Statistikknett Sørlandet   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Sørlandet finner du reiselivsstatistik for regioner i Sørlandet. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Sørlandet. Du kommer tibake til denne startsiden for Sørlandet fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Status Januar-juli 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene på Sørlandet har vunnet markedsandeler hittil i 2018. Landsdelens andel av hotellmarkedet var på 4,07% i Januar-juli 2018 - opp fra 3,85% i 2017.
For campingplassene og hyttegrendene har markedsandelen derimot gått ned - fra 11,07 prosent til 10,74 prosent.
Dermed har Sørlandet hatt 6,28 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i Januar-juli 2018 mot 6,25 prosent i 2017.
Utviklingen for regioner og kommuner innen Sørlandet finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
Figurene ovenfor viser tall for Januar-Desember 2000-2017 - og framskrivninger for Januar-Desember 2018. Økonomitall er i faste priser    
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 572 321524 79147 5309,14,073,85100,01
Sørlandet.Nordmenn519 232472 10747 12510,05,204,9290,72
Sørlandet.Utlendinger53 08952 6844050,81,301,319,33
SørlandetTyskland 9 5097 8041 70521,82,041,7217,910
SørlandetDanmark 8 3428 684-342-3,92,742,8415,75
SørlandetSverige 7 2327 480-248-3,31,521,5313,64
SørlandetUSA 6 0582 9223 136107,31,370,8111,436
SørlandetNederland 4 5205 032-512-10,22,472,768,59
SørlandetStorbritannia 3 8875 430-1 543-28,41,141,417,38
SørlandetFrankrike 1 7821 18459850,50,930,683,411
SørlandetPolen 1 3442 101-757-36,01,642,602,523
SørlandetBelgia 1 335656679103,52,351,302,517
SørlandetAsia ellers 1 3211 338-17-1,30,480,512,546
SørlandetSpania 1 2011 03916215,60,780,662,312
SørlandetSveits 1 11580231339,01,260,922,113
SørlandetFinland 84769015722,81,090,921,66
SørlandetItalia 459741-282-38,10,410,770,915
SørlandetKina387834-447-53,60,170,320,744
SørlandetØsterrike 385441-56-12,70,951,220,716
SørlandetEuropa ellers 34021512558,10,840,560,635
SørlandetRussland3252636223,60,580,510,634
SørlandetAustralia 2791998040,20,440,350,541
SørlandetLatvia218223-5-2,22,592,080,428
SørlandetEstland1961702615,31,761,660,427
SørlandetTsjekkia 1871355238,50,870,760,424
SørlandetAfrika ellers184197-13-6,60,680,890,348
SørlandetIsland 173177-4-2,31,231,260,37
SørlandetCanada 1561223427,90,680,620,337
SørlandetLitauen137433-296-68,40,712,460,329
SørlandetJapan 136320-184-57,50,230,500,343
SørlandetLuxembourg 1212992317,23,070,930,221
SørlandetHellas 1175562112,71,340,780,219
SørlandetUngarn 112793341,80,740,650,226
SørlandetIrland 107110-3-2,70,700,780,220
SørlandetSør-Korea102182-80-44,00,170,240,245
SørlandetBrasil811 866-1 785-95,70,304,980,239
SørlandetTyrkia 622339169,60,470,180,122
SørlandetSlovakia 562630115,40,720,390,125
SørlandetOceania ellers53212-159-75,00,512,220,142
SørlandetLatin-Amerika ellers48115-67-58,30,190,540,140
SørlandetPortugal 4599-54-54,50,320,730,118
SørlandetSør-Afrika3065-35-53,80,410,590,147
SørlandetMexico 3060-30-50,00,510,950,138
SørlandetUkraina2965-36-55,40,290,740,133
SørlandetSlovenia2215746,70,470,320,032
SørlandetKypros1034-24-70,60,631,680,030
SørlandetLiechtenstein927350,00,780,170,014
SørlandetMalta015-15-100,00,000,950,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 751 659751 4492100,010,7411,07100,01
Sørlandet.Nordmenn558 469579 329-20 860-3,612,0012,6474,32
Sørlandet.Utlendinger193 190172 12021 07012,28,247,8125,73
SørlandetTyskland 87 42573 60413 82118,811,9711,4745,310
SørlandetNederland 38 52621 70116 82577,514,038,4919,99
SørlandetDanmark 29 72029 0406802,311,0010,5815,45
SørlandetPolen 7 49419 422-11 928-61,410,0924,183,923
SørlandetSveits 6 0724 6371 43530,98,577,553,113
SørlandetSverige 4 5864 732-146-3,11,511,652,44
SørlandetØsterrike 2 8731 3891 484106,87,705,361,516
SørlandetBelgia 2 7082 12758127,36,345,321,417
SørlandetFrankrike 2 2101 94626413,62,992,701,111
SørlandetStorbritannia 2 0992 268-169-7,53,623,971,18
SørlandetItalia 1 2991 231685,54,254,490,715
SørlandetLitauen1 2512 458-1 207-49,14,126,150,629
SørlandetLatvia83771112617,76,345,460,428
SørlandetPortugal 69264628981,314,941,520,418
SørlandetTsjekkia 5451 275-730-57,31,383,180,324
SørlandetFinland 536646-110-17,00,951,190,36
SørlandetRussland5324646814,71,861,870,334
SørlandetUSA 499560-61-10,91,742,090,336
SørlandetEuropa ellers 445760-315-41,42,573,580,235
SørlandetAsia ellers 438594-156-26,31,282,190,246
SørlandetSpania 410563-153-27,21,352,150,212
SørlandetEstland346162184113,61,991,050,227
SørlandetUkraina24652194373,14,031,710,133
SørlandetOceania ellers154827287,87,333,640,142
SørlandetKina147259-112-43,21,081,400,144
SørlandetSlovakia 142336-194-57,72,205,180,125
SørlandetTyrkia 1204575166,73,170,910,122
SørlandetAustralia 118146-28-19,21,291,620,141
SørlandetIsland 105753040,03,890,780,17
SørlandetLatin-Amerika ellers1014853110,44,082,100,140
SørlandetCanada 7790-13-14,41,481,680,037
SørlandetLuxembourg 6256610,73,454,140,021
SørlandetSlovenia60113-53-46,92,174,370,032
SørlandetIrland 575347,52,062,590,020
SørlandetSør-Korea55103-48-46,61,132,100,045
SørlandetAfrika ellers49301963,32,141,660,048
SørlandetBrasil3855-17-30,91,152,250,039
SørlandetUngarn 38131-93-71,01,093,530,026
SørlandetLiechtenstein34241041,79,748,920,014
SørlandetJapan 2429-5-17,21,151,110,043
SørlandetHellas 915-6-40,00,781,080,019
SørlandetSør-Afrika89-1-11,11,361,490,047
SørlandetMexico 39-6-66,70,551,930,038
SørlandetMalta05-5-100,00,006,760,031
SørlandetKypros01-1-100,00,000,300,030
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 1 323 9801 276 24047 7403,76,286,25100,01
Sørlandet.Nordmenn1 077 7011 051 43626 2652,57,367,4281,42
Sørlandet.Utlendinger246 279224 80421 4759,63,823,6118,63
SørlandetTyskland 96 93481 40815 52619,18,107,4239,410
SørlandetNederland 43 04626 73316 31361,09,406,1017,59
SørlandetDanmark 38 06237 7243380,96,636,5015,55
SørlandetSverige 11 81812 212-394-3,21,521,574,84
SørlandetPolen 8 83821 523-12 685-58,95,6513,353,623
SørlandetSveits 7 1875 4391 74832,14,523,652,913
SørlandetUSA 6 5573 4823 07588,31,390,902,736
SørlandetStorbritannia 5 9867 698-1 712-22,21,501,742,48
SørlandetBelgia 4 0432 7831 26045,34,063,081,617
SørlandetFrankrike 3 9923 13086227,51,511,271,611
SørlandetØsterrike 3 2581 8301 42878,04,192,951,316
SørlandetAsia ellers 1 7591 932-173-9,00,570,670,746
SørlandetItalia 1 7581 972-214-10,91,241,590,715
SørlandetSpania 1 6111 60290,60,870,870,712
SørlandetLitauen1 3882 891-1 503-52,02,795,030,629
SørlandetFinland 1 3831 336473,51,031,030,66
SørlandetLatvia1 05593412113,04,883,930,428
SørlandetRussland85772713017,91,010,950,334
SørlandetEuropa ellers 785975-190-19,51,351,640,335
SørlandetPortugal 737163574352,13,920,920,318
SørlandetTsjekkia 7321 410-678-48,11,202,440,324
SørlandetEstland54233221063,31,901,290,227
SørlandetKina5341 093-559-51,10,220,390,244
SørlandetAustralia 3973455215,10,550,520,241
SørlandetIsland 2782522610,31,661,070,17
SørlandetUkraina275117158135,01,700,990,133
SørlandetAfrika ellers23322762,60,790,950,148
SørlandetCanada 233212219,90,830,840,137
SørlandetOceania ellers207294-87-29,61,662,490,142
SørlandetSlovakia 198362-164-45,31,402,750,125
SørlandetLuxembourg 1838598115,33,191,890,121
SørlandetTyrkia 18268114167,61,070,390,122
SørlandetIrland 16416310,60,911,010,120
SørlandetJapan 160349-189-54,20,260,530,143
SørlandetSør-Korea157285-128-44,90,240,350,145
SørlandetUngarn 150210-60-28,60,801,320,126
SørlandetLatin-Amerika ellers149163-14-8,60,540,690,140
SørlandetHellas 126705680,01,270,830,119
SørlandetBrasil1191 921-1 802-93,80,394,810,039
SørlandetSlovenia82128-46-35,91,111,740,032
SørlandetLiechtenstein43261765,42,871,810,014
SørlandetSør-Afrika3874-36-48,60,480,640,047
SørlandetMexico 3369-36-52,20,511,020,038
SørlandetKypros1035-25-71,40,571,490,030
SørlandetMalta020-20-100,00,001,210,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 1 323 9801 276 24047 7403,76,36,3100,01
Sørlandet.Nordmenn1 077 7011 051 43626 2652,57,47,481,42
Sørlandet.Utlendinger246 279224 80421 4759,63,83,618,63
SørlandetSentral-Europa154 694118 30436 39030,87,76,462,86
SørlandetNorden51 54151 524170,03,43,420,94
SørlandetØst-Europa14 90229 609-14 707-49,72,95,86,19
SørlandetSør-Europa8 4167 0601 35619,21,31,23,48
SørlandetNord-Amerika6 7903 6943 09683,81,40,92,810
SørlandetUK og Irland6 1507 861-1 711-21,81,51,72,57
SørlandetAsia2 6103 659-1 049-28,70,40,51,112
SørlandetOseania604639-35-5,50,70,80,213
SørlandetLatin Amerika3012 153-1 852-86,00,53,10,111
SørlandetAfrika271301-30-10,00,70,90,114
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt1 323 9801 276 24047 7403,76,36,3100,01
SørlandetHotell572 321524 79147 5309,14,13,943,22
SørlandetHytte282 882343 540-60 658-17,79,711,321,44
SørlandetSesongcamping183 803170 17313 6308,010,410,913,95
SørlandetTelt/Campingvogn170 041152 94017 10111,213,611,512,86
SørlandetBobil114 93384 79630 13735,510,910,08,77
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetOvernattinger i alt1 323 9801 276 24047 7403,76,36,3100,01
SørlandetPåvirkbart_marked1 120 4921 046 02574 4677,16,96,784,62
SørlandetHotell_Ferie/fritid330 217253 48676 73130,34,43,524,93
SørlandetHotell_Kurs/konf38 61641 090-2 474-6,02,52,62,94
SørlandetHytte282 882343 540-60 658-17,79,711,321,45
SørlandetTelt/Campingvogn170 041152 94017 10111,213,611,512,86
SørlandetBobil114 93384 79630 13735,510,910,08,77
SørlandetSesongcamping183 803170 17313 6308,010,410,913,98
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-juli 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Sørlandet.I alt 572 321751 65947 5302109,10,0
Sørlandet.Nordmenn519 232558 46947 125-20 86010,0-3,6
Sørlandet.Utlendinger53 089193 19040521 0700,812,2
SørlandetTyskland 9 50987 4251 70513 82121,818,8
SørlandetDanmark 8 34229 720-342680-3,92,3
SørlandetSverige 7 2324 586-248-146-3,3-3,1
SørlandetUSA 6 0584993 136-61107,3-10,9
SørlandetNederland 4 52038 526-51216 825-10,277,5
SørlandetStorbritannia 3 8872 099-1 543-169-28,4-7,5
SørlandetFrankrike 1 7822 21059826450,513,6
SørlandetPolen 1 3447 494-757-11 928-36,0-61,4
SørlandetBelgia 1 3352 708679581103,527,3
SørlandetAsia ellers 1 321438-17-156-1,3-26,3
SørlandetSpania 1 201410162-15315,6-27,2
SørlandetSveits 1 1156 0723131 43539,030,9
SørlandetFinland 847536157-11022,8-17,0
SørlandetItalia 4591 299-28268-38,15,5
SørlandetKina387147-447-112-53,6-43,2
SørlandetØsterrike 3852 873-561 484-12,7106,8
SørlandetEuropa ellers 340445125-31558,1-41,4
SørlandetRussland325532626823,614,7
SørlandetAustralia 27911880-2840,2-19,2
SørlandetLatvia218837-5126-2,217,7
SørlandetEstland1963462618415,3113,6
SørlandetTsjekkia 18754552-73038,5-57,3
SørlandetAfrika ellers18449-1319-6,663,3
SørlandetIsland 173105-430-2,340,0
SørlandetCanada 1567734-1327,9-14,4
SørlandetLitauen1371 251-296-1 207-68,4-49,1
SørlandetJapan 13624-184-5-57,5-17,2
SørlandetLuxembourg 12162926317,210,7
SørlandetHellas 117962-6112,7-40,0
SørlandetUngarn 1123833-9341,8-71,0
SørlandetIrland 10757-34-2,77,5
SørlandetSør-Korea10255-80-48-44,0-46,6
SørlandetBrasil8138-1 785-17-95,7-30,9
SørlandetTyrkia 621203975169,6166,7
SørlandetSlovakia 5614230-194115,4-57,7
SørlandetOceania ellers53154-15972-75,087,8
SørlandetLatin-Amerika ellers48101-6753-58,3110,4
SørlandetPortugal 45692-54628-54,5981,3
SørlandetSør-Afrika308-35-1-53,8-11,1
SørlandetMexico 303-30-6-50,0-66,7
SørlandetUkraina29246-36194-55,4373,1
SørlandetSlovenia22607-5346,7-46,9
SørlandetKypros100-24-1-70,6-100,0
SørlandetLiechtenstein934710350,041,7
SørlandetMalta00-15-5-100,0-100,0
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-juli. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*567 856581 276-13 420-2,310,8611,14
SørlandetNordmenn_uten sesong*374 666409 156-34 490-8,412,9913,58
SørlandetUtlendinger_uten sesong*193 190172 12021 07012,28,247,81
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetI alt_uten sesong*1 140 1771 106 06734 1103,15,915,87
SørlandetNordmenn_uten sesong*893 898881 26312 6351,46,956,99
SørlandetUtlendinger_uten sesong*246 279224 80421 4759,63,823,61
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Sørlandet.I alt 572 321524 79147 5309,14,13,9100,0
SørlandetKurs_Konf38 61641 090-2 474-6,02,52,66,7
SørlandetYrke203 488230 215-26 727-11,64,14,835,6
SørlandetFerie_Fritid330 217253 48676 73130,34,43,557,7
SørlandetKurs/Yrke242 104271 305-29 201-10,83,74,342,3
SørlandetKurs/Ferie368 833294 57674 25725,24,03,364,4
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
SørlandetLosjiinntekt 1000kr347 984305 98342 00113,74,03,7
SørlandetKr. per overnatting608583254,30,00,0
SørlandetKr. per solgt rom1 001943576,10,00,0
SørlandetKr. per disp. rom5394657415,90,00,0
SørlandetKr. per gjest1 012957555,70,00,0
SørlandetHoteller (antall)4548-3-5,74,95,1
SørlandetRom (antall)3 0433 102-59-1,93,94,1
SørlandetSenger (antall)7 6567 815-159-2,04,64,9
SørlandetRom-døgn645 115657 620-12 505-1,93,94,1
SørlandetSolgte rom347 763324 39223 3717,23,83,6
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2018 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-juli 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
SørlandetKaputnytting rom (%)53,9049,30
SørlandetKaputnytting senger (%)35,3031,70
SørlandetOppholdstid per gjest1,671,64
SørlandetOppholdstid for nordmenn1,661,65
SørlandetOppholdstid for utlendinger1,691,53
SørlandetOvernattinger per solgt rom1,651,62
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2017 series, 2018 series.
     
     
 Kapasitetstilbud    
     
Tabell 11. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall bedrifter og rom. Valgt region. Måneder. 2018 og 2017
Region 
Måned (Ascending)
Antall hoteller 
Antall hotellrom*) 
Antall Campingplasser Hyttegrender 
Antall rom i Campingplasser Hyttegrender 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
2018 
2017 
Sørlandet0146463 0583 1333434857909
Sørlandet0246443 0773 2263635941900
Sørlandet0347453 1023 2233635925881
Sørlandet0446442 9133 18147461 2051 262
Sørlandet0548463 4013 29666681 5621 763
Sørlandet0652493 3983 50481801 9271 883
Sørlandet0751513 2233 60980802 0341 883
Sørlandet0850513 2223 61179801 8471 876
Sørlandet0947473 0283 39561531 3821 388
Sørlandet1046472 9893 43742401 1451 198
Sørlandet1146452 9743 3623534872906
Sørlandet1245442 9333 3603134815906
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) OBS: For hotellene er antall rom i denne tabellen målt som "maksimalt antall tilgjengelig" i måneden. I tabellene over Hotellenes losjiøkonomi måles antall rom som gjennomsnittet for måneden (og er derfor ofte noe lavere).
  Antall hotellrom etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     
     
Antall åpne hoteller etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall åpne campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
  Antall rom på campingplasser og hyttegrender etter måned. 2018 og 2017
The chart showing 2018 series, 2017 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Sørlandet lages av Regio AS  - og er finansiert av fylkeskommunene i Aust-Agder og Vest-Agder.
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk