Statistikknett Reiseliv ... Norsk reiseliv i regionalt perspektiv   

Skip Navigation Links Skip Navigation Links
Statistikknett er oppdatert for året 2020 og januar 2021 - for fylker, landsdeler, regioner og kommuner  
 Mer informasjon her
Internasjonale perspektiver  > Norden > Markedsstruktur > Måneder 2020
Modulen sammenlikner markedsvolum og markedsandeler i de nordiske land på månedsbasis.
Velg måned fra det grå feltet over tabellene.
Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere etter ønsket kolonne.
Modul med som viser utvikling på de enkelte markeder finnes fra menyen nedenfor.
Skip Navigation Links
Markeder og utvikling
Struktur og markedsandeler
Turistbalanser
 
 

  Velg måned:
   

 
 

  Samlet kommersielt marked

 
Tabell 1 slår sammen alle statistikkene over kommersielle overnattinger. Dekning for de forskjellige landene er beskrevet i note under tabellen.
 
Tabell 1. Samlede kommersielle overnattinger i de nordiske land - etter marked. Valgt måned 2020. 1000 overnattinger
Marked 
Antall overnattinger i: 
Landenes markedsandel. Prosent 
Norden ialt (Descending)
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
.I alt 4 4758381 8131 06176218,740,523,717,0
.Innenlandsmarked3 9777471 58494969718,839,823,917,5
.Utlendinger498922301126418,446,122,513,0
Tyskland 783303873,838,748,49,1
Polen 3514144340,839,111,98,2
Storbritannia 339156427,044,517,611,0
USA 327183421,855,610,612,0
Danmark 297200125,969,70,04,4
Sverige 241307552,40,027,120,5
Frankrike 21114425,967,216,710,2
Nederland 17285210,247,032,210,6
Norge1409410,066,329,14,6
Estland1314095,826,12,765,4
Italia 9143112,938,433,615,2
Litauen8531055,935,19,00,0
Spania 8142114,048,021,616,4
Finland 8161016,976,46,60,0
Sveits 814217,657,321,114,0
Belgia 705115,266,515,213,0
Russland5210229,117,67,845,5
Kina4012110,132,837,419,7
Latvia4220045,647,47,00,0
Portugal 4121024,352,023,80,0
Østerrike 301116,642,118,532,8
Slovenia3200078,36,115,60,0
Canada 2010117,637,318,326,8
Irland 2010021,063,315,70,0
Japan 201013,528,07,461,1
Ungarn 2100056,619,024,30,0
Tsjekkia 2010013,669,017,30,0
Slovakia 1010017,868,313,90,0
Hellas 1000031,929,139,00,0
Australia 1010019,050,930,20,0
Island 1000024,533,042,50,0
Luxembourg 101000,683,216,20,0
Brasil1000051,125,723,20,0
Sør-Korea1100066,314,019,70,0
Tyrkia 1000024,146,929,00,0
Kypros000007,875,716,50,0
Malta000001,873,324,90,0
  Kilde: SSB og de andre statistikkbyråene i Norden  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
Tallene for Norge omfatter overnattinger ved hoteller, campingplasser, hyttegrender, vandrerhjem og hytteformidling.
Tallene for Danmark omfatter hoteller, feriecenter, campingplasser, vandrerhjem og utleie av feriehus
Tallene for Sverige omfatter hoteller, campingplasser, stugby, vandrerhjem og utleie av stugor og leiligheter (SoL)
Tallene for Finland omfatter hoteller, campingplasser, stugbyer, vandrerhjem og hyttegrender
I tabeller og figurer er overnatting ved hotellene spesifisert for seg selv - og all annen overnatting er gruppert som camping og hytter mv.
 
 
Norge. Største samlede kommersielle markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Sverige. Største samlede kommersielle markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 
 
Danmark. Største samlede kommersielle markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Finland. Største samlede kommersielle markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 
 

  Hoteller

 
Alle de nordiske landene publiserer månedlig overnattingsstatistikk for hoteller - som skal dekker alle hoteller og "liknende overnattingsbedrifter".
 
 
Tabell 2. Hotellovernattinger i de nordiske land - etter marked. Valgt måned 2020. 1000 overnattinger
Marked 
Antall overnattinger i: 
Landenes markedsandel. Prosent 
Norden ialt (Descending)
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
.I alt 2 6206261 06435057923,940,613,422,1
.Innenlandsmarked2 28455391029852424,239,813,022,9
.Utlendinger33573154535621,845,915,716,6
USA 307163322,954,910,611,6
Storbritannia 299125429,740,717,512,1
Tyskland 26210678,240,225,326,3
Polen 2511102145,639,29,85,4
Sverige 191005550,50,024,624,9
Frankrike 16110327,061,918,712,3
Danmark 14580133,457,70,08,9
Norge1108310,066,627,85,6
Nederland 11253214,243,526,515,8
Estland913066,528,93,061,6
Italia 7132115,140,526,118,3
Spania 6131114,345,619,120,9
Belgia 604115,866,614,013,6
Sveits 603118,649,124,717,6
Finland 6140021,470,87,80,0
Litauen5321051,636,212,20,0
Russland5110228,316,08,647,1
Kina4011111,030,638,919,4
Østerrike 301115,340,717,636,4
Portugal 3021015,760,623,70,0
Canada 2010121,631,514,332,6
Irland 2010023,661,015,40,0
Ungarn 2100059,815,324,90,0
Japan 200013,218,27,171,5
Latvia2110045,048,26,80,0
Tsjekkia 1010018,460,920,60,0
Slovakia 1010019,166,714,20,0
Island 1000025,934,139,90,0
Hellas 1000030,730,738,70,0
Luxembourg 101000,786,712,70,0
Brasil1000055,126,318,70,0
Sør-Korea1100067,313,019,60,0
Australia 1000030,547,322,20,0
Slovenia100005,825,269,00,0
Tyrkia 0000015,856,827,40,0
Kypros000009,486,34,40,0
Malta000002,070,227,80,0
 Kilde: SSB og de andre statistikkbyråene i Norden  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
 
 
Norge. Største hotellmarkeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Sverige. Største hotellmarkeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 
 
Danmark. Største hotellmarkeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Finland. Største hotellmarkeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 
 

  Campingplasser og hyttegrender

 
Statistikk for alle andre overnattingsformer enn hoteller er slått sammen her - under "camping og hyttegrender mv".  Dekningen for de forskjellige landene er beskrevet i note under tabellen.
 
 
Tabell 3. Campingplasser og hyttegrender mv. Overnattinger i de nordiske land - etter marked. Valgt måned 2020. 1000 overnattinger
Marked 
Antall overnattinger i: 
Landenes markedsandel. Prosent 
Norden ialt (Descending)
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
Norge 
Sverige 
Danmark 
Finland 
.I alt 1 85521275071118311,440,438,39,9
.Innenlandsmarked1 69219367465117411,439,838,510,3
.Utlendinger163197659911,446,536,65,5
Tyskland 521203101,638,059,80,6
Danmark 153120018,781,30,00,1
Polen 11342229,838,816,814,6
Nederland 603202,553,943,10,5
Sverige 5302059,80,036,53,7
Frankrike 504002,185,09,83,1
Storbritannia 403108,869,618,23,5
Estland401034,119,92,173,9
Litauen4210061,733,74,60,0
Norge302100,065,333,90,8
Latvia2110045,946,97,20,0
Finland 202006,789,34,00,0
Spania 2011013,254,328,34,2
Italia 201105,531,658,04,9
Slovenia2200096,31,32,30,0
USA 201004,566,510,518,5
Sveits 202004,582,510,12,9
Belgia 101002,066,021,910,1
Russland1000032,924,74,238,3
Portugal 1000046,929,024,10,0
Tsjekkia 000000,092,17,90,0
Canada 000000,062,536,11,4
Kina000001,952,124,221,8
Australia 000000,756,542,80,0
Irland 000008,274,617,20,0
Østerrike 0000017,452,825,54,3
Slovakia 0000013,274,012,90,0
Japan 000005,384,89,60,4
Tyrkia 0000046,320,333,30,0
Hellas 0000039,220,340,50,0
Ungarn 0000021,460,418,20,0
Brasil000001,418,680,00,0
Kypros000000,023,276,80,0
Luxembourg 000000,031,168,90,0
Island 000000,014,086,00,0
Malta000000,096,93,10,0
Sør-Korea000000,075,025,00,0
 Kilde: SSB og de andre statistikkbyråene i Norden  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
Tallene for Danmark omfatter campingplasser, feriecenter, vandrerhjem og utleie av feriehus
Tallene for Sverige omfatter campingplasser, stugbyer, vandrerhjem og utleie av stugor og leiligheter (SoL)
Tallene for Finland omfatter campingplasser, stugbyer, vandrerhjem og hyttegrender
 
 
Norge. Største camping/hytte markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Sverige. Største camping/hytte markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 
 
Danmark. Største camping/hytte markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
  Finland. Største camping/hytte markeder. 2020
The chart showing Series 1 series.
 


Om Statistikknett      Publiseringskalender      Regionale inndelinger      Hjelp

Kontaktinformasjon      Om Oss