,311
SørlandetSpania 80045234877,01,460,813,612
SørlandetAsia ellers 627178449252,20,780,232,846
SørlandetBelgia 59645713930,42,432,102,717
SørlandetSveits 565619-54-8,71,601,892,513
SørlandetKina470125345276,00,560,162,144
SørlandetItalia 408127281221,31,160,341,815
SørlandetPolen 29416612877,11,220,941,323
SørlandetFinland 239220198,60,830,841,16
SørlandetØsterrike 2121714124,01,321,151,016
SørlandetRussland1821523019,70,700,710,834
SørlandetLatin-Amerika ellers15381451812,51,870,090,740
SørlandetAustralia 1525696171,40,900,340,741
SørlandetJapan 12961232050,00,820,030,643
SørlandetSør-Korea1022280363,60,440,110,545
SørlandetEuropa ellers 1023963161,50,850,330,535
SørlandetTsjekkia 94811316,01,201,220,424
SørlandetLitauen68412765,91,340,770,329
SørlandetBrasil661947247,40,790,250,339
SørlandetUngarn 571641256,30,980,300,326
SørlandetUkraina491435250,00,840,400,233
SørlandetOceania ellers462026130,02,420,610,242
SørlandetCanada 4337616,20,450,710,237
SørlandetAfrika ellers41833412,50,490,090,248
SørlandetIsland 4137410,81,861,630,27
SørlandetLuxembourg 3777-40-51,93,097,000,221
SørlandetTyrkia 3223939,11,000,520,122
SørlandetMexico 29151493,30,800,810,138
SørlandetIrland 291316123,10,980,620,120
SørlandetSlovakia 25520400,01,100,260,125
SørlandetHellas 24131184,61,060,550,119
SørlandetPortugal 242221100,00,500,060,118
SørlandetLatvia2243-21-48,80,872,700,128
SørlandetEstland2119210,50,630,780,127
SørlandetSlovenia20416400,01,540,410,132
SørlandetSør-Afrika1210220,01,090,350,147
SørlandetMalta6060,01,510,000,031
SørlandetKypros6060,00,960,000,030
SørlandetLiechtenstein38-5-62,50,963,510,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 388 802405 830-17 028-4,212,1213,04100,01
Sørlandet.Nordmenn316 605304 22112 3844,114,8714,4781,42
Sørlandet.Utlendinger72 197101 609-29 412-28,96,6910,0518,63
SørlandetTyskland 39 33443 502-4 168-9,610,4412,7554,510
SørlandetNederland 14 72926 726-11 997-44,98,8516,1920,49
SørlandetDanmark 5 74714 550-8 803-60,59,0422,278,05
SørlandetSverige 2 4552 816-361-12,82,022,603,44
SørlandetSveits 2 3723 826-1 454-38,06,4010,393,313
SørlandetBelgia 1 7641 928-164-8,56,297,202,417
SørlandetFrankrike 1 0881 594-506-31,72,544,081,511
SørlandetØsterrike 7211 049-328-31,34,895,351,016
SørlandetPolen 471705-234-33,22,033,050,723
SørlandetStorbritannia 4681 056-588-55,72,976,960,68
SørlandetTsjekkia 3252834214,81,551,450,524
SørlandetItalia 323857-534-62,32,216,320,415
SørlandetSpania 30118711461,02,361,510,412
SørlandetUSA 29416912574,02,461,530,436
SørlandetFinland 217318-101-31,80,510,900,36
SørlandetOceania ellers2041248064,524,4911,650,342
SørlandetRussland142229-87-38,00,891,760,234
SørlandetAsia ellers 138213-75-35,21,021,770,246
SørlandetSlovakia 129765369,74,252,400,225
SørlandetAustralia 1205466122,23,621,570,241
SørlandetKina8183-2-2,41,031,470,144
SørlandetLitauen76242-166-68,60,942,980,129
SørlandetUngarn 602832114,33,651,650,126
SørlandetAfrika ellers46291758,68,296,680,148
SørlandetUkraina42199-157-78,91,107,300,133
SørlandetLatvia41197-156-79,21,114,900,128
SørlandetIsland 3460-26-43,32,055,790,07
SørlandetEstland2958-29-50,00,701,360,027
SørlandetCanada 24915166,70,970,520,037
SørlandetSør-Korea2124-3-12,50,900,970,045
SørlandetPortugal 21912133,31,750,760,018
SørlandetLiechtenstein19514280,07,693,130,014
SørlandetLatin-Amerika ellers1775-58-77,32,328,790,040
SørlandetIrland 1723-6-26,12,163,160,020
SørlandetLuxembourg 1428-14-50,01,493,210,021
SørlandetSlovenia1345-32-71,11,033,090,032
SørlandetTyrkia 779-72-91,11,577,800,022
SørlandetHellas 76116,71,381,160,019
SørlandetMexico 4040,01,870,000,038
SørlandetSør-Afrika14-3-75,00,601,790,047
SørlandetJapan 18-7-87,50,150,810,043
SørlandetBrasil13-2-66,70,100,250,039
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetEuropa ellers -102133-235-176,70,853,50-0,135
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 595 214592 6392 5750,49,059,42100,01
Sørlandet.Nordmenn500 806475 29525 5115,411,8111,5684,12
Sørlandet.Utlendinger94 408117 344-22 936-19,54,055,3915,93
SørlandetTyskland 43 07447 727-4 653-9,77,849,3745,610
SørlandetNederland 16 48828 702-12 214-42,66,9612,7917,59
SørlandetDanmark 8 23416 466-8 232-50,07,4614,568,75
SørlandetSverige 4 6234 3902335,32,022,144,94
SørlandetUSA 4 5971 7682 829160,02,591,184,936
SørlandetSveits 2 9374 445-1 508-33,94,066,383,113
SørlandetBelgia 2 3602 385-25-1,04,494,912,517
SørlandetFrankrike 2 0352 207-172-7,81,922,322,211
SørlandetStorbritannia 1 4491 585-136-8,61,952,111,58
SørlandetSpania 1 10163946272,31,630,931,212
SørlandetØsterrike 9331 220-287-23,53,033,541,016
SørlandetAsia ellers 76539137495,70,810,430,846
SørlandetPolen 765871-106-12,21,622,130,823
SørlandetItalia 731984-253-25,71,471,930,815
SørlandetKina551208343164,90,600,240,644
SørlandetFinland 456538-82-15,20,640,870,56
SørlandetTsjekkia 4193645515,11,451,390,424
SørlandetRussland324381-57-15,00,771,110,334
SørlandetAustralia 272110162147,31,350,550,341
SørlandetOceania ellers25014410673,69,153,330,342
SørlandetLatin-Amerika ellers1708387104,81,900,880,240
SørlandetSlovakia 154817390,12,901,590,225
SørlandetLitauen144283-139-49,11,092,110,229
SørlandetJapan 13014116828,60,790,070,143
SørlandetSør-Korea1234677167,40,480,200,145
SørlandetUngarn 1174473165,91,570,630,126
SørlandetUkraina91213-122-57,30,943,440,133
SørlandetAfrika ellers873750135,10,980,390,148
SørlandetIsland 7597-22-22,71,942,930,17
SørlandetBrasil672245204,50,720,250,139
SørlandetCanada 67462145,70,560,660,137
SørlandetLatvia63240-177-73,81,014,280,128
SørlandetLuxembourg 51105-54-51,42,395,320,121
SørlandetEstland5077-27-35,10,671,150,127
SørlandetIrland 46361027,81,231,270,020
SørlandetPortugal 451134309,10,750,250,018
SørlandetTyrkia 39102-63-61,81,071,880,022
SørlandetMexico 331518120,00,860,720,038
SørlandetSlovenia3349-16-32,71,292,010,032
SørlandetHellas 31191263,21,120,660,019
SørlandetLiechtenstein2213969,23,943,350,014
SørlandetSør-Afrika1314-1-7,11,030,460,047
SørlandetMalta6060,01,160,000,031
SørlandetKypros6060,00,910,000,030
SørlandetEuropa ellers 0172-172-100,00,001,090,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 595 214592 6392 5750,49,19,4100,01
Sørlandet.Nordmenn500 806475 29525 5115,411,811,684,12
Sørlandet.Utlendinger94 408117 344-22 936-19,54,15,415,93
SørlandetEuropa i alt73 51492 955-19 441-20,95,16,877,915
SørlandetSentral-Europa65 86584 597-18 732-22,17,09,569,86
SørlandetNorden13 38821 491-8 103-37,73,25,614,24
SørlandetNord-Amerika4 6641 8142 850157,12,51,24,910
SørlandetSør-Europa3 9943 962320,81,71,74,28
SørlandetØst-Europa2 1602 775-615-22,21,31,72,39
SørlandetAsia1 569659910138,10,70,31,712
SørlandetUK og Irland1 4951 621-126-7,81,92,11,67
SørlandetOseania522254268105,52,31,00,613
SørlandetLatin Amerika270120150125,01,20,60,311
SørlandetAfrika100514996,11,00,40,114
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt595 214592 6392 5750,49,19,4100,01
SørlandetHotell206 412186 80919 60310,56,15,934,72
SørlandetHytte129 156105 23323 92322,712,110,721,74
SørlandetSesongcamping97 654103 562-5 908-5,712,713,716,45
SørlandetTelt/Campingvogn99 547134 570-35 023-26,013,516,616,76
SørlandetBobil62 44562 465-200,09,911,210,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt595 214592 6392 5750,49,19,4100,01
SørlandetPåvirkbart_marked553 393549 7113 6820,79,610,093,02
SørlandetFerie/fritid158 392137 32521 06715,36,66,126,63
SørlandetKurs/konferanse6 1996 556-357-5,44,85,11,04
SørlandetHytte129 156105 23323 92322,712,110,721,75
SørlandetTelt/Campingvogn99 547134 570-35 023-26,013,516,616,76
SørlandetBobil62 44562 465-200,09,911,210,57
SørlandetSesongcamping97 654103 562-5 908-5,712,713,716,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*291 148302 268-11 120-3,711,9512,82
SørlandetNordmenn_uten sesong*218 951200 65918 2929,116,1314,90
SørlandetUtlendinger_uten sesong*72 197101 609-29 412-28,96,6910,05
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*497 560489 0778 4831,78,578,84
SørlandetNordmenn_uten sesong*403 152371 73331 4198,511,6211,08
SørlandetUtlendinger_uten sesong*94 408117 344-22 936-19,54,055,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 206 412186 80919 60310,56,15,9100,0
SørlandetKurs/konf6 1996 556-357-5,44,85,13,0
SørlandetYrke41 82142 928-1 107-2,65,15,420,3
SørlandetFerie/fritid158 392137 32521 06715,36,66,176,7
SørlandetKurs/Yrke48 02049 484-1 464-3,05,15,423,3
SørlandetKurs/Ferie164 591143 88120 71014,46,56,179,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr120 270113 4656 8056,07,17,3
SørlandetKr. per overnatting583607-25-4,10,00,0
SørlandetKr. per solgt rom1 4221 366564,10,00,0
SørlandetKr. per disp. rom1 0861 016706,90,00,0
SørlandetKr. per gjest1 0041 040-35-3,40,00,0
SørlandetHoteller (antall)504912,05,05,1
SørlandetRom (antall)3 5743 603-29-0,84,24,4
SørlandetSenger (antall)9 4689 525-57-0,65,05,2
SørlandetRom-døgn110 790111 694-904-0,84,24,4
SørlandetSolgte rom84 57983 0671 5121,84,85,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)76,3074,40
SørlandetKaputnytting senger (%)70,3063,30
SørlandetOppholdstid per gjest1,721,71
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,761,73
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,471,53
SørlandetOvernattinger per solgt rom2,442,25
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk