Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 52 38154 670-2 289-4,22,753,05100,01
Sørlandet.Nordmenn47 34650 111-2 765-5,53,213,6390,42
Sørlandet.Utlendinger5 0354 55947610,41,171,119,63
SørlandetUSA 90150839377,41,791,4817,936
SørlandetDanmark 895864313,61,801,5517,85
SørlandetSverige 708828-120-14,51,141,2514,14
SørlandetStorbritannia 614599152,51,381,3812,28
SørlandetTyskland 339498-159-31,90,741,146,710
SørlandetPolen 2702007035,02,042,295,423
SørlandetNederland 215232-17-7,31,371,394,39
SørlandetAsia ellers 1971366144,90,790,553,946
SørlandetUngarn 12141172925,010,650,272,426
SørlandetFrankrike 1033370212,10,640,242,011
SørlandetEuropa ellers 831370538,52,010,271,635
SørlandetFinland 6687-21-24,10,901,111,36
SørlandetItalia 59382155,30,440,351,215
SørlandetBelgia 49113-64-56,61,042,881,017
SørlandetAfrika ellers4650-4-8,01,302,150,948
SørlandetJapan 453421400,01,300,080,943
SørlandetSpania 4088-48-54,50,430,670,812
SørlandetBrasil391326200,01,900,750,839
SørlandetRussland321517113,30,530,330,634
SørlandetKina271215125,00,380,180,544
SørlandetSør-Afrika23419475,02,020,560,547
SørlandetPortugal 202000,01,361,190,418
SørlandetAustralia 170170,00,260,000,341
SørlandetØsterrike 1719-2-10,50,410,490,316
SørlandetLitauen161600,00,700,760,329
SørlandetCanada 1512325,00,500,470,337
SørlandetSveits 1427-13-48,10,170,360,313
SørlandetUkraina1037233,30,650,420,233
SørlandetSlovenia100100,01,210,000,232
SørlandetMexico 8080,01,390,000,238
SørlandetEstland826-18-69,20,391,560,227
SørlandetLatvia630-24-80,00,412,490,128
SørlandetSlovakia 512-7-58,30,611,620,125
SørlandetHellas 515-10-66,70,501,470,119
SørlandetIrland 43133,30,230,130,120
SørlandetTsjekkia 37-4-57,10,110,290,124
SørlandetIsland 317-14-82,40,160,780,17
SørlandetLatin-Amerika ellers2020,00,100,000,040
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetOceania ellers010-10-100,00,000,750,042
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetTyrkia 04-4-100,00,000,420,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 19 63435 767-16 133-45,15,547,36100,01
Sørlandet.Nordmenn15 25428 993-13 739-47,47,108,5877,72
Sørlandet.Utlendinger4 3806 774-2 394-35,33,134,5822,33
SørlandetDanmark 2 8694 069-1 200-29,56,288,5865,55
SørlandetTyskland 8201 208-388-32,15,387,0218,710
SørlandetPolen 251680-429-63,15,5813,085,723
SørlandetCanada 240142261614,330,305,535,537
SørlandetSverige 39164-125-76,20,120,460,94
SørlandetSveits 372351750,01,770,110,813
SørlandetNederland 3174-43-58,10,741,540,79
SørlandetRussland16412300,02,740,390,434
SørlandetStorbritannia 1224-12-50,00,230,570,38
SørlandetFinland 8080,00,950,000,26
SørlandetSpania 723-16-69,60,470,860,212
SørlandetLitauen632-26-81,30,241,380,129
SørlandetItalia 335-32-91,40,111,250,115
SørlandetUSA 216-14-87,50,100,990,036
SørlandetUkraina2020,01,280,000,033
SørlandetUngarn 2020,00,610,000,026
SørlandetAustralia 1010,00,150,000,041
SørlandetLatin-Amerika ellers12-1-50,00,300,640,040
SørlandetLatvia1124-123-99,20,098,170,028
SørlandetFrankrike 16-5-83,30,020,180,011
SørlandetAfrika ellers0000,00,000,000,048
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetAsia ellers 045-45-100,00,001,120,046
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetKina0000,00,000,000,044
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetEstland040-40-100,00,002,570,027
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 0000,00,000,000,024
SørlandetTyrkia 0000,00,000,000,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0150-150-100,00,0025,170,018
SørlandetBelgia 0000,00,000,000,017
SørlandetØsterrike 031-31-100,00,002,610,016
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
SørlandetEuropa ellers -8331-114-367,72,011,30-1,935
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 72 01590 437-18 422-20,43,193,97100,01
Sørlandet.Nordmenn62 60079 104-16 504-20,93,714,6086,92
Sørlandet.Utlendinger9 41511 333-1 918-16,91,652,0213,13
SørlandetDanmark 3 7644 933-1 169-23,73,954,7840,05
SørlandetTyskland 1 1591 706-547-32,11,902,8012,310
SørlandetUSA 90352437972,31,731,469,636
SørlandetSverige 747992-245-24,70,790,987,94
SørlandetStorbritannia 62662330,51,261,316,68
SørlandetPolen 521880-359-40,82,946,325,523
SørlandetCanada 25526229880,86,750,922,737
SørlandetNederland 246306-60-19,61,241,422,69
SørlandetAsia ellers 197181168,80,670,622,146
SørlandetUngarn 12341192975,08,390,251,326
SørlandetFrankrike 1043965166,70,510,231,111
SørlandetFinland 7487-13-14,90,910,980,86
SørlandetItalia 6273-11-15,10,380,540,715
SørlandetSveits 51292275,90,500,310,513
SørlandetBelgia 49113-64-56,60,862,290,517
SørlandetRussland481929152,60,720,340,534
SørlandetSpania 47111-64-57,70,430,710,512
SørlandetAfrika ellers4650-4-8,01,211,810,548
SørlandetJapan 453421400,01,270,080,543
SørlandetBrasil391326200,01,780,660,439
SørlandetKina271215125,00,340,160,344
SørlandetSør-Afrika23419475,02,000,520,247
SørlandetLitauen2248-26-54,20,461,080,229
SørlandetPortugal 20170-150-88,21,277,470,218
SørlandetAustralia 180180,00,250,000,241
SørlandetØsterrike 1750-33-66,00,310,980,216
SørlandetUkraina1239300,00,710,320,133
SørlandetSlovenia100100,01,050,000,132
SørlandetMexico 8080,01,370,000,138
SørlandetEstland866-58-87,90,262,050,127
SørlandetLatvia7154-147-95,50,275,660,128
SørlandetSlovakia 512-7-58,30,431,140,125
SørlandetHellas 515-10-66,70,481,350,119
SørlandetIrland 43133,30,200,110,020
SørlandetLatin-Amerika ellers32150,00,120,090,040
SørlandetTsjekkia 37-4-57,10,090,220,024
SørlandetIsland 317-14-82,40,150,740,07
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetOceania ellers010-10-100,00,000,730,042
SørlandetEuropa ellers 044-44-100,00,000,610,035
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetTyrkia 04-4-100,00,000,380,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 72 01590 437-18 422-20,43,24,0100,01
Sørlandet.Nordmenn62 60079 104-16 504-20,93,74,686,92
Sørlandet.Utlendinger9 41511 333-1 918-16,91,72,013,13
SørlandetNorden4 5886 029-1 441-23,92,32,848,74
SørlandetEuropa i alt3 1494 479-1 330-29,71,31,833,415
SørlandetSentral-Europa1 5222 204-682-30,91,52,216,26
SørlandetNord-Amerika1 158550608110,52,11,412,310
SørlandetØst-Europa7591 237-478-38,61,82,88,19
SørlandetUK og Irland63062640,61,21,36,77
SørlandetAsia2691967337,20,60,52,912
SørlandetSør-Europa238412-174-42,20,50,82,58
SørlandetAfrika69541527,81,41,50,714
SørlandetLatin Amerika501535233,31,00,30,511
SørlandetOseania1810880,00,20,10,213
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt72 01590 437-18 422-20,43,24,0100,01
SørlandetHotell52 38154 670-2 289-4,22,83,172,72
SørlandetHytte15 61925 881-10 262-39,75,78,021,74
SørlandetSesongcamping3 5608 923-5 363-60,16,07,14,95
SørlandetTelt/Campingvogn109286-177-61,90,71,60,26
SørlandetBobil346677-331-48,94,53,90,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt72 01590 437-18 422-20,43,24,0100,01
SørlandetPåvirkbart_marked46 64867 226-20 578-30,63,14,264,82
SørlandetFerie/fritid19 88425 687-5 803-22,62,43,027,63
SørlandetKurs/konferanse7 1305 7721 35823,52,22,39,94
SørlandetHytte15 61925 881-10 262-39,75,78,021,75
SørlandetTelt/Campingvogn109286-177-61,90,71,60,26
SørlandetBobil346677-331-48,94,53,90,57
SørlandetSesongcamping3 5608 923-5 363-60,16,07,14,98
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*16 07426 844-10 770-40,15,457,45
SørlandetNordmenn_uten sesong*11 69420 070-8 376-41,77,549,44
SørlandetUtlendinger_uten sesong*4 3806 774-2 394-35,33,134,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*68 45581 514-13 059-16,03,113,78
SørlandetNordmenn_uten sesong*59 04070 181-11 141-15,93,624,40
SørlandetUtlendinger_uten sesong*9 41511 333-1 918-16,91,652,02
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 52 38154 670-2 289-4,22,83,1100,0
SørlandetKurs/konf7 1305 7721 35823,52,22,313,6
SørlandetYrke25 36723 2112 1569,33,43,548,4
SørlandetFerie/fritid19 88425 687-5 803-22,62,43,038,0
SørlandetKurs/Yrke32 49728 9833 51412,13,03,162,0
SørlandetKurs/Ferie27 01431 459-4 445-14,12,32,851,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr32 53332 3042290,72,52,9
SørlandetKr. per overnatting621591305,10,00,0
SørlandetKr. per solgt rom835866-31-3,60,00,0
SørlandetKr. per disp. rom339377-38-10,00,00,0
SørlandetKr. per gjest1 038972666,80,00,0
SørlandetHoteller (antall)444400,04,94,9
SørlandetRom (antall)3 0932 76333011,93,93,6
SørlandetSenger (antall)8 0497 0031 04614,94,74,3
SørlandetRom-døgn95 87085 65310 21711,93,93,6
SørlandetSolgte rom38 97437 2951 6794,52,93,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)40,7043,50
SørlandetKaputnytting senger (%)21,0025,20
SørlandetOppholdstid per gjest1,671,64
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,651,61
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,892,10
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,341,47
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk