Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
OBS: Statistikknett er satt på pause fra 2020 - og blir ikke oppdatert med statistikk for regioner og kommuner fra januar 2020. Mer informasjon her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 33 74733 665820,22,452,69100,01
Sørlandet.Nordmenn30 06230 839-777-2,52,933,2489,12
Sørlandet.Utlendinger3 6852 82685930,41,040,9410,93
SørlandetUSA 81558023540,52,391,5722,136
SørlandetDanmark 66551015530,42,492,1918,05
SørlandetSverige 49137911229,61,230,9813,34
SørlandetNederland 301115186161,72,160,958,29
SørlandetStorbritannia 222204188,80,530,596,08
SørlandetAsia ellers 1707199139,40,530,324,646
SørlandetTyskland 154305-151-49,50,471,064,210
SørlandetPolen 139835667,51,261,123,823
SørlandetBelgia 93534075,52,471,682,517
SørlandetSpania 822656215,40,850,302,212
SørlandetFinland 712051255,01,340,491,96
SørlandetItalia 62342882,40,620,411,715
SørlandetSveits 591445321,40,830,211,613
SørlandetIsland 431330230,83,401,331,27
SørlandetFrankrike 4145-4-8,90,300,341,111
SørlandetLatin-Amerika ellers371027270,02,020,791,040
SørlandetAustralia 351223191,70,520,180,941
SørlandetEstland24420500,01,550,510,727
SørlandetLitauen2239-17-43,60,982,530,629
SørlandetØsterrike 211011110,00,500,410,616
SørlandetKina18176-158-89,80,141,620,544
SørlandetRussland1719-2-10,50,380,540,534
SørlandetIrland 17215750,01,130,150,520
SørlandetLatvia160160,01,440,000,428
SørlandetAfrika ellers1569150,00,410,220,448
SørlandetJapan 151141400,00,440,040,443
SørlandetCanada 811-3-27,30,240,760,237
SørlandetUkraina5050,00,230,000,133
SørlandetTsjekkia 5050,00,370,000,124
SørlandetPortugal 523150,00,340,090,118
SørlandetOceania ellers46-2-33,30,410,600,142
SørlandetBrasil4400,00,180,300,139
SørlandetEuropa ellers 453-49-92,50,071,670,135
SørlandetTyrkia 410-6-60,00,311,800,122
SørlandetSlovenia15-4-80,00,090,640,032
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetUngarn 02-2-100,00,000,340,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetHellas 02-2-100,00,000,150,019
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 12 93013 203-273-2,15,176,05100,01
Sørlandet.Nordmenn10 0339 1838509,36,236,6077,62
Sørlandet.Utlendinger2 8974 020-1 123-27,93,265,0722,43
SørlandetTyskland 1 4742 101-627-29,810,1718,6650,910
SørlandetDanmark 546578-32-5,52,052,2318,85
SørlandetPolen 451693-242-34,915,6524,2115,623
SørlandetNederland 188214-26-12,14,306,496,59
SørlandetAsia ellers 107110610600,03,850,043,746
SørlandetUSA 490490,05,640,001,736
SørlandetSør-Korea150150,012,000,000,545
SørlandetSveits 1530-15-50,01,453,520,513
SørlandetSpania 131218,30,991,060,412
SørlandetLitauen650-44-88,00,303,530,229
SørlandetØsterrike 6060,01,810,000,216
SørlandetSverige 527-22-81,50,030,170,24
SørlandetFrankrike 4040,00,440,000,111
SørlandetAustralia 2020,00,350,000,141
SørlandetAfrika ellers0000,00,000,000,048
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetKina0000,00,000,000,044
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers014-14-100,00,0040,000,042
SørlandetLatin-Amerika ellers0000,00,000,000,040
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetCanada 0000,00,000,000,037
SørlandetRussland0000,00,000,000,034
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetLatvia0124-124-100,00,0025,620,028
SørlandetEstland015-15-100,00,001,500,027
SørlandetUngarn 0000,00,000,000,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 0000,00,000,000,024
SørlandetTyrkia 0000,00,000,000,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0000,00,000,000,018
SørlandetBelgia 0000,00,000,000,017
SørlandetItalia 041-41-100,00,003,060,015
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetStorbritannia 0000,00,000,000,08
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
SørlandetFinland 0000,00,000,000,06
SørlandetEuropa ellers -4120-124-103,30,0717,22-0,135
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 46 67746 868-191-0,42,863,19100,01
Sørlandet.Nordmenn40 09540 022730,23,383,6785,92
Sørlandet.Utlendinger6 5826 846-264-3,91,491,8014,13
SørlandetTyskland 1 6282 406-778-32,33,465,9924,710
SørlandetDanmark 1 2111 08812311,32,272,2118,45
SørlandetUSA 86458028449,02,471,5513,136
SørlandetPolen 590776-186-24,04,247,559,023
SørlandetSverige 4964069022,20,850,747,54
SørlandetNederland 48932916048,62,672,147,49
SørlandetAsia ellers 27772205284,70,800,294,246
SørlandetStorbritannia 222204188,80,480,533,48
SørlandetSpania 953857150,00,860,391,412
SørlandetBelgia 93534075,52,291,471,417
SørlandetSveits 74443068,20,910,591,113
SørlandetFinland 712051255,01,240,421,16
SørlandetItalia 6275-13-17,30,550,780,915
SørlandetFrankrike 454500,00,310,320,711
SørlandetIsland 431330230,83,341,280,77
SørlandetAustralia 371225208,30,500,170,641
SørlandetLatin-Amerika ellers371027270,01,860,670,640
SørlandetLitauen2889-61-68,50,663,010,429
SørlandetØsterrike 271017170,00,590,370,416
SørlandetEstland2419526,31,121,070,427
SørlandetKina18176-158-89,80,141,480,344
SørlandetRussland1719-2-10,50,350,510,334
SørlandetIrland 17215750,01,070,140,320
SørlandetLatvia16124-108-87,11,079,950,228
SørlandetAfrika ellers1569150,00,400,210,248
SørlandetSør-Korea150150,00,950,000,245
SørlandetJapan 151141400,00,420,040,243
SørlandetCanada 811-3-27,30,230,730,137
SørlandetUkraina5050,00,210,000,133
SørlandetTsjekkia 5050,00,310,000,124
SørlandetPortugal 523150,00,330,080,118
SørlandetOceania ellers420-16-80,00,381,920,142
SørlandetBrasil4400,00,180,290,139
SørlandetTyrkia 410-6-60,00,311,480,122
SørlandetSlovenia15-4-80,00,070,600,032
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetEuropa ellers 0173-173-100,00,004,460,035
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetUngarn 02-2-100,00,000,280,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetHellas 02-2-100,00,000,150,019
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 46 67746 868-191-0,42,93,2100,01
Sørlandet.Nordmenn40 09540 022730,23,43,785,92
Sørlandet.Utlendinger6 5826 846-264-3,91,51,814,13
SørlandetEuropa i alt3 4474 427-980-22,11,72,552,415
SørlandetSentral-Europa2 3112 842-531-18,72,84,135,16
SørlandetNorden1 8211 52729419,31,51,427,74
SørlandetNord-Amerika87259128147,52,31,513,210
SørlandetØst-Europa6861 207-521-43,21,94,310,49
SørlandetAsia3252497630,50,60,64,912
SørlandetUK og Irland2392063316,00,50,53,67
SørlandetSør-Europa2111723922,70,50,53,28
SørlandetOseania4132928,10,50,40,613
SørlandetLatin Amerika411427192,90,80,40,611
SørlandetAfrika1569150,00,30,10,214
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt46 67746 868-191-0,42,93,2100,01
SørlandetHotell33 74733 665820,22,52,772,32
SørlandetHytte10 0719 8492222,35,86,321,64
SørlandetSesongcamping2 5923 150-558-17,74,47,55,65
SørlandetTelt/Campingvogn635-29-82,90,10,20,06
SørlandetBobil2611699254,45,13,60,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt46 67746 868-191-0,42,93,2100,01
SørlandetPåvirkbart_marked30 88929 4041 4855,12,83,166,22
SørlandetFerie/fritid15 08013 8211 2599,12,12,332,33
SørlandetKurs/konferanse2 8792 38049921,02,12,06,24
SørlandetHytte10 0719 8492222,35,86,321,65
SørlandetTelt/Campingvogn635-29-82,90,10,20,06
SørlandetBobil2611699254,45,13,60,67
SørlandetSesongcamping2 5923 150-558-17,74,47,55,68
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*10 33810 0532852,85,415,70
SørlandetNordmenn_uten sesong*7 4416 0331 40823,37,296,21
SørlandetUtlendinger_uten sesong*2 8974 020-1 123-27,93,265,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*44 08543 7183670,82,813,06
SørlandetNordmenn_uten sesong*37 50336 8726311,73,323,52
SørlandetUtlendinger_uten sesong*6 5826 846-264-3,91,491,80
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 33 74733 665820,22,52,7100,0
SørlandetKurs/konf2 8792 38049921,02,12,08,5
SørlandetYrke15 78817 464-1 676-9,63,03,446,8
SørlandetFerie/fritid15 08013 8211 2599,12,12,344,7
SørlandetKurs/Yrke18 66719 844-1 177-5,92,83,155,3
SørlandetKurs/Ferie17 95916 2011 75810,92,12,253,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr20 40019 6987023,62,32,5
SørlandetKr. per overnatting604585193,30,00,0
SørlandetKr. per solgt rom840814263,20,00,0
SørlandetKr. per disp. rom23723800,00,00,0
SørlandetKr. per gjest891897-6-0,70,00,0
SørlandetHoteller (antall)464424,55,15,2
SørlandetRom (antall)2 7712 675963,63,74,0
SørlandetSenger (antall)6 8006 4283725,84,24,5
SørlandetRom-døgn85 91682 9322 9843,63,74,0
SørlandetSolgte rom24 29124 211800,32,62,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)28,3029,20
SørlandetKaputnytting senger (%)16,0016,90
SørlandetOppholdstid per gjest1,471,53
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,461,50
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,731,93
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,391,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Sørlandet0848493 3713 36078731 6691 610
Sørlandet0945463 1743 21656551 1781 055
Sørlandet1046453 1443 19649371 055850
Sørlandet1145443 1593 1674030887771
Sørlandet1246443 0182 9643627894712
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk