Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Vintersesongen Januar-april 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet tapte markedsandeler i vintersesongen januar-april 2018. Landsdelens andel av hotellmarkedet var 3,02 prosent i januar-april 2018 - mot 3,08 prosent i samme periode i 2017.
For campingplassene og hyttegrendene på Sørlandet gikk markedsandelen ned fra 8,08 til 7,12 prosent.
Dermed hadde Sørlandet 3,79 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i januar-april 2018 mot 4,03 prosent i 2017
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
     
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 195 742192 0503 6921,93,023,08100,01
Sørlandet.Nordmenn177 365173 4493 9162,33,563,5890,62
Sørlandet.Utlendinger18 37718 601-224-1,21,231,349,43
SørlandetDanmark 3 9474 486-539-12,02,022,3221,55
SørlandetSverige 3 1293 095341,11,211,2117,04
SørlandetStorbritannia 2 0872 536-449-17,71,161,3411,48
SørlandetTyskland 2 0661 29577159,51,611,1311,210
SørlandetUSA 2 0128841 128127,61,660,9710,936
SørlandetNederland 9151 340-425-31,71,472,125,09
SørlandetAsia ellers 62448214229,50,760,713,446
SørlandetPolen 572585-13-2,21,591,683,123
SørlandetBelgia 473215258120,02,791,472,617
SørlandetFinland 3872979030,31,431,192,16
SørlandetFrankrike 286368-82-22,30,611,011,611
SørlandetSpania 2221863619,40,550,581,212
SørlandetEuropa ellers 1381241411,30,880,740,835
SørlandetItalia 123398-275-69,10,291,220,715
SørlandetAfrika ellers118147-29-19,71,361,780,648
SørlandetSveits 104128-24-18,80,390,540,613
SørlandetØsterrike 100111-11-9,90,811,110,516
SørlandetEstland99792025,31,971,690,527
SørlandetLatvia91464597,82,170,890,528
SørlandetRussland90120-30-25,00,510,730,534
SørlandetHellas 772453220,82,120,720,419
SørlandetIsland 7783-6-7,21,041,270,47
SørlandetKina70128-58-45,30,190,330,444
SørlandetTsjekkia 6253917,00,830,830,324
SørlandetUngarn 61481327,11,091,110,326
SørlandetIrland 5468-14-20,60,580,910,320
SørlandetLitauen50247-197-79,80,673,360,329
SørlandetAustralia 4967-18-26,90,240,430,341
SørlandetSlovakia 401030300,01,250,420,225
SørlandetCanada 3829931,00,530,480,237
SørlandetSør-Korea36211571,40,580,360,245
SørlandetJapan 3254-22-40,70,260,430,243
SørlandetPortugal 3124729,20,520,570,218
SørlandetBrasil27619-592-95,60,356,710,139
SørlandetLuxembourg 261252500,01,880,110,121
SørlandetOceania ellers1356-43-76,80,371,600,142
SørlandetTyrkia 1358160,00,270,120,122
SørlandetSlovenia1110110,00,490,550,132
SørlandetKypros724-17-70,81,033,130,030
SørlandetMexico 618-12-66,70,280,910,038
SørlandetUkraina634-28-82,40,191,360,033
SørlandetSør-Afrika442-38-90,50,171,930,047
SørlandetLatin-Amerika ellers414-10-71,40,060,330,040
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 106 319117 526-11 207-9,57,128,08100,01
Sørlandet.Nordmenn79 97978 7891 1901,58,388,5875,22
Sørlandet.Utlendinger26 34038 737-12 397-32,04,897,2124,83
SørlandetDanmark 12 66518 837-6 172-32,87,0010,2048,15
SørlandetTyskland 6 6537 303-650-8,910,5112,4525,310
SørlandetPolen 4 0066 337-2 331-36,820,5825,9415,223
SørlandetLitauen5081 902-1 394-73,34,9810,181,929
SørlandetPortugal 468224462027,328,551,431,818
SørlandetStorbritannia 4301 051-621-59,11,914,631,68
SørlandetLatvia3893266319,38,299,901,528
SørlandetNederland 265252135,21,861,761,09
SørlandetSverige 244432-188-43,50,190,380,94
SørlandetItalia 162507-345-68,02,116,770,615
SørlandetEstland13737100270,32,150,500,527
SørlandetØsterrike 110111-1-0,93,323,450,416
SørlandetEuropa ellers 55584-529-90,60,657,700,235
SørlandetAsia ellers 48248-200-80,60,422,750,246
SørlandetSpania 4755-8-14,50,631,130,212
SørlandetSveits 3846-8-17,40,650,820,113
SørlandetFrankrike 36185-149-80,50,371,710,111
SørlandetUSA 2881-53-65,40,601,940,136
SørlandetCanada 1711654,52,201,920,137
SørlandetFinland 842-34-81,00,180,880,06
SørlandetRussland622-16-72,70,120,560,034
SørlandetAustralia 532-27-84,40,281,810,041
SørlandetLatin-Amerika ellers415-11-73,30,562,850,040
SørlandetTsjekkia 360-57-95,00,111,730,024
SørlandetAfrika ellers213-11-84,60,181,920,048
SørlandetOceania ellers23-1-33,31,121,600,042
SørlandetBelgia 232-30-93,80,061,000,017
SørlandetSør-Korea114-13-92,90,182,970,045
SørlandetKina170-69-98,60,031,280,044
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetJapan 012-12-100,00,001,720,043
SørlandetBrasil05-5-100,00,000,890,039
SørlandetMexico 01-1-100,00,000,560,038
SørlandetUkraina01-1-100,00,000,300,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta05-5-100,00,0023,810,031
SørlandetKypros01-1-100,00,001,190,030
SørlandetUngarn 032-32-100,00,003,180,026
SørlandetSlovakia 017-17-100,00,001,610,025
SørlandetTyrkia 03-3-100,00,000,330,022
SørlandetLuxembourg 01-1-100,00,001,180,021
SørlandetIrland 04-4-100,00,000,590,020
SørlandetHellas 02-2-100,00,000,360,019
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetIsland 023-23-100,00,000,660,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 302 061309 576-7 515-2,43,794,03100,01
Sørlandet.Nordmenn257 344252 2385 1062,04,344,3885,22
Sørlandet.Utlendinger44 71757 338-12 621-22,02,202,9814,83
SørlandetDanmark 16 61223 323-6 711-28,84,426,1737,15
SørlandetTyskland 8 7198 5981211,44,554,9519,510
SørlandetPolen 4 5786 922-2 344-33,98,2711,6610,223
SørlandetSverige 3 3733 527-154-4,40,880,967,54
SørlandetStorbritannia 2 5173 587-1 070-29,81,241,705,68
SørlandetUSA 2 0409651 075111,41,621,014,636
SørlandetNederland 1 1801 592-412-25,91,542,052,69
SørlandetAsia ellers 672730-58-7,90,720,951,546
SørlandetLitauen5582 149-1 591-74,03,158,251,229
SørlandetPortugal 49946453984,86,570,801,118
SørlandetLatvia48037210829,05,404,391,128
SørlandetBelgia 47524722892,32,341,381,117
SørlandetFinland 3953395616,51,251,140,96
SørlandetFrankrike 322553-231-41,80,571,170,711
SørlandetItalia 285905-620-68,50,572,260,615
SørlandetSpania 2692412811,60,570,650,612
SørlandetEstland236116120103,42,070,960,527
SørlandetØsterrike 210222-12-5,41,341,680,516
SørlandetEuropa ellers 193708-515-72,70,802,920,435
SørlandetSveits 142174-32-18,40,440,590,313
SørlandetAfrika ellers120160-40-25,01,231,790,348
SørlandetRussland96142-46-32,40,420,700,234
SørlandetHellas 772651196,22,010,670,219
SørlandetIsland 77106-29-27,40,931,060,27
SørlandetKina71198-127-64,10,180,450,244
SørlandetTsjekkia 65113-48-42,50,651,150,124
SørlandetUngarn 6180-19-23,80,971,510,126
SørlandetCanada 55401537,50,690,610,137
SørlandetAustralia 5499-45-45,50,240,570,141
SørlandetIrland 5472-18-25,00,530,880,120
SørlandetSlovakia 40271348,10,940,790,125
SørlandetSør-Korea373525,70,550,560,145
SørlandetJapan 3266-34-51,50,250,500,143
SørlandetBrasil27624-597-95,70,326,380,139
SørlandetLuxembourg 262241200,01,780,200,121
SørlandetOceania ellers1559-44-74,60,401,600,042
SørlandetTyrkia 138562,50,240,160,022
SørlandetSlovenia1110110,00,460,450,032
SørlandetLatin-Amerika ellers829-21-72,40,110,610,040
SørlandetKypros725-18-72,01,012,940,030
SørlandetMexico 619-13-68,40,260,880,038
SørlandetUkraina635-29-82,90,141,240,033
SørlandetSør-Afrika442-38-90,50,161,880,047
SørlandetMalta05-5-100,00,000,810,031
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 302 061309 576-7 515-2,43,84,0100,01
Sørlandet.Nordmenn257 344252 2385 1062,04,34,485,22
Sørlandet.Utlendinger44 71757 338-12 621-22,02,23,014,83
SørlandetNorden20 45727 295-6 838-25,12,63,545,74
SørlandetSentral-Europa10 75210 835-83-0,83,23,524,06
SørlandetØst-Europa6 32410 674-4 350-40,83,86,114,19
SørlandetUK og Irland2 5713 659-1 088-29,71,21,75,77
SørlandetNord-Amerika2 0951 0051 090108,51,61,04,710
SørlandetSør-Europa1 4721 809-337-18,60,91,33,38
SørlandetAsia8121 029-217-21,10,50,71,812
SørlandetAfrika124202-78-38,61,01,80,314
SørlandetOseania69158-89-56,30,30,80,213
SørlandetLatin Amerika41672-631-93,90,24,00,111
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt302 061309 576-7 515-2,43,84,0100,01
SørlandetHotell195 742192 0503 6921,93,03,164,82
SørlandetHytte86 95297 864-10 912-11,28,28,928,84
SørlandetSesongcamping16 35511 2325 12345,65,14,55,45
SørlandetTelt/Campingvogn1 4503 422-1 972-57,62,25,10,56
SørlandetBobil1 5625 008-3 446-68,83,212,60,57
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt302 061309 576-7 515-2,43,84,0100,01
SørlandetPåvirkbart_marked207 552204 2443 3081,63,93,968,72
SørlandetHotell_Ferie/fritid80 43565 85214 58322,12,82,426,63
SørlandetHotell_Kurs/konf20 79820 866-68-0,32,12,16,94
SørlandetHytte86 95297 864-10 912-11,28,28,928,85
SørlandetTelt/Campingvogn1 4503 422-1 972-57,62,25,10,56
SørlandetBobil1 5625 008-3 446-68,83,212,60,57
SørlandetSesongcamping16 35511 2325 12345,65,14,55,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-april 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 195 742106 3193 692-11 2071,9-9,5
Sørlandet.Nordmenn177 36579 9793 9161 1902,31,5
Sørlandet.Utlendinger18 37726 340-224-12 397-1,2-32,0
SørlandetDanmark 3 94712 665-539-6 172-12,0-32,8
SørlandetSverige 3 12924434-1881,1-43,5
SørlandetStorbritannia 2 087430-449-621-17,7-59,1
SørlandetTyskland 2 0666 653771-65059,5-8,9
SørlandetUSA 2 012281 128-53127,6-65,4
SørlandetNederland 915265-42513-31,75,2
SørlandetAsia ellers 62448142-20029,5-80,6
SørlandetPolen 5724 006-13-2 331-2,2-36,8
SørlandetBelgia 4732258-30120,0-93,8
SørlandetFinland 387890-3430,3-81,0
SørlandetFrankrike 28636-82-149-22,3-80,5
SørlandetSpania 2224736-819,4-14,5
SørlandetEuropa ellers 1385514-52911,3-90,6
SørlandetItalia 123162-275-345-69,1-68,0
SørlandetAfrika ellers1182-29-11-19,7-84,6
SørlandetSveits 10438-24-8-18,8-17,4
SørlandetØsterrike 100110-11-1-9,9-0,9
SørlandetEstland991372010025,3270,3
SørlandetLatvia91389456397,819,3
SørlandetRussland906-30-16-25,0-72,7
SørlandetHellas 77053-2220,8-100,0
SørlandetIsland 770-6-23-7,2-100,0
SørlandetKina701-58-69-45,3-98,6
SørlandetTsjekkia 6239-5717,0-95,0
SørlandetUngarn 61013-3227,1-100,0
SørlandetIrland 540-14-4-20,6-100,0
SørlandetLitauen50508-197-1 394-79,8-73,3
SørlandetAustralia 495-18-27-26,9-84,4
SørlandetSlovakia 40030-17300,0-100,0
SørlandetCanada 38179631,054,5
SørlandetSør-Korea36115-1371,4-92,9
SørlandetJapan 320-22-12-40,7-100,0
SørlandetPortugal 31468744629,22027,3
SørlandetBrasil270-592-5-95,6-100,0
SørlandetLuxembourg 26025-12500,0-100,0
SørlandetOceania ellers132-43-1-76,8-33,3
SørlandetTyrkia 1308-3160,0-100,0
SørlandetSlovenia1101010,00,0
SørlandetKypros70-17-1-70,8-100,0
SørlandetMexico 60-12-1-66,7-100,0
SørlandetUkraina60-28-1-82,4-100,0
SørlandetSør-Afrika40-380-90,50,0
SørlandetLatin-Amerika ellers44-10-11-71,4-73,3
SørlandetMalta000-50,0-100,0
SørlandetLiechtenstein00000,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-april. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*89 964106 294-16 330-15,47,668,83
SørlandetNordmenn_uten sesong*63 62467 557-3 933-5,810,0110,13
SørlandetUtlendinger_uten sesong*26 34038 737-12 397-32,04,897,21
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*285 706298 344-12 638-4,23,734,01
SørlandetNordmenn_uten sesong*240 989241 006-170,04,294,37
SørlandetUtlendinger_uten sesong*44 71757 338-12 621-22,02,202,98
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 195 742192 0503 6921,93,03,1100,0
SørlandetKurs_Konf20 79820 866-68-0,32,12,110,6
SørlandetYrke94 509105 332-10 823-10,33,74,348,3
SørlandetFerie_Fritid80 43565 85214 58322,12,82,441,1
SørlandetKurs/Yrke115 307126 198-10 891-8,63,23,658,9
SørlandetKurs/Ferie101 23386 71814 51516,72,62,351,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr120 392114 2886 1045,32,82,8
SørlandetKr. per overnatting615595203,40,00,0
SørlandetKr. per solgt rom855811445,40,00,0
SørlandetKr. per disp. rom3623194313,60,00,0
SørlandetKr. per gjest1 027967606,20,00,0
SørlandetHoteller (antall)4446-3-5,45,05,1
SørlandetRom (antall)2 7692 985-216-7,23,64,0
SørlandetSenger (antall)6 9737 541-569-7,54,34,8
SørlandetRom-døgn332 309358 245-25 936-7,23,64,0
SørlandetSolgte rom140 877140 999-122-0,13,13,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-april 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
SørlandetKaputnytting rom (%)42,4039,40
SørlandetKaputnytting senger (%)23,4021,20
SørlandetOppholdstid per gjest1,671,62
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,631,58
SørlandetOppholdstid for utlendinger2,111,79
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,391,36
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk