Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-april 2019  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har tapt markedsandeler hittil i 2019. Landsdelens andel av hotellmarkedet har gått ned fra 3,02% i Januar-april 2018 til 2,89% i 2019.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen gått ned fra 7,06 prosent til 5,94 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 3,43 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-april 2019 mot 3,78 prosent i 2018.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2018 - og framskrivninger for Januar-Desember 2019. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 190 660195 742-5 082-2,62,893,02100,01
Sørlandet.Nordmenn171 883177 365-5 482-3,13,403,5690,22
Sørlandet.Utlendinger18 77718 3774002,21,211,239,83
SørlandetDanmark 4 0783 9471313,32,102,0221,75
SørlandetUSA 3 6352 0121 62380,72,311,6619,436
SørlandetSverige 2 4973 129-632-20,21,071,2113,34
SørlandetStorbritannia 2 1012 087140,71,181,1611,28
SørlandetTyskland 1 3162 066-750-36,30,921,617,010
SørlandetNederland 712915-203-22,21,151,473,89
SørlandetPolen 71057213824,11,571,593,823
SørlandetAsia ellers 542624-82-13,10,640,762,946
SørlandetFrankrike 3742868830,80,710,612,011
SørlandetKina36770297424,30,850,192,044
SørlandetSpania 2612223917,60,730,551,412
SørlandetFinland 221387-166-42,90,891,431,26
SørlandetBelgia 194473-279-59,01,182,791,017
SørlandetRussland1899099110,01,030,511,034
SørlandetItalia 1671234435,80,390,290,915
SørlandetUngarn 1416180131,12,461,090,826
SørlandetSveits 11310498,70,390,390,613
SørlandetEuropa ellers 107138-31-22,51,290,880,635
SørlandetAfrika ellers99118-19-16,10,771,360,548
SørlandetAustralia 89494081,60,350,240,541
SørlandetJapan 833251159,40,580,260,443
SørlandetLitauen70502040,00,690,670,429
SørlandetCanada 68383078,90,780,530,437
SørlandetBrasil662739144,40,850,350,439
SørlandetØsterrike 62100-38-38,00,440,810,316
SørlandetSlovenia551144400,02,910,490,332
SørlandetSør-Afrika444401000,01,390,170,247
SørlandetTsjekkia 4062-22-35,50,560,830,224
SørlandetIsland 3777-40-51,90,601,040,27
SørlandetLatvia3591-56-61,50,732,170,228
SørlandetLatin-Amerika ellers34430750,00,450,060,240
SørlandetEstland3499-65-65,70,561,970,227
SørlandetHellas 3277-45-58,40,672,120,219
SørlandetPortugal 2831-3-9,70,480,520,118
SørlandetSør-Korea2336-13-36,10,300,580,145
SørlandetUkraina18612200,00,410,190,133
SørlandetIrland 1554-39-72,20,190,580,120
SørlandetSlovakia 1240-28-70,00,451,250,125
SørlandetOceania ellers1113-2-15,40,390,370,142
SørlandetMexico 86233,30,370,280,038
SørlandetKypros67-1-14,31,161,030,030
SørlandetTyrkia 613-7-53,80,210,270,022
SørlandetLuxembourg 326-23-88,50,341,880,021
SørlandetMalta2020,00,380,000,031
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 84 477106 319-21 842-20,55,947,06100,01
Sørlandet.Nordmenn65 47179 979-14 508-18,17,138,3077,52
Sørlandet.Utlendinger19 00626 340-7 334-27,83,784,8522,53
SørlandetDanmark 9 16412 665-3 501-27,65,396,9148,25
SørlandetTyskland 6 1716 653-482-7,210,0910,4432,510
SørlandetPolen 1 7014 006-2 305-57,59,9920,528,923
SørlandetNederland 3052654015,12,071,861,69
SørlandetCanada 270172531488,218,312,201,437
SørlandetSverige 193244-51-20,90,190,191,04
SørlandetStorbritannia 182430-248-57,70,671,901,08
SørlandetSveits 16238124326,32,620,650,913
SørlandetLatvia155389-234-60,24,018,280,828
SørlandetFinland 10881001250,01,930,180,66
SørlandetTsjekkia 983953166,74,620,110,524
SørlandetItalia 96162-66-40,71,242,110,515
SørlandetAustralia 745691380,03,450,280,441
SørlandetEstland52137-85-62,01,052,150,327
SørlandetSpania 2947-18-38,30,480,630,212
SørlandetRussland27621350,00,750,120,134
SørlandetLitauen16508-492-96,90,154,970,129
SørlandetBelgia 15213650,00,490,060,117
SørlandetAsia ellers 1048-38-79,20,070,420,146
SørlandetSør-Afrika8080,08,250,000,047
SørlandetØsterrike 7110-103-93,60,193,310,016
SørlandetFrankrike 636-30-83,30,050,370,011
SørlandetKina413300,00,070,040,044
SørlandetUSA 328-25-89,30,060,600,036
SørlandetUkraina2020,00,260,000,033
SørlandetUngarn 2020,00,150,000,026
SørlandetLatin-Amerika ellers14-3-75,00,120,560,040
SørlandetTyrkia 1010,00,090,000,022
SørlandetAfrika ellers02-2-100,00,000,180,048
SørlandetSør-Korea01-1-100,00,000,180,045
SørlandetJapan 0000,00,000,000,043
SørlandetOceania ellers02-2-100,00,001,110,042
SørlandetBrasil0000,00,000,000,039
SørlandetMexico 0000,00,000,000,038
SørlandetSlovenia0000,00,000,000,032
SørlandetMalta0000,00,000,000,031
SørlandetKypros0000,00,000,000,030
SørlandetSlovakia 0000,00,000,000,025
SørlandetLuxembourg 0000,00,000,000,021
SørlandetIrland 0000,00,000,000,020
SørlandetHellas 0000,00,000,000,019
SørlandetPortugal 0468-468-100,00,0028,610,018
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
SørlandetIsland 0000,00,000,000,07
SørlandetEuropa ellers -107-13831-22,51,290,88-0,635
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2019. Prosent 
Nr 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 275 137302 061-26 924-8,93,433,78100,01
Sørlandet.Nordmenn237 354257 344-19 990-7,83,984,3386,32
Sørlandet.Utlendinger37 78344 717-6 934-15,51,842,1913,73
SørlandetDanmark 13 24216 612-3 370-20,33,644,3935,05
SørlandetTyskland 7 4878 719-1 232-14,13,674,5419,810
SørlandetUSA 3 6382 0401 59878,32,241,629,636
SørlandetSverige 2 6903 373-683-20,20,810,877,14
SørlandetPolen 2 4114 578-2 167-47,33,878,266,423
SørlandetStorbritannia 2 2832 517-234-9,31,111,246,08
SørlandetNederland 1 0171 180-163-13,81,331,542,79
SørlandetAsia ellers 552672-120-17,90,560,721,546
SørlandetFrankrike 3803225818,00,600,571,011
SørlandetKina37171300422,50,760,181,044
SørlandetCanada 33855283514,53,320,690,937
SørlandetFinland 329395-66-16,71,091,250,96
SørlandetSpania 290269217,80,690,570,812
SørlandetSveits 27514213393,70,780,440,713
SørlandetItalia 263285-22-7,70,520,570,715
SørlandetRussland21696120125,00,990,420,634
SørlandetBelgia 209475-266-56,01,072,340,617
SørlandetLatvia190480-290-60,42,205,400,528
SørlandetAustralia 16354109201,90,590,240,441
SørlandetUngarn 1436182134,42,030,970,426
SørlandetTsjekkia 1386573112,31,490,640,424
SørlandetAfrika ellers99120-21-17,50,721,230,348
SørlandetLitauen86558-472-84,60,423,150,229
SørlandetEstland86236-150-63,60,782,070,227
SørlandetJapan 833251159,40,540,250,243
SørlandetØsterrike 69210-141-67,10,391,340,216
SørlandetBrasil662739144,40,770,320,239
SørlandetSlovenia551144400,02,410,460,132
SørlandetSør-Afrika524481200,01,600,160,147
SørlandetIsland 3777-40-51,90,530,930,17
SørlandetLatin-Amerika ellers35827337,50,420,110,140
SørlandetHellas 3277-45-58,40,642,010,119
SørlandetPortugal 28499-471-94,40,446,570,118
SørlandetSør-Korea2337-14-37,80,290,550,145
SørlandetUkraina20614233,30,390,140,133
SørlandetIrland 1554-39-72,20,170,530,020
SørlandetSlovakia 1240-28-70,00,290,940,025
SørlandetOceania ellers1115-4-26,70,360,400,042
SørlandetMexico 86233,30,340,260,038
SørlandetTyrkia 713-6-46,20,180,240,022
SørlandetKypros67-1-14,30,941,010,030
SørlandetLuxembourg 326-23-88,50,301,780,021
SørlandetMalta2020,00,360,000,031
SørlandetEuropa ellers 0000,00,000,000,035
SørlandetLiechtenstein0000,00,000,000,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. 
2019 (Descending)
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 275 137302 061-26 924-8,93,43,8100,01
Sørlandet.Nordmenn237 354257 344-19 990-7,84,04,386,32
Sørlandet.Utlendinger37 78344 717-6 934-15,51,82,213,73
SørlandetNorden16 29820 457-4 159-20,32,22,643,14
SørlandetSentral-Europa9 06010 752-1 692-15,72,63,224,06
SørlandetNord-Amerika3 9762 0951 88189,82,31,610,510
SørlandetØst-Europa3 3576 131-2 774-45,22,24,38,99
SørlandetUK og Irland2 2982 571-273-10,61,11,26,17
SørlandetAsia1 02981221726,70,60,52,712
SørlandetSør-Europa1 0081 472-464-31,50,60,92,78
SørlandetOseania17469105152,20,60,30,513
SørlandetAfrika1511242721,80,91,00,414
SørlandetLatin Amerika1094168165,90,60,20,311
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt275 137302 061-26 924-8,93,43,8100,01
SørlandetHotell190 660195 742-5 082-2,62,93,069,32
SørlandetHytte61 90486 952-25 048-28,86,38,122,54
SørlandetSesongcamping15 26616 355-1 089-6,74,85,05,55
SørlandetTelt/Campingvogn3 0221 4501 572108,44,92,21,16
SørlandetBobil4 2851 5622 723174,38,33,21,67
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
Betydning 2019. Prosent 
. (Ascending)
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetOvernattinger i alt275 137302 061-26 924-8,93,43,8100,01
SørlandetPåvirkbart_marked184 849207 552-22 703-10,93,43,867,22
SørlandetHotell_Ferie/fritid81 29580 4358601,12,72,829,53
SørlandetHotell_Kurs/konf19 07720 798-1 721-8,31,92,16,94
SørlandetHytte61 90486 952-25 048-28,86,38,122,55
SørlandetTelt/Campingvogn3 0221 4501 572108,44,92,21,16
SørlandetBobil4 2851 5622 723174,38,33,21,67
SørlandetSesongcamping15 26616 355-1 089-6,74,85,05,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2019
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-april 2019 og endring fra samme periode 2018. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2019 
Endring fra 2018. Antall 
Endring fra 2018. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 190 66084 477-5 082-21 842-2,6-20,5
Sørlandet.Nordmenn171 88365 471-5 482-14 508-3,1-18,1
Sørlandet.Utlendinger18 77719 006400-7 3342,2-27,8
SørlandetDanmark 4 0789 164131-3 5013,3-27,6
SørlandetUSA 3 63531 623-2580,7-89,3
SørlandetSverige 2 497193-632-51-20,2-20,9
SørlandetStorbritannia 2 10118214-2480,7-57,7
SørlandetTyskland 1 3166 171-750-482-36,3-7,2
SørlandetNederland 712305-20340-22,215,1
SørlandetPolen 7101 701138-2 30524,1-57,5
SørlandetAsia ellers 54210-82-38-13,1-79,2
SørlandetFrankrike 374688-3030,8-83,3
SørlandetKina36742973424,3300,0
SørlandetSpania 2612939-1817,6-38,3
SørlandetFinland 221108-166100-42,91250,0
SørlandetBelgia 19415-27913-59,0650,0
SørlandetRussland189279921110,0350,0
SørlandetItalia 1679644-6635,8-40,7
SørlandetUngarn 1412802131,10,0
SørlandetSveits 11316291248,7326,3
SørlandetEuropa ellers 107-107-3131-22,5-22,5
SørlandetAfrika ellers990-19-2-16,1-100,0
SørlandetAustralia 8974406981,61380,0
SørlandetJapan 830510159,40,0
SørlandetLitauen701620-49240,0-96,9
SørlandetCanada 682703025378,91488,2
SørlandetBrasil660390144,40,0
SørlandetØsterrike 627-38-103-38,0-93,6
SørlandetSlovenia550440400,00,0
SørlandetSør-Afrika4484081000,00,0
SørlandetTsjekkia 4098-2295-35,53166,7
SørlandetIsland 370-400-51,90,0
SørlandetLatvia35155-56-234-61,5-60,2
SørlandetLatin-Amerika ellers34130-3750,0-75,0
SørlandetEstland3452-65-85-65,7-62,0
SørlandetHellas 320-450-58,40,0
SørlandetPortugal 280-3-468-9,7-100,0
SørlandetSør-Korea230-13-1-36,1-100,0
SørlandetUkraina182122200,00,0
SørlandetIrland 150-390-72,20,0
SørlandetSlovakia 120-280-70,00,0
SørlandetOceania ellers110-2-2-15,4-100,0
SørlandetMexico 802033,30,0
SørlandetKypros60-10-14,30,0
SørlandetTyrkia 61-71-53,80,0
SørlandetLuxembourg 30-230-88,50,0
SørlandetMalta20200,00,0
SørlandetLiechtenstein00000,00,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-april. 2019. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*69 21189 964-20 753-23,16,277,62
SørlandetNordmenn_uten sesong*50 20563 624-13 419-21,18,379,97
SørlandetUtlendinger_uten sesong*19 00626 340-7 334-27,83,784,85
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetI alt_uten sesong*259 871285 706-25 835-9,03,373,73
SørlandetNordmenn_uten sesong*222 088240 989-18 901-7,83,934,29
SørlandetUtlendinger_uten sesong*37 78344 717-6 934-15,51,842,19
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2019/2018 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2019. Prosent 
2019 
2018 
Antall 
Prosent 
2019 
2018 
Sørlandet.I alt 190 660195 742-5 082-2,62,93,0100,0
SørlandetKurs_Konf19 07720 798-1 721-8,31,92,110,0
SørlandetYrke90 28894 509-4 221-4,53,43,747,4
SørlandetFerie_Fritid81 29580 4358601,12,72,842,6
SørlandetKurs/Yrke109 365115 307-5 942-5,23,03,257,4
SørlandetKurs/Ferie100 372101 233-861-0,92,52,652,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2019. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2019/2018 
Markedsandel % 
2019 
2018 
Absolutt 
Prosent 
2019 
2018 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr113 562120 392-6 830-5,72,62,8
SørlandetKr. per overnatting596615-19-3,20,00,0
SørlandetKr. per solgt rom850855-5-0,50,00,0
SørlandetKr. per disp. rom302362-60-16,50,00,0
SørlandetKr. per gjest9851 027-42-4,10,00,0
SørlandetHoteller (antall)444400,04,95,0
SørlandetRom (antall)3 1292 76936013,04,03,6
SørlandetSenger (antall)7 5636 9735908,54,54,3
SørlandetRom-døgn375 475332 30943 16613,04,03,6
SørlandetSolgte rom133 618140 877-7 259-5,22,93,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2018 til 2019. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-april 2019 og 2018
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2019 
2018 
SørlandetKaputnytting rom (%)35,6042,40
SørlandetKaputnytting senger (%)21,0023,40
SørlandetOppholdstid per gjest1,651,67
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,631,63
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,972,11
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,431,39
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2019 og 2018. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2019 og 2018
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
2019 
2018 
Sørlandet0144432 9482 7483133807871
Sørlandet0243442 9532 8013033818865
Sørlandet0344443 1262 8213436881897
Sørlandet0444443 6753 01840469311 016
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2019 og 2018
The chart showing 2019 series, 2018 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk