Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-september 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har tapt markedsandeler hittil i 2019. Landsdelens andel av hotellmarkedet har gått ned fra 3,90% i Januar-september 2018 til 3,81% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen også gått ned - fra 10,28 prosent til 9,24 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 5,55 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-september 2019 mot 6,01 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 759 767743 27816 4892,23,813,90100,01
Sørlandet.Nordmenn677 898670 9216 9771,04,875,0389,22
Sørlandet.Utlendinger81 86972 3579 51213,11,361,2610,83
SørlandetUSA 14 2357 8306 40581,81,821,2017,436
SørlandetTyskland 12 19713 506-1 309-9,71,822,1014,910
SørlandetDanmark 11 90810 6331 27512,03,302,9314,55
SørlandetSverige 8 8669 605-739-7,71,531,5910,84
SørlandetNederland 6 2697 028-759-10,82,222,677,79
SørlandetStorbritannia 5 9265 06086617,11,321,137,28
SørlandetFrankrike 2 9872 63934813,21,051,013,611
SørlandetSpania 2 1621 95720510,50,830,782,612
SørlandetPolen 1 9061 62628017,21,371,452,323
SørlandetAsia ellers 1 8681 68318511,00,480,432,346
SørlandetBelgia 1 5341 669-135-8,11,902,191,917
SørlandetSveits 1 4501 605-155-9,71,151,311,813
SørlandetItalia 1 17985832137,40,640,471,415
SørlandetKina1 144549595108,40,290,141,444
SørlandetFinland 1 0131 027-14-1,40,950,971,26
SørlandetRussland72651021642,40,790,640,934
SørlandetØsterrike 70558911619,71,191,090,916
SørlandetEuropa ellers 59038820252,11,160,690,735
SørlandetAustralia 4333627119,60,470,400,541
SørlandetJapan 363175188107,40,430,190,443
SørlandetUngarn 343126217172,21,460,630,426
SørlandetLitauen3302319942,91,010,850,429
SørlandetLatin-Amerika ellers31885233274,10,910,240,440
SørlandetAfrika ellers30820510350,20,670,550,448
SørlandetCanada 3002297131,00,760,700,437
SørlandetMexico 28949240489,82,410,650,438
SørlandetTsjekkia 248232166,90,830,770,324
SørlandetUkraina23368165242,61,090,460,333
SørlandetEstland226244-18-7,41,181,600,327
SørlandetIsland 222249-27-10,81,291,360,37
SørlandetSør-Korea2121328060,60,230,140,345
SørlandetBrasil21091119130,80,540,220,339
SørlandetIrland 1521381410,10,750,710,220
SørlandetPortugal 134904448,90,460,440,218
SørlandetLatvia130261-131-50,20,922,310,228
SørlandetSlovenia1163482241,21,770,560,132
SørlandetOceania ellers102752736,00,830,520,142
SørlandetHellas 102127-25-19,70,680,910,119
SørlandetLuxembourg 91152-61-40,11,652,650,121
SørlandetSør-Afrika884345104,70,990,490,147
SørlandetSlovakia 72611118,00,670,570,125
SørlandetTyrkia 7188-17-19,30,480,450,122
SørlandetMalta1920-1-5,00,720,870,031
SørlandetKypros1517-2-11,80,540,660,030
SørlandetLiechtenstein511-6-54,50,370,700,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 868 157967 124-98 967-10,29,2410,28100,01
Sørlandet.Nordmenn650 789696 085-45 296-6,510,9211,4175,02
Sørlandet.Utlendinger217 368271 039-53 671-19,86,328,1925,03
SørlandetTyskland 120 838129 644-8 806-6,810,4212,0655,610
SørlandetNederland 39 04556 275-17 230-30,68,7212,9018,09
SørlandetDanmark 21 97034 682-12 712-36,77,5511,3810,15
SørlandetSverige 5 0815 645-564-10,01,391,512,34
SørlandetSveits 4 9477 506-2 559-34,15,207,962,313
SørlandetPolen 4 3508 668-4 318-49,84,568,722,023
SørlandetBelgia 3 8424 030-188-4,75,746,561,817
SørlandetFrankrike 2 5603 484-924-26,52,002,951,211
SørlandetStorbritannia 2 4182 582-164-6,42,873,231,18
SørlandetØsterrike 2 1893 857-1 668-43,25,287,701,016
SørlandetTsjekkia 1 1721 097756,81,841,930,524
SørlandetItalia 1 0362 492-1 456-58,41,704,270,515
SørlandetSpania 757745121,61,461,330,312
SørlandetUSA 716884-168-19,01,572,090,336
SørlandetAsia ellers 664696-32-4,61,071,320,346
SørlandetLatvia5411 119-578-51,73,346,040,228
SørlandetLitauen5372 141-1 604-74,91,475,300,229
SørlandetFinland 537653-116-17,80,580,860,26
SørlandetOceania ellers485237248104,613,585,990,242
SørlandetRussland475672-197-29,31,001,560,234
SørlandetCanada 354117237202,63,631,480,237
SørlandetAustralia 2801998140,71,891,380,141
SørlandetSlovakia 267275-8-2,92,332,660,125
SørlandetKina201239-38-15,90,671,000,144
SørlandetEstland171429-258-60,10,901,950,127
SørlandetUkraina158293-135-46,11,142,880,133
SørlandetUngarn 1395881139,71,911,170,126
SørlandetAfrika ellers131686392,61,012,080,148
SørlandetLuxembourg 108119-11-9,23,353,890,021
SørlandetLiechtenstein75571831,612,2111,920,014
SørlandetSør-Korea71132-61-46,21,001,550,045
SørlandetLatin-Amerika ellers62165-103-62,41,514,780,040
SørlandetPortugal 62756-694-91,81,2012,330,018
SørlandetIsland 60123-63-51,21,253,630,07
SørlandetIrland 4278-36-46,21,261,900,020
SørlandetBrasil3842-4-9,50,931,060,039
SørlandetSlovenia3473-39-53,40,861,870,032
SørlandetHellas 2314964,31,290,900,019
SørlandetSør-Afrika2213969,22,501,450,047
SørlandetTyrkia 20130-110-84,60,602,730,022
SørlandetJapan 1030-20-66,70,250,870,043
SørlandetMexico 54125,00,490,530,038
SørlandetKypros4040,01,440,000,030
SørlandetMalta2020,00,370,000,031
SørlandetEuropa ellers -590199-789-396,51,16-1,96-0,335
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 1 627 9241 710 402-82 478-4,85,556,01100,01
Sørlandet.Nordmenn1 328 6871 367 006-38 319-2,86,687,0381,62
Sørlandet.Utlendinger299 237343 396-44 159-12,93,163,8018,43
SørlandetTyskland 133 035143 150-10 115-7,17,278,3244,510
SørlandetNederland 45 31463 303-17 989-28,46,209,0515,19
SørlandetDanmark 33 87845 315-11 437-25,25,196,7811,35
SørlandetUSA 14 9518 7146 23771,61,801,265,036
SørlandetSverige 13 94715 250-1 303-8,51,481,564,74
SørlandetStorbritannia 8 3447 6427029,21,561,452,88
SørlandetSveits 6 3979 111-2 714-29,82,894,202,113
SørlandetPolen 6 25610 294-4 038-39,22,674,872,123
SørlandetFrankrike 5 5476 123-576-9,41,351,611,911
SørlandetBelgia 5 3765 699-323-5,73,644,141,817
SørlandetSpania 2 9192 7022178,00,940,881,012
SørlandetØsterrike 2 8944 446-1 552-34,92,884,281,016
SørlandetAsia ellers 2 5322 3791536,40,560,540,846
SørlandetItalia 2 2153 350-1 135-33,90,911,390,715
SørlandetFinland 1 5501 680-130-7,70,780,930,56
SørlandetTsjekkia 1 4201 329916,81,511,530,524
SørlandetKina1 34578855770,70,320,190,444
SørlandetRussland1 2011 182191,60,860,960,434
SørlandetLitauen8672 372-1 505-63,41,263,520,329
SørlandetAustralia 71356115227,10,670,540,241
SørlandetLatvia6711 380-709-51,42,214,630,228
SørlandetCanada 65434630889,01,330,850,237
SørlandetOceania ellers58731227588,13,681,690,242
SørlandetUngarn 482184298162,01,570,740,226
SørlandetAfrika ellers43927316660,80,750,670,148
SørlandetEstland397673-276-41,01,041,810,127
SørlandetUkraina391361308,31,111,450,133
SørlandetLatin-Amerika ellers38025013052,00,970,630,140
SørlandetJapan 37320516882,00,430,220,143
SørlandetSlovakia 33933630,91,531,590,125
SørlandetMexico 29453241454,72,260,640,138
SørlandetSør-Korea283264197,20,290,260,145
SørlandetIsland 282372-90-24,21,281,720,17
SørlandetBrasil24813311586,50,580,300,139
SørlandetLuxembourg 199271-72-26,62,283,080,121
SørlandetPortugal 196846-650-76,80,573,200,118
SørlandetIrland 194216-22-10,20,820,920,120
SørlandetSlovenia1501074340,21,431,070,132
SørlandetHellas 125141-16-11,30,740,910,019
SørlandetSør-Afrika110565496,41,130,580,047
SørlandetTyrkia 91218-127-58,30,500,900,022
SørlandetLiechtenstein80681217,64,073,330,014
SørlandetMalta212015,00,660,790,031
SørlandetKypros1917211,80,620,600,030
SørlandetEuropa ellers 0587-587-100,00,001,280,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 1 627 9241 710 402-82 478-4,85,66,0100,01
Sørlandet.Nordmenn1 328 6871 367 006-38 319-2,86,77,081,62
Sørlandet.Utlendinger299 237343 396-44 159-12,93,23,818,43
SørlandetSentral-Europa193 295226 048-32 753-14,56,47,864,66
SørlandetNorden49 65762 617-12 960-20,72,73,416,64
SørlandetNord-Amerika15 6059 0606 54572,21,81,25,210
SørlandetØst-Europa12 17418 805-6 631-35,31,72,84,19
SørlandetSør-Europa11 13313 417-2 284-17,01,11,33,78
SørlandetUK og Irland8 5387 8586808,71,51,42,97
SørlandetAsia4 5333 63689724,70,40,41,512
SørlandetOseania1 30087342748,91,10,70,413
SørlandetLatin Amerika922436486111,51,00,50,311
SørlandetAfrika54932922066,90,80,70,214
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt1 627 9241 710 402-82 478-4,85,66,0100,01
SørlandetHotell759 767743 27816 4892,23,83,946,72
SørlandetHytte355 360369 045-13 685-3,78,89,221,84
SørlandetSesongcamping212 869237 142-24 273-10,29,710,513,15
SørlandetTelt/Campingvogn160 182204 850-44 668-21,810,412,49,86
SørlandetBobil139 746156 087-16 341-10,58,810,68,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt1 627 9241 710 402-82 478-4,85,66,0100,01
SørlandetPåvirkbart_marked1 367 6681 448 163-80 495-5,66,16,684,02
SørlandetHotell_Ferie/fritid444 333426 90817 4254,14,14,127,33
SørlandetHotell_Kurs/konf55 17854 1311 0471,92,62,63,44
SørlandetHytte355 360369 045-13 685-3,78,89,221,85
SørlandetTelt/Campingvogn160 182204 850-44 668-21,810,412,49,86
SørlandetBobil139 746156 087-16 341-10,58,810,68,67
SørlandetSesongcamping212 869237 142-24 273-10,29,710,513,18
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-september 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 759 767868 15716 489-98 9672,2-10,2
Sørlandet.Nordmenn677 898650 7896 977-45 2961,0-6,5
Sørlandet.Utlendinger81 869217 3689 512-53 67113,1-19,8
SørlandetUSA 14 2357166 405-16881,8-19,0
SørlandetTyskland 12 197120 838-1 309-8 806-9,7-6,8
SørlandetDanmark 11 90821 9701 275-12 71212,0-36,7
SørlandetSverige 8 8665 081-739-564-7,7-10,0
SørlandetNederland 6 26939 045-759-17 230-10,8-30,6
SørlandetStorbritannia 5 9262 418866-16417,1-6,4
SørlandetFrankrike 2 9872 560348-92413,2-26,5
SørlandetSpania 2 1627572051210,51,6
SørlandetPolen 1 9064 350280-4 31817,2-49,8
SørlandetAsia ellers 1 868664185-3211,0-4,6
SørlandetBelgia 1 5343 842-135-188-8,1-4,7
SørlandetSveits 1 4504 947-155-2 559-9,7-34,1
SørlandetItalia 1 1791 036321-1 45637,4-58,4
SørlandetKina1 144201595-38108,4-15,9
SørlandetFinland 1 013537-14-116-1,4-17,8
SørlandetRussland726475216-19742,4-29,3
SørlandetØsterrike 7052 189116-1 66819,7-43,2
SørlandetEuropa ellers 590-590202-78952,1-396,5
SørlandetAustralia 433280718119,640,7
SørlandetJapan 36310188-20107,4-66,7
SørlandetUngarn 34313921781172,2139,7
SørlandetLitauen33053799-1 60442,9-74,9
SørlandetLatin-Amerika ellers31862233-103274,1-62,4
SørlandetAfrika ellers3081311036350,292,6
SørlandetCanada 3003547123731,0202,6
SørlandetMexico 28952401489,825,0
SørlandetTsjekkia 2481 17216756,96,8
SørlandetUkraina233158165-135242,6-46,1
SørlandetEstland226171-18-258-7,4-60,1
SørlandetIsland 22260-27-63-10,8-51,2
SørlandetSør-Korea2127180-6160,6-46,2
SørlandetBrasil21038119-4130,8-9,5
SørlandetIrland 1524214-3610,1-46,2
SørlandetPortugal 1346244-69448,9-91,8
SørlandetLatvia130541-131-578-50,2-51,7
SørlandetSlovenia1163482-39241,2-53,4
SørlandetOceania ellers1024852724836,0104,6
SørlandetHellas 10223-259-19,764,3
SørlandetLuxembourg 91108-61-11-40,1-9,2
SørlandetSør-Afrika8822459104,769,2
SørlandetSlovakia 7226711-818,0-2,9
SørlandetTyrkia 7120-17-110-19,3-84,6
SørlandetMalta192-12-5,00,0
SørlandetKypros154-24-11,80,0
SørlandetLiechtenstein575-618-54,531,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-september. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*655 288729 982-74 694-10,29,1110,23
SørlandetNordmenn_uten sesong*437 920458 943-21 023-4,611,6711,99
SørlandetUtlendinger_uten sesong*217 368271 039-53 671-19,86,328,19
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*1 415 0551 473 260-58 205-4,05,225,62
SørlandetNordmenn_uten sesong*1 115 8181 129 864-14 046-1,26,316,58
SørlandetUtlendinger_uten sesong*299 237343 396-44 159-12,93,163,80
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 759 767743 27816 4892,23,83,9100,0
SørlandetKurs_Konf55 17854 1311 0471,92,62,67,3
SørlandetYrke260 256262 239-1 983-0,83,84,034,3
SørlandetFerie_Fritid444 333426 90817 4254,14,14,158,5
SørlandetKurs/Yrke315 434316 370-936-0,33,53,641,5
SørlandetKurs/Ferie499 511481 03918 4723,83,83,965,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr453 462451 7901 6720,43,53,8
SørlandetKr. per overnatting597608-11-1,80,00,0
SørlandetKr. per solgt rom1 040998424,20,00,0
SørlandetKr. per disp. rom524537-13-2,40,00,0
SørlandetKr. per gjest9841 002-18-1,80,00,0
SørlandetHoteller (antall)464600,04,84,9
SørlandetRom (antall)3 1713 083882,93,93,9
SørlandetSenger (antall)8 0647 8432212,84,54,6
SørlandetRom-døgn865 777841 72324 0542,93,93,9
SørlandetSolgte rom436 121452 836-16 715-3,73,43,7
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-september 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)50,4053,80
SørlandetKaputnytting senger (%)34,5034,70
SørlandetOppholdstid per gjest1,651,65
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,671,65
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,571,62
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,741,64
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Sørlandet0848493 3713 36078731 6691 610
Sørlandet0945463 1743 21656551 1781 055
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk