Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2018  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2018.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 186 809167 22619 58311,75,885,36100,01
Sørlandet.Nordmenn171 074152 23118 84312,48,527,9391,62
Sørlandet.Utlendinger15 73514 9957404,91,351,258,43
SørlandetTyskland 4 2253 0291 19639,52,511,8626,910
SørlandetNederland 1 9762 037-61-3,03,333,4112,69
SørlandetDanmark 1 9161 74217410,04,013,6312,25
SørlandetUSA 1 599718881122,71,150,6010,236
SørlandetSverige 1 5742 035-461-22,71,621,8010,04
SørlandetSveits 61940521452,81,891,173,913
SørlandetFrankrike 61331030397,71,090,563,911
SørlandetStorbritannia 5291 075-546-50,80,881,463,48
SørlandetBelgia 45728816958,72,101,362,917
SørlandetSpania 45232013241,30,810,492,912
SørlandetFinland 2201942613,40,840,771,46
SørlandetAsia ellers 178232-54-23,30,230,291,146
SørlandetØsterrike 171181-10-5,51,151,291,116
SørlandetPolen 166678-512-75,50,943,371,123
SørlandetRussland1527379108,20,710,381,034
SørlandetItalia 1271062119,80,340,300,815
SørlandetKina125182-57-31,30,160,200,844
SørlandetTsjekkia 813051170,01,220,560,524
SørlandetLuxembourg 771661381,37,002,050,521
SørlandetAustralia 56411536,60,340,230,441
SørlandetLatvia4337616,22,701,740,328
SørlandetLitauen41118-77-65,30,773,110,329
SørlandetEuropa ellers 39231669,60,330,230,235
SørlandetCanada 371621131,30,710,320,237
SørlandetIsland 371621131,31,630,600,27
SørlandetTyrkia 23320666,70,520,070,122
SørlandetSør-Korea2255-33-60,00,110,200,145
SørlandetOceania ellers2018211,10,610,630,142
SørlandetBrasil19744-725-97,40,256,030,139
SørlandetEstland1934-15-44,10,781,530,127
SørlandetUngarn 161516,70,300,390,126
SørlandetMexico 1538-23-60,50,811,810,138
SørlandetUkraina1411327,30,400,340,133
SørlandetIrland 131121200,00,620,040,120
SørlandetHellas 1322-9-40,90,551,380,119
SørlandetSør-Afrika108225,00,350,220,147
SørlandetAfrika ellers815-7-46,70,090,260,148
SørlandetLatin-Amerika ellers830-22-73,30,090,380,140
SørlandetLiechtenstein826300,03,511,000,114
SørlandetJapan 652-46-88,50,030,240,043
SørlandetSlovakia 59-4-44,40,260,440,025
SørlandetSlovenia43133,30,410,220,032
SørlandetPortugal 217-15-88,20,060,530,018
SørlandetMalta015-15-100,00,002,560,031
SørlandetKypros01-1-100,00,000,160,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 405 830395 59010 2402,613,0412,78100,01
Sørlandet.Nordmenn304 221324 892-20 671-6,414,4715,0275,02
Sørlandet.Utlendinger101 60970 69830 91143,710,057,5725,03
SørlandetTyskland 43 50233 20810 29431,012,7511,2242,810
SørlandetNederland 26 72614 72811 99881,516,199,7126,39
SørlandetDanmark 14 5506 6647 886118,322,2710,8214,35
SørlandetSveits 3 8263 25557117,510,399,663,813
SørlandetSverige 2 8163 100-284-9,22,602,822,84
SørlandetBelgia 1 9281 49043829,47,206,001,917
SørlandetFrankrike 1 5941 17342135,94,083,161,611
SørlandetStorbritannia 1 05672333346,16,964,411,08
SørlandetØsterrike 1 04976128837,85,356,171,016
SørlandetItalia 85747937878,96,324,100,815
SørlandetPolen 7051 278-573-44,83,055,870,723
SørlandetFinland 318399-81-20,30,901,150,36
SørlandetTsjekkia 283730-447-61,21,453,640,324
SørlandetLitauen242288-46-16,02,984,030,229
SørlandetRussland229270-41-15,21,762,500,234
SørlandetAsia ellers 21321210,51,772,400,246
SørlandetUkraina19942157373,87,302,700,233
SørlandetLatvia197198-1-0,54,903,770,228
SørlandetSpania 187332-145-43,71,512,620,212
SørlandetUSA 169235-66-28,11,532,490,236
SørlandetEuropa ellers 1331122118,83,502,460,135
SørlandetOceania ellers124636196,811,654,820,142
SørlandetKina83106-23-21,71,471,560,144
SørlandetTyrkia 793445132,47,801,170,122
SørlandetSlovakia 76195-119-61,02,406,080,125
SørlandetLatin-Amerika ellers752055275,08,792,050,140
SørlandetIsland 601842233,35,790,330,17
SørlandetEstland5882-24-29,31,361,980,127
SørlandetAustralia 5473-19-26,01,572,060,141
SørlandetSlovenia45109-64-58,73,099,200,032
SørlandetAfrika ellers29623383,36,680,890,048
SørlandetUngarn 2890-62-68,91,654,760,026
SørlandetLuxembourg 2837-9-24,33,215,670,021
SørlandetSør-Korea2456-32-57,10,972,330,045
SørlandetIrland 2341-18-43,93,165,820,020
SørlandetCanada 933-24-72,70,521,780,037
SørlandetPortugal 915-6-40,00,761,530,018
SørlandetJapan 86233,30,810,780,043
SørlandetHellas 65120,01,161,130,019
SørlandetLiechtenstein512-7-58,33,1310,000,014
SørlandetSør-Afrika45-1-20,01,791,850,047
SørlandetBrasil311-8-72,70,251,180,039
SørlandetMexico 04-4-100,00,002,070,038
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 592 639562 81629 8235,39,429,06100,01
Sørlandet.Nordmenn475 295477 123-1 828-0,411,5611,6980,22
Sørlandet.Utlendinger117 34485 69331 65136,95,394,0219,83
SørlandetTyskland 47 72736 23711 49031,79,377,9040,710
SørlandetNederland 28 70216 76511 93771,212,797,9324,59
SørlandetDanmark 16 4668 4068 06095,914,567,6814,05
SørlandetSveits 4 4453 66078521,46,385,353,813
SørlandetSverige 4 3905 135-745-14,52,142,303,74
SørlandetBelgia 2 3851 77860734,14,913,862,017
SørlandetFrankrike 2 2071 48372448,82,321,601,911
SørlandetUSA 1 76895381585,51,180,731,536
SørlandetStorbritannia 1 5851 798-213-11,82,111,991,48
SørlandetØsterrike 1 22094227829,53,543,571,016
SørlandetItalia 98458539968,21,931,230,815
SørlandetPolen 8711 956-1 085-55,52,134,670,723
SørlandetSpania 639652-13-2,00,930,830,512
SørlandetFinland 538593-55-9,30,870,990,56
SørlandetAsia ellers 391444-53-11,90,430,500,346
SørlandetRussland3813433811,11,111,140,334
SørlandetTsjekkia 364760-396-52,11,392,990,324
SørlandetLitauen283406-123-30,32,113,710,229
SørlandetLatvia24023552,14,283,180,228
SørlandetUkraina21353160301,93,441,100,233
SørlandetKina208288-80-27,80,240,290,244
SørlandetEuropa ellers 1721353727,41,090,930,135
SørlandetOceania ellers144816377,83,331,950,142
SørlandetAustralia 110114-4-3,50,550,530,141
SørlandetLuxembourg 105535298,15,323,690,121
SørlandetTyrkia 1023765175,71,880,520,122
SørlandetIsland 973463185,32,930,420,17
SørlandetLatin-Amerika ellers83503366,00,880,560,140
SørlandetSlovakia 81204-123-60,31,593,900,125
SørlandetEstland77116-39-33,61,151,820,127
SørlandetSlovenia49112-63-56,32,014,370,032
SørlandetSør-Korea46111-65-58,60,200,380,045
SørlandetCanada 4649-3-6,10,660,720,037
SørlandetUngarn 44105-61-58,10,631,820,026
SørlandetAfrika ellers37211676,20,390,320,048
SørlandetIrland 3642-6-14,31,271,360,020
SørlandetBrasil22755-733-97,10,255,690,039
SørlandetHellas 1927-8-29,60,661,330,019
SørlandetMexico 1542-27-64,30,721,830,038
SørlandetSør-Afrika141317,70,460,340,047
SørlandetJapan 1458-44-75,90,070,260,043
SørlandetLiechtenstein1314-1-7,13,354,380,014
SørlandetPortugal 1132-21-65,60,250,770,018
SørlandetMalta015-15-100,00,002,410,031
SørlandetKypros01-1-100,00,000,150,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 592 639562 81629 8235,39,49,1100,01
Sørlandet.Nordmenn475 295477 123-1 828-0,411,611,780,22
Sørlandet.Utlendinger117 34485 69331 65136,95,44,019,83
SørlandetEuropa i alt92 95568 54624 40935,66,85,379,215
SørlandetSentral-Europa84 59759 44925 14842,39,57,372,16
SørlandetNorden21 49114 1687 32351,75,63,518,34
SørlandetSør-Europa3 9622 8321 13039,91,71,23,48
SørlandetØst-Europa2 7754 425-1 650-37,31,72,92,49
SørlandetNord-Amerika1 8141 00281281,01,20,71,510
SørlandetUK og Irland1 6211 840-219-11,92,12,01,47
SørlandetAsia659901-242-26,90,30,40,612
SørlandetOseania2541955930,31,00,80,213
SørlandetLatin Amerika120847-727-85,80,63,50,111
SørlandetAfrika51341750,00,40,30,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt592 639562 81629 8235,39,49,1100,01
SørlandetHotell186 809167 22619 58311,75,95,431,52
SørlandetHytte105 233141 993-36 760-25,910,713,617,84
SørlandetSesongcamping103 56296 5816 9817,213,713,817,55
SørlandetTelt/Campingvogn134 570106 97927 59125,816,612,122,76
SørlandetBobil62 46550 03712 42824,811,210,610,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt592 639562 81629 8235,39,49,1100,01
SørlandetPåvirkbart_marked549 711510 37239 3397,710,09,392,82
SørlandetFerie/fritid137 325111 34925 97623,36,14,923,23
SørlandetKurs/konferanse6 5563 4333 12391,05,13,71,14
SørlandetHytte105 233141 993-36 760-25,910,713,617,85
SørlandetTelt/Campingvogn134 570106 97927 59125,816,612,122,76
SørlandetBobil62 46550 03712 42824,811,210,610,57
SørlandetSesongcamping103 56296 5816 9817,213,713,817,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*302 268299 0093 2591,112,8212,47
SørlandetNordmenn_uten sesong*200 659228 311-27 652-12,114,9015,58
SørlandetUtlendinger_uten sesong*101 60970 69830 91143,710,057,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*489 077466 23522 8424,98,848,45
SørlandetNordmenn_uten sesong*371 733380 542-8 809-2,311,0811,24
SørlandetUtlendinger_uten sesong*117 34485 69331 65136,95,394,02
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 186 809167 22619 58311,75,95,4100,0
SørlandetKurs/konf6 5563 4333 12391,05,13,73,5
SørlandetYrke42 92852 444-9 516-18,15,47,123,0
SørlandetFerie/fritid137 325111 34925 97623,36,14,973,5
SørlandetKurs/Yrke49 48455 877-6 393-11,45,46,726,5
SørlandetKurs/Ferie143 881114 78229 09925,46,14,877,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr113 46588 85524 61027,77,36,0
SørlandetKr. per overnatting6075317614,30,00,0
SørlandetKr. per solgt rom1 3661 20316313,60,00,0
SørlandetKr. per disp. rom1 01689112514,00,00,0
SørlandetKr. per gjest1 04090513414,80,00,0
SørlandetHoteller (antall)4951-2-3,95,15,1
SørlandetRom (antall)3 6033 21638712,04,44,0
SørlandetSenger (antall)9 5258 2851 24015,05,24,9
SørlandetRom-døgn111 69499 69611 99812,04,44,0
SørlandetSolgte rom83 06773 8909 17712,45,04,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
SørlandetKaputnytting rom (%)74,4074,10
SørlandetKaputnytting senger (%)63,3065,10
SørlandetOppholdstid per gjest1,711,70
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,731,76
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,531,28
SørlandetOvernattinger per solgt rom2,252,26
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Sørlandet0143462 7483 0583334871857
Sørlandet0244462 8013 0773336865941
Sørlandet0344472 8213 1023636897925
Sørlandet0444463 0182 91346471 0161 205
Sørlandet0546483 1103 40167661 3191 562
Sørlandet0647523 6573 39877811 8261 927
Sørlandet0749513 6293 22378801 8692 034
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk