Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
   
Måneder 2018  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2018.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 159 720158 3261 3940,99,649,61100,01
Trøndelag.Nordmenn145 804146 445-641-0,410,4910,6791,32
Trøndelag.Utlendinger13 91611 8812 03517,15,204,338,73
TrøndelagUSA 4 0712 5241 54761,311,088,8429,336
TrøndelagSverige 2 7402 5851556,07,005,8219,74
TrøndelagStorbritannia 1 617787830105,55,722,3611,68
TrøndelagDanmark 777971-194-20,04,485,725,65
TrøndelagTyskland 62851910921,03,182,494,510
TrøndelagNederland 595603-8-1,36,615,944,39
TrøndelagItalia 407143264184,64,271,832,915
TrøndelagPolen 318488-170-34,82,985,092,323
TrøndelagFinland 298414-116-28,04,266,812,16
TrøndelagAsia ellers 26214311983,21,750,771,946
TrøndelagFrankrike 24723983,32,723,361,811
TrøndelagLatvia2191388158,714,5210,051,628
TrøndelagKina20810510398,12,411,221,544
TrøndelagSpania 208429-221-51,52,765,521,512
TrøndelagØsterrike 1981098981,78,804,241,416
TrøndelagBelgia 1661214537,24,922,841,217
TrøndelagSveits 96120-24-20,02,682,920,713
TrøndelagIrland 812754200,06,091,590,620
TrøndelagCanada 7576-1-1,35,284,640,537
TrøndelagEuropa ellers 74452964,42,261,010,535
TrøndelagAustralia 712744163,01,890,710,541
TrøndelagEstland64129-65-50,46,2911,550,527
TrøndelagJapan 5890-32-35,62,413,020,443
TrøndelagTsjekkia 58302893,33,872,410,424
TrøndelagLitauen5481-27-33,32,844,370,429
TrøndelagRussland39540-501-92,81,009,820,334
TrøndelagIsland 3651-15-29,42,402,690,37
TrøndelagLatin-Amerika ellers351718105,92,431,050,340
TrøndelagHellas 351223191,72,581,170,319
TrøndelagSlovakia 272251250,05,670,360,225
TrøndelagBrasil2519631,61,610,910,239
TrøndelagAfrika ellers2296-74-77,10,814,720,248
TrøndelagTyrkia 2220210,03,361,910,222
TrøndelagSlovenia1921-2-9,56,693,980,132
TrøndelagPortugal 1856-38-67,90,544,080,118
TrøndelagOceania ellers1667-51-76,11,825,970,142
TrøndelagSør-Afrika108225,02,141,460,147
TrøndelagSør-Korea85360,00,630,430,145
TrøndelagLuxembourg 624200,02,471,160,021
TrøndelagUkraina310-7-70,00,471,640,033
TrøndelagMalta3030,04,410,000,031
TrøndelagLiechtenstein211100,02,900,770,014
TrøndelagMexico 01-1-100,00,000,190,038
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagUngarn 010-10-100,00,000,850,026
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 18 51415 6552 85918,39,548,46100,01
Trøndelag.Nordmenn16 72413 8822 84220,510,719,6490,32
Trøndelag.Utlendinger1 7901 773171,04,714,319,73
TrøndelagSverige 63449913527,114,808,9335,44
TrøndelagTyskland 340399-59-14,86,5314,7719,010
TrøndelagPolen 24914510471,75,883,2413,923
TrøndelagAsia ellers 1002773270,43,551,535,646
TrøndelagEstland77482960,45,052,224,327
TrøndelagFrankrike 652540160,08,141,913,611
TrøndelagStorbritannia 51152-101-66,43,533,372,88
TrøndelagItalia 47272074,13,672,372,615
TrøndelagLatvia3224833,32,341,671,828
TrøndelagTsjekkia 2820840,04,7911,171,624
TrøndelagUSA 2721628,65,163,841,536
TrøndelagIsland 220220,033,330,001,27
TrøndelagSveits 179888,94,504,790,913
TrøndelagFinland 1358160,02,001,040,76
TrøndelagKina1217-5-29,42,704,280,744
TrøndelagSpania 1141-30-73,20,501,510,612
TrøndelagCanada 918800,013,041,160,537
TrøndelagAustralia 79-2-22,22,662,950,441
TrøndelagBelgia 718-11-61,14,934,860,417
TrøndelagNederland 710-3-30,00,942,310,49
TrøndelagLatin-Amerika ellers615500,03,410,990,340
TrøndelagLitauen665-59-90,80,221,850,329
TrøndelagDanmark 645-39-86,70,452,430,35
TrøndelagIrland 514400,09,432,630,320
TrøndelagUkraina47-3-42,94,355,430,233
TrøndelagSør-Korea211100,03,852,130,145
TrøndelagMexico 2020,02,130,000,138
TrøndelagLuxembourg 2020,010,530,000,121
TrøndelagOceania ellers1010,02,130,000,142
TrøndelagØsterrike 17-6-85,70,592,850,116
TrøndelagAfrika ellers0000,00,000,000,048
TrøndelagSør-Afrika0000,00,000,000,047
TrøndelagJapan 01-1-100,00,001,270,043
TrøndelagBrasil01-1-100,00,001,720,039
TrøndelagEuropa ellers 053-53-100,00,002,020,035
TrøndelagRussland085-85-100,00,0020,730,034
TrøndelagSlovenia0000,00,000,000,032
TrøndelagMalta0000,00,000,000,031
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagUngarn 02-2-100,00,000,840,026
TrøndelagSlovakia 03-3-100,00,001,100,025
TrøndelagTyrkia 03-3-100,00,006,120,022
TrøndelagHellas 0000,00,000,000,019
TrøndelagPortugal 01-1-100,00,001,890,018
TrøndelagLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 178 234173 9814 2532,49,639,49100,01
Trøndelag.Nordmenn162 528160 3272 2011,410,5210,5791,22
Trøndelag.Utlendinger15 70613 6542 05215,05,144,338,83
TrøndelagUSA 4 0982 5451 55361,011,008,7426,136
TrøndelagSverige 3 3743 0842909,47,776,1621,54
TrøndelagStorbritannia 1 66893972977,65,612,4810,68
TrøndelagTyskland 968918505,43,883,896,210
TrøndelagDanmark 7831 016-233-22,94,195,405,05
TrøndelagNederland 602613-11-1,86,185,793,89
TrøndelagPolen 567633-66-10,43,804,503,623
TrøndelagItalia 454170284167,14,201,902,915
TrøndelagAsia ellers 362170192112,92,030,832,346
TrøndelagFrankrike 3122644818,23,163,142,011
TrøndelagFinland 311419-108-25,84,066,392,06
TrøndelagLatvia2511628954,98,735,771,628
TrøndelagKina2201229880,32,421,351,444
TrøndelagSpania 219470-251-53,42,254,481,412
TrøndelagØsterrike 1991168371,68,234,121,316
TrøndelagBelgia 1731393424,54,923,001,117
TrøndelagEstland141177-36-20,35,545,390,927
TrøndelagSveits 113129-16-12,42,853,000,713
TrøndelagTsjekkia 86503672,04,123,510,524
TrøndelagIrland 862858207,16,211,610,520
TrøndelagCanada 847779,15,644,470,537
TrøndelagAustralia 783642116,71,940,880,541
TrøndelagEuropa ellers 7498-24-24,51,591,380,535
TrøndelagLitauen60146-86-58,91,292,720,429
TrøndelagJapan 5891-33-36,32,242,980,443
TrøndelagIsland 5851713,73,712,500,47
TrøndelagLatin-Amerika ellers411823127,82,541,050,340
TrøndelagRussland39625-586-93,80,9110,580,234
TrøndelagHellas 351223191,72,531,160,219
TrøndelagSlovakia 27522440,03,980,600,225
TrøndelagBrasil2520525,01,560,930,239
TrøndelagAfrika ellers2296-74-77,10,794,630,148
TrøndelagTyrkia 2223-1-4,33,262,100,122
TrøndelagSlovenia1921-2-9,51,062,950,132
TrøndelagPortugal 1857-39-68,40,534,000,118
TrøndelagOceania ellers1767-50-74,61,845,770,142
TrøndelagSør-Afrika108225,01,921,400,147
TrøndelagSør-Korea106466,70,760,490,145
TrøndelagLuxembourg 826300,03,051,140,121
TrøndelagUkraina717-10-58,80,962,300,033
TrøndelagMalta3030,04,050,000,031
TrøndelagMexico 211100,00,420,170,038
TrøndelagLiechtenstein211100,02,900,570,014
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagUngarn 012-12-100,00,000,840,026
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 178 234173 9814 2532,49,69,5100,01
Trøndelag.Nordmenn162 528160 3272 2011,410,510,691,22
Trøndelag.Utlendinger15 70613 6542 05215,05,14,38,83
TrøndelagEuropa i alt6 1535 8273265,64,03,639,215
TrøndelagNorden4 5264 570-44-1,06,45,928,84
TrøndelagNord-Amerika4 1822 6221 56059,510,88,526,610
TrøndelagSentral-Europa2 0651 9181477,74,64,213,16
TrøndelagUK og Irland1 75496778781,45,62,411,27
TrøndelagØst-Europa1 2711 946-675-34,73,14,58,19
TrøndelagSør-Europa1 063996676,73,03,16,88
TrøndelagAsia65038926167,12,11,24,112
TrøndelagOseania95103-8-7,81,92,00,613
TrøndelagLatin Amerika68392974,41,80,90,411
TrøndelagAfrika32104-72-69,21,03,90,214
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagOvernattinger i alt178 234173 9814 2532,49,69,5100,01
TrøndelagHotell159 720158 3261 3940,99,69,689,62
TrøndelagHytte9 5687 4222 14628,97,35,65,44
TrøndelagSesongcamping6 9605 8011 15920,017,016,93,95
TrøndelagTelt/Campingvogn1 7672 166-399-18,411,919,31,06
TrøndelagBobil219266-47-17,73,14,40,17
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagOvernattinger i alt178 234173 9814 2532,49,69,5100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked101 65693 6348 0228,69,28,757,02
TrøndelagFerie/fritid51 54944 5087 04115,88,57,628,93
TrøndelagKurs/konferanse31 59333 471-1 878-5,610,611,017,74
TrøndelagHytte9 5687 4222 14628,97,35,65,45
TrøndelagTelt/Campingvogn1 7672 166-399-18,411,919,31,06
TrøndelagBobil219266-47-17,73,14,40,17
TrøndelagSesongcamping6 9605 8011 15920,017,016,93,98
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagI alt_uten sesong*11 5549 8541 70017,37,546,54
TrøndelagNordmenn_uten sesong*9 7648 0811 68320,88,477,37
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*1 7901 773171,04,714,31
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagI alt_uten sesong*171 274168 1803 0941,89,469,35
TrøndelagNordmenn_uten sesong*155 568154 5261 0420,710,3410,42
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*15 70613 6542 05215,05,144,33
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Trøndelag.I alt 159 720158 3261 3940,99,69,6100,0
TrøndelagKurs/konf31 59333 471-1 878-5,610,611,019,8
TrøndelagYrke76 57880 347-3 769-4,710,210,747,9
TrøndelagFerie/fritid51 54944 5087 04115,88,57,632,3
TrøndelagKurs/Yrke108 171113 818-5 647-5,010,310,867,7
TrøndelagKurs/Ferie83 14277 9795 1636,69,28,752,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr117 299114 2823 0172,69,69,4
TrøndelagKr. per overnatting734722131,70,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom959938202,20,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom626597294,80,00,0
TrøndelagKr. per gjest1 1631 123393,50,00,0
TrøndelagHoteller (antall)7882-4-4,99,19,3
TrøndelagRom (antall)6 2456 379-134-2,17,98,5
TrøndelagSenger (antall)13 12513 275-150-1,17,88,6
TrøndelagRom-døgn187 362191 370-4 008-2,17,98,5
TrøndelagSolgte rom122 334121 7915430,49,79,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
TrøndelagKaputnytting rom (%)65,3063,60
TrøndelagKaputnytting senger (%)40,6039,80
TrøndelagOppholdstid per gjest1,581,56
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,561,56
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,901,55
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,311,30
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Trøndelag0178866 2506 4255049538559
Trøndelag0281886 3646 5835152582581
Trøndelag0383886 3786 5426364784803
Trøndelag0485886 4816 57481821 011972
Trøndelag0588906 5506 5851061081 2891 424
Trøndelag0687926 5726 7691331331 5171 537
Trøndelag0787916 6186 6621301321 4951 528
Trøndelag0887896 5516 6341271311 4631 543
Trøndelag0985886 4256 53092951 1011 183
Trøndelag1082866 4296 4895761738738
Trøndelag1178826 2556 3795253644737
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk