Statistikknett Buskerud   ... Reiselivsnæringen i regionalt perspektiv  Skip Navigation Links Oppdateringer    Hjelp    
Skip Navigation Links På Statistikknett Buskerud finner du reiselivsstatistik for regioner i Buskerud. Her ligger oppsummerende moduler som gir rask og enkel oversikt. Mer omfattende moduler med utvikling, benchmarking og sammenlikning av regioner finnes på Statistikknett.no. Velg nivå fra menyen ovenfor. Velger du Statistikknett.no går du ut av de spesialtilpassete sidene for Buskerud. Du kommer tibake til denne startsiden for Buskerud fra menyen Regionale Startsider i toppspalten.
Virker ikke valgboksene? Se her
   
Årsoppsummering 2018  > Marked og losjiøkonomi
Hotellene i Buskerud tapte markedsandeler i 2018. Fylkets andel av hotellmarkedet var 5,61% i januar-desember 2018 - mot 5,99 i samme periode i 2017.
For campingplassene og hyttegrendene i Buskerud gikk markedsandelen derimot opp fra 9,41 til 9,68 prosent.
Dermed hadde Buskerud 6,82 prosent av landets samlede kommersielle overnattingsmarked i januar-desember 2018 mot 7,02 prosent i 2017
Utviklingen for regioner og kommuner innen Buskerud finner du ved å velge region i det grå feltet nedenfor.
Tabellene er interaktive og kan sorteres etter alle kolonner. Klikk på kolonneoverskriftene for å sortere.
For enkelte regioner kan det ikke gis tall for alle overnattingsformer. Da er tabellene blanke - eller alle tall er lik 0.
Skip Navigation Links
Utvikling Markeder og Losjiøkonomi
Benchmarking Marked
Benchmarking Losjiøkonomi
Bakgrunn:
Regionale inndelinger  innen fylker og landsdeler
Datagrunnlaget  fra SSB beskrives her
Endringer, Rettinger og Feil i datagrunnlaget
Losjiøkonomiske nøkkeltall  Definisjoner og beskrivelser
Kontakt oss  Her finnes kontaktinformasjon
Oppdateringer  Kommende oppdateringer finnes her
     
       Velg region >>>      

     
Hotellovernattinger fra:   i valgt region
The chart showing Overnattinger series, Markedsandel series.
  Hotellenes losjiinntekt. Mill. kr. Valgt region
The chart showing Losjiinntekt series.
  Losjiinntekt per solgt rom og per disponibelt rom. Kr
The chart showing Inntekt per disp rom series, Inntekt per solgt rom series.
     
     
Tabell 1. Hotellovernattinger etter marked. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 1 330 5991 394 911-64 312-4,65,615,99100,01
Buskerud.Nordmenn994 6421 054 145-59 503-5,65,826,3174,82
Buskerud.Utlendinger335 957340 766-4 809-1,45,065,1725,23
BuskerudKina52 17765 063-12 886-19,812,3114,5615,544
BuskerudSverige 51 48641 7279 75923,47,085,4715,34
BuskerudDanmark 40 81537 3263 4899,39,628,7012,15
BuskerudSør-Korea26 44832 369-5 921-18,327,5229,037,945
BuskerudAsia ellers 25 32425 448-124-0,55,665,837,546
BuskerudTyskland 21 04022 221-1 181-5,32,903,106,310
BuskerudNederland 18 32815 3422 98619,56,215,105,59
BuskerudStorbritannia 17 13517 459-324-1,93,182,795,18
BuskerudUSA 15 08413 2931 79113,51,962,114,536
BuskerudFrankrike 13 69413 68770,14,675,134,111
BuskerudRussland9 9107 1172 79339,211,048,222,934
BuskerudSpania 6 3105 9853255,42,282,081,912
BuskerudItalia 5 1265 235-109-2,12,452,701,515
BuskerudJapan 4 9154 8111042,24,904,521,543
BuskerudPolen 3 7385 016-1 278-25,52,663,811,123
BuskerudBelgia 3 1862 61457221,93,693,050,917
BuskerudFinland 2 8283 860-1 032-26,72,293,260,86
BuskerudSveits 2 0793 613-1 534-42,51,502,600,613
BuskerudEuropa ellers 2 0172 266-249-11,03,073,400,635
BuskerudØsterrike 1 8102 206-396-18,02,953,850,516
BuskerudTyrkia 1 4321 04338937,36,694,840,422
BuskerudLitauen1 0972 870-1 773-61,83,349,930,329
BuskerudUkraina98758140669,95,663,880,333
BuskerudEstland824892-68-7,64,484,970,227
BuskerudAustralia 7571 092-335-30,70,711,110,241
BuskerudTsjekkia 724749-25-3,32,102,670,224
BuskerudPortugal 698759-61-8,02,573,030,218
BuskerudSlovenia64152411722,38,346,390,232
BuskerudUngarn 61742119646,62,692,010,226
BuskerudCanada 59959540,71,551,710,237
BuskerudAfrika ellers596858-262-30,51,312,320,248
BuskerudIsland 58740917843,52,601,730,27
BuskerudBrasil4814146716,21,040,650,139
BuskerudHellas 44433111334,12,452,490,119
BuskerudLatvia411706-295-41,82,783,790,128
BuskerudSlovakia 2952643111,72,392,270,125
BuskerudIrland 279326-47-14,41,171,370,120
BuskerudOceania ellers228101127125,71,290,570,142
BuskerudSør-Afrika2021663621,71,800,920,147
BuskerudLuxembourg 187959296,82,901,640,121
BuskerudKypros1517180112,75,042,210,030
BuskerudLatin-Amerika ellers136299-163-54,50,330,820,040
BuskerudMexico 92347-255-73,50,803,390,038
BuskerudLiechtenstein2689-63-70,81,515,260,014
BuskerudMalta16106-90-84,90,613,560,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Hoteller. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Hoteller. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 2. Camping og hyttegrender.*) Overnattinger etter marked. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 976 221942 42833 7933,69,689,41100,01
Buskerud.Nordmenn614 253593 90020 3533,49,318,9362,92
Buskerud.Utlendinger361 968348 52813 4403,910,3810,3637,13
BuskerudDanmark 116 845117 851-1 006-0,935,0933,9632,35
BuskerudSverige 108 664104 1064 5584,427,1825,7030,04
BuskerudTyskland 42 65736 6076 05016,53,863,6311,810
BuskerudNederland 39 65637 0202 6367,18,998,9011,09
BuskerudStorbritannia 11 1519 6021 54916,112,6110,433,18
BuskerudPolen 4 4834 875-392-8,04,014,101,223
BuskerudBelgia 4 2684 413-145-3,36,857,411,217
BuskerudLitauen3 8424 030-188-4,77,976,551,129
BuskerudRussland3 1561 5921 56498,27,164,300,934
BuskerudLatvia2 9023 047-145-4,813,5413,910,828
BuskerudEstland2 6801 4891 19180,010,165,710,727
BuskerudSveits 2 4862 3401466,22,582,700,713
BuskerudFrankrike 2 3423 197-855-26,71,942,750,611
BuskerudUSA 2 0701 08798390,44,662,570,636
BuskerudAsia ellers 1 9301 24168955,53,162,350,546
BuskerudSpania 1 8052 416-611-25,32,714,080,512
BuskerudKina1 7451 47427118,46,454,910,544
BuskerudTsjekkia 1 3182 045-727-35,62,273,330,424
BuskerudFinland 1 2951 301-6-0,51,661,740,46
BuskerudØsterrike 1 0441 928-884-45,92,064,800,316
BuskerudItalia 8921 173-281-24,01,442,070,215
BuskerudIsland 695265430162,317,632,390,27
BuskerudEuropa ellers 677933-256-27,42,722,540,235
BuskerudUngarn 523728-205-28,29,7211,940,126
BuskerudSlovakia 445824-379-46,04,077,460,125
BuskerudAustralia 333345-12-3,52,112,360,141
BuskerudUkraina304131173132,12,892,120,133
BuskerudCanada 263371-108-29,13,214,290,137
BuskerudIrland 256284-28-9,95,948,830,120
BuskerudLuxembourg 219258-39-15,17,0810,710,121
BuskerudSlovenia147284-137-48,21,957,000,032
BuskerudPortugal 134845059,52,051,450,018
BuskerudTyrkia 113290-177-61,02,305,010,022
BuskerudOceania ellers106109-3-2,82,493,260,042
BuskerudAfrika ellers105390-285-73,12,9214,500,048
BuskerudLatin-Amerika ellers82433990,72,021,100,040
BuskerudBrasil7162914,51,661,460,039
BuskerudJapan 6173-12-16,41,471,340,043
BuskerudSør-Korea5361-8-13,10,600,670,045
BuskerudLiechtenstein47740571,49,711,520,014
BuskerudHellas 451431221,42,770,740,019
BuskerudSør-Afrika3337-4-10,83,084,220,047
BuskerudKypros1333-20-60,64,648,420,030
BuskerudMexico 654-48-88,90,555,990,038
BuskerudMalta614-8-57,12,215,070,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Camping/hytte. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Camping/hytte. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 3. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter marked. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Markedets betydning 2018. Prosent 
Nr 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 2 306 8202 337 339-30 519-1,36,827,02100,01
Buskerud.Nordmenn1 608 8951 648 045-39 150-2,46,797,0669,72
Buskerud.Utlendinger697 925689 2948 6311,36,896,9330,33
BuskerudSverige 160 150145 83314 3179,814,2112,4822,94
BuskerudDanmark 157 660155 1772 4831,620,8219,9922,65
BuskerudTyskland 63 69758 8284 8698,33,483,419,110
BuskerudNederland 57 98452 3625 62210,77,887,318,39
BuskerudKina53 92266 537-12 615-19,011,9613,967,744
BuskerudStorbritannia 28 28627 0611 2254,54,513,774,18
BuskerudAsia ellers 27 25426 6895652,15,365,463,946
BuskerudSør-Korea26 50132 430-5 929-18,325,2626,903,845
BuskerudUSA 17 15414 3802 77419,32,102,142,536
BuskerudFrankrike 16 03616 884-848-5,03,874,412,311
BuskerudRussland13 0668 7094 35750,09,767,051,934
BuskerudPolen 8 2219 891-1 670-16,93,263,941,223
BuskerudSpania 8 1158 401-286-3,42,372,421,212
BuskerudBelgia 7 4547 0274276,15,014,831,117
BuskerudItalia 6 0186 408-390-6,12,222,550,915
BuskerudJapan 4 9764 884921,94,764,360,743
BuskerudLitauen4 9396 900-1 961-28,46,097,630,729
BuskerudSveits 4 5655 953-1 388-23,31,942,640,713
BuskerudFinland 4 1235 161-1 038-20,12,042,670,66
BuskerudEstland3 5042 3811 12347,27,835,410,527
BuskerudLatvia3 3133 753-440-11,79,149,260,528
BuskerudØsterrike 2 8544 134-1 280-31,02,554,240,416
BuskerudEuropa ellers 2 6943 199-505-15,82,973,100,435
BuskerudTsjekkia 2 0422 794-752-26,92,203,120,324
BuskerudTyrkia 1 5451 33321215,95,874,880,222
BuskerudUkraina1 29171257981,34,623,370,233
BuskerudIsland 1 28267460890,24,841,940,27
BuskerudUngarn 1 1401 149-9-0,84,024,250,226
BuskerudAustralia 1 0901 437-347-24,10,891,270,241
BuskerudCanada 862966-104-10,81,842,220,137
BuskerudPortugal 832843-11-1,32,472,730,118
BuskerudSlovenia788808-20-2,55,186,590,132
BuskerudSlovakia 7401 088-348-32,03,184,790,125
BuskerudAfrika ellers7011 248-547-43,81,423,150,148
BuskerudBrasil5524767616,01,090,700,139
BuskerudIrland 535610-75-12,31,892,260,120
BuskerudHellas 48934514441,72,482,270,119
BuskerudLuxembourg 4063535315,04,254,310,121
BuskerudOceania ellers33421012459,01,520,990,042
BuskerudSør-Afrika2352033215,81,911,070,047
BuskerudLatin-Amerika ellers218342-124-36,30,480,840,040
BuskerudKypros1641046057,75,012,880,030
BuskerudMexico 98401-303-75,60,783,600,038
BuskerudLiechtenstein7396-23-24,03,314,460,014
BuskerudMalta22120-98-81,70,763,690,031
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samla marked. Største utenlandsmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.


Samla marked. Utenlandsmarkeder mest opp/ned. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Aggregerte markeder    
     
Tabell 4. Samlede kommersielle overnattinger *)  etter aggregerte markeder. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. 
2018 (Descending)
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 2 306 8202 337 339-30 519-1,36,87,0100,01
Buskerud.Nordmenn1 608 8951 648 045-39 150-2,46,87,169,72
Buskerud.Utlendinger697 925689 2948 6311,36,96,930,33
BuskerudNorden323 215306 84516 3705,315,314,146,34
BuskerudSentral-Europa137 033128 7538 2806,44,54,419,66
BuskerudAsia112 653130 540-17 887-13,79,610,916,112
BuskerudØst-Europa41 73841 3843540,95,15,06,09
BuskerudSør-Europa33 22134 438-1 217-3,53,03,34,88
BuskerudUK og Irland28 82127 6711 1504,24,43,74,17
BuskerudNord-Amerika18 01615 3462 67017,42,12,22,610
BuskerudOseania1 4241 647-223-13,51,01,20,213
BuskerudAfrika9361 451-515-35,51,52,50,114
BuskerudLatin Amerika8681 219-351-28,80,81,00,111
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem
  Samlede overnattinger etter hovedmarkeder. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Markedsstruktur    
     
Tabell 5. Samlede kommersielle overnattinger*)  etter overnattingsmåte. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudOvernattinger i alt2 306 8202 337 339-30 519-1,36,87,0100,01
BuskerudHotell1 330 5991 394 911-64 312-4,65,66,057,72
BuskerudHytte560 675564 887-4 212-0,712,512,024,34
BuskerudSesongcamping216 137181 29534 84219,29,08,29,45
BuskerudTelt/Campingvogn133 488155 322-21 834-14,17,98,25,86
BuskerudBobil65 92140 92424 99761,14,43,42,97
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) For fylker og landsdeler omfatter tabellen også Vandrerhjem - som er lagt inn under Hytte
  Samlede overnattinger etter overnattingsmåte. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
     
Tabell 6. Påvirkbart marked*). Overnattinger etter markedssegment.. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
Betydning 2018. Prosent 
. (Ascending)
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudOvernattinger i alt2 306 8202 337 339-30 519-1,36,87,0100,01
BuskerudPåvirkbart_marked2 033 1692 072 347-39 178-1,98,18,488,12
BuskerudHotell_Ferie/fritid835 701917 480-81 779-8,96,87,736,23
BuskerudHotell_Kurs/konf221 247212 4398 8084,17,97,49,64
BuskerudHytte560 675564 887-4 212-0,712,512,024,35
BuskerudTelt/Campingvogn133 488155 322-21 834-14,17,98,25,86
BuskerudBobil65 92140 92424 99761,14,43,42,97
BuskerudSesongcamping216 137181 29534 84219,29,08,29,48
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) "Påvirkbart marked" omfatter hotellovernattinger med formål ferie/fritid og kurs/konferanse og alle overnattinger ved campingplasser, hyttegrender og vandrerhjem. (Vandrerhjem er lagt inn under Hytte)
  Påvirkbart marked. Overnattinger etter segment. 2018
The chart showing Series 1 series.
     
Tabell 7. Hoteller og campingplasser/hyttegrender. Antall overnattinger Januar-desember 2018 og endring fra samme periode 2017. Valgt region
Region 
Marked 
Overnattinger 2018 
Endring fra 2017. Antall 
Endring fra 2017. Prosent 
Hotell (Descending)
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Hotell 
Camping Hytte 
Buskerud.I alt 1 330 599976 221-64 31233 793-4,63,6
Buskerud.Nordmenn994 642614 253-59 50320 353-5,63,4
Buskerud.Utlendinger335 957361 968-4 80913 440-1,43,9
BuskerudKina52 1771 745-12 886271-19,818,4
BuskerudSverige 51 486108 6649 7594 55823,44,4
BuskerudDanmark 40 815116 8453 489-1 0069,3-0,9
BuskerudSør-Korea26 44853-5 921-8-18,3-13,1
BuskerudAsia ellers 25 3241 930-124689-0,555,5
BuskerudTyskland 21 04042 657-1 1816 050-5,316,5
BuskerudNederland 18 32839 6562 9862 63619,57,1
BuskerudStorbritannia 17 13511 151-3241 549-1,916,1
BuskerudUSA 15 0842 0701 79198313,590,4
BuskerudFrankrike 13 6942 3427-8550,1-26,7
BuskerudRussland9 9103 1562 7931 56439,298,2
BuskerudSpania 6 3101 805325-6115,4-25,3
BuskerudItalia 5 126892-109-281-2,1-24,0
BuskerudJapan 4 91561104-122,2-16,4
BuskerudPolen 3 7384 483-1 278-392-25,5-8,0
BuskerudBelgia 3 1864 268572-14521,9-3,3
BuskerudFinland 2 8281 295-1 032-6-26,7-0,5
BuskerudSveits 2 0792 486-1 534146-42,56,2
BuskerudEuropa ellers 2 017677-249-256-11,0-27,4
BuskerudØsterrike 1 8101 044-396-884-18,0-45,9
BuskerudTyrkia 1 432113389-17737,3-61,0
BuskerudLitauen1 0973 842-1 773-188-61,8-4,7
BuskerudUkraina98730440617369,9132,1
BuskerudEstland8242 680-681 191-7,680,0
BuskerudAustralia 757333-335-12-30,7-3,5
BuskerudTsjekkia 7241 318-25-727-3,3-35,6
BuskerudPortugal 698134-6150-8,059,5
BuskerudSlovenia641147117-13722,3-48,2
BuskerudUngarn 617523196-20546,6-28,2
BuskerudCanada 5992634-1080,7-29,1
BuskerudAfrika ellers596105-262-285-30,5-73,1
BuskerudIsland 58769517843043,5162,3
BuskerudBrasil4817167916,214,5
BuskerudHellas 444451133134,1221,4
BuskerudLatvia4112 902-295-145-41,8-4,8
BuskerudSlovakia 29544531-37911,7-46,0
BuskerudIrland 279256-47-28-14,4-9,9
BuskerudOceania ellers228106127-3125,7-2,8
BuskerudSør-Afrika2023336-421,7-10,8
BuskerudLuxembourg 18721992-3996,8-15,1
BuskerudKypros1511380-20112,7-60,6
BuskerudLatin-Amerika ellers13682-16339-54,590,7
BuskerudMexico 926-255-48-73,5-88,9
BuskerudLiechtenstein2647-6340-70,8571,4
BuskerudMalta166-90-8-84,9-57,1
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Overnattingenes fordeling på hotell og camping/hytte. I alt, nordmenn og utlendinger. Januar-desember. 2018. Valgt region
The chart showing Hotell series, Camping/Hytte series.
     
     
Tabell 2X. Camping og hyttegrender - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudI alt_uten sesong*760 084761 133-1 049-0,19,899,75
BuskerudNordmenn_uten sesong*398 116412 605-14 489-3,59,499,28
BuskerudUtlendinger_uten sesong*361 968348 52813 4403,910,3810,36
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter bare "bevegelig camping" - dvs camping i alt minus  overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 2X   
Vi har valgt å vise en tabell som belyser camping-virksomheten uten sesongcamping.Sesongcamping omfatter bruk av campingvogner som er fast plassert på campingplassene for en hel sesong. Mange campingplasser har problemer med å rapportere reelt bruksomfang - og statistikken kan være usikker. I enkelte regioner er det registrert store endringer fra år til år - som neppe er reelle. Derfor har det vært ønske om en tabell som belyser campingvirksomheten uten sesongcamping.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 2.
     
     
Tabell 3X. Samlede kommersielle overnattinger - uten sesongcamping*). Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudI alt_uten sesong*2 090 6832 156 044-65 361-3,06,666,93
BuskerudNordmenn_uten sesong*1 392 7581 466 750-73 992-5,06,546,94
BuskerudUtlendinger_uten sesong*697 925689 2948 6311,36,896,93
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknettt
*) Tabellen omfatter samlede kommersielle overnattinger - uten overnattinger i campingvogn på sesongkontrakter. Alle overnattinger på sesongkontrakter er antatt å være gjort av nordmenn. 
  Om tabell 3X   
Tabell 3X viser samlede kommersielle overnattinger unntatt sesongcamping på fast kontrakt (se kommentarer til tabell 2X ovenfor.
Det er antatt at all sesongcamping gjøres av nordmenn. Det betyr at antall uenlandske overnattinger og nasjonalitets-forelingen av disse blir uendret - og er som i tabell 3.
     
     
 Hotellformål    
     
Tabell 8. Hotellovernattinger etter formålet med oppholdet. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Marked 
Antall overnattinger 
Endring 2018/2017 
Markedsandel 
Markedets betydning. 2018. Prosent 
2018 
2017 
Antall 
Prosent 
2018 
2017 
Buskerud.I alt 1 330 5991 394 911-64 312-4,65,66,0100,0
BuskerudKurs_Konf221 247212 4398 8084,17,97,416,6
BuskerudYrke273 651264 9928 6593,33,23,120,6
BuskerudFerie_Fritid835 701917 480-81 779-8,96,87,762,8
BuskerudKurs/Yrke494 898477 43117 4673,74,34,237,2
BuskerudKurs/Ferie1 056 9481 129 919-72 971-6,57,07,779,4
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
*) Kurs/Yrke i alt er summen av kurs/konferanse og annen yrkestrafikk.
Kurs/Ferie i alt er summen av kurs/konferanse og ferie/fritidstrafikk.
  Hotellovernattinger etter formål. 2018. Prosent
The chart showing Series 1 series.
     
     
 Hotellenes losjiøkonomi    
     
Tabell 9. Hotellenes losjiøkonomi. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
Endring 2018/2017 
Markedsandel % 
2018 
2017 
Absolutt 
Prosent 
2018 
2017 
BuskerudLosjiinntekt 1000kr704 342716 605-12 263-1,74,74,9
BuskerudKr. per overnatting529514163,00,00,0
BuskerudKr. per solgt rom891895-4-0,50,00,0
BuskerudKr. per disp. rom43743071,60,00,0
BuskerudKr. per gjest899845546,40,00,0
BuskerudHoteller (antall)6265-4-5,56,87,0
BuskerudRom (antall)4 4184 568-150-3,35,76,0
BuskerudSenger (antall)11 26511 203620,66,77,0
BuskerudRom-døgn1 612 6931 667 436-54 743-3,35,76,0
BuskerudSolgte rom790 364800 497-10 133-1,35,05,2
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Losjiøkonomi. Nøkkeltall. Endring fra 2017 til 2018. Prosent
The chart showing 2019 series.
     
     
Tabell 10. Hotellenes romutnytting mv. Valgt region. Januar-desember 2018 og 2017
Region 
Nøkkeltall 
Nøkkeltall 
2018 
2017 
BuskerudKaputnytting rom (%)49,0048,00
BuskerudKaputnytting senger (%)32,4034,10
BuskerudOppholdstid per gjest1,701,64
BuskerudOppholdstid for nordmenn1,751,74
BuskerudOppholdstid for utlendinger1,571,41
BuskerudOvernattinger per solgt rom1,681,74
Kilde: Statistisk sentralbyrå  <><>  Bearbeiding: Statistikknett
  Kapasitetsutnytting. 2018 og 2017. Prosent
The chart showing 2018 series, 2019 series.
     


Kontaktinformasjon      Om Statistikknett      Oppdateringer      Nyhetsbrev      Regionale inndelinger      Hjelp

Statistikknett Buskerud lages av Regio AS  - og er finansiert av Buskerud fylkeskommune
Innholdet er fritt og åpent tilgjengelig - men oppgi Statistikknett.no som kilde ved bruk