Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-oktober 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har vunnet markedsandeler hittil i 2018. Landsdelens andel av hotellmarkedet var på 3,84% i Januar-oktober 2018 - opp fra 3,79% i 2017.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen derimot gått ned - fra 10,68 prosent til 10,23 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 5,87 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-oktober 2018 mot 6,00 prosent i 2017.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2017 - og framskrivninger for Januar-Desember 2018. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 800 137772 12328 0143,63,843,79100,01
Sørlandet.Nordmenn723 699693 46630 2334,44,914,8390,42
Sørlandet.Utlendinger76 43878 657-2 219-2,81,261,319,63
SørlandetTyskland 13 83913 4254143,12,052,0018,110
SørlandetDanmark 11 26411 606-342-2,92,942,9814,75
SørlandetSverige 10 55711 066-509-4,61,631,6313,84
SørlandetUSA 8 6594 2674 392102,91,240,7411,336
SørlandetNederland 7 1698 099-930-11,52,622,919,49
SørlandetStorbritannia 5 4217 133-1 712-24,01,141,307,18
SørlandetFrankrike 2 6761 70197557,30,990,683,511
SørlandetSpania 1 9921 79619610,90,770,662,612
SørlandetAsia ellers 1 7921 922-130-6,80,440,492,346
SørlandetPolen 1 7492 696-947-35,11,432,322,323
SørlandetBelgia 1 7391 09064959,52,181,382,317
SørlandetSveits 1 6291 27235728,11,270,992,113
SørlandetFinland 1 0691 042272,60,950,961,46
SørlandetItalia 9031 157-254-22,00,470,661,215
SørlandetØsterrike 620656-36-5,51,091,250,816
SørlandetKina5731 106-533-48,20,140,260,744
SørlandetRussland54935019956,90,670,450,734
SørlandetEuropa ellers 394423-29-6,90,660,720,535
SørlandetAustralia 3712977424,90,380,330,541
SørlandetIsland 2812552610,21,401,240,47
SørlandetLatvia264387-123-31,82,112,410,328
SørlandetLitauen258688-430-62,50,882,700,329
SørlandetCanada 255259-4-1,50,710,800,337
SørlandetEstland2512054622,41,511,280,327
SørlandetTsjekkia 2382053316,10,750,800,324
SørlandetAfrika ellers219271-52-19,20,540,810,348
SørlandetJapan 179415-236-56,90,190,410,243
SørlandetIrland 173181-8-4,40,810,870,220
SørlandetSør-Korea168241-73-30,30,180,220,245
SørlandetLuxembourg 1547282113,92,621,360,221
SørlandetHellas 131686392,60,850,590,219
SørlandetUngarn 1261141210,50,600,600,226
SørlandetBrasil942 661-2 567-96,50,224,440,139
SørlandetPortugal 94390-296-75,90,431,730,118
SørlandetTyrkia 90117-27-23,10,450,590,122
SørlandetLatin-Amerika ellers89154-65-42,20,230,460,140
SørlandetOceania ellers75222-147-66,20,481,390,142
SørlandetUkraina6991-22-24,20,430,660,133
SørlandetSlovakia 67551221,80,580,520,125
SørlandetSør-Afrika56182-126-69,20,591,110,147
SørlandetMexico 4969-20-29,00,460,770,138
SørlandetSlovenia3430413,30,510,440,032
SørlandetKypros2895-67-70,51,023,270,030
SørlandetMalta20122-102-83,60,824,390,031
SørlandetLiechtenstein1147175,00,670,270,014
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 989 4471 024 944-35 497-3,510,2310,68100,01
Sørlandet.Nordmenn714 847772 842-57 995-7,511,3412,1372,22
Sørlandet.Utlendinger274 600252 10222 4988,98,157,8127,83
SørlandetTyskland 131 390118 23013 16011,112,0711,8847,810
SørlandetNederland 56 32937 32419 00550,912,899,0420,59
SørlandetDanmark 35 14034 5356051,811,4911,0612,85
SørlandetPolen 9 16421 328-12 164-57,08,7519,223,323
SørlandetSveits 7 5137 2572563,57,918,462,713
SørlandetSverige 5 6696 179-510-8,31,491,642,14
SørlandetBelgia 4 0303 0121 01833,86,535,121,517
SørlandetØsterrike 3 8552 3371 51865,07,675,901,416
SørlandetFrankrike 3 4892 82466523,52,922,481,311
SørlandetStorbritannia 2 5852 923-338-11,63,123,480,98
SørlandetItalia 2 5182 04047823,44,243,730,915
SørlandetLitauen2 4632 641-178-6,75,604,760,929
SørlandetTsjekkia 1 2502 213-963-43,52,183,620,524
SørlandetLatvia1 2421 00124124,16,345,090,528
SørlandetUSA 886930-44-4,72,042,260,336
SørlandetPortugal 75676680894,712,061,340,318
SørlandetSpania 754977-223-22,81,191,780,312
SørlandetAsia ellers 705770-65-8,41,261,580,346
SørlandetRussland672708-36-5,11,551,970,234
SørlandetFinland 653843-190-22,50,851,140,26
SørlandetEuropa ellers 6401 108-468-42,22,813,530,235
SørlandetEstland42822020894,51,801,010,227
SørlandetUkraina293130163125,42,832,240,133
SørlandetSlovakia 275471-196-41,62,584,480,125
SørlandetKina240353-113-32,00,941,230,144
SørlandetOceania ellers23790147163,35,672,740,142
SørlandetAustralia 199226-27-11,91,331,620,141
SørlandetLatin-Amerika ellers16564101157,84,501,740,140
SørlandetTyrkia 1335875129,32,791,010,022
SørlandetSør-Korea132153-21-13,71,521,740,045
SørlandetIsland 123125-2-1,63,211,150,07
SørlandetLuxembourg 119127-8-6,33,885,280,021
SørlandetCanada 117122-5-4,11,451,440,037
SørlandetIrland 7883-5-6,01,862,750,020
SørlandetSlovenia72173-101-58,41,214,610,032
SørlandetAfrika ellers68373183,82,001,410,048
SørlandetUngarn 58210-152-72,41,153,650,026
SørlandetLiechtenstein57411639,011,789,980,014
SørlandetBrasil4268-26-38,21,011,660,039
SørlandetJapan 3041-11-26,80,820,810,043
SørlandetHellas 1416-2-12,50,880,870,019
SørlandetSør-Afrika131218,31,381,480,047
SørlandetMexico 415-11-73,30,471,980,038
SørlandetMalta010-10-100,00,004,050,031
SørlandetKypros01-1-100,00,000,280,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 1 789 5841 797 067-7 483-0,45,876,00100,01
Sørlandet.Nordmenn1 438 5461 466 308-27 762-1,96,837,0780,42
Sørlandet.Utlendinger351 038330 75920 2796,13,723,5819,63
SørlandetTyskland 145 229131 65513 57410,38,237,9041,410
SørlandetNederland 63 49845 42318 07539,88,936,5818,19
SørlandetDanmark 46 40446 1412630,66,736,5813,25
SørlandetSverige 16 22617 245-1 019-5,91,581,644,64
SørlandetPolen 10 91324 024-13 111-54,64,8010,573,123
SørlandetUSA 9 5455 1974 34883,71,290,852,736
SørlandetSveits 9 1428 5296137,24,093,972,613
SørlandetStorbritannia 8 00610 056-2 050-20,41,431,592,38
SørlandetFrankrike 6 1654 5251 64036,21,581,241,811
SørlandetBelgia 5 7694 1021 66740,64,082,981,617
SørlandetØsterrike 4 4752 9931 48249,54,183,251,316
SørlandetItalia 3 4213 1972247,01,361,381,015
SørlandetSpania 2 7462 773-27-1,00,850,850,812
SørlandetLitauen2 7213 329-608-18,33,704,110,829
SørlandetAsia ellers 2 4972 692-195-7,20,540,610,746
SørlandetFinland 1 7221 885-163-8,60,911,040,56
SørlandetLatvia1 5061 3881188,54,693,880,428
SørlandetTsjekkia 1 4882 418-930-38,51,672,790,424
SørlandetRussland1 2211 05816315,40,970,930,334
SørlandetEuropa ellers 1 0341 531-497-32,51,261,690,335
SørlandetPortugal 85046638482,43,041,650,218
SørlandetKina8131 459-646-44,30,190,320,244
SørlandetEstland67942525459,81,681,120,227
SørlandetAustralia 570523479,00,510,510,241
SørlandetIsland 404380246,31,691,210,17
SørlandetCanada 372381-9-2,40,850,940,137
SørlandetUkraina36222114163,81,381,130,133
SørlandetSlovakia 342526-184-35,01,542,500,125
SørlandetOceania ellers31231200,01,561,620,142
SørlandetSør-Korea300394-94-23,90,290,330,145
SørlandetAfrika ellers287308-21-6,80,660,850,148
SørlandetLuxembourg 2731997437,23,052,580,121
SørlandetLatin-Amerika ellers2542183616,50,600,580,140
SørlandetIrland 251264-13-4,90,991,110,120
SørlandetTyrkia 2231754827,40,890,690,122
SørlandetJapan 209456-247-54,20,210,430,143
SørlandetUngarn 184324-140-43,20,701,310,126
SørlandetHellas 145846172,60,850,630,019
SørlandetBrasil1362 729-2 593-95,00,294,260,039
SørlandetSlovenia106203-97-47,80,841,910,032
SørlandetSør-Afrika69194-125-64,40,661,130,047
SørlandetLiechtenstein68452351,13,212,350,014
SørlandetMexico 5384-31-36,90,470,860,038
SørlandetKypros2896-68-70,80,922,940,030
SørlandetMalta20132-112-84,80,744,370,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 1 789 5841 797 067-7 483-0,45,96,0100,01
Sørlandet.Nordmenn1 438 5461 466 308-27 762-1,96,87,180,42
Sørlandet.Utlendinger351 038330 75920 2796,13,73,619,63
SørlandetSentral-Europa228 454192 94635 50818,47,76,965,16
SørlandetNorden64 75665 651-895-1,43,43,318,44
SørlandetØst-Europa20 55635 447-14 891-42,02,74,75,99
SørlandetSør-Europa13 59811 4482 15018,81,31,23,98
SørlandetNord-Amerika9 9175 5784 33977,81,30,92,810
SørlandetUK og Irland8 25710 320-2 063-20,01,41,62,47
SørlandetAsia3 8195 001-1 182-23,60,40,51,112
SørlandetOseania882835475,60,70,70,313
SørlandetLatin Amerika4433 031-2 588-85,40,42,70,111
SørlandetAfrika356502-146-29,10,70,90,114
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt1 789 5841 797 067-7 483-0,45,96,0100,01
SørlandetHotell800 137772 12328 0143,63,83,844,72
SørlandetHytte384 728488 185-103 457-21,29,211,121,54
SørlandetSesongcamping242 702219 83722 86510,410,510,313,65
SørlandetTelt/Campingvogn205 287204 0961 1910,612,310,911,56
SørlandetBobil156 730112 82643 90438,910,69,48,87
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt1 789 5841 797 067-7 483-0,45,96,0100,01
SørlandetPåvirkbart_marked1 501 1331 449 93351 2003,56,56,483,92
SørlandetHotell_Ferie/fritid452 100361 24590 85525,24,13,425,33
SørlandetHotell_Kurs/konf59 58663 744-4 158-6,52,52,63,34
SørlandetHytte384 728488 185-103 457-21,29,211,121,55
SørlandetTelt/Campingvogn205 287204 0961 1910,612,310,911,56
SørlandetBobil156 730112 82643 90438,910,69,48,87
SørlandetSesongcamping242 702219 83722 86510,410,510,313,68
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-oktober 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 800 137989 44728 014-35 4973,6-3,5
Sørlandet.Nordmenn723 699714 84730 233-57 9954,4-7,5
Sørlandet.Utlendinger76 438274 600-2 21922 498-2,88,9
SørlandetTyskland 13 839131 39041413 1603,111,1
SørlandetDanmark 11 26435 140-342605-2,91,8
SørlandetSverige 10 5575 669-509-510-4,6-8,3
SørlandetUSA 8 6598864 392-44102,9-4,7
SørlandetNederland 7 16956 329-93019 005-11,550,9
SørlandetStorbritannia 5 4212 585-1 712-338-24,0-11,6
SørlandetFrankrike 2 6763 48997566557,323,5
SørlandetSpania 1 992754196-22310,9-22,8
SørlandetAsia ellers 1 792705-130-65-6,8-8,4
SørlandetPolen 1 7499 164-947-12 164-35,1-57,0
SørlandetBelgia 1 7394 0306491 01859,533,8
SørlandetSveits 1 6297 51335725628,13,5
SørlandetFinland 1 06965327-1902,6-22,5
SørlandetItalia 9032 518-254478-22,023,4
SørlandetØsterrike 6203 855-361 518-5,565,0
SørlandetKina573240-533-113-48,2-32,0
SørlandetRussland549672199-3656,9-5,1
SørlandetEuropa ellers 394640-29-468-6,9-42,2
SørlandetAustralia 37119974-2724,9-11,9
SørlandetIsland 28112326-210,2-1,6
SørlandetLatvia2641 242-123241-31,824,1
SørlandetLitauen2582 463-430-178-62,5-6,7
SørlandetCanada 255117-4-5-1,5-4,1
SørlandetEstland2514284620822,494,5
SørlandetTsjekkia 2381 25033-96316,1-43,5
SørlandetAfrika ellers21968-5231-19,283,8
SørlandetJapan 17930-236-11-56,9-26,8
SørlandetIrland 17378-8-5-4,4-6,0
SørlandetSør-Korea168132-73-21-30,3-13,7
SørlandetLuxembourg 15411982-8113,9-6,3
SørlandetHellas 1311463-292,6-12,5
SørlandetUngarn 1265812-15210,5-72,4
SørlandetBrasil9442-2 567-26-96,5-38,2
SørlandetPortugal 94756-296680-75,9894,7
SørlandetTyrkia 90133-2775-23,1129,3
SørlandetLatin-Amerika ellers89165-65101-42,2157,8
SørlandetOceania ellers75237-147147-66,2163,3
SørlandetUkraina69293-22163-24,2125,4
SørlandetSlovakia 6727512-19621,8-41,6
SørlandetSør-Afrika5613-1261-69,28,3
SørlandetMexico 494-20-11-29,0-73,3
SørlandetSlovenia34724-10113,3-58,4
SørlandetKypros280-67-1-70,5-100,0
SørlandetMalta200-102-10-83,6-100,0
SørlandetLiechtenstein1157716175,039,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-oktober. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*746 745805 107-58 362-7,210,1610,78
SørlandetNordmenn_uten sesong*472 145553 005-80 860-14,611,8613,04
SørlandetUtlendinger_uten sesong*274 600252 10222 4988,98,157,81
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*1 546 8821 577 230-30 348-1,95,495,66
SørlandetNordmenn_uten sesong*1 195 8441 246 471-50 627-4,16,396,70
SørlandetUtlendinger_uten sesong*351 038330 75920 2796,13,723,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 800 137772 12328 0143,63,83,8100,0
SørlandetKurs_Konf59 58663 744-4 158-6,52,52,67,4
SørlandetYrke288 451347 134-58 683-16,93,94,836,1
SørlandetFerie_Fritid452 100361 24590 85525,24,13,456,5
SørlandetKurs/Yrke348 037410 878-62 841-15,33,64,243,5
SørlandetKurs/Ferie511 686424 98986 69720,43,83,263,9
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr485 097451 03134 0667,63,73,6
SørlandetKr. per overnatting606584223,80,00,0
SørlandetKr. per solgt rom985924606,50,00,0
SørlandetKr. per disp. rom516481357,30,00,0
SørlandetKr. per gjest998971272,80,00,0
SørlandetHoteller (antall)4648-2-4,64,95,1
SørlandetRom (antall)3 0903 08280,33,94,0
SørlandetSenger (antall)7 9317 7951361,74,74,8
SørlandetRom-døgn939 504936 9692 5350,33,94,0
SørlandetSolgte rom492 669488 0144 6551,03,63,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-oktober 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
SørlandetKaputnytting rom (%)52,4052,10
SørlandetKaputnytting senger (%)33,2032,60
SørlandetOppholdstid per gjest1,651,66
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,651,67
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,631,57
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,621,58
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Sørlandet0143462 7483 0583334871857
Sørlandet0244462 8013 0773336865941
Sørlandet0344472 8213 1023636897925
Sørlandet0444463 0182 91346471 0161 205
Sørlandet0546483 1103 40167661 3191 562
Sørlandet0647523 6573 39877811 8261 927
Sørlandet0749513 6293 22378801 8692 034
Sørlandet0849503 3603 22273791 6101 847
Sørlandet0946473 2163 02855611 0551 382
Sørlandet1045463 1962 98937428501 145
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk