Statistikknett Trøndelag   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Trøndelag finner du reiselivsstatistik for regioner i Trøndelag. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Trøndelag. Du kommer tibake til denne startsiden for Trøndelag fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Måneder 2019  > Din region > > Markeder og losjiøkonomi
Modulen gir en samlet oversikt over  overnattingsmarked og losjiøkonomi for månedene i 2019.
Modulen viser markedsstruktur og utvikling for hoteller, campingplasser/hyttegender og for samlet kommersielt marked.
Modulen belyser også og hotellenes losjiinntekter og losjiøkonomi
Velg region og måned i boksene nedenfor - og alle tabeller og figurer oppdateres med tall for valgt region og måned.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
    Velg måned >>> 
  Velg Region  >>>   
  << Velg region direkte fra boksen Velg Region - eller velg først fylke for å avgrense til regioner innen valgt fylke.
<< Velg eventuelt også annen måned
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 149 799142 7817 0184,97,487,81100,01
Trøndelag.Nordmenn131 129124 2976 8325,59,089,5087,52
Trøndelag.Utlendinger18 67018 4841861,03,353,5612,53
TrøndelagUSA 3 7343 4442908,44,265,0420,036
TrøndelagSverige 3 6444 127-483-11,76,707,6219,54
TrøndelagTyskland 1 6382 052-414-20,23,434,448,810
TrøndelagStorbritannia 1 2501 200504,22,742,866,78
TrøndelagDanmark 1 027966616,34,523,975,55
TrøndelagNederland 9301 062-132-12,45,365,975,09
TrøndelagPortugal 920328882775,030,721,584,918
TrøndelagPolen 73763310416,44,555,283,923
TrøndelagAsia ellers 61648113528,11,461,103,346
TrøndelagFrankrike 563618-55-8,92,382,483,011
TrøndelagSpania 47934713238,01,761,902,612
TrøndelagFinland 414401133,24,154,492,26
TrøndelagItalia 322329-7-2,13,573,501,715
TrøndelagSveits 312290227,63,823,141,713
TrøndelagØsterrike 17517321,24,154,190,916
TrøndelagAustralia 168214-46-21,51,852,140,941
TrøndelagBelgia 157201-44-21,92,773,240,817
TrøndelagLitauen15141110268,33,561,350,829
TrøndelagTsjekkia 145164-19-11,66,155,390,824
TrøndelagCanada 129175-46-26,33,124,570,737
TrøndelagIsland 1141001414,05,304,660,67
TrøndelagKina112332-220-66,30,250,810,644
TrøndelagRussland110115-5-4,31,271,880,634
TrøndelagEstland106381-275-72,25,6722,350,627
TrøndelagEuropa ellers 103762735,52,081,460,635
TrøndelagAfrika ellers100901011,12,213,160,548
TrøndelagLatvia672047235,04,182,030,428
TrøndelagJapan 62441840,90,580,400,343
TrøndelagIrland 4967-18-26,92,353,340,320
TrøndelagUngarn 43736514,32,530,460,226
TrøndelagHellas 3630620,03,323,140,219
TrøndelagLatin-Amerika ellers3461-27-44,31,191,330,240
TrøndelagUkraina30525500,01,660,360,233
TrøndelagOceania ellers2940-11-27,51,532,620,242
TrøndelagSør-Afrika27161168,83,302,300,147
TrøndelagBrasil222200,00,490,420,139
TrøndelagTyrkia 2230-8-26,72,182,920,122
TrøndelagKypros21912133,39,595,840,130
TrøndelagMexico 20218900,02,410,390,138
TrøndelagSlovakia 1730-13-43,31,213,170,125
TrøndelagSør-Korea1623-7-30,40,140,150,145
TrøndelagLuxembourg 13310333,33,370,670,121
TrøndelagMalta43133,34,442,190,031
TrøndelagSlovenia124-23-95,80,214,660,032
TrøndelagLiechtenstein14-3-75,01,271,650,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 58 41973 172-14 753-20,28,018,88100,01
Trøndelag.Nordmenn34 74844 112-9 364-21,26,507,2059,52
Trøndelag.Utlendinger23 67129 060-5 389-18,512,1713,7940,53
TrøndelagTyskland 13 90116 418-2 517-15,317,0419,3758,710
TrøndelagSverige 3 1785 802-2 624-45,217,5627,5813,44
TrøndelagTsjekkia 2 1812 753-572-20,847,0850,739,224
TrøndelagNederland 98169328841,66,024,364,19
TrøndelagPolen 73352420939,98,604,533,123
TrøndelagBelgia 326307196,215,679,731,417
TrøndelagFrankrike 324408-84-20,65,016,281,411
TrøndelagSveits 283307-24-7,85,545,781,213
TrøndelagSlovakia 2662234319,321,1137,991,125
TrøndelagLitauen23312610784,97,032,451,029
TrøndelagDanmark 175288-113-39,22,964,840,75
TrøndelagLatvia17431143461,312,481,800,728
TrøndelagRussland1721036967,04,093,270,734
TrøndelagTyrkia 1194079197,513,3315,810,522
TrøndelagØsterrike 1049777,24,513,710,416
TrøndelagFinland 8590-5-5,62,923,130,46
TrøndelagStorbritannia 83314-231-73,61,574,220,48
TrøndelagItalia 5058-8-13,83,213,490,215
TrøndelagUSA 3845-7-15,60,801,020,236
TrøndelagSlovenia270270,08,210,000,132
TrøndelagAsia ellers 2527-2-7,40,630,650,146
TrøndelagMalta250250,083,330,000,131
TrøndelagSpania 2325-2-8,01,310,770,112
TrøndelagEstland22142-120-84,51,184,600,127
TrøndelagPortugal 220220,06,570,000,118
TrøndelagAustralia 1438-24-63,21,462,910,141
TrøndelagCanada 1311218,21,591,590,137
TrøndelagUkraina1115-4-26,70,801,550,033
TrøndelagLiechtenstein835166,717,0220,000,014
TrøndelagIsland 8800,02,971,920,07
TrøndelagKina611-5-45,50,400,750,044
TrøndelagLatin-Amerika ellers633100,02,680,960,040
TrøndelagBrasil64250,01,531,100,039
TrøndelagOceania ellers413300,01,210,320,042
TrøndelagSør-Afrika3030,01,170,000,047
TrøndelagUngarn 339-36-92,30,5113,980,026
TrøndelagAfrika ellers240-38-95,01,2023,670,048
TrøndelagLuxembourg 2020,02,250,000,021
TrøndelagIrland 211100,01,020,360,020
TrøndelagJapan 1010,00,540,000,043
TrøndelagSør-Korea015-15-100,00,002,760,045
TrøndelagMexico 0000,00,000,000,038
TrøndelagKypros0000,00,000,000,030
TrøndelagHellas 02-2-100,00,002,060,019
TrøndelagEuropa ellers -10348-151-314,62,082,04-0,435
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 208 218215 953-7 735-3,67,638,14100,01
Trøndelag.Nordmenn165 877168 409-2 532-1,58,388,7679,72
Trøndelag.Utlendinger42 34147 544-5 203-10,95,646,5120,33
TrøndelagTyskland 15 53918 470-2 931-15,912,0114,1036,710
TrøndelagSverige 6 8229 929-3 107-31,39,4113,2016,14
TrøndelagUSA 3 7723 4892838,14,084,808,936
TrøndelagTsjekkia 2 3262 917-591-20,333,2734,435,524
TrøndelagNederland 1 9111 7551568,95,685,214,59
TrøndelagPolen 1 4701 15731327,15,954,913,523
TrøndelagStorbritannia 1 3331 514-181-12,02,623,073,18
TrøndelagDanmark 1 2021 254-52-4,14,194,142,85
TrøndelagPortugal 942329102843,828,291,212,218
TrøndelagFrankrike 8871 026-139-13,52,953,272,111
TrøndelagAsia ellers 64150813326,21,391,061,546
TrøndelagSveits 595597-2-0,34,484,101,413
TrøndelagSpania 50237213034,91,731,731,212
TrøndelagFinland 49949181,63,884,161,26
TrøndelagBelgia 483508-25-4,96,235,431,117
TrøndelagLitauen384167217129,95,082,040,929
TrøndelagItalia 372387-15-3,93,523,500,915
TrøndelagSlovakia 2832533011,910,6216,490,725
TrøndelagRussland2822186429,42,192,350,734
TrøndelagØsterrike 27927093,34,284,000,716
TrøndelagLatvia24151190372,58,051,880,628
TrøndelagAustralia 182252-70-27,81,812,230,441
TrøndelagCanada 142186-44-23,72,874,110,337
TrøndelagTyrkia 1417071101,47,425,460,322
TrøndelagEstland128523-395-75,53,4210,910,327
TrøndelagIsland 1221081413,05,054,210,37
TrøndelagKina118343-225-65,60,250,800,344
TrøndelagAfrika ellers102130-28-21,52,174,310,248
TrøndelagJapan 63441943,20,580,390,143
TrøndelagIrland 5168-17-25,02,242,980,120
TrøndelagUngarn 464600,02,012,560,126
TrøndelagUkraina412021105,01,280,850,133
TrøndelagLatin-Amerika ellers4064-24-37,51,301,300,140
TrøndelagHellas 3632412,53,123,040,119
TrøndelagOceania ellers3341-8-19,51,482,230,142
TrøndelagSør-Afrika30161487,52,792,110,147
TrøndelagMalta29326866,724,172,110,131
TrøndelagBrasil282627,70,570,460,139
TrøndelagSlovenia2824416,73,492,920,132
TrøndelagKypros21912133,39,295,770,030
TrøndelagMexico 20218900,02,190,360,038
TrøndelagSør-Korea1638-22-57,90,140,240,045
TrøndelagLuxembourg 15312400,03,160,570,021
TrøndelagLiechtenstein97228,67,142,720,014
TrøndelagEuropa ellers 0124-124-100,00,001,640,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 208 218215 953-7 735-3,67,68,1100,01
Trøndelag.Nordmenn165 877168 409-2 532-1,58,48,879,72
Trøndelag.Utlendinger42 34147 544-5 203-10,95,66,520,33
TrøndelagEuropa i alt28 37430 623-2 249-7,37,37,967,015
TrøndelagSentral-Europa18 83121 610-2 779-12,99,911,044,56
TrøndelagNorden8 64511 782-3 137-26,67,49,820,44
TrøndelagØst-Europa5 2295 500-271-4,97,77,712,39
TrøndelagNord-Amerika3 9143 6752396,54,04,89,210
TrøndelagSør-Europa2 9301 93199951,73,82,86,98
TrøndelagUK og Irland1 3841 582-198-12,52,63,13,37
TrøndelagAsia838933-95-10,20,70,82,012
TrøndelagOseania215293-78-26,61,82,20,513
TrøndelagAfrika132146-14-9,62,33,90,314
TrøndelagLatin Amerika8892-4-4,31,00,80,211
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt208 218215 953-7 735-3,67,68,1100,01
TrøndelagHotell149 799142 7817 0184,97,57,871,92
TrøndelagHytte31 23133 638-2 407-7,210,710,915,04
TrøndelagSesongcamping14 69422 516-7 822-34,75,87,57,15
TrøndelagTelt/Campingvogn5 3979 548-4 151-43,57,49,72,66
TrøndelagBobil7 0977 470-373-5,06,66,33,47
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagOvernattinger i alt208 218215 953-7 735-3,67,68,1100,01
TrøndelagPåvirkbart_marked134 813143 854-9 041-6,37,07,464,72
TrøndelagFerie/fritid55 55454 2071 3472,55,85,926,73
TrøndelagKurs/konferanse20 84016 4754 36526,58,78,610,04
TrøndelagHytte31 23133 638-2 407-7,210,710,915,05
TrøndelagTelt/Campingvogn5 3979 548-4 151-43,57,49,72,66
TrøndelagBobil7 0977 470-373-5,06,66,33,47
TrøndelagSesongcamping14 69422 516-7 822-34,75,87,57,18
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment
The chart showing Series 1 series.
     
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*43 72550 656-6 931-13,79,239,67
TrøndelagNordmenn_uten sesong*20 05421 596-1 542-7,17,196,90
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*23 67129 060-5 389-18,512,1713,79
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagI alt_uten sesong*193 524193 437870,07,828,22
TrøndelagNordmenn_uten sesong*151 183145 8935 2903,68,779,00
TrøndelagUtlendinger_uten sesong*42 34147 544-5 203-10,95,646,51
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Trøndelag.I alt 149 799142 7817 0184,97,57,8100,0
TrøndelagKurs/konf20 84016 4754 36526,58,78,613,9
TrøndelagYrke73 40572 0991 3061,89,210,149,0
TrøndelagFerie/fritid55 55454 2071 3472,55,85,937,1
TrøndelagKurs/Yrke94 24588 5745 6716,49,19,862,9
TrøndelagKurs/Ferie76 39470 6825 7128,16,46,351,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
TrøndelagLosjiinntekt 1000kr104 14088 91515 22517,17,67,4
TrøndelagKr. per overnatting6956237211,60,00,0
TrøndelagKr. per solgt rom951865869,90,00,0
TrøndelagKr. per disp. rom5044426314,20,00,0
TrøndelagKr. per gjest1 12398413814,00,00,0
TrøndelagHoteller (antall)928844,59,69,2
TrøndelagRom (antall)6 6626 4951672,68,18,1
TrøndelagSenger (antall)13 88813 3145754,37,97,9
TrøndelagRom-døgn206 512201 3305 1822,68,18,1
TrøndelagSolgte rom109 473102 7516 7226,57,98,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region og valgt måned. 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
TrøndelagKaputnytting rom (%)53,0051,00
TrøndelagKaputnytting senger (%)34,8034,60
TrøndelagOppholdstid per gjest1,611,58
TrøndelagOppholdstid for nordmenn1,581,58
TrøndelagOppholdstid for utlendinger1,891,62
TrøndelagOvernattinger per solgt rom1,371,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Trøndelag0178786 2276 2504750494538
Trøndelag0279816 3306 3644851503582
Trøndelag0384836 7166 3785763745784
Trøndelag0487856 7746 48182818671 011
Trøndelag0592886 7066 550981061 2001 289
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Trøndelag lages av Regio AS  - og er finansiert av Trøndelag Reiseliv AS
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk