Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
OBS: Statistikknett er satt på pause fra 2020 - og blir ikke oppdatert med statistikk for regioner og kommuner fra januar 2020. Mer informasjon her
   
Årsoppsummering 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Trøndelag tapte markedsandeler i 2019. Landsdelens andel av hotellmarkedet var 7,86% i januar-desember 2019 - mot 8,04 prosent i 2018.
For campingplassene og hyttegrendene i Trøndelag gikk markedsandelen ned fra 7,54 til 7,19 prosent.
Dermed hadde Trøndelag 7,67 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i januar-desember 2019 mot 7,89 prosent i 2018
Utviklingen for regioner og kommuner innen Trøndelag finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
     
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 1 967 6051 907 43060 1753,27,868,04100,01
Trøndelag.Nordmenn1 712 8231 663 83848 9852,99,539,7487,12
Trøndelag.Utlendinger254 782243 59211 1904,63,613,6712,93
TrøndelagUSA 48 64543 0565 58913,05,365,5819,136
TrøndelagSverige 44 35543 1901 1652,76,285,9417,44
TrøndelagTyskland 32 47133 097-626-1,94,274,5712,710
TrøndelagDanmark 16 50612 8953 61128,03,843,046,55
TrøndelagStorbritannia 14 89515 836-941-5,92,682,945,88
TrøndelagNederland 14 72914 952-223-1,54,625,075,89
TrøndelagFrankrike 9 0028 921810,92,823,043,511
TrøndelagPolen 8 0736 6051 46822,24,594,693,223
TrøndelagFinland 6 5116 530-19-0,35,185,282,66
TrøndelagPortugal 6 3916555 736875,718,122,412,518
TrøndelagAsia ellers 5 8205 3994217,81,221,212,346
TrøndelagSveits 5 7086 038-330-5,53,934,352,213
TrøndelagItalia 5 0935 775-682-11,82,442,762,015
TrøndelagSpania 4 7905 041-251-5,01,671,821,912
TrøndelagØsterrike 3 2523 1491033,34,685,131,316
TrøndelagBelgia 3 0764 181-1 105-26,43,344,841,217
TrøndelagKina2 5244 050-1 526-37,70,580,961,044
TrøndelagAustralia 2 2612 249120,52,072,100,941
TrøndelagRussland2 1951 50369246,02,091,670,934
TrøndelagCanada 1 7431 44130221,03,653,720,737
TrøndelagEuropa ellers 1 6311 878-247-13,22,432,850,635
TrøndelagLitauen1 5362 326-790-34,03,737,070,629
TrøndelagAfrika ellers1 3391 11622320,02,402,440,548
TrøndelagTsjekkia 1 2641 382-118-8,53,694,010,524
TrøndelagEstland1 1352 200-1 065-48,44,5011,970,427
TrøndelagJapan 1 08784224529,11,140,840,443
TrøndelagIsland 1 03190712413,74,754,020,47
TrøndelagLatin-Amerika ellers93073719326,22,251,790,440
TrøndelagLatvia9051 051-146-13,94,967,100,428
TrøndelagIrland 6781 025-347-33,92,694,280,320
TrøndelagUkraina586249337135,32,221,430,233
TrøndelagBrasil577631-54-8,61,251,370,239
TrøndelagUngarn 543785-242-30,81,933,420,226
TrøndelagHellas 431528-97-18,42,362,920,219
TrøndelagSør-Korea4113417020,50,430,350,245
TrøndelagSlovenia40122717476,74,552,950,232
TrøndelagSlovakia 3663135316,92,782,530,125
TrøndelagTyrkia 341895-554-61,91,854,180,122
TrøndelagOceania ellers334642-308-48,02,243,640,142
TrøndelagSør-Afrika3202586224,02,722,300,147
TrøndelagLuxembourg 2821929046,94,502,970,121
TrøndelagMexico 181344-163-47,41,293,000,138
TrøndelagKypros110803037,53,352,670,030
TrøndelagMalta673136116,11,991,170,031
TrøndelagLiechtenstein2949-20-40,81,672,840,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 730 231762 085-31 854-4,27,197,54100,01
Trøndelag.Nordmenn482 867513 550-30 683-6,07,417,7766,12
Trøndelag.Utlendinger247 364248 535-1 171-0,56,797,1133,93
TrøndelagTyskland 117 276115 9531 3231,19,8210,4747,410
TrøndelagSverige 31 89838 158-6 260-16,48,039,5012,94
TrøndelagTsjekkia 21 43921 742-303-1,433,0537,308,724
TrøndelagNederland 15 45614 1791 2779,03,403,216,29
TrøndelagPolen 9 5947 4322 16229,18,676,643,923
TrøndelagDanmark 6 9776 7552223,32,142,012,85
TrøndelagSveits 5 9285 7581703,06,035,972,413
TrøndelagFrankrike 5 0815 480-399-7,33,854,522,111
TrøndelagFinland 4 3633 3131 05031,74,654,211,86
TrøndelagRussland2 9332 25567830,15,965,101,234
TrøndelagØsterrike 2 8873 736-849-22,76,717,361,216
TrøndelagStorbritannia 2 6532 693-40-1,52,803,041,18
TrøndelagItalia 2 4802 866-386-13,53,864,611,015
TrøndelagBelgia 2 4723 098-626-20,23,634,961,017
TrøndelagSlovakia 1 9582 050-92-4,514,4118,720,825
TrøndelagLitauen1 8858731 012115,94,251,830,829
TrøndelagLatvia1 6281 11651245,98,705,200,728
TrøndelagUkraina1 431480951198,19,944,550,633
TrøndelagEstland1 3672 699-1 332-49,46,0810,210,627
TrøndelagSpania 1 2491 286-37-2,92,231,930,512
TrøndelagAsia ellers 9471 267-320-25,31,302,070,446
TrøndelagUSA 868908-40-4,41,802,040,436
TrøndelagKina60646713929,81,781,720,244
TrøndelagIsland 454160294183,88,874,050,27
TrøndelagPortugal 32964265414,15,840,980,118
TrøndelagAustralia 310349-39-11,21,902,200,141
TrøndelagJapan 30095205215,86,442,270,143
TrøndelagUngarn 27615412279,23,372,860,126
TrøndelagCanada 236323-87-26,92,303,930,137
TrøndelagTyrkia 22483141169,96,411,680,122
TrøndelagLuxembourg 217291-74-25,46,629,390,121
TrøndelagSør-Korea1681046461,52,201,180,145
TrøndelagSlovenia1641204436,73,301,590,132
TrøndelagIrland 130807-677-83,93,6318,680,120
TrøndelagOceania ellers82162-80-49,42,183,800,042
TrøndelagLatin-Amerika ellers82100-18-18,01,782,460,040
TrøndelagBrasil81127-46-36,21,852,970,039
TrøndelagAfrika ellers77128-51-39,80,583,550,048
TrøndelagHellas 55105-50-47,62,856,450,019
TrøndelagMexico 381523153,33,361,370,038
TrøndelagMalta34529580,05,961,850,031
TrøndelagLiechtenstein33825312,55,121,650,014
TrøndelagSør-Afrika1847-29-61,71,794,380,047
TrøndelagKypros76116,72,352,140,030
TrøndelagEuropa ellers -1 631-148-1 4831002,02,432,16-0,735
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 2 697 8362 669 51528 3211,17,677,89100,01
Trøndelag.Nordmenn2 195 6902 177 38818 3020,88,979,1981,42
Trøndelag.Utlendinger502 146492 12710 0192,04,694,8518,63
TrøndelagTyskland 149 747149 0506970,57,668,1329,810
TrøndelagSverige 76 25381 348-5 095-6,36,917,2115,24
TrøndelagUSA 49 51343 9645 54912,65,185,399,936
TrøndelagNederland 30 18529 1311 0543,63,903,956,09
TrøndelagDanmark 23 48319 6503 83319,53,112,594,75
TrøndelagTsjekkia 22 70323 124-421-1,822,9124,924,524
TrøndelagPolen 17 66714 0373 63025,96,165,563,523
TrøndelagStorbritannia 17 54818 529-981-5,32,702,953,58
TrøndelagFrankrike 14 08314 401-318-2,23,123,482,811
TrøndelagSveits 11 63611 796-160-1,44,785,022,313
TrøndelagFinland 10 8749 8431 03110,54,954,862,26
TrøndelagItalia 7 5738 641-1 068-12,42,773,181,515
TrøndelagAsia ellers 6 7676 6661011,51,231,311,346
TrøndelagPortugal 6 7207196 001834,616,432,131,318
TrøndelagØsterrike 6 1396 885-746-10,85,466,141,216
TrøndelagSpania 6 0396 327-288-4,61,761,841,212
TrøndelagBelgia 5 5487 279-1 731-23,83,464,891,117
TrøndelagRussland5 1283 7581 37036,53,332,801,034
TrøndelagLitauen3 4213 1992226,94,003,970,729
TrøndelagKina3 1304 517-1 387-30,70,661,000,644
TrøndelagAustralia 2 5712 598-27-1,02,052,120,541
TrøndelagLatvia2 5332 16736616,96,855,970,528
TrøndelagEstland2 5024 899-2 397-48,95,2510,930,527
TrøndelagSlovakia 2 3242 363-39-1,78,6810,140,525
TrøndelagUkraina2 0177291 288176,74,952,610,433
TrøndelagCanada 1 9791 76421512,23,423,760,437
TrøndelagIsland 1 4851 06741839,25,544,030,37
TrøndelagAfrika ellers1 4161 24417213,82,052,530,348
TrøndelagJapan 1 38793745048,01,380,900,343
TrøndelagLatin-Amerika ellers1 01283717520,92,211,850,240
TrøndelagUngarn 819939-120-12,82,263,310,226
TrøndelagIrland 8081 832-1 024-55,92,816,490,220
TrøndelagBrasil658758-100-13,21,301,500,139
TrøndelagSør-Korea57944513430,10,550,420,145
TrøndelagSlovenia56534721862,84,102,280,132
TrøndelagTyrkia 565978-413-42,22,583,710,122
TrøndelagLuxembourg 499483163,35,235,050,121
TrøndelagHellas 486633-147-23,22,413,210,119
TrøndelagOceania ellers416804-388-48,32,233,670,142
TrøndelagSør-Afrika3383053310,82,652,480,147
TrøndelagMexico 219359-140-39,01,452,860,038
TrøndelagKypros117863136,03,272,630,030
TrøndelagMalta1013665180,62,561,240,031
TrøndelagLiechtenstein625758,82,602,580,014
TrøndelagEuropa ellers 01 730-1 730-100,00,002,940,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 2 697 8362 669 51528 3211,17,77,9100,01
Trøndelag.Nordmenn2 195 6902 177 38818 3020,89,09,281,42
Trøndelag.Utlendinger502 146492 12710 0192,04,74,918,63
TrøndelagSentral-Europa203 816204 681-865-0,46,36,740,66
TrøndelagNorden112 095111 9081870,25,35,322,34
TrøndelagØst-Europa59 67957 2922 3874,27,27,211,99
TrøndelagNord-Amerika51 49245 7285 76412,65,15,310,310
TrøndelagSør-Europa35 68431 8213 86312,13,12,97,18
TrøndelagUK og Irland18 35620 361-2 005-9,82,73,13,77
TrøndelagAsia11 86312 565-702-5,61,01,12,412
TrøndelagOseania2 9873 402-415-12,22,12,40,613
TrøndelagLatin Amerika1 8891 954-65-3,31,71,80,411
TrøndelagAfrika1 7541 54920513,22,12,50,314
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt2 697 8362 669 51528 3211,17,77,9100,01
TrøndelagHotell1 967 6051 907 43060 1753,27,98,072,92
TrøndelagHytte318 118327 295-9 177-2,87,07,311,84
TrøndelagSesongcamping191 533219 565-28 032-12,88,19,17,15
TrøndelagTelt/Campingvogn103 588114 721-11 133-9,76,66,73,86
TrøndelagBobil116 992100 50416 48816,47,26,74,37
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt2 697 8362 669 51528 3211,17,77,9100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked1 816 5321 810 6735 8590,37,07,267,32
TrøndelagHotell_Ferie/fritid847 696793 74853 9486,86,46,531,43
TrøndelagHotell_Kurs/konf238 605254 840-16 235-6,48,59,18,84
TrøndelagHytte318 118327 295-9 177-2,87,07,311,85
TrøndelagTelt/Campingvogn103 588114 721-11 133-9,76,66,73,86
TrøndelagBobil116 992100 50416 48816,47,26,74,37
TrøndelagSesongcamping191 533219 565-28 032-12,88,19,17,18
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-desember 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Trøndelag.I alt 1 967 605730 23160 175-31 8543,2-4,2
Trøndelag.Nordmenn1 712 823482 86748 985-30 6832,9-6,0
Trøndelag.Utlendinger254 782247 36411 190-1 1714,6-0,5
TrøndelagUSA 48 6458685 589-4013,0-4,4
TrøndelagSverige 44 35531 8981 165-6 2602,7-16,4
TrøndelagTyskland 32 471117 276-6261 323-1,91,1
TrøndelagDanmark 16 5066 9773 61122228,03,3
TrøndelagStorbritannia 14 8952 653-941-40-5,9-1,5
TrøndelagNederland 14 72915 456-2231 277-1,59,0
TrøndelagFrankrike 9 0025 08181-3990,9-7,3
TrøndelagPolen 8 0739 5941 4682 16222,229,1
TrøndelagFinland 6 5114 363-191 050-0,331,7
TrøndelagPortugal 6 3913295 736265875,7414,1
TrøndelagAsia ellers 5 820947421-3207,8-25,3
TrøndelagSveits 5 7085 928-330170-5,53,0
TrøndelagItalia 5 0932 480-682-386-11,8-13,5
TrøndelagSpania 4 7901 249-251-37-5,0-2,9
TrøndelagØsterrike 3 2522 887103-8493,3-22,7
TrøndelagBelgia 3 0762 472-1 105-626-26,4-20,2
TrøndelagKina2 524606-1 526139-37,729,8
TrøndelagAustralia 2 26131012-390,5-11,2
TrøndelagRussland2 1952 93369267846,030,1
TrøndelagCanada 1 743236302-8721,0-26,9
TrøndelagEuropa ellers 1 631-1 631-247-1 483-13,21002,0
TrøndelagLitauen1 5361 885-7901 012-34,0115,9
TrøndelagAfrika ellers1 33977223-5120,0-39,8
TrøndelagTsjekkia 1 26421 439-118-303-8,5-1,4
TrøndelagEstland1 1351 367-1 065-1 332-48,4-49,4
TrøndelagJapan 1 08730024520529,1215,8
TrøndelagIsland 1 03145412429413,7183,8
TrøndelagLatin-Amerika ellers93082193-1826,2-18,0
TrøndelagLatvia9051 628-146512-13,945,9
TrøndelagIrland 678130-347-677-33,9-83,9
TrøndelagUkraina5861 431337951135,3198,1
TrøndelagBrasil57781-54-46-8,6-36,2
TrøndelagUngarn 543276-242122-30,879,2
TrøndelagHellas 43155-97-50-18,4-47,6
TrøndelagSør-Korea411168706420,561,5
TrøndelagSlovenia4011641744476,736,7
TrøndelagSlovakia 3661 95853-9216,9-4,5
TrøndelagTyrkia 341224-554141-61,9169,9
TrøndelagOceania ellers33482-308-80-48,0-49,4
TrøndelagSør-Afrika3201862-2924,0-61,7
TrøndelagLuxembourg 28221790-7446,9-25,4
TrøndelagMexico 18138-16323-47,4153,3
TrøndelagKypros110730137,516,7
TrøndelagMalta67343629116,1580,0
TrøndelagLiechtenstein2933-2025-40,8312,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-desember. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*538 698542 520-3 822-0,76,937,04
TrøndelagNordmenn_uten sesong*291 334293 985-2 651-0,97,046,99
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*247 364248 535-1 171-0,56,797,11
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*2 506 3032 449 95056 3532,37,647,79
TrøndelagNordmenn_uten sesong*2 004 1571 957 82346 3342,49,079,19
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*502 146492 12710 0192,04,694,85
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 1 967 6051 907 43060 1753,27,98,0100,0
TrøndelagKurs_Konf238 605254 840-16 235-6,48,59,112,1
TrøndelagYrke881 304858 84222 4622,69,89,944,8
TrøndelagFerie_Fritid847 696793 74853 9486,86,46,543,1
TrøndelagKurs/Yrke1 119 9091 113 6826 2270,69,59,756,9
TrøndelagKurs/Ferie1 086 3011 048 58837 7133,66,87,055,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr1 328 1771 210 455117 7229,78,18,0
TrøndelagKr. per overnatting675635406,40,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom968904647,00,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom549525244,60,00,0
TrøndelagKr. per gjest1 068993757,50,00,0
TrøndelagHoteller (antall)878344,69,39,1
TrøndelagRom (antall)6 6266 3193074,98,18,1
TrøndelagSenger (antall)13 95413 3106444,87,97,9
TrøndelagRom-døgn2 418 4732 306 550111 9234,98,18,1
TrøndelagSolgte rom1 372 5421 338 93733 6052,58,38,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2020 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-desember 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
TrøndelagKaputnytting rom (%)56,8058,00
TrøndelagKaputnytting senger (%)38,6039,30
TrøndelagOppholdstid per gjest1,581,57
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,571,56
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,691,62
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,431,42
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2019 series, 2020 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk