Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-november 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har tapt markedsandeler hittil i 2019. Landsdelens andel av hotellmarkedet har gått ned fra 3,77% i Januar-november 2018 til 3,71% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen også gått ned - fra 10,10 prosent til 9,04 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 5,29 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-november 2019 mot 5,71 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 878 228848 14630 0823,53,713,77100,01
Sørlandet.Nordmenn785 624768 08617 5382,34,644,7689,52
Sørlandet.Utlendinger92 60480 06012 54415,71,381,2610,53
SørlandetUSA 15 9879 4196 56869,71,831,2817,336
SørlandetDanmark 13 73811 9381 80015,13,412,9814,85
SørlandetTyskland 13 49514 041-546-3,91,852,0214,610
SørlandetSverige 10 89211 244-352-3,11,631,6311,84
SørlandetNederland 6 6887 310-622-8,52,192,587,29
SørlandetStorbritannia 6 4925 66882414,51,261,127,08
SørlandetFrankrike 3 1042 74635813,01,010,983,411
SørlandetSpania 2 3032 02927413,50,830,762,512
SørlandetPolen 2 2551 94331216,11,371,462,423
SørlandetAsia ellers 2 2081 87433417,80,490,442,446
SørlandetBelgia 1 6581 776-118-6,61,882,131,817
SørlandetSveits 1 5301 646-116-7,01,111,251,713
SørlandetItalia 1 34197336837,80,670,481,415
SørlandetKina1 305587718122,30,310,141,444
SørlandetFinland 1 1901 134564,90,990,951,36
SørlandetRussland83655927749,60,830,650,934
SørlandetEuropa ellers 76840935987,81,250,650,835
SørlandetØsterrike 75964511417,71,161,090,816
SørlandetAustralia 48237710527,90,470,380,541
SørlandetUngarn 439206233113,11,680,920,526
SørlandetLitauen43429414047,61,110,940,529
SørlandetJapan 38819719197,00,420,200,443
SørlandetMexico 34650296592,02,610,460,438
SørlandetCanada 3442568834,40,780,690,437
SørlandetLatin-Amerika ellers33495239251,60,850,240,440
SørlandetAfrika ellers3302458534,70,630,570,448
SørlandetIsland 283293-10-3,41,391,360,37
SørlandetSør-Korea2681729655,80,280,180,345
SørlandetTsjekkia 261240218,80,790,720,324
SørlandetEstland258268-10-3,71,091,520,327
SørlandetBrasil25298154157,10,570,220,339
SørlandetUkraina24569176255,11,010,420,333
SørlandetPortugal 1811166556,00,540,460,218
SørlandetIrland 177186-9-4,80,750,820,220
SørlandetLatvia146273-127-46,50,851,940,228
SørlandetHellas 129142-13-9,20,750,850,119
SørlandetSlovenia1193485250,01,540,490,132
SørlandetOceania ellers111773444,20,800,460,142
SørlandetSør-Afrika104594576,30,980,590,147
SørlandetLuxembourg 103154-51-33,11,702,510,121
SørlandetSlovakia 85671826,90,690,560,125
SørlandetTyrkia 7691-15-16,50,440,440,122
SørlandetKypros42281450,01,360,970,030
SørlandetLiechtenstein271215125,01,660,700,014
SørlandetMalta1920-1-5,00,600,800,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 895 568998 475-102 907-10,39,0410,10100,01
Sørlandet.Nordmenn672 906722 517-49 611-6,910,5911,1675,12
Sørlandet.Utlendinger222 662275 958-53 296-19,36,278,0724,93
SørlandetTyskland 123 019131 477-8 458-6,410,4311,9955,210
SørlandetNederland 39 12856 336-17 208-30,58,6812,8517,69
SørlandetDanmark 22 65835 236-12 578-35,77,5711,3810,25
SørlandetPolen 5 4599 915-4 456-44,95,069,092,523
SørlandetSverige 5 1605 717-557-9,71,361,482,34
SørlandetSveits 4 9867 536-2 550-33,85,127,892,213
SørlandetBelgia 3 8524 030-178-4,45,686,511,717
SørlandetFrankrike 2 5743 491-917-26,31,962,901,211
SørlandetStorbritannia 2 4432 585-142-5,52,703,061,18
SørlandetØsterrike 2 1923 857-1 665-43,25,137,631,016
SørlandetTsjekkia 1 3621 2501129,02,112,150,624
SørlandetItalia 1 0492 549-1 500-58,81,664,190,515
SørlandetAsia ellers 84670514120,01,211,200,446
SørlandetSpania 783784-1-0,11,431,190,412
SørlandetUSA 753889-136-15,31,592,020,336
SørlandetLitauen6542 526-1 872-74,11,545,450,329
SørlandetLatvia5981 333-735-55,13,266,350,328
SørlandetFinland 540653-113-17,30,580,840,26
SørlandetOceania ellers485237248104,613,225,600,242
SørlandetRussland483673-190-28,20,991,530,234
SørlandetCanada 370117253216,23,651,430,237
SørlandetAustralia 2971999849,21,891,300,141
SørlandetSlovakia 288275134,72,232,530,125
SørlandetKina215241-26-10,80,650,920,144
SørlandetEstland200429-229-53,40,911,690,127
SørlandetUkraina161293-132-45,11,132,800,133
SørlandetUngarn 1415883143,11,801,100,126
SørlandetAfrika ellers1396871104,41,051,970,148
SørlandetSør-Korea108132-24-18,21,441,510,045
SørlandetLuxembourg 108119-11-9,23,323,850,021
SørlandetLiechtenstein75571831,611,8711,780,014
SørlandetLatin-Amerika ellers63165-102-61,81,424,290,040
SørlandetPortugal 63756-693-91,71,1311,860,018
SørlandetIsland 63123-60-48,81,243,150,07
SørlandetIrland 4278-36-46,21,201,830,020
SørlandetBrasil3942-3-7,10,910,990,039
SørlandetSlovenia3473-39-53,40,720,980,032
SørlandetHellas 2314964,31,200,860,019
SørlandetSør-Afrika2213969,22,381,300,047
SørlandetTyrkia 20133-113-85,00,582,770,022
SørlandetJapan 1430-16-53,30,310,770,043
SørlandetMexico 54125,00,470,430,038
SørlandetKypros4040,01,350,000,030
SørlandetMalta2020,00,360,000,031
SørlandetEuropa ellers -768443-1 211-273,41,25-5,87-0,335
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 1 773 7961 846 621-72 825-3,95,295,71100,01
Sørlandet.Nordmenn1 458 5301 490 603-32 073-2,26,266,5982,22
Sørlandet.Utlendinger315 266356 018-40 752-11,43,073,6517,83
SørlandetTyskland 136 514145 518-9 004-6,27,158,1243,310
SørlandetNederland 45 81663 646-17 830-28,06,078,8214,59
SørlandetDanmark 36 39647 174-10 778-22,85,186,6411,55
SørlandetUSA 16 74010 3086 43262,41,821,325,336
SørlandetSverige 16 05216 961-909-5,41,541,585,14
SørlandetStorbritannia 8 9358 2536828,31,481,402,88
SørlandetPolen 7 71411 858-4 144-34,92,834,892,423
SørlandetSveits 6 5169 182-2 666-29,02,774,032,113
SørlandetFrankrike 5 6786 237-559-9,01,301,561,811
SørlandetBelgia 5 5105 806-296-5,13,534,001,717
SørlandetSpania 3 0862 8132739,70,930,841,012
SørlandetAsia ellers 3 0542 57947518,40,590,531,046
SørlandetØsterrike 2 9514 502-1 551-34,52,734,110,916
SørlandetItalia 2 3903 522-1 132-32,10,911,340,815
SørlandetFinland 1 7301 787-57-3,20,810,900,56
SørlandetTsjekkia 1 6231 4901338,91,661,630,524
SørlandetKina1 52082869283,60,330,190,544
SørlandetRussland1 3191 232877,10,880,950,434
SørlandetLitauen1 0882 820-1 732-61,41,343,630,329
SørlandetAustralia 77957620335,20,660,500,241
SørlandetLatvia7441 606-862-53,72,104,590,228
SørlandetCanada 71437334191,41,310,820,237
SørlandetOceania ellers59631428289,83,381,500,242
SørlandetUngarn 580264316119,71,710,950,226
SørlandetAfrika ellers46931315649,80,720,670,148
SørlandetEstland458697-239-34,31,011,620,127
SørlandetUkraina4063624412,21,061,340,133
SørlandetJapan 40222717577,10,420,220,143
SørlandetLatin-Amerika ellers39726013752,70,900,590,140
SørlandetSør-Korea3763047223,70,370,290,145
SørlandetSlovakia 373342319,11,481,490,125
SørlandetMexico 35154297550,02,450,460,138
SørlandetIsland 346416-70-16,81,361,630,17
SørlandetBrasil291140151107,90,600,290,139
SørlandetPortugal 244872-628-72,00,622,780,118
SørlandetIrland 219264-45-17,00,810,980,120
SørlandetLuxembourg 211273-62-22,72,262,960,121
SørlandetSlovenia1531074643,01,230,740,032
SørlandetHellas 152156-4-2,60,800,850,019
SørlandetSør-Afrika126725475,01,090,660,047
SørlandetLiechtenstein102693347,84,523,150,014
SørlandetTyrkia 96224-128-57,10,470,870,022
SørlandetKypros46281864,31,350,890,030
SørlandetMalta212015,00,560,720,031
SørlandetEuropa ellers 0852-852-100,00,001,550,035
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 1 773 7961 846 621-72 825-3,95,35,7100,01
Sørlandet.Nordmenn1 458 5301 490 603-32 073-2,26,36,682,22
Sørlandet.Utlendinger315 266356 018-40 752-11,43,13,717,83
SørlandetSentral-Europa197 620228 996-31 376-13,76,27,662,76
SørlandetNorden54 52466 338-11 814-17,82,73,317,34
SørlandetNord-Amerika17 45410 6816 77363,41,81,35,510
SørlandetØst-Europa14 45821 630-7 172-33,21,82,84,69
SørlandetSør-Europa11 71313 872-2 159-15,61,11,33,78
SørlandetUK og Irland9 1548 5176377,51,51,42,97
SørlandetAsia5 3523 9381 41435,90,50,41,712
SørlandetOseania1 37589048554,51,00,70,413
SørlandetLatin Amerika1 039454585128,91,00,40,311
SørlandetAfrika59538521054,50,80,70,214
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt1 773 7961 846 621-72 825-3,95,35,7100,01
SørlandetHotell878 228848 14630 0823,53,73,849,52
SørlandetHytte377 063392 077-15 014-3,88,69,021,34
SørlandetSesongcamping216 452244 104-27 652-11,39,310,312,25
SørlandetTelt/Campingvogn161 127205 505-44 378-21,610,312,29,16
SørlandetBobil140 926156 789-15 863-10,18,710,57,97
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt1 773 7961 846 621-72 825-3,95,35,7100,01
SørlandetPåvirkbart_marked1 458 9491 532 390-73 441-4,85,86,382,32
SørlandetHotell_Ferie/fritid490 928467 92223 0064,93,94,027,73
SørlandetHotell_Kurs/konf72 45365 9936 4609,82,72,54,14
SørlandetHytte377 063392 077-15 014-3,88,69,021,35
SørlandetTelt/Campingvogn161 127205 505-44 378-21,610,312,29,16
SørlandetBobil140 926156 789-15 863-10,18,710,57,97
SørlandetSesongcamping216 452244 104-27 652-11,39,310,312,28
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-november 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 878 228895 56830 082-102 9073,5-10,3
Sørlandet.Nordmenn785 624672 90617 538-49 6112,3-6,9
Sørlandet.Utlendinger92 604222 66212 544-53 29615,7-19,3
SørlandetUSA 15 9877536 568-13669,7-15,3
SørlandetDanmark 13 73822 6581 800-12 57815,1-35,7
SørlandetTyskland 13 495123 019-546-8 458-3,9-6,4
SørlandetSverige 10 8925 160-352-557-3,1-9,7
SørlandetNederland 6 68839 128-622-17 208-8,5-30,5
SørlandetStorbritannia 6 4922 443824-14214,5-5,5
SørlandetFrankrike 3 1042 574358-91713,0-26,3
SørlandetSpania 2 303783274-113,5-0,1
SørlandetPolen 2 2555 459312-4 45616,1-44,9
SørlandetAsia ellers 2 20884633414117,820,0
SørlandetBelgia 1 6583 852-118-178-6,6-4,4
SørlandetSveits 1 5304 986-116-2 550-7,0-33,8
SørlandetItalia 1 3411 049368-1 50037,8-58,8
SørlandetKina1 305215718-26122,3-10,8
SørlandetFinland 1 19054056-1134,9-17,3
SørlandetRussland836483277-19049,6-28,2
SørlandetEuropa ellers 768-768359-1 21187,8-273,4
SørlandetØsterrike 7592 192114-1 66517,7-43,2
SørlandetAustralia 4822971059827,949,2
SørlandetUngarn 43914123383113,1143,1
SørlandetLitauen434654140-1 87247,6-74,1
SørlandetJapan 38814191-1697,0-53,3
SørlandetMexico 34652961592,025,0
SørlandetCanada 3443708825334,4216,2
SørlandetLatin-Amerika ellers33463239-102251,6-61,8
SørlandetAfrika ellers330139857134,7104,4
SørlandetIsland 28363-10-60-3,4-48,8
SørlandetSør-Korea26810896-2455,8-18,2
SørlandetTsjekkia 2611 362211128,89,0
SørlandetEstland258200-10-229-3,7-53,4
SørlandetBrasil25239154-3157,1-7,1
SørlandetUkraina245161176-132255,1-45,1
SørlandetPortugal 1816365-69356,0-91,7
SørlandetIrland 17742-9-36-4,8-46,2
SørlandetLatvia146598-127-735-46,5-55,1
SørlandetHellas 12923-139-9,264,3
SørlandetSlovenia1193485-39250,0-53,4
SørlandetOceania ellers1114853424844,2104,6
SørlandetSør-Afrika1042245976,369,2
SørlandetLuxembourg 103108-51-11-33,1-9,2
SørlandetSlovakia 85288181326,94,7
SørlandetTyrkia 7620-15-113-16,5-85,0
SørlandetKypros42414450,00,0
SørlandetLiechtenstein27751518125,031,6
SørlandetMalta192-12-5,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-november. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*679 116754 371-75 255-10,08,9510,02
SørlandetNordmenn_uten sesong*456 454478 413-21 959-4,611,3211,64
SørlandetUtlendinger_uten sesong*222 662275 958-53 296-19,36,278,07
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*1 557 3441 602 517-45 173-2,84,995,34
SørlandetNordmenn_uten sesong*1 242 0781 246 499-4 421-0,45,926,16
SørlandetUtlendinger_uten sesong*315 266356 018-40 752-11,43,073,65
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 878 228848 14630 0823,53,73,8100,0
SørlandetKurs_Konf72 45365 9936 4609,82,72,58,2
SørlandetYrke314 847314 2316160,23,73,935,9
SørlandetFerie_Fritid490 928467 92223 0064,93,94,055,9
SørlandetKurs/Yrke387 300380 2247 0761,93,53,544,1
SørlandetKurs/Ferie563 381533 91529 4665,53,73,764,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr527 564516 46311 1012,13,43,6
SørlandetKr. per overnatting601609-8-1,30,00,0
SørlandetKr. per solgt rom1 008974343,50,00,0
SørlandetKr. per disp. rom49949900,00,00,0
SørlandetKr. per gjest982997-16-1,60,00,0
SørlandetHoteller (antall)464600,44,95,0
SørlandetRom (antall)3 1643 097662,13,83,9
SørlandetSenger (antall)8 0637 9481151,44,54,7
SørlandetRom-døgn1 056 6201 034 51422 1062,13,83,9
SørlandetSolgte rom523 468530 254-6 786-1,33,33,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-november 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)49,5051,30
SørlandetKaputnytting senger (%)32,6032,00
SørlandetOppholdstid per gjest1,631,64
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,651,64
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,621,63
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,681,60
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Sørlandet0546463 0303 11060671 3501 319
Sørlandet0648473 1953 65772771 5541 826
Sørlandet0750493 6273 62972781 6041 869
Sørlandet0848493 3713 36078731 6691 610
Sørlandet0945463 1743 21656551 1781 055
Sørlandet1046453 1443 19649371 055850
Sørlandet1145443 1593 1674030887771
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk