Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 35 96741 296-5 329-12,92,472,89100,01
Sørlandet.Nordmenn32 42837 457-5 029-13,42,883,4390,22
Sørlandet.Utlendinger3 5393 839-300-7,81,061,159,83
SørlandetUSA 885386499129,32,791,4825,036
SørlandetDanmark 805919-114-12,41,901,9122,75
SørlandetSverige 507720-213-29,60,891,1714,34
SørlandetTyskland 266353-87-24,60,991,397,510
SørlandetStorbritannia 184319-135-42,30,500,795,28
SørlandetKina15817141829,41,690,244,544
SørlandetAsia ellers 118168-50-29,80,760,983,346
SørlandetPolen 115843136,91,101,123,223
SørlandetNederland 82245-163-66,50,651,702,39
SørlandetFrankrike 552728103,70,540,311,611
SørlandetBelgia 5078-28-35,91,422,231,417
SørlandetLitauen29425625,00,830,270,829
SørlandetSpania 2931-2-6,50,400,440,812
SørlandetFinland 29144-115-79,90,602,600,86
SørlandetSveits 271116145,50,460,180,813
SørlandetRussland2531-6-19,40,510,530,734
SørlandetItalia 242221100,00,270,020,715
SørlandetTsjekkia 2319421,11,941,660,624
SørlandetAustralia 1831-13-41,90,230,480,541
SørlandetBrasil17512240,00,760,220,539
SørlandetJapan 158787,50,470,330,443
SørlandetAfrika ellers1319-6-31,60,390,990,448
SørlandetEstland1033-23-69,70,984,070,327
SørlandetHellas 829-21-72,40,513,790,219
SørlandetLatvia726-19-73,10,602,860,228
SørlandetLatin-Amerika ellers615500,00,280,060,240
SørlandetUngarn 615-9-60,00,560,930,226
SørlandetØsterrike 625-19-76,00,191,020,216
SørlandetIsland 517-12-70,60,400,980,17
SørlandetPortugal 422100,00,270,170,118
SørlandetSør-Afrika2020,00,220,000,147
SørlandetSør-Korea212-10-83,30,271,550,145
SørlandetTyrkia 25-3-60,00,450,300,122
SørlandetIrland 119-18-94,70,071,300,020
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetCanada 04-4-100,00,000,340,037
SørlandetEuropa ellers 011-11-100,00,000,340,035
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia03-3-100,00,000,600,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros04-4-100,00,001,800,030
SørlandetSlovakia 010-10-100,00,001,300,025
SørlandetLuxembourg 02-2-100,00,001,550,021
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 13 57418 793-5 219-27,85,227,22100,01
Sørlandet.Nordmenn8 16112 236-4 075-33,35,768,5760,12
Sørlandet.Utlendinger5 4136 557-1 144-17,44,575,5839,93
SørlandetDanmark 3 2033 267-64-2,05,846,2259,25
SørlandetTyskland 1 2941 722-428-24,912,8614,6323,910
SørlandetPolen 6681 084-416-38,417,9828,0012,323
SørlandetSveits 620620,05,750,001,113
SørlandetSverige 49272281,50,210,120,94
SørlandetLatvia40145-105-72,47,0317,200,728
SørlandetItalia 343139,72,252,310,615
SørlandetFinland 945125,01,520,590,26
SørlandetRussland817700,00,670,070,134
SørlandetStorbritannia 242-40-95,20,051,100,08
SørlandetEstland17-6-85,70,080,410,027
SørlandetTyrkia 1010,00,780,000,022
SørlandetØsterrike 1010,00,320,000,016
SørlandetAfrika ellers0000,00,000,000,048
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetAsia ellers 0000,00,000,000,046
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetKina0000,00,000,000,044
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetAustralia 0000,00,000,000,041
SørlandetLatin-Amerika ellers0000,00,000,000,040
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetCanada 0000,00,000,000,037
SørlandetUSA 04-4-100,00,000,530,036
SørlandetEuropa ellers 024-24-100,00,001,270,035
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetLitauen0196-196-100,00,007,440,029
SørlandetUngarn 0000,00,000,000,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 0000,00,000,000,024
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0000,00,000,000,018
SørlandetBelgia 0000,00,000,000,017
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetSpania 03-3-100,00,000,240,012
SørlandetFrankrike 0000,00,000,000,011
SørlandetNederland 0000,00,000,000,09
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 49 54160 089-10 548-17,62,883,56100,01
Sørlandet.Nordmenn40 58949 693-9 104-18,33,204,0281,92
Sørlandet.Utlendinger8 95210 396-1 444-13,91,982,3018,13
SørlandetDanmark 4 0084 186-178-4,34,124,1644,85
SørlandetTyskland 1 5602 075-515-24,84,225,5817,410
SørlandetUSA 885390495126,92,741,459,936
SørlandetPolen 7831 168-385-33,05,5310,298,723
SørlandetSverige 556747-191-25,60,690,886,24
SørlandetStorbritannia 186361-175-48,50,460,812,18
SørlandetKina15817141829,41,500,231,844
SørlandetAsia ellers 118168-50-29,80,660,871,346
SørlandetSveits 891178709,11,270,151,013
SørlandetNederland 82245-163-66,50,551,470,99
SørlandetItalia 58332575,80,570,280,615
SørlandetFrankrike 552728103,70,480,280,611
SørlandetBelgia 5078-28-35,91,311,990,617
SørlandetLatvia47171-124-72,52,709,760,528
SørlandetFinland 38148-110-74,30,702,380,46
SørlandetRussland333213,10,540,430,434
SørlandetLitauen29200-171-85,50,514,880,329
SørlandetSpania 2934-5-14,70,360,410,312
SørlandetTsjekkia 2319421,11,601,560,324
SørlandetAustralia 1831-13-41,90,220,440,241
SørlandetBrasil17512240,00,730,210,239
SørlandetJapan 158787,50,430,290,243
SørlandetAfrika ellers1319-6-31,60,370,910,148
SørlandetEstland1140-29-72,50,481,600,127
SørlandetHellas 829-21-72,40,503,770,119
SørlandetØsterrike 725-18-72,00,200,960,116
SørlandetLatin-Amerika ellers615500,00,270,060,140
SørlandetUngarn 615-9-60,00,490,920,126
SørlandetIsland 517-12-70,60,340,900,17
SørlandetPortugal 422100,00,250,150,018
SørlandetTyrkia 35-2-40,00,520,280,022
SørlandetSør-Afrika2020,00,220,000,047
SørlandetSør-Korea212-10-83,30,241,260,045
SørlandetIrland 119-18-94,70,061,160,020
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetCanada 04-4-100,00,000,320,037
SørlandetEuropa ellers 035-35-100,00,000,680,035
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia03-3-100,00,000,590,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros04-4-100,00,001,800,030
SørlandetSlovakia 010-10-100,00,000,930,025
SørlandetLuxembourg 02-2-100,00,001,550,021
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 49 54160 089-10 548-17,62,93,6100,01
Sørlandet.Nordmenn40 58949 693-9 104-18,33,24,081,92
Sørlandet.Utlendinger8 95210 396-1 444-13,92,02,318,13
SørlandetNorden4 6075 098-491-9,62,52,651,54
SørlandetEuropa i alt3 0644 643-1 579-34,01,72,534,215
SørlandetSentral-Europa1 7882 436-648-26,62,73,620,06
SørlandetØst-Europa9321 693-761-44,92,64,510,49
SørlandetNord-Amerika885394491124,62,61,49,910
SørlandetAsia2932058842,90,90,73,312
SørlandetUK og Irland187380-193-50,80,40,82,17
SørlandetSør-Europa1571342317,20,50,41,88
SørlandetLatin Amerika23617283,30,40,10,311
SørlandetOseania1831-13-41,90,20,40,213
SørlandetAfrika1519-4-21,10,30,70,214
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt49 54160 089-10 548-17,62,93,6100,01
SørlandetHotell35 96741 296-5 329-12,92,52,972,62
SørlandetHytte10 80717 747-6 940-39,15,28,421,84
SørlandetSesongcamping2 5899521 637172,06,52,95,25
SørlandetTelt/Campingvogn365-62-95,40,00,50,06
SørlandetBobil17529146503,44,40,80,47
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt49 54160 089-10 548-17,62,93,6100,01
SørlandetPåvirkbart_marked29 69437 783-8 089-21,42,73,559,92
SørlandetFerie/fritid12 33315 125-2 792-18,52,12,624,93
SørlandetKurs/konferanse3 7873 865-78-2,01,61,67,64
SørlandetHytte10 80717 747-6 940-39,15,28,421,85
SørlandetTelt/Campingvogn365-62-95,40,00,50,06
SørlandetBobil17529146503,44,40,80,47
SørlandetSesongcamping2 5899521 637172,06,52,95,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*10 98517 841-6 856-38,44,987,85
SørlandetNordmenn_uten sesong*5 57211 284-5 712-50,65,4610,29
SørlandetUtlendinger_uten sesong*5 4136 557-1 144-17,44,575,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*46 95259 137-12 185-20,62,803,57
SørlandetNordmenn_uten sesong*38 00048 741-10 741-22,03,104,05
SørlandetUtlendinger_uten sesong*8 95210 396-1 444-13,91,982,30
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 35 96741 296-5 329-12,92,52,9100,0
SørlandetKurs/konf3 7873 865-78-2,01,61,610,5
SørlandetYrke19 84722 306-2 459-11,03,13,755,2
SørlandetFerie/fritid12 33315 125-2 792-18,52,12,634,3
SørlandetKurs/Yrke23 63426 171-2 537-9,72,73,165,7
SørlandetKurs/Ferie16 12018 990-2 870-15,12,02,344,8
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr23 28826 965-3 677-13,62,32,8
SørlandetKr. per overnatting647653-5-0,80,00,0
SørlandetKr. per solgt rom831838-7-0,80,00,0
SørlandetKr. per disp. rom260326-66-20,20,00,0
SørlandetKr. per gjest1 0291 068-39-3,70,00,0
SørlandetHoteller (antall)444312,35,25,1
SørlandetRom (antall)2 8872 6682198,23,93,6
SørlandetSenger (antall)7 1436 5915528,44,54,3
SørlandetRom-døgn89 48682 7026 7848,23,93,6
SørlandetSolgte rom28 02432 189-4 165-12,92,63,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)31,3038,90
SørlandetKaputnytting senger (%)16,2020,20
SørlandetOppholdstid per gjest1,591,64
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,571,60
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,792,08
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,281,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk