Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 55 15948 0097 15014,93,102,90100,01
Sørlandet.Nordmenn50 45344 3876 06613,73,403,1991,52
Sørlandet.Utlendinger4 7063 6221 08429,91,581,358,53
SørlandetTyskland 929202727359,93,811,0219,710
SørlandetUSA 87276011214,72,372,0718,536
SørlandetDanmark 7536747911,73,893,8916,05
SørlandetSverige 734687476,81,851,7615,64
SørlandetStorbritannia 2962474919,80,950,876,38
SørlandetPolen 154194-40-20,61,201,823,323
SørlandetNederland 14514142,81,461,573,19
SørlandetAsia ellers 141825972,00,610,553,046
SørlandetEuropa ellers 901575500,01,590,461,935
SørlandetBelgia 71373491,91,991,101,517
SørlandetKina601446328,60,700,161,344
SørlandetRussland521042420,01,290,261,134
SørlandetLitauen51361541,71,651,891,129
SørlandetFinland 4665-19-29,20,750,931,06
SørlandetFrankrike 3570-35-50,00,350,770,711
SørlandetSpania 2737-10-27,00,350,490,612
SørlandetSveits 2417741,20,460,470,513
SørlandetItalia 2370-47-67,10,300,730,515
SørlandetBrasil21417425,00,920,260,439
SørlandetPortugal 2022-2-9,10,990,660,418
SørlandetCanada 181171700,00,790,070,437
SørlandetUngarn 1880-62-77,51,546,500,426
SørlandetIrland 1613323,11,030,980,320
SørlandetHellas 1511436,41,580,810,319
SørlandetØsterrike 1425-11-44,00,541,110,316
SørlandetJapan 1018-8-44,40,370,750,243
SørlandetEstland1017-7-41,20,461,670,227
SørlandetSør-Afrika936200,01,450,640,247
SørlandetIsland 812-4-33,30,590,800,27
SørlandetSør-Korea74375,00,820,320,145
SørlandetLatvia79-2-22,20,400,600,128
SørlandetUkraina5050,00,310,000,133
SørlandetOceania ellers422100,00,520,230,142
SørlandetAustralia 46-2-33,30,090,160,141
SørlandetLatin-Amerika ellers46-2-33,30,190,420,140
SørlandetKypros4040,02,880,000,130
SørlandetTyrkia 413300,00,570,150,122
SørlandetAfrika ellers226-24-92,30,070,950,048
SørlandetMexico 211100,00,360,260,038
SørlandetLuxembourg 1010,00,420,000,021
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 02-2-100,00,000,130,024
SørlandetLiechtenstein01-1-100,00,001,450,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 11 3548 9752 37926,55,664,62100,01
Sørlandet.Nordmenn10 1117 6532 45832,16,254,9089,12
Sørlandet.Utlendinger1 2431 322-79-6,03,213,4810,93
SørlandetPolen 475750-275-36,711,1817,7038,223
SørlandetTyskland 1637192129,64,551,3613,110
SørlandetAsia ellers 12101210,04,620,009,746
SørlandetLitauen90632742,92,872,297,229
SørlandetDanmark 6096-36-37,51,817,214,85
SørlandetSverige 504648,70,961,074,04
SørlandetEstland290290,02,170,002,327
SørlandetUSA 28325833,35,000,572,336
SørlandetLatvia2491-67-73,62,786,651,928
SørlandetStorbritannia 200200,00,590,001,68
SørlandetAfrika ellers8080,04,370,000,648
SørlandetKina8080,01,250,000,644
SørlandetFrankrike 615500,00,730,130,511
SørlandetSpania 530-25-83,30,431,360,412
SørlandetJapan 4040,01,100,000,343
SørlandetAustralia 4040,01,160,000,341
SørlandetSveits 421-17-81,00,555,560,313
SørlandetItalia 330-27-90,00,362,340,215
SørlandetCanada 2020,01,830,000,237
SørlandetRussland2020,00,540,000,234
SørlandetBelgia 2020,01,000,000,217
SørlandetSør-Korea1010,00,560,000,145
SørlandetLatin-Amerika ellers1010,00,680,000,140
SørlandetBrasil1010,01,470,000,139
SørlandetUngarn 1010,00,350,000,126
SørlandetTsjekkia 1010,00,490,000,124
SørlandetPortugal 1010,00,490,000,118
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTyrkia 0000,00,000,000,022
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetØsterrike 0000,00,000,000,016
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetNederland 0000,00,000,000,09
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
SørlandetFinland 0000,00,000,000,06
SørlandetEuropa ellers -90120-210-175,01,598,64-7,235
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 66 51356 9849 52916,73,363,08100,01
Sørlandet.Nordmenn60 56452 0408 52416,43,683,3791,12
Sørlandet.Utlendinger5 9494 9441 00520,31,771,628,93
SørlandetTyskland 1 092273819300,03,901,1018,410
SørlandetUSA 90076313718,02,412,0515,136
SørlandetDanmark 813770435,63,594,1213,75
SørlandetSverige 784733517,01,751,6913,24
SørlandetPolen 629944-315-33,43,696,3310,623
SørlandetStorbritannia 3162476927,90,920,835,38
SørlandetAsia ellers 26282180219,51,020,464,446
SørlandetNederland 14514142,81,351,452,49
SørlandetLitauen141994242,42,262,132,429
SørlandetBelgia 73373697,31,941,051,217
SørlandetKina681454385,70,740,151,144
SørlandetRussland541044440,01,230,230,934
SørlandetFinland 4665-19-29,20,710,850,86
SørlandetFrankrike 4171-30-42,30,380,720,711
SørlandetEstland391722129,41,110,670,727
SørlandetSpania 3267-35-52,20,360,690,512
SørlandetLatvia31100-69-69,01,183,480,528
SørlandetSveits 2838-10-26,30,470,960,513
SørlandetItalia 26100-74-74,00,310,920,415
SørlandetBrasil22418450,00,930,250,439
SørlandetPortugal 2122-1-4,50,950,650,418
SørlandetCanada 201191900,00,840,070,337
SørlandetUngarn 1980-61-76,31,315,610,326
SørlandetIrland 1613323,10,980,940,320
SørlandetHellas 1511436,41,540,790,319
SørlandetJapan 1418-4-22,20,460,700,243
SørlandetØsterrike 1425-11-44,00,501,030,216
SørlandetAfrika ellers1026-16-61,50,310,940,248
SørlandetSør-Afrika936200,01,440,580,247
SørlandetSør-Korea844100,00,770,300,145
SørlandetAustralia 86233,30,160,150,141
SørlandetIsland 812-4-33,30,590,770,17
SørlandetLatin-Amerika ellers56-1-16,70,230,370,140
SørlandetUkraina5050,00,280,000,133
SørlandetOceania ellers422100,00,500,220,142
SørlandetKypros4040,02,880,000,130
SørlandetTyrkia 413300,00,560,150,122
SørlandetMexico 211100,00,340,210,038
SørlandetTsjekkia 12-1-50,00,060,100,024
SørlandetLuxembourg 1010,00,400,000,021
SørlandetEuropa ellers 0135-135-100,00,002,900,035
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetLiechtenstein01-1-100,00,001,450,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 66 51356 9849 52916,73,43,1100,01
Sørlandet.Nordmenn60 56452 0408 52416,43,73,491,12
Sørlandet.Utlendinger5 9494 9441 00520,31,81,68,93
SørlandetEuropa i alt2 7472 43431312,91,71,646,215
SørlandetNorden1 6511 580714,52,22,227,84
SørlandetSentral-Europa1 353515838162,72,61,222,76
SørlandetNord-Amerika92076415620,42,32,015,510
SørlandetØst-Europa9191 387-468-33,72,33,415,49
SørlandetAsia352118234198,30,90,45,912
SørlandetUK og Irland3322607227,70,90,85,67
SørlandetSør-Europa143272-129-47,40,40,82,48
SørlandetLatin Amerika291118163,60,60,30,511
SørlandetAfrika1929-10-34,50,50,90,314
SørlandetOseania128450,00,20,20,213
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt66 51356 9849 52916,73,43,1100,01
SørlandetHotell55 15948 0097 15014,93,12,982,92
SørlandetHytte8 7497 2961 45319,96,65,613,24
SørlandetSesongcamping2 2731 40287162,14,73,43,45
SørlandetTelt/Campingvogn172218-46-21,11,41,50,36
SørlandetBobil16059101171,22,30,80,27
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt66 51356 9849 52916,73,43,1100,01
SørlandetPåvirkbart_marked39 94131 2048 73728,03,32,860,02
SørlandetFerie/fritid20 60715 8224 78530,22,92,631,03
SørlandetKurs/konferanse7 9806 4071 57324,62,82,112,04
SørlandetHytte8 7497 2961 45319,96,65,613,25
SørlandetTelt/Campingvogn172218-46-21,11,41,50,36
SørlandetBobil16059101171,22,30,80,27
SørlandetSesongcamping2 2731 40287162,14,73,43,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*9 0817 5731 50819,95,974,94
SørlandetNordmenn_uten sesong*7 8386 2511 58725,46,925,42
SørlandetUtlendinger_uten sesong*1 2431 322-79-6,03,213,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*64 24055 5828 65815,63,323,07
SørlandetNordmenn_uten sesong*58 29150 6387 65315,13,653,37
SørlandetUtlendinger_uten sesong*5 9494 9441 00520,31,771,62
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 55 15948 0097 15014,93,12,9100,0
SørlandetKurs/konf7 9806 4071 57324,62,82,114,5
SørlandetYrke26 57225 7807923,13,43,548,2
SørlandetFerie/fritid20 60715 8224 78530,22,92,637,4
SørlandetKurs/Yrke34 55232 1872 3657,33,23,162,6
SørlandetKurs/Ferie28 58722 2296 35828,62,92,551,8
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr35 15631 3663 79012,12,72,6
SørlandetKr. per overnatting637653-16-2,40,00,0
SørlandetKr. per solgt rom848835131,60,00,0
SørlandetKr. per disp. rom3713304112,40,00,0
SørlandetKr. per gjest965990-24-2,50,00,0
SørlandetHoteller (antall)454412,35,05,1
SørlandetRom (antall)3 1593 167-8-0,33,84,0
SørlandetSenger (antall)8 1408 113270,34,64,8
SørlandetRom-døgn94 77095 010-240-0,33,84,0
SørlandetSolgte rom41 45737 5853 87210,33,13,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)43,7039,60
SørlandetKaputnytting senger (%)22,6019,70
SørlandetOppholdstid per gjest1,511,51
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,501,50
SørlandetOppholdstid for utlendinger2,111,76
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,331,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Sørlandet0848493 3713 36078731 6691 610
Sørlandet0945463 1743 21656551 1781 055
Sørlandet1046453 1443 19649371 055850
Sørlandet1145443 1593 1674030887771
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk