Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-februar 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har hatt tapt markedsandeler hittil i 2019. Landsdelens andel av hotellmarkedet har gått ned fra 2,81% i Januar-februar 2018 til 2,58% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen gått ned fra 7,06 prosent til 5,46 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 3,03 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-februar 2019 mot 3,54 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 79 59286 167-6 575-7,62,582,81100,01
Sørlandet.Nordmenn70 25176 862-6 611-8,63,013,3288,32
Sørlandet.Utlendinger9 3419 305360,41,231,2411,73
SørlandetDanmark 2 5022 569-67-2,62,062,1226,85
SørlandetUSA 1 65891374581,62,501,6317,736
SørlandetStorbritannia 1 1191 00511411,31,241,0312,08
SørlandetSverige 1 0541 421-367-25,80,861,0911,34
SørlandetTyskland 5561 029-473-46,00,951,806,010
SørlandetKina304222821281,81,390,123,344
SørlandetPolen 2752354017,01,321,452,923
SørlandetNederland 266468-202-43,20,831,362,89
SørlandetAsia ellers 236241-5-2,10,680,672,546
SørlandetFrankrike 205194115,70,830,922,211
SørlandetSpania 158906875,61,130,601,712
SørlandetRussland1265670125,01,600,661,334
SørlandetFinland 112220-108-49,11,101,891,26
SørlandetItalia 833845118,40,420,170,915
SørlandetBelgia 82129-47-36,41,041,430,917
SørlandetSveits 602436150,00,440,180,613
SørlandetCanada 53746657,11,870,280,637
SørlandetAustralia 51411024,40,340,360,541
SørlandetLitauen41221986,40,690,670,429
SørlandetSlovenia401129263,65,020,950,432
SørlandetAfrika ellers3240-8-20,00,450,980,348
SørlandetTsjekkia 2845-17-37,81,211,710,324
SørlandetJapan 26818225,00,450,140,343
SørlandetØsterrike 2435-11-31,40,390,650,316
SørlandetIsland 2241-19-46,30,741,120,27
SørlandetSør-Afrika190190,01,270,000,247
SørlandetBrasil179888,90,450,210,239
SørlandetLatin-Amerika ellers15312400,00,410,090,240
SørlandetLatvia1534-19-55,90,661,800,228
SørlandetUngarn 1541-26-63,40,681,420,226
SørlandetHellas 1243-31-72,10,422,720,119
SørlandetSør-Korea1128-17-60,70,721,610,145
SørlandetEstland1149-38-77,60,442,750,127
SørlandetOceania ellers8080,00,540,000,142
SørlandetUkraina734133,30,370,200,133
SørlandetIrland 733-26-78,80,150,630,120
SørlandetPortugal 710-3-30,00,260,330,118
SørlandetSlovakia 628-22-78,60,541,760,125
SørlandetMalta2020,00,740,000,031
SørlandetTyrkia 25-3-60,00,190,180,022
SørlandetLuxembourg 2200,00,400,380,021
SørlandetMexico 03-3-100,00,000,390,038
SørlandetEuropa ellers 0103-103-100,00,001,590,035
SørlandetKypros07-7-100,00,002,010,030
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 31 64044 548-12 908-29,05,467,06100,01
Sørlandet.Nordmenn22 16930 710-8 541-27,86,798,7570,12
Sørlandet.Utlendinger9 47113 838-4 367-31,63,754,9429,93
SørlandetDanmark 5 9758 031-2 056-25,65,296,2863,15
SørlandetTyskland 1 7232 347-624-26,69,7310,9618,210
SørlandetPolen 1 0532 226-1 173-52,713,6224,3711,123
SørlandetLatvia15114564,110,827,981,628
SørlandetFinland 1004962400,07,500,301,16
SørlandetSverige 893653147,20,180,070,94
SørlandetSveits 786721200,02,880,230,813
SørlandetItalia 7075-5-6,72,152,690,715
SørlandetStorbritannia 62389-327-84,10,493,290,78
SørlandetCanada 300300,010,200,000,337
SørlandetNederland 300300,00,400,000,39
SørlandetRussland111101000,00,750,040,134
SørlandetKina3030,00,070,000,044
SørlandetAustralia 3030,00,350,000,041
SørlandetEstland229-27-93,10,080,760,027
SørlandetTyrkia 1010,00,160,000,022
SørlandetØsterrike 1010,00,080,000,016
SørlandetAfrika ellers0000,00,000,000,048
SørlandetSør-Afrika0000,00,000,000,047
SørlandetAsia ellers 01-1-100,00,000,020,046
SørlandetSør-Korea0000,00,000,000,045
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers0000,00,000,000,042
SørlandetLatin-Amerika ellers0000,00,000,000,040
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetUSA 08-8-100,00,000,410,036
SørlandetEuropa ellers 024-24-100,00,000,550,035
SørlandetUkraina0000,00,000,000,033
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetLitauen0345-345-100,00,006,570,029
SørlandetUngarn 0000,00,000,000,026
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetTsjekkia 0000,00,000,000,024
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0168-168-100,00,0026,330,018
SørlandetBelgia 0000,00,000,000,017
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetSpania 03-3-100,00,000,110,012
SørlandetFrankrike 0000,00,000,000,011
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 111 232130 715-19 483-14,93,033,54100,01
Sørlandet.Nordmenn92 420107 572-15 152-14,13,474,0483,12
Sørlandet.Utlendinger18 81223 143-4 331-18,71,862,2516,93
SørlandetDanmark 8 47710 600-2 123-20,03,624,2545,15
SørlandetTyskland 2 2793 376-1 097-32,53,004,2912,110
SørlandetUSA 1 65892173780,02,431,598,836
SørlandetPolen 1 3282 461-1 133-46,04,659,717,123
SørlandetStorbritannia 1 1811 394-213-15,31,151,286,38
SørlandetSverige 1 1431 457-314-21,60,670,796,14
SørlandetKina307222851295,51,180,111,644
SørlandetNederland 296468-172-36,80,751,131,69
SørlandetAsia ellers 236242-6-2,50,580,601,346
SørlandetFinland 212224-12-5,41,841,731,16
SørlandetFrankrike 205194115,70,730,801,111
SørlandetLatvia166179-13-7,34,534,840,928
SørlandetSpania 158936569,90,970,520,812
SørlandetItalia 1531134035,40,670,450,815
SørlandetSveits 13830108360,00,850,180,713
SørlandetRussland1375780140,41,470,530,734
SørlandetCanada 837761085,72,660,250,437
SørlandetBelgia 82129-47-36,40,891,240,417
SørlandetAustralia 54411331,70,340,330,341
SørlandetLitauen41367-326-88,80,384,290,229
SørlandetSlovenia401129263,64,160,880,232
SørlandetAfrika ellers3240-8-20,00,420,860,248
SørlandetTsjekkia 2845-17-37,81,011,470,124
SørlandetJapan 26818225,00,410,130,143
SørlandetØsterrike 2535-10-28,60,340,590,116
SørlandetIsland 2241-19-46,30,630,960,17
SørlandetSør-Afrika190190,01,230,000,147
SørlandetBrasil179888,90,400,190,139
SørlandetLatin-Amerika ellers15312400,00,380,090,140
SørlandetUngarn 1541-26-63,40,581,330,126
SørlandetEstland1378-65-83,30,261,390,127
SørlandetHellas 1243-31-72,10,412,620,119
SørlandetSør-Korea1128-17-60,70,641,400,145
SørlandetOceania ellers8080,00,520,000,042
SørlandetUkraina734133,30,340,170,033
SørlandetIrland 733-26-78,80,140,590,020
SørlandetPortugal 7178-171-96,10,234,860,018
SørlandetSlovakia 628-22-78,60,321,390,025
SørlandetTyrkia 35-2-40,00,180,160,022
SørlandetMalta2020,00,710,000,031
SørlandetLuxembourg 2200,00,350,370,021
SørlandetMexico 03-3-100,00,000,360,038
SørlandetEuropa ellers 0127-127-100,00,001,170,035
SørlandetKypros07-7-100,00,002,010,030
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 111 232130 715-19 483-14,93,03,5100,01
Sørlandet.Nordmenn92 420107 572-15 152-14,13,54,083,12
Sørlandet.Utlendinger18 81223 143-4 331-18,71,92,316,93
SørlandetNorden9 85412 322-2 468-20,02,32,752,44
SørlandetSentral-Europa2 8224 040-1 218-30,11,92,615,06
SørlandetØst-Europa1 7813 397-1 616-47,62,64,59,59
SørlandetNord-Amerika1 74192881387,62,41,59,310
SørlandetUK og Irland1 1881 427-239-16,71,11,26,37
SørlandetAsia58030028093,30,80,43,112
SørlandetSør-Europa540633-93-14,70,70,82,98
SørlandetOseania62412151,20,40,30,313
SørlandetAfrika51401127,50,60,70,314
SørlandetLatin Amerika321517113,30,30,20,211
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt111 232130 715-19 483-14,93,03,5100,01
SørlandetHotell79 59286 167-6 575-7,62,62,871,62
SørlandetHytte26 13441 275-15 141-36,75,78,123,54
SørlandetSesongcamping4 9982 7322 26682,95,33,34,55
SørlandetTelt/Campingvogn55451-396-87,80,31,70,06
SørlandetBobil45390363403,34,71,00,47
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt111 232130 715-19 483-14,93,03,5100,01
SørlandetPåvirkbart_marked70 48385 230-14 747-17,33,03,563,42
SørlandetHotell_Ferie/fritid31 10132 325-1 224-3,82,22,428,03
SørlandetHotell_Kurs/konf7 7428 357-615-7,41,81,87,04
SørlandetHytte26 13441 275-15 141-36,75,78,123,55
SørlandetTelt/Campingvogn55451-396-87,80,31,70,06
SørlandetBobil45390363403,34,71,00,47
SørlandetSesongcamping4 9982 7322 26682,95,33,34,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-februar 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 79 59231 640-6 575-12 908-7,6-29,0
Sørlandet.Nordmenn70 25122 169-6 611-8 541-8,6-27,8
Sørlandet.Utlendinger9 3419 47136-4 3670,4-31,6
SørlandetDanmark 2 5025 975-67-2 056-2,6-25,6
SørlandetUSA 1 6580745-881,6-100,0
SørlandetStorbritannia 1 11962114-32711,3-84,1
SørlandetSverige 1 05489-36753-25,8147,2
SørlandetTyskland 5561 723-473-624-46,0-26,6
SørlandetKina304328231281,80,0
SørlandetPolen 2751 05340-1 17317,0-52,7
SørlandetNederland 26630-20230-43,20,0
SørlandetAsia ellers 2360-5-1-2,1-100,0
SørlandetFrankrike 20501105,70,0
SørlandetSpania 158068-375,6-100,0
SørlandetRussland126117010125,01000,0
SørlandetFinland 112100-10896-49,12400,0
SørlandetItalia 837045-5118,4-6,7
SørlandetBelgia 820-470-36,40,0
SørlandetSveits 60783672150,01200,0
SørlandetCanada 53304630657,10,0
SørlandetAustralia 51310324,40,0
SørlandetLitauen41019-34586,4-100,0
SørlandetSlovenia400290263,60,0
SørlandetAfrika ellers320-80-20,00,0
SørlandetTsjekkia 280-170-37,80,0
SørlandetJapan 260180225,00,0
SørlandetØsterrike 241-111-31,40,0
SørlandetIsland 220-190-46,30,0
SørlandetSør-Afrika1901900,00,0
SørlandetBrasil1708088,90,0
SørlandetLatin-Amerika ellers150120400,00,0
SørlandetLatvia15151-196-55,94,1
SørlandetUngarn 150-260-63,40,0
SørlandetHellas 120-310-72,10,0
SørlandetSør-Korea110-170-60,70,0
SørlandetEstland112-38-27-77,6-93,1
SørlandetOceania ellers80800,00,0
SørlandetUkraina7040133,30,0
SørlandetIrland 70-260-78,80,0
SørlandetPortugal 70-3-168-30,0-100,0
SørlandetSlovakia 60-220-78,60,0
SørlandetMalta20200,00,0
SørlandetTyrkia 21-31-60,00,0
SørlandetLuxembourg 20000,00,0
SørlandetMexico 00-30-100,00,0
SørlandetEuropa ellers 00-103-24-100,0-100,0
SørlandetKypros00-70-100,00,0
SørlandetLiechtenstein00000,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-februar. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*26 64241 816-15 174-36,35,497,64
SørlandetNordmenn_uten sesong*17 17127 978-10 807-38,67,3810,46
SørlandetUtlendinger_uten sesong*9 47113 838-4 367-31,63,754,94
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*106 234127 983-21 749-17,02,973,54
SørlandetNordmenn_uten sesong*87 422104 840-17 418-16,63,414,06
SørlandetUtlendinger_uten sesong*18 81223 143-4 331-18,71,862,25
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 79 59286 167-6 575-7,62,62,8100,0
SørlandetKurs_Konf7 7428 357-615-7,41,81,89,7
SørlandetYrke40 74945 485-4 736-10,43,23,751,2
SørlandetFerie_Fritid31 10132 325-1 224-3,82,22,439,1
SørlandetKurs/Yrke48 49153 842-5 351-9,92,83,260,9
SørlandetKurs/Ferie38 84340 682-1 839-4,52,12,248,8
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr49 24253 770-4 528-8,42,42,7
SørlandetKr. per overnatting619624-5-0,90,00,0
SørlandetKr. per solgt rom84183650,60,00,0
SørlandetKr. per disp. rom287338-51-15,10,00,0
SørlandetKr. per gjest1 0161 054-37-3,50,00,0
SørlandetHoteller (antall)444400,05,05,1
SørlandetRom (antall)2 9102 6972137,93,83,6
SørlandetSenger (antall)7 1636 6764877,34,44,2
SørlandetRom-døgn171 665159 11812 5477,93,83,6
SørlandetSolgte rom58 53064 284-5 754-9,02,73,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-februar 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)34,1040,40
SørlandetKaputnytting senger (%)18,8021,90
SørlandetOppholdstid per gjest1,641,69
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,591,64
SørlandetOppholdstid for utlendinger2,222,29
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,361,34
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk