Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 111 917112 615-698-0,67,687,89100,01
Trøndelag.Nordmenn103 412103 1612510,29,199,4492,42
Trøndelag.Utlendinger8 5059 454-949-10,02,552,827,63
TrøndelagUSA 1 9151 52039526,06,035,8322,536
TrøndelagSverige 1 3642 242-878-39,22,413,6316,04
TrøndelagTyskland 88960728246,53,312,3910,510
TrøndelagDanmark 677714-37-5,21,601,498,05
TrøndelagStorbritannia 599814-215-26,41,642,017,08
TrøndelagNederland 475574-99-17,23,773,995,69
TrøndelagPolen 369662-293-44,33,548,854,323
TrøndelagFrankrike 28316411972,62,781,873,311
TrøndelagFinland 249326-77-23,65,145,892,96
TrøndelagAsia ellers 1721462617,81,110,852,046
TrøndelagSpania 132160-28-17,51,842,251,612
TrøndelagAustralia 1241042019,21,601,591,541
TrøndelagItalia 116189-73-38,61,331,791,415
TrøndelagJapan 1145658103,63,582,301,343
TrøndelagPortugal 92474595,76,254,041,118
TrøndelagØsterrike 8791-4-4,42,743,711,016
TrøndelagSveits 878344,81,471,361,013
TrøndelagAfrika ellers812754200,02,411,401,048
TrøndelagBelgia 6977-8-10,41,962,200,817
TrøndelagRussland68581017,21,380,980,834
TrøndelagEstland62392359,06,104,810,727
TrøndelagLitauen4751-4-7,81,343,480,629
TrøndelagIsland 4439512,83,542,260,57
TrøndelagKina42190-148-77,90,452,730,544
TrøndelagLatvia4047-7-14,93,425,170,528
TrøndelagIrland 3875-37-49,32,645,130,420
TrøndelagUkraina341123209,12,881,290,433
TrøndelagLatin-Amerika ellers24717242,91,140,400,340
TrøndelagCanada 2161-40-65,61,455,140,237
TrøndelagSør-Afrika191900,02,112,520,247
TrøndelagOceania ellers1713430,82,461,610,242
TrøndelagBrasil1734-17-50,00,761,520,239
TrøndelagTyrkia 17710142,93,800,410,222
TrøndelagSør-Korea1512325,02,021,550,245
TrøndelagHellas 1229-17-58,60,763,790,119
TrøndelagTsjekkia 1120-9-45,00,931,750,124
TrøndelagMexico 1019900,01,980,260,138
TrøndelagSlovenia1013-3-23,12,812,610,132
TrøndelagUngarn 1013-3-23,10,940,800,126
TrøndelagLuxembourg 4400,02,253,100,021
TrøndelagMalta2020,01,310,000,031
TrøndelagSlovakia 211-9-81,80,381,430,025
TrøndelagLiechtenstein2020,08,330,000,014
TrøndelagEuropa ellers 093-93-100,00,002,860,035
TrøndelagKypros04-4-100,00,001,800,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 14 7599 7515 00851,45,683,75100,01
Trøndelag.Nordmenn12 4917 9784 51356,68,825,5984,62
Trøndelag.Utlendinger2 2681 77349527,91,921,5115,43
TrøndelagSverige 41223417876,11,731,0218,24
TrøndelagTyskland 3562995719,13,542,5415,710
TrøndelagPolen 345138207150,09,283,5615,223
TrøndelagAsia ellers 20371132185,98,483,309,046
TrøndelagStorbritannia 115872832,22,722,295,18
TrøndelagItalia 109901921,17,236,724,815
TrøndelagSveits 8894-6-6,48,169,363,913
TrøndelagDanmark 76190-114-60,00,140,363,45
TrøndelagFrankrike 7382-9-11,06,129,553,211
TrøndelagKina632934117,25,365,562,844
TrøndelagEstland59342573,54,562,012,627
TrøndelagSpania 4984-35-41,75,796,612,212
TrøndelagJapan 33231043,59,857,591,543
TrøndelagLitauen2851-23-45,11,261,941,229
TrøndelagSlovakia 261252500,04,350,321,125
TrøndelagØsterrike 2516956,37,9610,961,116
TrøndelagUSA 2226-4-15,43,693,421,036
TrøndelagAustralia 2141-20-48,84,437,300,941
TrøndelagSlovenia170170,011,490,000,732
TrøndelagBelgia 1722-5-22,75,575,290,717
TrøndelagMexico 16214700,011,434,080,738
TrøndelagRussland1636-20-55,61,352,350,734
TrøndelagFinland 1621-5-23,82,713,110,76
TrøndelagIrland 138562,57,654,680,620
TrøndelagLatin-Amerika ellers110110,08,210,000,540
TrøndelagCanada 936200,012,683,700,437
TrøndelagIsland 816-8-50,03,8610,530,47
TrøndelagLatvia6060,01,050,000,328
TrøndelagNederland 627-21-77,80,261,160,39
TrøndelagUngarn 5050,03,270,000,226
TrøndelagSør-Korea47-3-42,94,404,000,245
TrøndelagBrasil4400,04,353,280,239
TrøndelagUkraina34-1-25,04,233,600,133
TrøndelagTsjekkia 3030,01,210,000,124
TrøndelagTyrkia 34-1-25,02,343,640,122
TrøndelagSør-Afrika1010,06,250,000,047
TrøndelagHellas 1010,05,560,000,019
TrøndelagAfrika ellers0000,00,000,000,048
TrøndelagOceania ellers01-1-100,00,003,700,042
TrøndelagEuropa ellers 028-28-100,00,001,480,035
TrøndelagMalta0000,00,000,000,031
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagLuxembourg 0000,00,000,000,021
TrøndelagPortugal 0000,00,000,000,018
TrøndelagLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 126 676122 3664 3103,57,377,25100,01
Trøndelag.Nordmenn115 903111 1394 7644,39,159,0091,52
Trøndelag.Utlendinger10 77311 227-454-4,02,392,488,53
TrøndelagUSA 1 9371 54639125,35,995,7618,036
TrøndelagSverige 1 7762 476-700-28,32,202,9316,54
TrøndelagTyskland 1 24590633937,43,372,4411,610
TrøndelagDanmark 753904-151-16,70,770,907,05
TrøndelagPolen 714800-86-10,85,057,056,623
TrøndelagStorbritannia 714901-187-20,81,762,036,68
TrøndelagNederland 481601-120-20,03,243,594,59
TrøndelagAsia ellers 37521715872,82,091,133,546
TrøndelagFrankrike 35624611044,73,132,563,311
TrøndelagFinland 265347-82-23,64,875,592,56
TrøndelagItalia 225279-54-19,42,202,342,115
TrøndelagSpania 181244-63-25,82,252,911,712
TrøndelagSveits 175177-2-1,12,502,491,613
TrøndelagJapan 147796886,14,182,891,443
TrøndelagAustralia 14514500,01,762,051,341
TrøndelagEstland121734865,85,242,911,127
TrøndelagØsterrike 11210754,73,214,111,016
TrøndelagKina105219-114-52,11,002,921,044
TrøndelagPortugal 92474595,75,693,640,918
TrøndelagBelgia 8699-13-13,12,252,530,817
TrøndelagRussland8494-10-10,61,371,270,834
TrøndelagAfrika ellers812754200,02,301,290,848
TrøndelagLitauen75102-27-26,51,312,490,729
TrøndelagIsland 5255-3-5,53,582,930,57
TrøndelagIrland 5183-32-38,63,175,090,520
TrøndelagLatvia4647-1-2,12,642,680,428
TrøndelagUkraina371522146,72,951,560,333
TrøndelagLatin-Amerika ellers35728400,01,560,390,340
TrøndelagCanada 3064-34-53,11,985,050,337
TrøndelagSlovakia 281216133,32,481,110,325
TrøndelagSlovenia271314107,75,362,570,332
TrøndelagMexico 26323766,74,020,680,238
TrøndelagBrasil2138-17-44,70,901,610,239
TrøndelagSør-Afrika201915,32,192,420,247
TrøndelagTyrkia 2011981,83,480,610,222
TrøndelagSør-Korea191900,02,282,000,245
TrøndelagOceania ellers1714321,42,331,680,242
TrøndelagUngarn 1513215,41,230,790,126
TrøndelagTsjekkia 1420-6-30,00,981,640,124
TrøndelagHellas 1329-16-55,20,813,770,119
TrøndelagLuxembourg 4400,02,143,100,021
TrøndelagMalta2020,01,260,000,031
TrøndelagLiechtenstein2020,08,330,000,014
TrøndelagEuropa ellers 0121-121-100,00,002,350,035
TrøndelagKypros04-4-100,00,001,800,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 126 676122 3664 3103,57,47,3100,01
Trøndelag.Nordmenn115 903111 1394 7644,39,29,091,52
Trøndelag.Utlendinger10 77311 227-454-4,02,42,58,53
TrøndelagEuropa i alt4 9205 048-128-2,52,82,745,715
TrøndelagNorden2 8463 782-936-24,71,52,026,44
TrøndelagSentral-Europa2 1051 89421111,13,22,819,56
TrøndelagNord-Amerika1 9671 61035722,25,85,718,310
TrøndelagØst-Europa1 1611 310-149-11,43,33,510,89
TrøndelagSør-Europa889860293,42,62,58,38
TrøndelagUK og Irland765984-219-22,31,82,17,17
TrøndelagAsia64653411221,02,01,86,012
TrøndelagOseania16215931,91,82,01,513
TrøndelagAfrika1014655119,62,31,60,914
TrøndelagLatin Amerika82483470,81,61,10,811
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt126 676122 3664 3103,57,47,3100,01
TrøndelagHotell111 917112 615-698-0,67,77,988,32
TrøndelagHytte6 7706 3504206,63,33,05,34
TrøndelagSesongcamping5 7042 8752 82998,414,48,74,55
TrøndelagTelt/Campingvogn2 0092331 776762,220,41,91,66
TrøndelagBobil276293-17-5,87,08,40,27
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt126 676122 3664 3103,57,47,3100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked70 06564 5385 5278,66,55,955,32
TrøndelagFerie/fritid33 88731 5732 3147,35,75,426,83
TrøndelagKurs/konferanse21 41923 214-1 795-7,79,29,616,94
TrøndelagHytte6 7706 3504206,63,33,05,35
TrøndelagTelt/Campingvogn2 0092331 776762,220,41,91,66
TrøndelagBobil276293-17-5,87,08,40,27
TrøndelagSesongcamping5 7042 8752 82998,414,48,74,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*9 0556 8762 17931,74,113,03
TrøndelagNordmenn_uten sesong*6 7875 1031 68433,06,654,65
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*2 2681 77349527,91,921,51
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*120 972119 4911 4811,27,217,22
TrøndelagNordmenn_uten sesong*110 199108 2641 9351,88,989,01
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*10 77311 227-454-4,02,392,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 111 917112 615-698-0,67,77,9100,0
TrøndelagKurs/konf21 41923 214-1 795-7,79,29,619,1
TrøndelagYrke56 61157 828-1 217-2,19,09,650,6
TrøndelagFerie/fritid33 88731 5732 3147,35,75,430,3
TrøndelagKurs/Yrke78 03081 042-3 012-3,79,09,669,7
TrøndelagKurs/Ferie55 30654 7875190,96,76,649,4
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr75 56874 7927761,07,57,7
TrøndelagKr. per overnatting675664111,70,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom863846172,00,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom39939261,60,00,0
TrøndelagKr. per gjest1 0671 032353,40,00,0
TrøndelagHoteller (antall)787800,09,19,3
TrøndelagRom (antall)6 1126 147-35-0,68,28,3
TrøndelagSenger (antall)12 85412 6901641,38,18,3
TrøndelagRom-døgn189 487190 567-1 080-0,68,28,3
TrøndelagSolgte rom87 54588 386-841-1,08,18,4
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
TrøndelagKaputnytting rom (%)46,2046,40
TrøndelagKaputnytting senger (%)28,1028,60
TrøndelagOppholdstid per gjest1,581,55
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,561,53
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,831,84
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,281,27
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Trøndelag0178786 2276 2504750494538
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk