Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 64 07764 207-130-0,22,953,10100,01
Sørlandet.Nordmenn57 04458 300-1 256-2,23,553,8089,02
Sørlandet.Utlendinger7 0335 9071 12619,11,241,1111,03
SørlandetTyskland 1 1301 100302,72,272,3716,110
SørlandetDanmark 1 07790517219,04,353,9515,35
SørlandetUSA 94280913316,41,030,9913,436
SørlandetSverige 7791 009-230-22,81,531,9711,14
SørlandetStorbritannia 443497-54-10,91,001,166,38
SørlandetNederland 4313409126,82,071,656,19
SørlandetPolen 229113116102,71,680,973,323
SørlandetFrankrike 1871147364,01,100,832,711
SørlandetFinland 185968992,71,640,892,66
SørlandetSpania 1671491812,10,710,692,412
SørlandetSveits 1491232621,11,411,132,113
SørlandetBelgia 1303892242,11,900,681,817
SørlandetAsia ellers 1231111210,80,300,281,746
SørlandetMexico 10431013366,78,350,351,538
SørlandetØsterrike 88484083,31,851,281,316
SørlandetItalia 82631930,20,730,611,215
SørlandetEuropa ellers 782454225,01,280,471,135
SørlandetCanada 723636100,01,500,881,037
SørlandetKina703436105,90,130,061,044
SørlandetUngarn 53944488,92,980,690,826
SørlandetIrland 522329126,12,561,360,720
SørlandetIsland 491039390,02,540,570,77
SørlandetEstland461531206,72,491,070,727
SørlandetBrasil41536720,00,720,090,639
SørlandetLatvia411823127,83,331,570,628
SørlandetRussland3952-13-25,00,581,070,634
SørlandetLitauen3531412,91,061,260,529
SørlandetAfrika ellers33726371,41,030,190,548
SørlandetSør-Korea2620630,00,330,210,445
SørlandetLatin-Amerika ellers251114127,30,680,300,440
SørlandetAustralia 1728-11-39,30,160,240,241
SørlandetPortugal 1721-4-19,00,391,180,218
SørlandetJapan 16412300,00,140,030,243
SørlandetTsjekkia 139444,40,580,410,224
SørlandetUkraina12210500,00,850,180,233
SørlandetSlovenia100100,01,490,000,132
SørlandetSlovakia 100100,01,040,000,125
SørlandetTyrkia 1046150,00,530,490,122
SørlandetSør-Afrika927350,00,620,300,147
SørlandetOceania ellers54125,00,320,270,142
SørlandetHellas 32150,00,260,140,019
SørlandetMalta214-12-85,70,565,830,031
SørlandetLuxembourg 2200,00,400,410,021
SørlandetKypros1010,00,370,000,030
SørlandetLiechtenstein02-2-100,00,001,570,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 37 29840 213-2 915-7,26,116,65100,01
Sørlandet.Nordmenn25 99629 916-3 920-13,16,337,0869,72
Sørlandet.Utlendinger11 30210 2971 0059,85,665,6630,33
SørlandetTyskland 7 3686 59477411,79,729,6165,210
SørlandetNederland 87462624839,66,615,007,79
SørlandetDanmark 761808-47-5,811,1113,166,75
SørlandetPolen 370584-214-36,63,777,453,323
SørlandetSverige 308117191163,22,000,682,74
SørlandetSveits 2531777642,94,973,952,213
SørlandetØsterrike 19751146286,310,722,111,716
SørlandetStorbritannia 19334159467,63,360,521,78
SørlandetAsia ellers 14816132825,02,110,241,346
SørlandetBelgia 146885865,94,182,911,317
SørlandetLitauen84550-466-84,72,0612,680,729
SørlandetTsjekkia 76238-162-68,11,604,650,724
SørlandetFrankrike 6556916,11,311,370,611
SørlandetSpania 522131147,61,430,490,512
SørlandetRussland471631193,81,870,620,434
SørlandetLatvia38125-87-69,63,387,390,328
SørlandetUSA 3560-25-41,70,871,400,336
SørlandetSlovakia 343226,33,992,830,325
SørlandetItalia 1833-15-45,50,791,700,215
SørlandetKina1055100,00,290,140,144
SørlandetUkraina945125,00,790,620,133
SørlandetFinland 835166,70,210,090,16
SørlandetPortugal 6060,01,470,000,118
SørlandetAustralia 513-8-61,50,340,820,041
SørlandetCanada 514-9-64,30,481,590,037
SørlandetEstland56-1-16,70,400,450,027
SørlandetUngarn 5500,00,781,030,026
SørlandetLatin-Amerika ellers4400,00,661,200,040
SørlandetIrland 4040,01,040,000,020
SørlandetAfrika ellers3030,00,030,000,048
SørlandetOceania ellers3030,00,530,000,042
SørlandetSør-Korea13-2-66,70,230,400,045
SørlandetSlovenia1100,00,400,440,032
SørlandetMalta1010,00,530,000,031
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetTyrkia 04-4-100,00,005,330,022
SørlandetLuxembourg 02-2-100,00,001,100,021
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetIsland 02-2-100,00,001,500,07
SørlandetEuropa ellers -785-83-1660,01,280,42-0,735
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 101 375104 420-3 045-2,93,643,91100,01
Sørlandet.Nordmenn83 04088 216-5 176-5,94,114,5081,92
Sørlandet.Utlendinger18 33516 2042 13113,22,392,2618,13
SørlandetTyskland 8 4987 69480410,46,766,6946,310
SørlandetDanmark 1 8381 7131257,35,815,9010,05
SørlandetNederland 1 30596633935,13,832,927,19
SørlandetSverige 1 0871 126-39-3,51,641,655,94
SørlandetUSA 97786910812,41,021,015,336
SørlandetStorbritannia 63653110519,81,281,083,58
SørlandetPolen 599697-98-14,12,553,583,323
SørlandetSveits 40230010234,02,571,952,213
SørlandetØsterrike 28599186187,94,331,611,616
SørlandetBelgia 276126150119,02,671,461,517
SørlandetAsia ellers 271127144113,40,560,271,546
SørlandetFrankrike 2521708248,21,150,961,411
SørlandetSpania 2191704928,80,810,661,212
SørlandetFinland 193999494,91,280,701,16
SørlandetLitauen119581-462-79,51,618,540,629
SørlandetMexico 10431013366,77,650,330,638
SørlandetItalia 1009644,20,740,780,515
SørlandetTsjekkia 89247-158-64,01,273,370,524
SørlandetRussland86681826,50,930,910,534
SørlandetKina803941105,10,140,060,444
SørlandetLatvia79143-64-44,83,355,030,428
SørlandetCanada 77502754,01,321,010,437
SørlandetUngarn 581444314,32,390,780,326
SørlandetIrland 562333143,52,321,260,320
SørlandetEstland512130142,91,650,770,327
SørlandetIsland 491237308,32,380,640,37
SørlandetSlovakia 44321237,52,431,460,225
SørlandetBrasil41536720,00,690,080,239
SørlandetAfrika ellers36729414,30,300,180,248
SørlandetLatin-Amerika ellers29151493,30,670,380,240
SørlandetSør-Korea2723417,40,330,220,145
SørlandetPortugal 232129,50,481,020,118
SørlandetAustralia 2241-19-46,30,180,310,141
SørlandetUkraina21615250,00,820,340,133
SørlandetJapan 16412300,00,130,030,143
SørlandetSlovenia111101000,01,190,160,132
SørlandetTyrkia 108225,00,490,900,122
SørlandetSør-Afrika927350,00,600,260,047
SørlandetOceania ellers844100,00,370,180,042
SørlandetMalta314-11-78,60,555,560,031
SørlandetHellas 32150,00,250,140,019
SørlandetLuxembourg 24-2-50,00,330,600,021
SørlandetKypros1010,00,360,000,030
SørlandetEuropa ellers 029-29-100,00,000,460,035
SørlandetLiechtenstein02-2-100,00,001,560,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 101 375104 420-3 045-2,93,63,9100,01
Sørlandet.Nordmenn83 04088 216-5 176-5,94,14,581,92
Sørlandet.Utlendinger18 33516 2042 13113,22,42,318,13
SørlandetEuropa i alt13 22812 0651 1639,63,53,572,115
SørlandetSentral-Europa10 7689 1911 57717,25,65,158,76
SørlandetNorden3 1672 9502177,42,82,617,34
SørlandetØst-Europa1 1571 839-682-37,11,93,16,39
SørlandetNord-Amerika1 05491913514,71,01,05,710
SørlandetUK og Irland69255413824,91,31,13,87
SørlandetSør-Europa61148113027,00,90,83,38
SørlandetAsia394193201104,10,30,22,112
SørlandetLatin Amerika17423151656,51,50,20,911
SørlandetAfrika45936400,00,30,20,214
SørlandetOseania3045-15-33,30,20,30,213
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt101 375104 420-3 045-2,93,63,9100,01
SørlandetHotell64 07764 207-130-0,23,03,163,22
SørlandetHytte20 75621 084-328-1,66,16,420,54
SørlandetSesongcamping8 78013 132-4 352-33,17,610,28,75
SørlandetTelt/Campingvogn2 1921 61557735,73,22,32,26
SørlandetBobil5 5704 3821 18827,16,45,75,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt101 375104 420-3 045-2,93,63,9100,01
SørlandetPåvirkbart_marked72 23477 639-5 405-7,03,74,271,32
SørlandetFerie/fritid26 78829 963-3 175-10,62,63,126,43
SørlandetKurs/konferanse8 1487 4636859,22,92,58,04
SørlandetHytte20 75621 084-328-1,66,16,420,55
SørlandetTelt/Campingvogn2 1921 61557735,73,22,32,26
SørlandetBobil5 5704 3821 18827,16,45,75,57
SørlandetSesongcamping8 78013 132-4 352-33,17,610,28,78
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*28 51827 0811 4375,35,775,69
SørlandetNordmenn_uten sesong*17 21616 7844322,65,855,70
SørlandetUtlendinger_uten sesong*11 30210 2971 0059,85,665,66
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*92 59591 2881 3071,43,473,59
SørlandetNordmenn_uten sesong*74 26075 084-824-1,13,904,10
SørlandetUtlendinger_uten sesong*18 33516 2042 13113,22,392,26
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 64 07764 207-130-0,23,03,1100,0
SørlandetKurs/konf8 1487 4636859,22,92,512,7
SørlandetYrke29 14126 7812 3608,83,43,345,5
SørlandetFerie/fritid26 78829 963-3 175-10,62,63,141,8
SørlandetKurs/Yrke37 28934 2443 0458,93,33,158,2
SørlandetKurs/Ferie34 93637 426-2 490-6,72,73,054,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr42 70541 0291 6764,12,72,8
SørlandetKr. per overnatting666639274,30,00,0
SørlandetKr. per solgt rom895897-2-0,20,00,0
SørlandetKr. per disp. rom446425215,00,00,0
SørlandetKr. per gjest9711 014-43-4,30,00,0
SørlandetHoteller (antall)4546-1-2,24,64,8
SørlandetRom (antall)3 1913 220-29-0,93,73,9
SørlandetSenger (antall)8 2988 694-396-4,64,54,8
SørlandetRom-døgn95 74496 605-861-0,93,73,9
SørlandetSolgte rom47 71945 7521 9674,33,13,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)49,8047,40
SørlandetKaputnytting senger (%)25,7024,60
SørlandetOppholdstid per gjest1,461,59
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,571,60
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,551,51
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,341,40
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Sørlandet0848493 3713 36078731 6691 610
Sørlandet0945463 1743 21656551 1781 055
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk