Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 160 323141 73618 58713,18,427,90100,01
Trøndelag.Nordmenn147 454130 10617 34813,310,009,4292,02
Trøndelag.Utlendinger12 86911 6301 23910,72,982,828,03
TrøndelagSverige 3 1112 24986238,34,993,4024,24
TrøndelagUSA 2 6111 96165033,15,195,7120,336
TrøndelagTyskland 1 1981 19170,62,632,729,310
TrøndelagDanmark 98360338063,01,981,087,65
TrøndelagNederland 838873-35-4,05,365,226,59
TrøndelagStorbritannia 8031 218-415-34,11,812,816,28
TrøndelagPolen 4703779324,73,554,323,723
TrøndelagFinland 293426-133-31,24,015,432,36
TrøndelagFrankrike 2772057235,11,711,482,211
TrøndelagAsia ellers 248237114,61,000,951,946
TrøndelagSveits 2231467752,72,721,961,713
TrøndelagItalia 220230-10-4,31,642,121,715
TrøndelagSpania 161221-60-27,11,721,691,312
TrøndelagEuropa ellers 1411172420,53,412,411,135
TrøndelagBelgia 106153-47-30,72,263,900,817
TrøndelagRussland100881213,61,641,940,834
TrøndelagAustralia 98623658,11,511,140,841
TrøndelagØsterrike 96187-91-48,72,334,800,716
TrøndelagCanada 854243102,42,851,630,737
TrøndelagSlovenia831073730,010,061,180,632
TrøndelagLatvia79443579,55,413,650,628
TrøndelagEstland72439-367-83,63,5226,290,627
TrøndelagKina69581119,00,960,860,544
TrøndelagLitauen6673-7-9,62,893,450,529
TrøndelagIrland 5472-18-25,03,113,060,420
TrøndelagJapan 471235291,71,360,330,443
TrøndelagPortugal 414100,02,792,440,318
TrøndelagLatin-Amerika ellers381622137,51,810,810,340
TrøndelagSør-Afrika32626433,32,810,830,247
TrøndelagAfrika ellers2824416,70,791,030,248
TrøndelagBrasil2723417,41,311,320,239
TrøndelagIsland 2628-2-7,11,421,290,27
TrøndelagUngarn 2420420,02,111,370,226
TrøndelagTsjekkia 2393-70-75,30,843,840,224
TrøndelagUkraina190190,01,240,000,133
TrøndelagHellas 1714321,41,691,370,119
TrøndelagMalta16214700,08,471,280,131
TrøndelagMexico 1239300,02,090,390,138
TrøndelagOceania ellers1147175,01,590,300,142
TrøndelagSør-Korea79-2-22,20,740,980,145
TrøndelagKypros633100,04,203,410,030
TrøndelagSlovakia 312200,00,360,140,025
TrøndelagLiechtenstein3030,01,280,000,014
TrøndelagTyrkia 225-23-92,00,222,630,022
TrøndelagLuxembourg 224-22-91,71,066,190,021
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 19 11245 577-26 465-58,15,399,38100,01
Trøndelag.Nordmenn16 62941 852-25 223-60,37,7412,3887,02
Trøndelag.Utlendinger2 4833 725-1 242-33,31,782,5213,03
TrøndelagTyskland 1 1101 523-413-27,17,298,8544,710
TrøndelagSverige 6001 115-515-46,21,833,1624,24
TrøndelagPolen 25314910469,85,622,8710,223
TrøndelagStorbritannia 158837590,43,031,976,48
TrøndelagDanmark 592138181,00,130,042,45
TrøndelagSpania 521834188,93,490,682,112
TrøndelagAsia ellers 470470,01,060,001,946
TrøndelagFrankrike 421824133,31,000,531,711
TrøndelagEstland39286-247-86,43,6818,401,627
TrøndelagLatvia342321600,03,030,131,428
TrøndelagItalia 15213650,00,530,070,615
TrøndelagUSA 1248200,00,600,250,536
TrøndelagNederland 1223-11-47,80,290,480,59
TrøndelagTsjekkia 863-55-87,31,418,800,324
TrøndelagFinland 813-5-38,50,951,280,36
TrøndelagLitauen669-63-91,30,242,970,229
TrøndelagØsterrike 5050,00,380,000,216
TrøndelagSveits 530-25-83,30,241,610,213
TrøndelagAustralia 45-1-20,00,591,170,241
TrøndelagRussland4134-130-97,00,6813,040,234
TrøndelagBelgia 375-72-96,00,307,520,117
TrøndelagPortugal 2020,01,940,000,118
TrøndelagAfrika ellers1010,00,400,000,048
TrøndelagLatin-Amerika ellers1010,00,300,000,040
TrøndelagBrasil16-5-83,30,742,580,039
TrøndelagMexico 1010,012,500,000,038
TrøndelagSør-Afrika0000,00,000,000,047
TrøndelagSør-Korea0000,00,000,000,045
TrøndelagKina0000,00,000,000,044
TrøndelagJapan 0000,00,000,000,043
TrøndelagOceania ellers0000,00,000,000,042
TrøndelagCanada 0000,00,000,000,037
TrøndelagUkraina055-55-100,00,0026,070,033
TrøndelagSlovenia0000,00,000,000,032
TrøndelagMalta0000,00,000,000,031
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagUngarn 0000,00,000,000,026
TrøndelagSlovakia 0000,00,000,000,025
TrøndelagTyrkia 0000,00,000,000,022
TrøndelagLuxembourg 0000,00,000,000,021
TrøndelagIrland 0000,00,000,000,020
TrøndelagHellas 0000,00,000,000,019
TrøndelagLiechtenstein0000,00,000,000,014
TrøndelagIsland 0000,00,000,000,07
TrøndelagEuropa ellers -14131-172-554,83,411,30-5,735
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 179 435187 313-7 878-4,27,948,22100,01
Trøndelag.Nordmenn164 083171 958-7 875-4,69,7210,0091,42
Trøndelag.Utlendinger15 35215 355-30,02,692,748,63
TrøndelagSverige 3 7113 36434710,33,903,3224,24
TrøndelagUSA 2 6231 96565833,55,025,4617,136
TrøndelagTyskland 2 3082 714-406-15,03,794,4515,010
TrøndelagDanmark 1 04262441867,01,090,606,85
TrøndelagStorbritannia 9611 301-340-26,11,942,746,38
TrøndelagNederland 850896-46-5,14,284,165,59
TrøndelagPolen 72352619737,54,073,784,723
TrøndelagFrankrike 3192239643,01,561,292,111
TrøndelagFinland 301439-138-31,43,694,952,06
TrøndelagAsia ellers 2952375824,51,000,821,946
TrøndelagItalia 23523231,31,441,701,515
TrøndelagSveits 2281765229,52,221,891,513
TrøndelagSpania 213239-26-10,91,971,521,412
TrøndelagLatvia1134667145,74,381,690,728
TrøndelagEstland111725-614-84,73,5822,490,727
TrøndelagBelgia 109228-119-52,21,924,630,717
TrøndelagRussland104222-118-53,21,563,980,734
TrøndelagAustralia 102673552,21,431,140,741
TrøndelagØsterrike 101187-86-46,01,863,680,716
TrøndelagCanada 854243102,42,251,490,637
TrøndelagSlovenia831073730,08,701,130,532
TrøndelagLitauen72142-70-49,31,513,200,529
TrøndelagKina69581119,00,860,800,444
TrøndelagIrland 5472-18-25,02,652,750,420
TrøndelagJapan 471235291,71,330,310,343
TrøndelagPortugal 434124,92,741,800,318
TrøndelagLatin-Amerika ellers391623143,81,600,700,340
TrøndelagSør-Afrika32626433,32,780,780,247
TrøndelagTsjekkia 31156-125-80,10,944,970,224
TrøndelagAfrika ellers2924520,80,760,870,248
TrøndelagBrasil2829-1-3,41,281,470,239
TrøndelagIsland 2628-2-7,11,301,210,27
TrøndelagUngarn 2420420,01,641,240,226
TrøndelagUkraina1955-36-65,51,135,910,133
TrøndelagHellas 1714321,41,621,260,119
TrøndelagMalta16214700,08,471,180,131
TrøndelagMexico 13310333,32,230,370,138
TrøndelagOceania ellers1147175,01,430,290,142
TrøndelagSør-Korea79-2-22,20,670,880,045
TrøndelagKypros633100,03,663,230,030
TrøndelagSlovakia 312200,00,260,090,025
TrøndelagLiechtenstein3030,01,280,000,014
TrøndelagTyrkia 225-23-92,00,162,350,022
TrøndelagLuxembourg 224-22-91,71,005,930,021
TrøndelagEuropa ellers 0148-148-100,00,002,040,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 179 435187 313-7 878-4,27,98,2100,01
Trøndelag.Nordmenn164 083171 958-7 875-4,69,710,091,42
Trøndelag.Utlendinger15 35215 355-30,02,72,78,63
TrøndelagEuropa i alt6 7508 428-1 678-19,92,73,444,015
TrøndelagNorden5 0804 45562514,02,52,133,14
TrøndelagSentral-Europa3 6014 225-624-14,83,54,123,56
TrøndelagNord-Amerika2 7082 00770134,94,85,217,610
TrøndelagØst-Europa1 2832 051-768-37,43,04,68,49
TrøndelagUK og Irland1 0151 373-358-26,12,02,76,67
TrøndelagSør-Europa851779729,21,61,55,58
TrøndelagAsia41831610232,31,00,82,712
TrøndelagOseania113714259,21,41,00,713
TrøndelagLatin Amerika80483266,71,51,00,511
TrøndelagAfrika613031103,31,20,90,414
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt179 435187 313-7 878-4,27,98,2100,01
TrøndelagHotell160 323141 73618 58713,18,47,989,32
TrøndelagHytte9 62313 792-4 169-30,23,54,25,44
TrøndelagSesongcamping7 57227 611-20 039-72,612,722,04,25
TrøndelagTelt/Campingvogn1 5222 281-759-33,310,312,90,86
TrøndelagBobil3951 893-1 498-79,15,110,90,27
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt179 435187 313-7 878-4,27,98,2100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked102 693122 263-19 570-16,06,87,657,22
TrøndelagFerie/fritid52 99851 3991 5993,16,45,929,53
TrøndelagKurs/konferanse30 58325 2875 29620,99,410,017,04
TrøndelagHytte9 62313 792-4 169-30,23,54,25,45
TrøndelagTelt/Campingvogn1 5222 281-759-33,310,312,90,86
TrøndelagBobil3951 893-1 498-79,15,110,90,27
TrøndelagSesongcamping7 57227 611-20 039-72,612,722,04,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*11 54017 966-6 426-35,83,914,98
TrøndelagNordmenn_uten sesong*9 05714 241-5 184-36,45,846,70
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*2 4833 725-1 242-33,31,782,52
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*171 863159 70212 1617,67,817,41
TrøndelagNordmenn_uten sesong*156 511144 34712 1648,49,619,06
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*15 35215 355-30,02,692,74
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 160 323141 73618 58713,18,47,9100,0
TrøndelagKurs/konf30 58325 2875 29620,99,410,019,1
TrøndelagYrke76 74265 05011 69218,010,39,747,9
TrøndelagFerie/fritid52 99851 3991 5993,16,45,933,1
TrøndelagKurs/Yrke107 32590 33716 98818,810,09,866,9
TrøndelagKurs/Ferie83 58176 6866 8959,07,26,852,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr109 46593 86515 60016,68,38,3
TrøndelagKr. per overnatting683662213,10,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom916925-9-1,00,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom5484945411,00,00,0
TrøndelagKr. per gjest1 1251 069565,30,00,0
TrøndelagHoteller (antall)848311,29,49,2
TrøndelagRom (antall)6 4396 1293105,18,18,0
TrøndelagSenger (antall)13 50112 7637385,87,87,9
TrøndelagRom-døgn199 610189 9939 6175,18,18,0
TrøndelagSolgte rom119 529101 50818 02117,88,88,5
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
TrøndelagKaputnytting rom (%)59,9053,40
TrøndelagKaputnytting senger (%)38,3035,80
TrøndelagOppholdstid per gjest1,651,61
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,631,60
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,831,84
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,341,40
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Trøndelag0178786 2276 2504750494538
Trøndelag0279816 3306 3644851503582
Trøndelag0384836 7166 3785763745784
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk